J. W. BLITS, Tandmeester, ADVERTENTIËN. II O M OLOG 4 T I E. ~IÊÊÈÈ>£S!s Onderg-eteekende, MARKT B ERIGTEN. BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE HELDER, BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE TEXEL, MIDDELBURGSCHE MAATSCHAPPIJ VAN STOOMVAART. 1. J. B A S I EKapper de doctor mij liet eeuige aaudeukeu, dat ik hem scheuken kan, niet zul willen weigeren aan te nemen...." Deze met zeker schaamachtige aandoening uitgestamelde woorden uitende, haalde zij uit liet zakje van haar boezelaar een zorgvuldig in een papier ge wikkeld pakje te voorschijn, outdeed het met eene hevende hand van den omslag en hood den doctor een dier kleine zilveren lepels aan, die men bij de bediening van den II. Doop wel aan jonggeborenen ten geschenke plagt te geven. «Dat was een geschenk van mijne pleegmoeder," zeide zij, naauw hoorbaar; «ik bid u met gevouwen handen, mijnheer! hoe gering 't ook zijn moge, sla 't toch niet af!.... 't Is al wat ik, van het uur mijner geboorte af aan, mijn eigendom heb mogen noemen." In hare stem, iu hare gebaren, in het geschenk zelve lag zulk eene treffende naïviteit, dat de doctor zijne oogen nat voelde worden. «En wat zoudt gij wel zeggen," riep hij, hare beide handen tusschen de zijne vattende, «als ik u eens plotseling veel rijker maakte, dan gij zulks ooit had kunnen droomen?" «Mij hernam het meisje, hem met verbazing aankijkende. «Als ik hier eens een schat voor u had?" «Een schat?" «Zie maar eens!" Dit zeggende, trok hij haar in allerijl binnen zijne kamer, wees haar het nog op den grond staande koffertje en vertelde haar al wat er voorgevallen was. Roosje, die in den beginne moeite had gehad, om iets van dat alles te be grijpen, kon zulk eene blijdschap niet dragen, maar viel op de kniecu en smolt in tranen weg. Te vergeefs poogde ïournier haar tot bedaren te brengen. De overgang was al te spoedig en sterk geweest. Het meisje was geheel buiten zichzclven; met onafgewende blikken staarde zij op het koffertje en lachte en schreide te gelij ker tijd. Eensklaps wendde zij haar oog op den doctor, vouwde hare handen en riep met een hartstogtelijkhcid, die het zuivere afdruksel van hare gausche ziel vertoonde: Ach, dan zult gij eindelijk toch nog eens zoo gelukkig worden, als gij verdient »Ik?" vroeg Tournier, terugdeinzende. «Ja, gij, gijherhaalde Roosje, opgewonden. «Ei, gelooft gij dan, dat ik niet opgemerkt heb, al wat u hier ontbreekt?.... en dat ik uwe zorgen en bekommernissen niet heb weten te raden?.... Mijne armoede woog niet zoo zwaar voor mij, als de uwe, want voor mij was zij altoos eene vrijwillig aan- genoraene; maar gij behoort naar uw staat en stand te kunnen leven. Neem 't dus aan, mijnheer! alles komt u toe, alles is voor u!" Dit zeggende, poogde het arme kind, in tranen van liefde en blijdschap badende, het koffertje op te tillen en den doctor, die haar, eerst ontsteld en vervolgens diep ontroerd, wilde tegenhouden, ter hand te stellen. «Neen!" ging zij nog meer opgewonden voort, „gij kunt, gij moogt, gij zult niet weigerenAan u alleen toch heb ik immers het vermogen te danken ïk wil, dat iedereen zulks weet en vóór alle dingen degenen, die geweigerd hebben, u regt te doen." Tournier schreeuwde al uit al zijn magt, dat dit nutteloos zou zijn; maar Roosje luisterde er niet naar. Zij had de nieuwe erfgenamen juist het huis zien ingaan en maakte reeds aanstalte, om hen te roepen. „Wilt gij dan hetgeen een gelukkig toeval u in handen gespeeld heeft ver liezen?" vroeg hij, haar onthutst bij den arm nemende en vasthoudende. „Verliezen?" herhaalde het jonge meisje, die daar niets van begreep. „Veronderstelt gij dan niet, dat die lieden de teruggave van het koffertje zouden eischen?" „Waarom?» „Gij hebt geen wettige aanspraak op deszelfs bezit." „Derhalve hoort 't mij niet toe," zeide zij ontsteld, en Tournier bevende en strak in zijn gezigt ziende. „Alles getuigt er voor, dat uw pleegvader 't voor u uitsluitend heeft be stemd; maar de wet