BUITENLAND. De toestand der school te Amsterdam was zeer gunstig; zij telde j 722- leerlingen. Het verslag noemt verder de gymnastiek-seholen te Haarlem met 84 leerlingen, te Hoorn met 50, te Enkhuizen met 1 eenige weinige leerlingen (een gevolg van de verkeerde voorstelling die men er maakt van de gymnastiek, als van een gevaarlijk kunsten maken), te Medemblik met 30 leerlingen. In den vergelijkenden staat van het maximum van onderstand, worden o. a. de volgende opgaven gegeven. In gezonden toestand: In ziekte: Alkmaar en Helder2.505.per week. Zaandam1.65 2.15 Het getal bedeelden door kerkelijke armbesturen bedroeg in de gemeente Helder 379; de onderstand 7313. te Alkmaar 1277 14247. te Zaandam 1539; 19061. Onder de instellingen tot verpleging van kraamvrouwen wordt ééne instelling van dien aard in de gemeente Helder vermeld. 41 kraamvrouwen werden door die instelling verzorgd. Het bedrag van den onderstand beliep 245.40. Omtrent den toestand van den aartsbisschop van Utrecht, mgr. Zwijsen, schrijft de Tijd (TV. H. Ctvan 24 dezer het volgende: „De allerbeste tijding gewordt ons per telegram uit Haaren. Z. D. Hoogw. mgr. Zwijsen bevindt zich zeer wel na de operatie, die gister in den namiddag gelukkig heeft plaats gehad. De kogel is door den kundigen chirurgijn, den heer Deckers, bijgestaan door dr. Landman, ter zijde van den bovensten lendenwervel, uitgehaald. Thans kan men zeggen, dat zonder bijkomende omstandigheden, alle gevaar geweken is. Hoe vreesselijk en moorddadig de ongelukkige dader thans nog onbekend zijne maatregelen genomen had, laat zich begrijpen, nu men gezien heeft dat hij gebruik heeft ge maakt van een kogel, die eene lengte heeft van twee en eenen hal ven duim en eene breedte van 8 streepen; de grootste omtrek is zes, de kleinste drie en een halve duim." De correspondent van de Amst. Cour. te 's Hertogenbosch, schreef gister aan dat blad het volgende: „Zoo even heb ik het langwerpig stuk lood (den naam van kogel kan men het niet geven) gezien, dat den 24 dezer door den heer Deckers, heelkundige alhier, uit de lendenstreek des bisschops is weggenomen. Het zat zeer diep in het spierweefsel, doch werd zonder veel moeite, na eene insnijding in de verweekte plaats, ver wijderd. De lijder bevindt zich zeer wel. Over de geheele voor vlakte van het dijbeen ziet men thans een exsudaat, tengevolge van uitgestort bloed. Vreemd is het, dat zich dit exsudaat eerst nu na acht dagen en op die plaats vertoont. Omtrent den dader ver keert men in dezelfde onwetendheid." Van eene andere zijde wordt gemeld: „Nog niemand is verdacht, wat ook worde verteld. De Duitseher, waarvan in sommige bladen sprake was als zijnde gearresteerd, is een voormalig priester, die door den aartsbisschop is gesuspendeerd en thans met goederen te koop loopt; doch deze persoon bevond zich op het oogenblik van den moordaanslag diep in België. Dit is de éénige persoon, die de aartsbisschop kon aanwijzen, als zijnde door hem in zijne be trekking verhinderd." Den 22 dezer werd te Bergen op Zoom uit de kom van het Molenwater het lijk opgehaald van een manspersoon, TI. genaamd, van beroep smidsknecht, vrouw en kinderen nalatende. Zonder werk zijnde, vermoedt men, dat hij uit wanhoop een einde aan zijn leven heeft gemaakt. De ongelukkige was geboortig van Amsterdam en een anders vlijtig en oppassend huisvader. Door de nachtvorsten, die vooral op 16, 17 en 18 dezer plaats hadden, heeft de boekweit in Noordbrabant veel geleden. Op vele plaatsen, als Helvoirt, Haaren, enz. is de oogst zoo goed als geheel verloren en is men reeds bezig hier en daar het stroo af te maaijen, om het land nog tot andere doeleinden te gebruiken. In den middag van 22 dezer ondervond men te Lochem de kracht van een, gelukkig uiterst zeldzaam natuurverschijnsel. Eene windhoos trok over de stad en rigtte belangrijke schade aan