INGEZONDEN. MARKTBERIGTEN. BURGERLIJKE STAND VAN GE GEMEENTE HELDER, BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE TEXEL. MIDDELBURGSCHE MAATSCHAPPIJ VAN STOOMVAART. C A R G A L IJ S T. De ttlgemeene raad van liet departement Rlione is met liet volgende voorval gesloten. MejuiVrouw Grand trad de zaal binnen met een allerliefst kindje, dat zij den vorigen dag aan den oever van liet meer bad gevondenhet was door zijne moeder verlaten en Mejufvrouw Grand riep het medelijden der leden van den al- gemeenen raad in. Dadelijk deed de heer Arlès-Dufour het voorstel, eene collecte te doen en binnen weinige oogenblikken was er eene schaal met gouden en zilveren muntstukken gevuld. Ook werd er besloten, dat de leden van den raad liet kind als het hunne zouden aannemen, en dat het den naam zou dragen van Grand, naar mej. Grand, en van Conseil, naar den raad. Grand-Conseil kreeg dus binnen weinige oogenblikken een naam, een v-ader en een kapitaal van ongeveer 500 francs, dat wel spoedig grooter zal worden. De oogst in Engeland heeft 8 millioen quarters tarwe opge leverd. In gewone jaren bedraagt die slechts 6-| millioen. De aardappelziekte is dit jaar geheel verdwenen. In Schotland en Ierland is de oogst middelmatig. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1334 sterf gevallen en 1705 geboorten plaats gehad. In een der restauratie's te Baxton kwam een gezelschap van heeren en dames wat later dan gewoonlijk en bestelde tong. Het antwoord was, dat zekere lord al de tong opgegeten had. „Dun ben ik zeer boos op zijne lordschap," zeide een der dames, luide genoeg, dat de lord, die er niet ver af zat, 't gemakkelijk kon hooren. „Dat spijt mij, mistress!" hernam de lord, „maar eer ik tong gegeten heb, was ik overtuigd, dat gij die althans niet noodig had." Eene bejaarde dame in Ierland had, eenigen tijd geleden, bij haar overlijden haar neef, een regtsgeleerde, bij uitersten wil al wat zij bezat vermaakt. Bij geval had zij ook eene kat, daar zij bijzonder veel van hield, die altoos bij haar was en haar zelfs na haren dood niet wilde verlaten. Nadat nu het testament in eene aangrenzende kamer voorgelezen was, sprong de kat, bij het openen der deur, op den advokaat aan en sloeg hare klaauwen zoo vinnig in zijn keel, dat men alle mogelijke moeite had om te beletten dat zij hem niet verworgde. Eenigen tijd na dit voorval stierf de ongelukkige, en beleed op zijn sterfbed, dat hij zijne tante vermoord had, ten einde in het bezit van haar geld te geraken. Onlangs overleed in het stadje Bomsey, zekere Jana Hoskins, in den buitengewoon hoogen ouderdom van 109 jaren. Zij genoot gedurende haar geheele leven eene uitmuntende gezondheid en stierf aan verval van krachten. Tot in hare laatste dagen toe rookte zij met veel smaak haar pijpje zware tabak. In Duitschland wordt het hengelen als een zeer dagelijksch vermaak beschouwd en meestal aan kinderen overgelatenterwijl men er daarentegen in Engeland zooveel gewigt aan hecht als aan het een of ander gedeelte der jagt. Nergens heeft dan ook de kunst om te hengelen zulk een trap van volkomenheid bereikt, als in Engeland, waar de echte liefhebbers van dit tijdverdrijf, jaarlijks uitstapjes naar Schotland of de Engelsche zeeën, of zelfs wel naar Overzeesche streken, als b. v. naar Canada, maken. De forel-vis- seherij in de stroomen van Noorwegen is tegenwoordig bijna altoos aan Engelsche hengelaars verpacht. Eene opmerking schijnt hun tot hiertoe te zijn ontgaan, dat namelijk de visschen even zeer op de kleeding van den hengelaar letten, als het wild op die des jagers. Bij onderzoek is het gebleken, dat de visschen vreesachtig zijn voor kleuren, waar zij niet vertrouwd meê zijn. Zoo zijn zij b. v. bang voor donkere hoeden of rokken en witte hemden; terwijl zij van groene of donker-grijze kleederen weinig of geen notitie nemen. Wie derhalve met liet hengelen goed wil slagen, dient zich eene daartoe gepaste kleeding aan te schaffen. Volgens de jongste berigten van Bio-Janeiro is de keizer van Brazilië gelukkig aan een groot gevaar ontkomen. Den 