NIEUWEDIEPER COURANT M 73. DONDERDAG 10 SEPTEMBER. EN JAARGANG. BINNENLAND. h/ EEN-EN-TWINTIGSTE HELDER en NIEUWEDIEP, 9 September. HELDERSCHI Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advf.rtentién worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, H 422,aan denllelder, tot 11 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegclregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. De weleerw. heer J. G. D. Hartens, predikant bij de Evangelisch Luthersche Gemeente alhier, heeft het op hem uitgebragte beroep naar de gemeente te Vlissingen aangenomen. Van officiële zijde is ons medegedeeld, dat het orgel in de Doopsgezinde kerk alhier, op Zondag den 13 Sept. a. s., voor de eerste maal bespeeld zal worden. [Het berigt„Naar wij vernemen van den 20sten," was dus onjuist. Heden arriveerde alhier, onder bevel van den kapt. W. Petter, uit het kamp te Waalsdorp, de 6 de eomp. van het 1ste reg. Vesting-Artillerie, die o. a. van af den 20sten der vorige maand aan de 3de serie dier oefeningen aldaar heeft deelgenomen. Door de Urker visschers, alhier binnen, wordt gerapporteerd, dat door eenigen hunner van tijd tot tijd wordt ontdekt op de Noordzee, in het Z.W. van de Noorder-haaks, en mitsdien in het N.W. van Callantsoog, op 15 vademen water, een mast, drijvende met het onderste gedeelte naar boven, zittende het topend bepaald nog aan het tuig van een aldaar gezonken schip vast. Deskundigen vermoeden, dat dit zeer goed de in het najaar van 1861 veronge lukte Pruissische oorlogsbodem Amazone kan zijn, daar die bodem zeer waarschijnlijk op die hoogte op diep water zeilende of achter zijn anker is gezonkenhet laatste vermoeden is meer waarschijnlijk. Zij gronden hun opgaaf hierop, dat, tijdens het vergaan van het schip, de Pruissische vlag op het strand bij Callantsoog is aange dreven, alzoo in de rigting van den gemelden nog drijvenden mast. Jl. Maandag had bij de Directie der Marine alhier de her besteding plaats van het uitbreiden der spoorwegen en het uitvoeren van eenige andere werkzaamheden op 's Eijks Marinewerf alhier. Het werk is gemijnd door den heer S. Gooien, voor de som van 9000. Naar wij vernemen, is het door den kapt.-luit. ter zee Geer- ling uitgedachte toestel voor het laden der stukken aan boord der oorlogschepen (waarvan in der tijd ook in deze courant is melding gemaakt) en waardoor de manschappen, die het geschut bedienen, bij de lading minder aan het vijandelijke vuur zouden zijn bloot gesteld, op last van den minister van Marine door eene commissie van deskundigen onderzocht. De uitslag van dat onderzoek moet niet aan de verwachting van den uitvinder hebben voldaan. Van de 26 jongelieden, die in de vorige week te Delft examen hebben afgelegd, om tot de akademische lessen te worden toegela ten, hebben slechts 7 voldoend examen afgelegd. De algemeene synode der Ned. Herv. Kerk heeft aan de synode der Christ. Afgesch. Gemeente eene uitnoodiging gezonden, om het feest van de 50jarige onafhankelijkheid te doen voorafgaan door eene plegtige godsdienstoefening op den Zondag, het feest voorafgaande. Naar men verneemt, zal eerstdaags Zr. Ms. korvet Prins Manrits der Nederlanden te Vlissingen binnenkomen- De directiën der stoombooten van Harlingen op Amsterdam, vice-versa, maken nu reeds toebereidselen om, bij de aanstaande opening van den spoorweg van Harlingen naar Leeuwarden, de dienst der booten daarmede in verband te brengen. Te Allernaar is benoemd tot wethouder de heer J. G. A. Verhoeff, ter vervanging van den heer Dr. D. "VV. van Leeuwen, die voor zijne betrekking bedankt heeft. Te Krommenie