vordert deugdelijker bewijzen." „De wet!.,.." hernam het meisje„iedereen is verpligt, de wet te gehoorzamen." „Als men haar ten minste de beslissing van zijn eigen geweten niet tegen kan stellen...." „Neen, neen!" antwoordde Roosje weder, „het geweten kan ons beletten, ons al onze regten ten nutte te maken, maar nimmermeer om onze pligten te kort te doen: 't moet ons naauwgezetheid leeren en beletten, iemand buiten de ge legenheid tot verdediging of tegenweer te stellen. Zoo heb ik u dan kwalijk begrepen en behoort die schat mij niet toe: al dat geluk was niet meer of anders dan eene ijdele droom!" Zoo sprekende, was zij buitengewoon bleek geworden, maar hare stem noch hare blikken verrieden de minste noch geringste weifeling. Haar eenvoudig hart had geen oogenblik gewankeld en de smart wegens zooveel teleurgestelde en verloren hoop haar gevoel van regt in 't minste niet kunnen buigen. Na zooveel en velerlei aandoeningen was de slag evenwel al te sterk, zoodat zij waggelde en op een stoel neerviel. Wat Tournier betreft, bij deze begon een soort van reactie hare uitwerking te doen: zijne bewondering ging tot warme genegenheid over. Al de door zijn vernuft den vorigen dag uitgevonden drogredenen vielen voor dit naïve gevoel van regt ten eenenmale weg en zijne, om zoo te spreken door de besmetting der loyaliteit gewonnen, ziel bad eensklaps hare edelste aandoeningen en begin selen hernomen. Zonder het meisje dus een enkel woord ten antwoord te geven, verwittigde hij de erfgenamen van het gebeurde, liet een notaris halen en stelde dien het welgevulde koffertje in handen. Een sleuteltje, dat door hen aan den hals van den overledene gevonden was geworden, ontsloot het onmiddellijk en liet ouder ettelijke oude zilveren munt stukken eenige duizende goudstukken zien. De landman en zijne vrouw schreidden luide van blijdschap. Roosje en Fournier bleven zeer bedaard. De notaris zette zich aan het tellen van het gangbaar geld en vond er nog een lias met bankbilletten onder liggen, het geheel ten somma van omstreeks driemaal honderd duizend francs Half verbijsterd, ging Tricot waggelende naar de tafel, nam het ledige kof fertje in de hand en schudde het heen en weer. Eu ziet, daar viel van tusschen het hout en den bodem een stuk papier op den grond. „Nog al meer bij den grooten aap!" nep de boer, het papier oprapende en den notaris ter hand stellende. Deze opende 't, sloeg er een vlugtigen blik in en deinsde terug van verbazing. „'t Is een testament," zeide lijj eindelijk. „Een testamentriepen al de aanwezigen te gelijk. „Een testament," hernam de notaris, dood bedaard, „waarbij de heer Duret zijn petekind, mejufvrouw Roosje Tleurïot, tot zijn eenigen en algeheclen erf genaam heeft gesteld." Op hetzelfde oogenblik weergalmden er vier gillen door de kamer, uitroepen van verwondering, van blijdschap jen teleurstelling. Tricot wilde zich van het noodlottige papier meester maken, maar de notaris sprong achteruit en bragt 't in veiligheid. Om zich van de twee teleurgestelde echtgenooten te ontslaan, moest men geweld gebruiken. Eindelijk gingen zij, onder het uiten van allerlei verwenschingen en dreigementen tegen de aanwezigen, heen. De heer Leblanc, dien zij oumiddelijk gingen raadplegen, had nog veel moeite, om hen te doen begrijpen, dat het hun overkomen onheil onherstelbaar was en alle mogelijke processen ter wereld hen nooit iu het bezit der nalaten schap van vader Durct zouden kunnen stellen. Tournier wie zou er aan hebben kunnen twijfelen? werd weldra de geluk kige echtgenoot van Roosje en zij niet alleen eene hoogst welkome levens- gezelliune en blijde deelgcnootc van zijn geluk, maar tevens zijne wijze raadgeefster en trouwe steun. Zeer teregt begrijpende, dat de maatschappij waar zij de vronw van die onaangename behandeling van zaken, die. de ziel op den duur hardvochtig kan maken, verwijderd houdt, haar de zachtste en tee- derste aandoeningen heeft toevertrouwd, bleef de jeugdige echtgenoote op den