7 Aug. jl. had Z. M. zich naar het fort Morro de San Joaó begeven, om proe ven met het geschut bij te wonen. Een der stukken sprong bij het zesde schot; twee der artilleristen, die het bedienden, werden op de plaats gedood en een derde zeer ernstig gewond. Een vierde en onderscheidene personen uit de omgeving des keizers werden ligt gewond. Talrijke belangstellenden hebben zich aan Zr. Ms. paleis doen inschrijven, ter gelukwenscbing met liet behoud van 's keizers leven. - Uit Athene wordt van den 28 Aug. gemeld, dat het fregat Hellas last heeft om naar Frankrijk te stevenen en aldaar den nieuwen Koning aftewachten. Uit Constantinopel wordt dd. 27 Aug. gemeld, dat de stad Monastir bijna geheel vernield is; 2500 huizen zijn verbrand. De schade aan den bazar en de wijk Cliio wordt op 18 millioen pias ters geschat. Volgens den hnpartial waren de aan timmerhout zoo rijke bosschen, aan de Anatolische kust, door brand verwoest. De meeste dezer branden worden, zoo als particuliere brieven luiden, aan kwaadwilligheid toegeschreven. Op eene stoomboot op den Mississippi verdreven eenige rijke planters den tijd met de roulette. Een hunner deed de bank springen. De bankier zette al de negers zijner plantage tegen het verlorene, de gelukkige speler hield zich stil en de bankier, zich houdende aan het spreekwoord„wie zwijgt, consenteert," liet de roulette draaijen en verloor nogmaals. De winner bleef dood bedaard zitten en was onbewegelijk; men zag niet de minste blijdschap op zijn gelaat over eene winst, die ruim 800,000 dollars bedroeg. Daar de bankier niets meer te verliezen had, werd het spel opgebroken, doch de gelukkige planter bleef .zitten. Men tikte hem toen op den schouder «n bemerkte dat hij dood was. De bankier verklaarde toen het spel voor nietig, daar eene doode niet spelen en dus ook niet winnen kan. De overige passagiers waren dit niet met hem eens en stelden het geld in handen van den kapitein der boot. Er zal nu een proces tusschen de erfgenamen van den planter en den bankier worden ge voerd. De erfgenamen beweren, dat, aangezien men den juisten oogenblik van den dood des erflaters niet kan opgeven, de geheele winst aan hen behoort. De deputatie, benoemd door de vergadering van notabelen te Mexico, om aan aartshertog Maximiliaan de keizerskroon te gaan aanbieden, bestaat uit 8 personen, waarvan 3 zich reeds te Earijs bevinden en 5 den 16 Aug. te Vera-Cruz aan boord van den Tampico zijn gegaan, die den 16 dezer te Saint-Nazaire kunnen aankomen. Den 20 dezer zal die deputatie van Marseille naar Triest vertrekken, om den aartshertog het besluit der notabelen officieel te overhandi gen. Mogt de aartshertog de kroon aannemen, dan zal men hem verzoeken, zich zoo spoedig doenlijk naar Mexico te begeven, ten einde reeds den 1 Jan. zijne hooge waardigheid te aanvaarden. Een Mexieaansch fregat wordt in gereedheid gebragt, om zich te Triest ter beschikking van aartshertog Maximiliaan te stellen. Op een kerkhof bij Port-ltoyal te Jamaica, wordt een grafzerk met het volgend opschrift gevonden: „hier rust het stoffelijk over schot van Louis Goldav, uit Montpellier, in Frankrijk, die door de herroeping van het edict van Nantes gedwongen werd, zijn vader land te verlaten. Door de werking van eene aardbeving in 1692, werd hij door de aarde verslonden, doch de Voorzienigheid zorgde, dat een tweede schok hem in zee wierp, waar hij, na lang gezwom men te hebben, door een schip werd opgenomen. Na dit merk waardig voorval, leefde hij nog 40 jaar." Bij liet naderen van de maand November, verneemt men van onderscheidene plaatsen in ons vaderland, dat er collecten hebben plaats gehad voor de oprig- ting van Monumenten, ter herinnering aan November 1613. Waarschijnlijk zal zulk ecDe collecte weldra ook alhier worden gehouden. Steller dezes doet ech ter opmerken, dat, als er hier mets wordt voorbereid, men op 17 November a. s. in den Ilaar/ wel feest vieren zal, maar dat die dag bij ons als met stille trom voorbij zal gaan. Hij wil daarom in bedenking geven, om op dien dag ook lrier feestelijkheden