NIEUWEDIEPER COURANT. JW. 64. ZOKDAG 0 AUGUSTUS. 1865 EEN-EN-TWINTIGSTE _Cl§ JAARGANG. BINNENLAND. HELOERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zon dag en dondekdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. v franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Adverïentién worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, H 422,aan denllelder, totllure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Ten einde gevolg te kunnen geven aan eene Circulaire I van den Heer Commissaris des Konings in de Provincie I Noord-Holland, van 24 Julij 11., waa.tbij vóór den 15 dezer opgave verzocht wordt van liet getal Fransclie onder danen zoo Mannen als Vrouwendie binnen deze Gemeente hun gewoon verblijf bonden, worden al degenen, die daartoe mogten behooren, beleefdelijk uitgenoodigd, zich te vervoegen ter Secretarie, alwaar tot het opnemen hunner namen, enz. zal gevaceerd worden van Heden af tot Donderdag 13 Augustus e. k., op de gewone kantooruren. Helder, den 8 Augustus 1863. DE BURGEMEESTER, STAIvMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 8 Augustus. In de zitting van den Gemeenteraad, Dingsdag den 11 Augustus a. s. te houden, zullen de navolgende punten behandeld worden, als 1. Onderzoek geloofsbrieven Nieuwe Leden. 2. Bapport onderzoek gemeente-rekening 1862. 3. Biolen in het westelijk deel der gemeente. 4. Mededeeling van ingekomen stukken. Naar men verneemt, zal de verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad alhier plaats hebben op Vrijdag den 21 dezer. Bij de herstemming voor een lid van den Gemeenteraad te Alkmaar is verkozen de heer T. L. KOO RN. Bij de herstemming van twee leden voor den Gemeenteraad te Schagen, op Dingsdag 4 dezer, waren 131 stembiljetten ingeko men. Hiervan zijn uitgebragt op de heeren Jan Dorbeck 92, Jan Noë 77, Cornelis de Pater 58 en Jan Borst 82 stemmen, Alzoo gekozen de heeren JAN DOBBECK en JAN NOË. Tot lid van den Gemeenteraad te Terschelling is bij herstem ming met 60 stemmen gekozen de heer J. J. STADA. De rederijkerskamer Olympiaonder de zinspreuk Niet Vol maakt, te Helder, zal op Donderdag 13 dezer, des avonds ten 71 ure, in het lokaal Tivoli alhier, aan hare leden eene buitengewone zomervergadering geven. Bij die gelegenheid zullen worden voor gedragen, Vrouw, Kroost en Vrienden, van Mr. J. van Lennep. Kene vertelling van Dorisje, van N. N. De brug van Praga, van A. van der Hoop Jr. De Duiten, van A. van Overeem. Het Strandlicht, van Dr. J. Nolet de Brauwere van Steeland; DeStoven- zetster-Plaatsbeicaarstervan W. J. van Zeggelen. De voordragten zullen afgewisseld worden door muziek, uit te voeren door het orchest, onder directie van den heer L. W. Weckesser. Wij verheugen ons, dat de leden dezer bloeijcnde vereeniging, die thans haar 17jarig bestaan herdenkt, met volharding blijven voortgaan, om door hunne beoefening der uiterlijke welsprekendheid, den kunstlievende leden menigen genotrijken avond te schenken." Naar wij vernemen, zal de zangvereeniging Nut en Genoegen op Woensdag den 19 dezer eene buitengewone vergadering houden, tot feestelijke viering van het lOjarig bestaan dier vereeniging. Met het schip Zeenimph, kapt. J. F. Graadt van Boggen, zijn alhier van Java aangebragt 1 tijger, 2 heeren, 3 crocodillen, 1 wilde kat, 1 stekelvarken, 2 orang-oetangs, benevens 1 Javaan- sche uil, welke gisteren naar Amsterdam vervoerd en bestemd zijn voor het genootschap Natura Artis Magistra aldaar. Wij maken belangstellenden