NIEUWEDIEPER COURANT. M "O. ZO Al 1> A 50 A U i S T IJ S. llMi.lv Kt EEN-EN-TWINTIGSTE fil® a JAARGANG. KENNISGEVING. BINNENLAND. HELDERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaal ƒ1.30. u franco per post1.50. Enkele nominers0.10. Men abonneert zich bij alle Bockhandelaars en Post directeuren. Advertf.ntif.n worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, II 422 ,aan de7?IIelder3\ot\ 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iedcren regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij heslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. De COMMISSARIS DES KONINGS in de Provincie Noord-Holland, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de week van 21 tot 26 September 1863, wegens het verwisselen der Sluisdeurenliet scïiiitten do»r «Ie groote opening der Purmerendcr Schutsluisin het Groot Noordhollandsch Kanaal, eenige belemmering zal ondervinden, zullende evenwel de Schepen, voor zoover de werkzaamheden dat gedoogen, worden doorgelaten. Haarlem, den 28 Augustus 1863. De Commissaris des Konings voornoemd, EOÊLL. HELDER en NIEUWEDIEP, 29 Augustus. In de zitting van den Gemeenteraad, Dingsdag den 1 September a. s. te houden, zullen de navolgende punten behandeld worden, als 1. Beëediging van nieuwe Leden. 2. Onderzoek van een geloofsbrief. 3. Benoeming van een Wethouder. 4. Aanbieding der Begrooting voor 1864. 5. Suppletoire begrooting voor 1863. 6. Mededeelingen. Naar men verneemt, heeft de heer J. Strootman zijne benoe ming tot lid van den Gemeenteraad aangenomen. Naar wij vernemen, heeft de alhier bestaande sub-eommissie voor de oprigting van een Nationaal Gedenkteeken ter herinnering aan November 1813, enz. zich met de vobrstellen van Z. K. H. den prins-voorzitter der hoofd-commissie wel kunnen vereenigen. De dag, waarop eene algemeene collecte in deze gemeente voor het beoogde doel zal worden gehouden, zal nader worden aangewezen. Jl. Donderdag had het zoontje van W. v. L., met eenige knapen op de Zwolsche steiger alhier spelende, het ongeluk, in het Heldersch kanaal te vallen en zoude gewis verdronken zijn, zoo niet de brugwachter J. Bitter tijdig ware toegesneld en den kleine behouden aan wal had gebragt. Den 28 dezer, 's namiddags circa 2 ure, is er op den Huis- duiner weg eene verwonding, gepaard met bloedstorting, gepleegd op den persoon van J. H., wonende in 't Koegras. De dader, J. L. alhier, is kort daarop door de policie gearresteerd. De wel-eenv. heer J. G. D. Martens, predikant alhier, is beroepen tot predikant bij de Evangeliseh-Luthersche Gemeente te Vlissingen. Z. M. heeft benoemd tot heemraad van den Anna Paulowna- Polder, den heer T. J. Waller. Bij Zr. Ms. besluit van 22 Aug., is ingetrokken het bij II. D. besluit van den 24 Julij, met den 16 Sept. e. k. aan den heerMr. W. Bok verleende eervol ontslag als plaatsvervangend kantonregter in het kanton Ilelder, alsmede de bij laatstgemeld besluit met 16 Sept. e. k. gedane benoeming van den lieer P. Keyser Sz., tot plaatsvervangend kantonregter in het kanton Helder (op het eiland Texel)-, en is voorts tot gemelde betrekking herbenoemd en bij ver nieuwing aangesteld de heer Mr. W. Bok, wiens tijd van dienst gedurende het 3de kwartaal 1863 zou eindigen. Bij Zr. Ms. besluit is de luit. ter zee 2de kl. J. L. baron van Isselmuden, thans in Oost-Indie, op zijn daartoe gedaan ver zoek, eervol uit de zeedienst ontslagen, met den laatsten der maand, waarin dat besluit ter zijner kennis zal worden gebragt. Den 28 dezer heeft aan het Provinciaal Gouvernement van Noordholland de aanbesteding plaats gehad van het verzamelen van in het strand geslagen steen en afslechten van duinen, langs het Noorderstrand van het eiland Vlieland. Minste inschrijver was de heer J. van der Lijn, te Pijp, voor 11,800. Den 27 dezer heeft aan het Ministerie van Binnenl. Zaken de aanbesteding plaats gehad van het maken van het stations-ter rein te Alkmaar, benevens het afsnijden van de bogt in het Groot Noordhollandsch kanaal tot betere doorvaart van de spoorwegbrug aldaar, ten behoeve van den spoorweg van Nieuicediep tot Alkmaar. Ingekomen 28 inschrijvings-billetten. Het werk werd ingezet voor 100,000, met opbod van 1000 en gemijnd door I). de Jong Cz., te Ameide, voor 134,000. Uit de Javasche Co-uranten tot en met den 11 Julij 11. blijkt, dat de op nieuw ondernomen expeditie naar Zuid-Nias, ten einde de slavenhandel en kinderroof der Maleisohe slavenhalers te beletten, met den besten uitslag is bekroond. De daartoe bestemde troepen waren gesteld onder liet bevel van den majoor Fritsen en bestonden uit vier compagniën Infanterie en de benoodigde artilleristen voor vier koehoorn-mortieren. Gisteren werd te Schagerbrvg in de Zjpe door de onderwij zers in het 7de schooldistrict dezer provincie eene algemeene ver gadering gehouden, onder voorzitting van den wei-edel gestr. heer P. J. Ileyning, schoolopziener in gemeld district. De vergadering werd bijgewoond, behalve door 5 7 leden, door de heereu Spaans en Beeringh, de eerste burgemeester der gemeente Barsingerhorn, de laatste wethouder te Helder. De Voorzitter heette de aanwezigen welkom, herdacht met een enkel woord de afgestorvenen sedert de jongste bijeenkomst en deelde mede, dat, tengevolge van ongesteldheid, de heer Callewaert van Brussel, d'oor hem uitgeuoodigd om in deze vergadering zijne schrijfleerwijze mede te deelen, verhinderd was daartoe tegenwoordig te zijn. Nadat de verschillende administratieve werkzaamheden waren afgeloopen, werd door den voorzitter een en ander medege deeld, omtrent de hulpmiddelen ten dienste van het onderwijs in de lagere scholen. Op uitnooding des voorzitters werd door den heer J. van der Haar, directeur van 's Bijks Normaalschool te Helder, mededeeling gedaan van de inrigting van het onderwijs aan de kweekelingen aldaar. In het bijzonder deelde de spreker mede, hoe het gedeelte van dat onderwijs, hetwelk hij zelve mededeelt, wordt gegeven. Na eene korte verpoozing, werd het woord verleend aan den heer P. Uurbanus, onderwijzer aan gemelde inrigting, die meer bepaald het onderwijs in de vormleer deed kennen en die mededeeling deed voorafgaan door eene beschouwing van dat leervak en deszelfs be oefening vóór en na de invoering der wet op het lager onderwijs van 13 Augustus 1857. Inmiddels werd de vergadering vereerd door de tegenwoordigheid van den heer inspecteur van het Lager Onderwijs in dit gewest, die met belangstelling de werkzaamheden van deze bijeenkomst bijwoonde. Eindelijk hield de lieer Blok, mede onderwijzer aan genoemde Normaalschool, eene voovdragt over de inrigting van het onderwijs in de natuurkunde, terwijl hij die mededeelingen ophelderde door proeven met de galvanische electriciteit..

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1