te doen plaats hebben en z. i. is er gelegenheid genoeg, om bet welslagen daarvan te verzekeren. Wij tellen in ons midden onderschei dene gezelschappen, die zich op muziek, zang en uiterlijke w elsprekendheid toeleggen. Die gezelschappen zullen hunne medewerking zeker niet ontzeggen, als het er op aan komt, om tot bevordering van een nationaal feest bij te üragen. Tot dit doel zouden ook welligt de sclioollocaleu door het Gemeentebestuur wel w orden afgestaan cu op die wijze zouden op verschillende pnntcu in de gemeente volksconcerten kunnen gegeven worden, tot welks bekostiging de ingezetenen voorzeker even zoo goed eene geldelijke bijdrage zouden willen verleenen, als tot de feestelijkheden die verre van ons, in den Haag en Scheveningen, zullen plaats hebben. Het plan dient echter meer ontwikkeld te worden; maar de tijd nadert, en als er iets zal gedaan worden, is het nu voorzeker niet te vroeg, om voorbereidende maatregelen te nemen. G. DORDRECHT, 3 September. Puike jar. witte Tarwe f 9,90 a 10, mind. en ger. f 9 a 9,70, nw. f 8,80 a f 9,S0. Rogge fG a 6,70. Haver, Inl. voer f3 a 3,50, dikke f3,20 a 3,80. BI. Erwten, goede f7,50, mestings. f7. Noordbr. Boekweit f235. Koolzaad een half p. vl. hooger, Overm. 60 a 68, Zeeuwsch 68, mind. 67, Flakk. 64 a 67, puik VI. 70 a 71, Wismar llubsen 66, 9 vats Sept 71 en najaar 72 p. vl. lïaapolie, vl. f40, 6 w. f41, Oct. f 40,25, Nov. en Dee. f40,50, NI ei f41. Lijnolie, vl. f 47,50, 6 w. f 4S,50. SCHIEDAM, 4 September. Jenever f 16,50; Amst. proef f 17.75. Moltwun f 11. LOK DEN, 3 September. Heden waren ter Vf,f-inarkt aangevoerd: 970 Bunderen, 8300 Schapen. 380 Kalveren en 250 Varkens. De prijs der Bunderen was 4 sh. 10 d., van Schapen 5 sh. 2 d., van Kalveren 4 sh. 8 d. en van Varkens 4 sh. 6 d. De prijzen der laatste markt waren: Bunderen 4 sh. 10 d., Schapen 5 sh. 2 d., Kalveren 4 sh. 8 d. en Varkens 4 sh. 6 d. van 28 Augustus—4 September 1863. OXDEBTKOTJWD J. Boomeijer, van beroep metselaar, oud 25 jaren en M. Bijkers, oud 25 jaren. GEHUWD: J. Koster en B. Kramer. J. Boon en J. Kemp. K. Klorn en C. Klomp. M. Boon en M. van der Hoeven. BEVALLEN: M. Bruin, geb. lloodt, J. Visser, geb. Schouten, (D.). S. Smit, geb. Wilner, (D.). K. J. Strikker, geb. Flens, (D.). A. Nelis, geb. Valk, (Z.). G. von Paula Kunz, geb. de Jager, (D.). M. F. Flink, geb.Diehl, (D.). A. A. van der Zee, (Z.). A. C. VI. Pardoen, geb. Uding, (D.). J. H. Hemmes, geb. Helil, (D.). J. Snitselaar, geb. Nugtcr, (D.). OVEllLEDENC'. Beneker, (4 maanden). C. Zijdewind, (16 dagen). Le venloos aangegeven 1. van 2S Augustus4 September 1863. ONDERTBOUWD Gccne. GEHUWD: Geene. GEBORENDieuwertje, dochter van Roelof Kooi en Martje Keijzcr. Dieu- wertje, dochter van Jacob Janz. Koning en Aagje Dros.. Hendrik, zoon van Hendrik Zoetelief en Gerritje Zoetelief. Covnelia, dochter van Jacob Zuide- wind en Martje Mossel. Aafje, dochter van Jacob Lindeman eu Naantjc van der Vis. Jan, zoon van Klaas Bakker eu Nceltjc Bakker. Simon, zoon van Cornclis de Wijn en Neeltje Bakker. Antjc, dochter van Marienus Kooiman en Maria Jaeoba de Jong. Pieter, zoon van Pieter Boeper en Antje Eelman. OVERLEDENGeene. Levenloos aangegeven 1. 1 au MIDDELBURG 7 Sept. 's morg. 7 ure. 8 Sept. 's morg. S ure. 10 Sept. 's morg. 9 ure 30 min. 11 Sept. 's morg. 10 ure 30 min. 12 Sept. 's morg. 11 ure, 13 Sept. 's morg. 11 ure 30 min. Van BOTTERDAM 7 Sept. 's middags 12 ure. S en 9 Sept. 's morg. 6 ure. 11 Sept. 's morg. 7 ure. 12 cn 13 Sept. 's morg. 8 ure 30 min. Aangekomen seltepen te Uatavïa vóór 27 Ju lij. Batavia, kapt. vau Dolder cn Gerard Pieter Servatius, kapt. Wamstecker, beide Amst.; Jason, kapt. Lammerts van Buercn cn Ida Elisabeth, kapt. Doorc, beide Rott.; Copernicus, kapt. Algra, Japan. Aangekomen van 2—5 September ter losplaats HELDER, om aldaar te lossen, de-volgende schepen, gekomen van: NI.WCASTLE. Sirins, J.March. 120chaldr.Steenkolen. B.IIagcdoorn&Z.,teAmst. SUN HERLAND. Martinlmther.B.Wilson.ll Scb.Stccnk Ticdcm.&Mijusst n,UAni:t

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 3