huizen en boomen aan. Het kerkdak, dat juist geheel vernieuwd wordt, moet, naar men zegt, zoodanig zijn ontzet, dat de spanten, latten, enz., allen moeten verwisseld worden. De omstandigheid, dat tussehen de regeringen van Engeland, Frankrijk en Oostenrijk bestendig de noodige overeenstemming blijft bestaan, doet hoop voeden, dat de vrede niet zal worden verbroken. De voorstellen van Rusland worden daarom echter niet goedgekeurd, maar men is volstrekt nog niet op de hoogte, wat er kan en moet worden gedaan in het belang der ongelukkige Poolsche natie. In één opzigt kan de Poolsche zaak nog eens gunstige gevolgen teweeg brengen. De Russische regering moet meer en meer doordrongen zijn van het besef der noodzakelijkheid, om het vertegenwoordigend stelsel in Rusland in te voeren. Als op die wijze meer vrijzinnige instellingen in dat land tot stand mogten komen, dan zouden de jongste gebeurtenissen voor de Russische natie een bron van zegen kunnen worden. Aan den anderen kant zijn de uitzigten voor Polen verre van gunstig. Rusland wil van geene toenadering weten, zoolang de Polen niet tot onderwerping zijn gekomen. En daar de opstand, behalve door den vrijheidszin der natie, door de aanmoediging van het buitenland bestendig levendig wordt gehouden, is er nog geen einde te zien aan de droevige gebeurtenissen, die ieder menschen- vriend met ijzing vervullen. De wraakoefeningen, die er van beide zijden plaats hebben, doen hoe langer hoe meer verlangend uitzien naar bemiddeling en vrede. Ofschoon nu de Russische bladen weinig hoop geven, dat de Russische regering eenige geneigdheid zal toonen, om tot overeen stemming met de Westersche mogendheden te geraken, ontbreekt het inmiddels in Engeland en Frankrijk niet aan dagblad-artikelen, die de hoop verlevendigen op een naderend einde van den heer- schenden strijd. Zelfs wordt op de mogelijkheid gewezen, dat Rusland, bij volharding in de tegenwoordige gedragslijn, in het aanstaande voorjaar de Westersche mogendheden vijandig en gewa pend tegenover zich zal zien staan, om de onafhankelijkheid van Polen te eischen. De jongste gebeurtenissen in Noord-Amerika zijn nog niet genoeg toegelicht, om aan de verspreide berigten een onvoorwaardelijk geloof te slaan. Men wil, dat de overwinningen der Noordelijken niet zoo volkomen en beslissend zijn geweest, als aanvankelijk werd gemeld. Volgens eene nieuwe lezing, moet de kans der Zuidelijken niet zoo hagchelijk zijn, als zulks aanvankelijk wel was opgegeven. Hevige rukwinden hebben in den nacht en den morgen van den 22 dezer de boomen, daken en schoorsteenen van Parijs vree- selijk geteisterd. Op de Place de la Concorde en de Pont Royal werden verscheidene vrouwen, wier crinolines wind gevat hadden, opgenomen en tot onder de rijtuigen geworpen. In den tuin der Tuileriën zijn zware takken van de stammen der boomen afgeknot. De Place du Caroussel was met van de daken van het kasteel en van het Louvre afgeslagen leijen als overdekt. Metselaars en glazen makers zijn druk in de weer met het herstellen der aangerigte schade. De rivier de Seine, in Frankrijk, is gedaald tot het nulpunt der schaal, dat bepaald is naar den lagen waterstand van 1719. In deze eeuw is het eerst voor de tweede maal, dat zulk een lage stand zich voordoet. In de nabijheid van Pontrefrat, bij het Eeatherstone- station, ziet men een zonderling en bewonderenswaardig natuurver schijnsel, namelijk eene brandende bron. In den tijd van 5 a 6 weken, dat men aan het boren van eene kolenmijn bezig was, waren de werklieden door een leibed heengedrongen, op eene diepte van ongeveer 120 Eng. voeten, toen het water, terstond door het boorgat opstijgende, eensklaps tot eene hoogte, naar men zegt, van 30 voeten boven de oppervlakte van den grond, als een fontein naar boven werd gedreven, opgestuwd als dit werd door de geweldige