BUITENLAND. NATIONAAL GEDENKTEEKEN in de onderbuik onverhoeds aan van Dongen krulleken heeft loe- gebragl, toen deze, niets kwaads vermoedende, een emmer water pompte, om de bloemen in zijn tuin te begieten. Dezer dagen heeft te Leeuwarden een aldaar in garnizoen liggend soldaat getracht zich door een geweerschot van liet leven te berooveu; hij heeft zich daardoor eene ernstige wonde in de borst toegebragt, doch is nog in leven en onder geneeskundige behande ling. Misbruik van sterken drank en daardoor ontstane vrees voor straf is hier hoogstwaarschijnlijk wederom rle reden, die aanleiding gegeven heeft tot eene poging tot zelfmoord. In den nacht van 1 op 2 Aug. heeft het in den omtrek van Breda weder zeer hard gevroren. De boekweitplant en de late aardappelen hebben hierdoor veel geleden. Te Tilburg is een gerucht in omloop, volgens hetwelk Vrijdag 11. te Haaren, na afloop van liet laatst gehouden regterlijk onderzoek, in zake de poging tot moord op mgr. den aartsbisschop, drie vrou wen zouden zijn gearresteerd. Dit berigt vereischt echter nadere bevestiging. Tengevolge der laatste verkiezingen voor den Gemeenteraad te Roermond heeft voor eenige dagen de burgemeester dier stad zijn ontslag als lid van den Raad genomen. "Vier zijner medeleden hebben thans dat voorbeeld gevolgd. Ware het niet dat de Russische aangelegenheden ten aanzien van de Poolsche qusestie stof tot schrijven en spreken gaven, voorzeker zou men te klagen hebben over gebrek aan politiek nieuws. De gevangenneming van Nena Saliib, het beruchte hoofd der on lusten in Britsch-Indiede oorlogsverklaring van Guatemala aan San Salvador en het ophouden der diplomatieke betrekkingen tus- schcn Brazilië en Engeland zijn de voornaamste bijzonderheden die de geschiedenis van den dag ons vermeldt. De Grieksche quaestie houdt op, bij de zekerheid der aanstaande komst van den nieuwen koning. Eu wat nu eigenlijk de Foolsche zaak betreft, er is sprake van nota's en nog eens van nota's, maar van handen aan het werk te slaan nog niet. De zaak is nu waarlijk genoeg besproken en het ontbreekt niet aan dezulken, die in bet belang der ongelukkige natie, den wensch openbaren naar vrede, door een toegeven dooi den keizer van Rusland, of door een nota van oorlogsverklaring door de Westerscke mogendheden. Den 1 dezer is te Antwerpen op den Ylaamschen wal een vreeselijk ongeluk gebeurd. De staatsstoomboot Duchesse de Brabant was nabij de scheepstimmerwerf der hceren Retsin op het drooge gezet, om in orde gebragt te worden tot opluistering der feesten op de Schelde.- Rij laag water zaten twee mannen, een stoker en een matroos, de kiel van het vaartuig schoon te maken, toen eensklaps, men weet niet waardoor, de stoomboot op zijde viel en de twee mannen er onder begraven werden in het slijk. Aan redding viel niet te denken, niettegenstaande men den arm van een dier onge lukkige slagtoflers boven liet slijk zag steken. Kort daarna zijn de lijken opgehaald; dat van den matroos was vreeselijk verminkt. In Frankrijk komen 's jaarlijks duizende brieven niet aan 't adres. De oorzaak ligt in de meeste gevallen in gebrekkige en onvoldoende vermelding van het adres. De minister van Onderwijs heeft zich thans deze zaak aangetrokken en de onderwijzers der volksscholen uitgenoodigd om, behalve in het schrijven en zamen- stellen van brieven, ook in het juist uitdrukken van het adres, onderwijs te geven. De noodige tabellen en opgaven zullen daartoe worden verstrekt, opdat overal een gelijken vorm zal worden in acht genomen. Welligt zou in andere landen dit voorbeeld navolging verdienen. De brieven die in andere landen niet aan het adres kunnen bezorgd worden, mogen wel zoo talrijk niet zijn als in Frankrijk, voor een deel zien de adressen er nog slordig uit en missen zij eene duide lijke opgave van persoon en woonplaats. - De zoon vau den heer Coquerel te Parijs verklaart, spreken de van het bekende werk van Renan „het leven van Jezus" dat het beter is om te twijfelen als de heer Renan, die liet goede zoekt, dau te gelooven als zoo velen, welker geloof geene ziel heeft, en voor wie de godsdienst niet meer nut of waarde oplevert dan de reken kunde of de aardrijkskunde; dat