NIEUWEDIEPER COURANT M 61. D O N 1» E It I» A G 3» .1 I L IJ. EEN-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. BEKENDMAKING. EN BINNENLAND. \1t HELDERSCHE Mifc h/ Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers. ,0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentiën worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. ilOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, H 422,aan devlhlder, totllure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Yoor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. BURGEMEESTER'en WETHOUDERS der Gemeente HELDER doen te weten Dat door den Eaad dier Gemeente, in zijne vergadering van den 3 Julij 1863, is genomen het volgend BESIiUIT: De Eaad der Gemeente Ifelcler, Gezien art. 8 der wet van 1 Mei 1863 Staatsblad No. 47), houdende nadere bepalingen omtrent den accijns, en bepalingen omtrent het invoerregt op het Gedistilleerd, in verband tot de wet van 20 Junij 1862 Staatsblad No. 62), houdende bepa lingen omtrent den accijns op het Binnenlandsch Gedistilleerd. Gezien art. 233 en volgende der wet van 29 Junij 1851 {Staatsblad No. 85) BESLUIT: Het Kaadsbesluit van den 23 Augustus 1859, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 14 October 1859, No. 66, te wij zigen als volgt: Te rekenen van den eersten dag der maand, volgende op die der afkondiging van dit besluit, worden op den Bijks-accijns op het Gedistilleerd in de Gemeente geheven: a. Negentig opcenten voor het Binnen- en Buiten- landsch Gedistilleerd b. Zestig opcenten voor de Bnitenlandsche Likeuren. Met denzelfden dag wordt gelieven: a. Op het Gedistilleerd, hetwelk binnen de Gemeente wordt ingevoerd en waarvan de Eijks-accijns, voor zoover die daarop geheven wordt, elders voldaan is, negentien Gulden tachtig Cents per vat, hetwelk bij eene warmte van vijftien graden van den honderddeeligen thermometer vijftig kannen zuiveren alcohol bevat meerdere of mindere hoeveelheid of sterkte naar even redigheid b. Op de Binnen- en Bnitenlandsche Likeuren negentien Gulden tachtig Cents per vat. Welk besluit is goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 12 Julij 1863, N°. 6, waarbij is aangehaald de ver ordening, vastgesteld bij de Kaadsbesluiten van 9 October, 26 November en 8 December 1855, bevattende de voor schriften, waarnaar de voormelde belasting zal worden ingevorderd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 28 Julij 1863. STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VEBHEY, Secretaris. HELDEK en NIEUWEDIEP, 29 Julij. Op Dingsdag 4 Augustus a. s. zullen alhier de herstemmingen plaats hebben voor twee leden van den Gemeenteraad. Er moet gekozen worden tusschen de Heeren C. W. K. YAN STBIJEN en J. STEOOTMAN en tusschen de Heeren H. MACKAY en S. BEAAKSMA. De wel-eerw. heer H. op 't Holt, predikant bij de Christelijke Afgescheidene Geref. Gemeente alhier, heeft jb Zondag, bij de voor middag-godsdienstoefening, aan zijne gemeente bekend gemaakt, dat Z. Eenv., na rijp beraad, vrijheid had gevonden, voor het beroep naar Rotterdam te bedanken. De leden der gemeente ver heugen zich, dat zij den algemeen beminden leeraar bij voortduring in bun midden mogen behouden. -De berigten uit de omstreken dezer gemeente aangaande den aardappeloogst luiden over het algemeen gunstig. De kwantiteit moge op sommige akkers, die hoog gelegen zijn, niet groot wezen, uithoofde van de droogte, de kwaliteit is over het algemeen goed, in de duingronden best. Onder de gerooide zandaardappelen zijn nog geen zieke gevonden, voor zooverre ons bekend is. Naar men verneemt, zal de stoomboot Burgemeester Zijlstra, bij gunstig weder, Zaturdag a. s. weêr van Harlingen naar liet Niemcediep eene pleiziertogt doen. Ter teregtzitting van het Provinciaal Geregtshof te Utrecht werd jl. Maandag behandeld de zaak van J. Thomassen, door het Prov. Geregtshof van Noordholland, ter zake van brandstichting, ter dood veroordeeld, welk arrest door den Hoogen Eaad werd vernietigd. De heer W. Pabst trad als verdediger op; van de 28 getuigen werden 17 gehoord, terwijl de verdere behandeling der zaak tot den volgenden dag werd verdaagd. -Z. M. heeft o. a. herbenoemd tot griffier bij het kantongeregt te Schagen, de heer C. de Heer; -- voorts is door Z. M. aan den heer Mr. W. Bok, met den 16 Sept. a. s. eervol ontslag verleend uit' zijne betrekking van plaatsvervangend kantonregter te Helder, en met ingang van gemelde dagteekening in zijne plaats benoemd de heer P. Keijser Sz., burgemeester van Texel. - Zr. Ms. fregat met stoomvermogeri Zeeland, onder bevel van den kapt. ter zee G. Eabius, komende uit de Middellandscbe Zee, is in den namiddag van 27 dezer, ter reede van Vlissingen geankerd. Zr. Ms. stoomschip Ardjoeno, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee E. M. C- Baak, heeft in den avond van 27 dezer de reede van PlymoutJi verlaten en zijne reize naar Oost-Indië voortgezet. Als eene niet onopmerkelijke bijzonderheid wordt gemeld, dat van de officieren van gezondheid, die in het jaar 1853 tot dien rang bij de landmagt hier te lande werden bevorderd, thans nog slechts één in dienst is, die, naar men verneemt, ook reeds zijn eervol ontslag heeft aangevraagd. Den 27 dezer zijn in het artillerie-kamp te Waalsdorp, onder kommando van den majoor van Gorkum, de oefeningen in het vuur, en wel met 60ponders, aangevangen. Yolgens de Tijd van 27 dezer is de toestand van nigr. Zwijsen, aartsbisschop van Utrecht, gunstig te noemen. Na het uithalen van den kogel heeft de lijder geen pijn meer gevoeld, terwijl koorts noch ontsteking zicli vertoond hebben. Men schijnt te Amsterdam thans, nu de heer Jager de aan deelhouders der Kanaalmaatschappij bijeenroept, om de zaak der reeds overveel besproken doorgraving haar beslag te gevenbe vreesd, dat eenige aanzienlijke deelgenooten zich wederom willen terug trekken, uit tegenzin in de wending die deze zaak genomen heeft. -Den 23 dezer is te Ond-Carspel eene vrouw voor de elfde achtereenvolgende maal van een zoon bevallen, welke kinderen allen in leven en gezond zijn. - Een meisje van 9 jaren, het dochtertje van schipper Yoermans, van Dordrecht, die met zijn kolenschip ligt aan de scheepmakerij in de Schie, is den 27 dezer bij ongeluk in het water gevallen en nood lottig verdronken. Dezer dagen is in de zinkgieterij van den beer L. Schütz te Zeist bet beeld voltooid, dat op den koepel van het gebouw van Volksvlijt te Amsterdam zal worden geplaatst. Het is eene gevleu gelde Victoria, die, met liet linkerbeen rust op den hemelbol; in de linkerhand houdt zij een lauwerkrans ter bekrooning van kunst en

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1