is bij eene collecte ten behoeve van de op te rigten monumenten, ter herinnering aan November 1813, eene som van 165 ingezameld. -— Den 6 dezer is te Wateringen een jongetje van 7 jaren, het zoontje van de wed. D. v. Z., jammerlijk verbrand. Hij had name lijk een brandende pijp in zijn zak gestoken, toen hij zijne moeder zag aankomen, die hem verboden had te rooken. Het vuur uit de pijp deelde zich aan zijne kleederen mede en, na vergeefs aangebragte hulp, werd hij het slagtoffer van zijne ongehoorzaamheid. Naar men verneemt, is door de commissie der tentoonstelling van metalen te 's Ilage, uit de geëxposeerde voorwerpen, reeds een groot aantal voor de verloting aangekocht. "VTij noemen daarvan o. a. de volgende: een zilveren theeservies, een étui met 18 zilveren oester vorkjes, eene pendule, een haardkagchel, een Maastrichtsche kagchel, een brandkastje, een porte-manteau, een ijzeren tuintafel, een bank, eene bascule, een kolenemmer, een kinderwagentje, twee staalgravures, benevens verschillende kagcliels, haarden, cuisiniers, zakmessen, enz. De gemeenteraad van Schiedam heeft aan het Dagel. Bestuur een crediet van 4000 toegestaan, ten dienste der viering van het feest van onze verlossing in 1813. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's Hertogenbosch heeft zich tot den minister van Finantiën gewend, met verzoek: 1; een wetsontwerp voor te dragen tot invoering van een uniform briefport ad 5 cents per brief; 2. tot spoedige afschaffing der buitengewone belasting van 21 cent per brief, welke van de in gezetenen ten platten lande wordt geheven. In de gemeente Vnght heeft een zwartgemaakt man een kind van twee maanden geroofd, op een oogenblik dat bet onbewaakt in de wieg lag. Toen men den dader als het ware onmiddellijk na zette, vond men het wichtje ongedeerd in eene drooge sloot terug, terwijl hij in het talrijk geboomte eene veilige schuilplaats vond. Den 4 dezer werd te Heesbeen, bij Ilensden, onder eene bedstede in de woning van A. van Baardwijk door een daar werk zaam zijnde metselaar een geraamte opgegraven, aan welks been nog een gedeelte van een laars was bevestigd, Kennelijk is het daar begraven in den tijd toen de Pruissische troepen zich in die streken ophielden. Een landbouwer te Dalfsen, die voor eenige dagen op eene publieke markt 2 koeijen koeht, zonder die te betalen, kreeg dezer dagen van den vorigen eigenaar een bezoek en deze haalde de 2 koeijen weder uit het land, zonder voorkennis van den kooper, welke laatste de zaak als diefstal heeft aangegeven. De uitvoer op Engeland is thans te Harlingen zoo groot, dat de Engelsehe stoombooten alles niet kunnen laden en meermalen vele goederen moeten laten staan. Den 4 dezer is te Harlingen, door het breken van een steiger, een der stukadoors, die aan de Nieuwekerk aan het hooge gewelf werkzaam was, op een der gaanderijen nedergevallen en heeft niet alleen den arm gebroken, maar de oogen zoo vol kalk gekregen, dat men vreest voor het behoud van zijn gezigt, ofschoon hij ter stond geneeskundig behandeld is. Men leest in de Friesche Courant, onder liet opschrift: „De Friesch Noord-Hollandsche Spoorweg," het volgende: „Als men leest wat daarover wordt geschreven, dan zal iemand, die met de reis van Harlingen naar Amsterdam bekend is, zeggen: nu, als getij, stroom of wind ongunstig zijn en men wegens liet lage water buiten om moet, ten einde met kleine visscberschuiten van de stoomboot te En Je lunzen te worden aangebragt, dat is wel eene zeer lastige reis, doch wat zal dat worden, als ren groot

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1