in elk geval „de verkleinde Chris tus Chris amoindri)" van de heer Renan veel grooter en veel we zenlijker is, dan de Christus van die geloovigen." De heer Coquerel doet inmiddels uitkomen, dat het geschrift van den lieer Renan alleen reeds van hoog gewigt moet worden geacht, omdat het strekt om de zoo wufte openbare meening daar te lande op geheel iets anders te vestigen, dan op aardsche belangen en ver maken en het een merkwaardig teeken des tijds is, dat in weinige dagen eene oplaag van 15,000 exemplaren is uitgeput. De Fraiisc'ae bank te Parijs heeft besloten, hare billettcn op blaauw papier te doen drukken, ten einde liet gevaar van verval- sching te voorkomen door middel van de pliotographie. Het is toch bekend, dat de pliotographie, die in het teruggeven van kleuren nog altijd moeijelijkheden ondervindt, op de blaauwe kleur bepaal delijk schipbreuk lijdt. Eerstdaags zal te Parijs een eigenaardig proces worden be handeld. De heer Harmant, directeur van het Théatre de la Gaite's, heeft namelijk aan eene der actrices haar afscheid gegeven, omdat.... liare kuiten te dik zijn geworden. De jonge dame beweert het tegendeel en is bovendien van gevoelen, dat haar contract met het af- of toenemen van dit op de planken trouwens zeer interressant ligchaamsdeel, niets te maken heeft. Welligt zal bij dit geschil eerst een onderzoek van het corpus delicti worden in het werk gesteld Te Dortmund liecft. in eene staalfabriek een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Een der werklieden is tussclien de walzen geraakt en in een oogenblik tijds plat gedrukt, zoodat bij als eene dunné schijf aan de andere zijde der walzen te voorschijn is gekomen. Volgens den Courrür de la lleuse zouden bij eene plaats gehad hebbende botsing tussclien fwec treinen, op den spoorweg van OLerhausen naar Arnhem, 9 personen overleden en 40 gekwetst zijn. Voor 18 jaren werd in de nabijheid van Frankfort een jagt- opziener vermoord gevonden. Nimmer heeft men eenig spoor van den dader ontdekt, tot voor weinige dagen, toen een toeval tot de ontdekking heeft geleid, dat een man, die te Berlijn in een fabriek werkzaam was, de hand in deze zaak had gehad. Hij leefde sedert lang te Berlijn onder een aangenomen naam en bevindt zich thans in verzekerde bewaring. Voor eenige dagen was een reiziger, op den spoortrein van Pelroicilz naar Wtenen, in slaap gevallen en droomde, dat liij zich in een rijtuig bevond, waarvan de paarden op bol waren geraakt en dat bij cr uitsprong. Wakker geworden zijnde, bevond hij zich op den weg liggende. Hij was, al slapende, uit den waggon ge sprongen, terwijl de trein voortreed, doch had zich gelukkig vol strekt niet bezeerd. In Spanje ligten de bandieten op het platte land op klaar lichten dag personen op, van welke zij losgeld eischen. Een der bandieten, Vicente Martinez, heeft onlangs geheel alleen en met een geweer gewapend in drie dorpen, bij de voornaamste inwoners, een bezoek afgelegd en, als belooning voor deze beleefdheid, groote sommen geëischt. Er is aan dit bezoek met bereidwilligheid vol daan, aangezien de bewoners wisten, dat zij anders binnen weinige dagen zouden worden opgeligt en veel meer zouden moeten betalen. Uit Athene meldt men het volgende. Toen de bank bij den laalsten opstand werd bedreigd, stelde de schout-bij-nacht Fouehard aan den gouverneur der bank voor, om een gedeelte van liet geld op de schepen zijner divisie in veiligheid te stellen. Dit werd aan genomen en twee millioen werd aan boord van de Eransclie schepen gebragt. De kommandant der Engelselie divisie drong er toen op aan, dat ook aan zijne regering zoodanig bewijs van vertrouwen zou worden gegeven en ofschoon de toestand dit volstrekt niet noodzakelijk maakte, werd liet laatste millioen aan den Engelscken kommandant toevertrouwd. Toen alles rustig was verzocht de gou verneur van de bank de teruggave van liet geld, waaraan door den schout-bij-nacht Eoucliard dadelijk werd voldaan; de Engelsche kommandant eischte echter 1 pCt. commissie-loon voor de aan hem toevertrouwde gelden. De Washington National Intelligence meldt, dat de naam Canada eene verkorting is van Capo Nada (kaap Niets), welken naam de