uitvloei- jing van gas, dat door de boring uit zijn onderaardschen kerker bevrijd was geworden. Door het houden van eene brandende zwavel stok digt bij de oppervlakte van het water, dat den mond van het gat vulde, nadat de straal naar beneden gedaald was, vatte het daardoor ontsnappende gas terstond vuur, en verhief zich in roode vlammen over de als een heksen-ketel, daar beneden kokende en bobbels opwerpende bron, heen dansende en flikkerende, van tijd tot tijd tot eene hoogte van ten minsten 3 Eng. yards. Nu vertoonde er zich ook geen water meer door het boorgat, maar de uitstroo- ming van gas bleef aanhoudend voortduren, en trok een groot aantal nieuwsgierigen, om de oorzaak van die ontbranding te onderzoeken. De kracht waarmede het omhoog stijgt, is zoo sterk, dat het water in de bron of kom, die nagenoeg 3 yards in middellijn heeft, en 4 a 5 voet diep is, in een aanhoudende staat van geweldige opbor reling wordt gehouden, en zich menigmaal 2 a 3 voet boven de gewone oppervlakte van den mond opeenhoopt. De vlam wordt nooit geheel gebluscht, maar tusschenbeide door den wind uitgebla zen, en doet, hoe kort ook voor het overige, de temperatuur van het water niet merkbaar stijgen. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1364 sterf gevallen en 1810 geboorten plaats gehad. In Astonpark te Birmingham gaf zekere mevr. Geneive, bij genaamd de vrouwelijke Blondin, voorstellingen op het stijve koord; aan hare handen en voeten waren zware ijzeren kettingen bevestigd. De eerste maal ging het goed, doch toen zij wilde terugkeeren, brak het koord en viel zij naar beneden; zij was dadelijk dood. De ongelukkige vrouw was vijf maanden zwanger en laat vele zeer jeugdige kinderen na. Uit Hannover wordt gemeld, dat voor eenige dagen aldaar voor het geregt werd gedaagd, zekere Riechers, uit Ostermald, een 72jarig man, vroeger arbeider, doch die sedert jaren te zwak was om te werken. Hij was beschuldigd, een hemd, ter waarde van 3 groschen gestolen te hebben. Tot zijne verdediging zeide hijMet eere ben ik 72 jaren oud geworden; ik heb bij Waterloo mijn koning en vaderland trouw gediendik heb later gewerkt, zoo lang gewerkt, totdat mijn ligchaam geene kracht meer had. Ik wendde mij tot de gemeente om ondersteuning, doch men antwoordde mij, dat de gemeente reeds armen genoeg heeft te voeden en ik dus maar een goed heenkomen moest zoeken. Van alle levensmiddelen ontbloot en door den honger gepijnigd, beging ik den diefstal en voor het daardoor verkregen geld kocht ik brood." Het geregt veroordeelde hem tot twee dagen gevangenis, doch besloot, met het oog op zijne diensten aan het vaderland, zijn hoogen ouderdom en den nood, waarin hij verkeerde, hem aan de genade des konings aan te bevelen. Met gevouwen handen en tranen in de oogen dankte de oude krijgsman en uitte tevens de bede, dat God hem spoedig van de aarde mogt nemen. Tussehen Barcelona en Valentia, op den oostkust van Spanje, waar de rivier de Ebro in de Middellandsche Zee valt, wil het Spaansche gouvernement drie vuurtorens bouwen, wier vervaardiging aan de heeren Poster 8z Co., te Birmingham, is toevertrouwd. De grootste vuurtoren heeft eene hoogte van 150 voeten en zal, als hoofdlicht, op de Isla de Buda, een zandbank, die de beide monden van den Ebro verdeelt, gebouwd worden. Het eigenaardige der constructie van den lichttoren vloeit voort uit de moeijelijkheid om zulk een hoog gevaarte op zulk een wan kelen grondslag, als die bank van het door de schuring losgerukte en door den stroom der rivier afgevoerde zand, daarstelt. Men ver langt de minst mogelijke hoeveelheid materialen tot dit werk, met I inachtneming tevens van eene duurzame stevigheid van een gebouw, j dat aan zoovele gevaren blootgesteld is. I De diameter van den vuurtoren is aan den voet 56 voeten. Het

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2