duur een ten allen tijde voor de deur van zijn hart geplaatste onzigtbare wacht tegen zijne zwakheden, gebreken en kwade hartstogten. DORDRECHT, 30 Julij. Witte puike Tarwe f 10,60 a 10,70, miud. en ger. f9,30 a 10, zomer f9,20 a 10. Rogge, Overm., Zeeuws, en VI. f 6,80 a 7,50. Garst, winter zakm. f4,50 a 5,80, jar. zomer f4,70 a 5,10, gest. f5,40. BI. Erwten f7,40 a 7,60, witte Kouingsb. f7,50. Boekweit, Noordbr. Teel f230. lui. Heunepz. f250. Lijnzaad, 111 p. Arch. f420, 106, 107 p.Koniugsb. f315. Raapolie, vl. f40,50, 6w. f41,50, Sept., Oct. en Nov. f40,50, Dec. f40,75, Mei f 41,25. Lijnolie prijsli., vl. f47,50, 6w. f48,50. ltaapk. f2 lager, harde f73 a 76, zachte f96. Lijnkoeken, harde f95 a 105. SCHIEDAM, 31 Julij. Jenever f 18,75; Amst. proef f 19.Moutwijn f 12.25. LONDEN, 30 Julij. Heden waren ter VEE-markt aangevoerd: 970 Runderen, 10890 Schapen. 410 Kalveren en 300 Varkens. De prijs der Runderen was 4 sh. 10 d., van Schapen 5 sh. 0 d., van Kalveren 4 sh. 6 d. en van Varkens 4 sh. 6 d. De prijzen der laatste markt waren: Runderen 4 sh. 10 d., Schapen 5 sh. 6 d., Kalveren 4 sh. 6 d. en Varkens 4 sh. 6 d. van 2431 Julij 1863. ONDERTROUWD: C. W. Poschmann, sjouwerman, oud 41 jaren en A. Wittbols, oud 38 jaren. L. T. W. Meijer, konstabel bij de Marine, oud 53 jaren, gedevorcecrde echtgenoot van J. de Bruijn en C. Bakker, oud 18 jaren. GEHUWD: Mr. K. N. Zur Muhlen en J. M. L. Brevet. D. Boon en E. K rijnen. BEVALLEN: A. M. Nobbes, geb. Buisman, (Z.). M. Blokker, geb. Bood, (D.). C. A. de Wijn, geb. Trikke, (Z.). C. C. Bakker, geb. Schoonbergen, (Z.). R. Willems, geb. Visser, T. Doest, geb. Teunis, (Z.). M. Bosch, geb. Cutt, (Z.). OVERLEDEN: 11. D. van Brederoode, (60 jaren). H. Manhcim, (4 dagen). A. L. Lexmoud, (16 weken). A. de Ruiter, (11 maanden). A. van Vleuten, (7 weken). T. van Twisk, (7 weken). G. Schuil, (30 jaren). Ambtshalve ingeschreven 2. van 2431 Julij 1863. ONDERTROUWDGeene. GEHUWDGeene. GEBORENDirk, zoon van Jan Uttien en Theodora Johanna Veen. Willem, zoon van Jacob Wz. Boon en Antje de Wijn. Nanning, zoon van Pieter Nau- ning Duinker en Aagje Plaatsman. Jan, zoon van Jan Duinker (ruim 2 maan den overleden) en Francisca van der Wal. Cornelis, zoon van Ties Tiessen en Klaasje Sluisman. OVERLEDEN: Johanna Maria Zoetelief Jansd., 17 maanden. Van MIDDELBURG3 en 4 Aug. 's morg. 6 ure. 5 Aug. 's morg. 7 ure. 6 Aug. 's morg. 5 ure. 7 Aug. 's morg. 6 ure. 9 Aug. 's morg. 7 ure 30 min. Van ROTTERDAM: 3 Aug. 's morg. 8 ure 30 min. 4, 5 en 6 Aug. 's morg. 10 ure 30 min. 7 en 8 Aug. 's middags 12 ure. 9 Aug. 's namiddags 2 ure 30 min. PROGRAMMA. APOLLO. Zondag 2 Augustus 1863, ('s avonds ten 7 ure). eerste deel. Au Mexique, marclie van buggenhout. 2. Ouverture de 1'opéra Ie brasseur de Preston Aubek. 3. Pandore, grande valse Fe. Kroll. 4. Scène et cavatine de 1'opéra Attila Veedi. tweede deel. 5, Ouverture de 1'opéra Le Serment Auber. 6. La Zingarella, grand air Venzano. 7. Grande fantaisie sur 1'opéra MartJia. Fe. von Feottow. Bij Vonnis der Arrondissements-Regtbank te Alkmaar, dd. 7 Julij 1863, is het ACCOOR», door G. MOORMAN aan zijne Crediteuren aangeboden en door deze aangenomen, GEHÓROLOGËERD, verwittigt bet geachte Publiek en zijne Begunstigers, dat hij niet langer dan tot "Woensdag den 5den Augustus a. s. weder te spreken of te ontbieden is ten huize van H. J. VAN LEEK, Hoofdgracht, N°. 12. Zet Kunsttanden in en doet verder alle operatiën den mond betreffende. zich als KAFF E R in de Gemeente HELDER gevestigd hebbende, beveelt zich beleefdelijk aan in gemeld vak begunstigd te worden, welke gunst hij dankbaar erkent, reeds 29 jaren alhier genoten te hebben en berigt bij deze, dat zijn Winkel Dingsdag den 4 Augustus a.. s. zal geopend zijn. De tijd van uit te gaan is voorloopig bepaald van 9 tot 3 en van 5 tot 7 ure. Te Huis van 3 tot 5 en ten 7 ure. Kanaalweg over het Gasthuis, V, 43. NB. Des Zondags is de Affaire gesloten.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 3