Spanjaarden, die liet eerst in Canada landden, aan den kaap gaven, waar zij liet anker hadden laten vallen, omdat zij niets vonden, dat hunne moeite eenigzins kon beloonen. Zij verlieten het land dan ook dadelijk. Te Manilla heeft den 9 Junij eene lievige aardbeving plaats gehad, waardoor de stad is vernield en tien duizend inlanders onder de puinhoopen bedolven zijn geworden. voor November 1§13, enz. Wij voldoen aan eene vriendelijke uitnöodiging, doov uit liet verslag der jongste vergadering van de Hoofdcommissie Voor de oprigting van een Nationaal Gedenkteeken, gehouden den 9 Julij jl. ten paleize en ouder voorzitting van Z. K. H. prins Fredcrik der Nederlanden, de belangrijkste gedeelten over te nemen. Door den Voorzitter werd deze vergadering met de volgende sierlijke en belangrijke rede geopend Mijne Ileeren! Met een hartelijk welkom open ik deze Vergadering, en begroet ik U allen maar ditmaal meer in bet bijzonder U, M. II.. die, óf als Leden van Eer, óf als Leden-Afgevaardigden op mijne roepstem gehoor hebt gegeven aan dc noo- diging der oorspronkelijke leden der Hoofdcommissie cu aan dc veveerende keuze Uwer plaatselijke medeleden. In bet volle besef van bet mocitcvolle der taak, die op mij rust, begin ik al aanstonds met een beroep op Uw aller welwillendheid, zoo jegens mij, als onderling, gelijk ik die tot dusverre in dc zamenkomstcn der Hoofdcommissie heb mogen ondervinden. Wat meer is, ik mag mij daarvan verzekerd houden; en wanneer ik U zoo even uit bet hart welkom heette aan deze plaats, bet is omdat ik weet, dat dezelfde drangreden ons allen te zamen bragt liefde voor Vaderland en Oranje. Dat ik hierin zou mistasten, is inderdaad niet mogelijk. Welnu, Ai. II., dan ook, maar ook dan alleen is bet mogelijk, dat wij ons doel zullen bereiken; dat wij alle bezwaren, zooveel het wezen mag, tc boven komen; dat wij een echt Nationaal gedenkteeken helpen stichten, ter duurzame herinnering aan Neêrlands herboren zelfstandigheid en aan de groote mannen, die dat heugelijk feit onder Gods zegen hebben voorl>crcid en tot stand gebragt. Welhaast zullen vijftig jaren sedert dat onvergetelijk tijdstip zijn vervlogen, en met iederen dag wordt bet aantal kleiner van hen, die met mij en ecnigen Uwer dat wondervolle keerpunt hebben beleefd. Op ons vooral rust een heilige pligt. Het gevoel van dankbaarheid over die oven onverwachte als volkomenc uit redding moge geenszins sluimeren bij bet jongere geslacht, allengs verzwakken die indrukken; nieuwe, in bare soort almede gedenkwaardige gebeurtenissen, ver dringen elkander; ja, bet is baast eene eigenschap der menschelijke natuur, wij hechten het meest, verre de meestcn leven allceu in hetgeen zij zclvcn hebben aanschouwd cu onder vonden. Geen wonder dan, M. II. dat toen mij het voorstel werd onderworpen, om, ter gelegenheid van de vijftigjarige herdenking van Nederlands herstelling, een Nationaal Gedenkteeken te wijden aan de groote gcbcurtcnisseu van 1813, dat voorstel door mij met welgevallen werd vernomen. Geen wonder ook, dat ik, met voorkennis en goedvinden van Z. M. den Koning, mij bereid heb verklaard, om uit al mijn vermogen mede te werken tot bevordering van het denkbeeld geen wonder, dat, ondanks mijnen reeds gevorderden leeftijd, ik het Voorzitter schap heb aanvaard, van welke aanvaarding de goede uitslag dezer zuiver nationale onderneming volstrekt afhankelijk werd geacht. De voorstellers bedoelden wel is waar eene monumentale hulde aan dc nage dachtenis van den Vorst, wiens krachtig optreden, eerst als Souvercin Vorst, later als Koning Willem I, op de gelukkige ontwikkeling van Volk en Vader land een onbetwistbaren invloed heeft uitgeoefend, cn die Vorst was mijn Vader; maar, noch die bedoeling, noch mijne naauwcrc betrekking tot wijlen Z. M., mogtcn mij weerhouden van ecnen pligt, dien ik opvat als Nederlander en als ooggetuige van al betgeen verre dc meest en uiet en maar zeer weinigen van zóó nabij hebbeu kunnen waarnemen en waarderen. Doch niet alleen met. betrekking tot bet verledeneniet alleen ook met hei oog op het tegenwoordige, maar met dc gedachte vooral aan dc toekomst*

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 3