opmerkzaam op de harddraverij, die morgen (Zondag) namiddag in het Koegras zal worden gehouden. Bij de Directie der Marine alhier heeft gisteren de aanbeste ding plaats gehad van het daarstellen van eene ijzeren overdekkings- kap over het schroefstoomschip 1ste kl. Metalen Krnis. Ingekomen 8 inschrijvingsbilletten, als, van de heeren: Paul van Vlissingen Dudok van Heel, te Amsterdam, f 9200; S. Gooien, te Helder, f 9200; A. Bas, aldaar, 9090; C. Nolet, te Schiedam, f 8300; Lastdrager Gebr. Schneider, te Helder,f 8159; A. Leeuwens k, Zoon, aldaar, f 7930; W. Horen, te 's Hage, f 7400; H. Eigée J. Doedcus, te Haarlem,f 7220. Aan het Provinciaal Gouvernement van Noordholland, heeft op 6 dezer de aanbesteding plaats gehad bij enkele inschrijving, van het verzamelen van het in strand geslagen steen, en het afslechten van duinen langs het Noorderstrand van het eiland Vlieland. Minste inschrijver de heer van der Lijn Pz., te Rijp, voor 18,200. Zr. Ms. stoomschip Ardgoeno, kommandant luit. ter zee 1ste kl. Baak, van Hellevoetsluis naar Batavia, is gepraaid op 39 gr. 4 minuten N.B. en 6 gr. 3S min. W.L. Het Provinciaal Geregtshof van Utrecht heeft J. Thomassen, door het hof van Noordholland ter dood veroordeeld wegens brand stichting, vrijgesproken en hem dadelijk in vrijheid doen stellen. Wij vermelden nog de volgende bijzonderheden, in het ver slag onzer Provincie voorkomende: Onder het opschrift„Invloed der stormen en hooge vloeden," vinden wij o. a. opgeteekend, als uitkomst der strandmetingen in 1862, langs den vasten wal der Provincie gedaan, dat gemiddeld over de geheele lengte van Kijkduin, tot aan de grens van Zuid holland, de buitenteen der duinen 2.67 el, de koogwaterlijn 12.66 el en de laagwaterlijn 8.79 el in breedte had gewonnen. Door de stormen van October zijn de duinen echter van Kijkduin tot Petten van 39 el en nabij laatstgenoemde plaats zelfs van 1014 el afgenomen. De stormvloeden in het laatst van December 1862 hebben de duinen langs den vasten wal meer doen afnemen. Die afneming bedroeg van Kijkduin tot Callanlsoog gemiddeld 13.07 el, van Callantsoog tot Petten 14 el. Het strand was van Kijkduin tot Petten bij de strandmijlpalen gemiddeld 0.02 en bij den duin- voet 0.27 el verlaagd. Van den Zanddijk te Callantsoog is meer dan het geheele buitenbeloop verloren gegaan. De duinen, valleijen en meentgronden op het eiland Texel, voor den tijd van 15 jaren verpacht, hebben in het afgeloopen jaar aardappelen, erwten, rogge, haver en gerst opgeleverd, benevens tuinvruchten voor het eigen gebruik der pachters. De begroesde tuinen en vlakten werden beweid door ongeveer 1700 schapen, 120 koeijen, 20 paarden en 60 geiten. Door vrijgevigheid in het uitreiken der acten van vergunning tot het vangen van konijnen, is dit schadelijk gedierte in de duinen van Texel zoodanig verminderd, dat men er bijna geen spoor meer van ontdekt. Ook in de Graaflijksheidsduinen en den Zanddijk langs het Koe gras, beginnen de konijnen door dezelfde oorzaak sterk af te nemen. Waar liet verslag zich bepaalt tot bijzonderheden den landbouw betreffende, deelt het o. a. mede eenige bijzonderheden van het invoeren van nieuwe werktuigen. Te Zijpe werden verbeterde ploegen, dorsch- en zaaimachines en eene maaimachine ingevoerd. Te Texel eene maai- en dorsch- machine. Te Winkel werd door de afdeeling lVaard en Groet, der Hollandsclie Maatschappij van Landbouw eene premie uitgereikt.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1