i n»;r>. KENNISGEVING. 1 M 78.I> O A l> EIt I> A 17 S E P T E SI li E li EN EEN-EN-TWINTIGSTE ht JAARGANG. BINNENLAND HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT Deze Courant wordt uitgegeven op zon dag en donderdag, ies morgens ten acht ure, door A. A. BAK KEK Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertenties worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den lieer T. MOOT, Dijkstraat tegenover deLaan, H122,aan denJJetder,\ot\1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.00. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukkeu franco aan den Ditgever. De COMMISSARIS DES KONINGS in de Provincie Noordholland, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de week van 31 tot en met 3G September 1863, door het inhangen van deuren in de Zij per-Schut sluis, de scheepvaart op liet Noordhollandsch Kanaal, bij die sluiseenfg gerlag oponthoud kan ondervinden, «locli dat de schepen zullen worden doorgelaten, voor zoo verre de werkzaamheden dat gedoogen. Haarlem, 10 September 1863. De Commissaris des Konings voornoemd R O L L. HELDER en NIEUWE DIEP. 16 September. Het nieuwe orgel in de Doopsgezinde Kerk alhier is jl. Zondag bij de godsdienstoefening voor het eerst in gebruik gesteld. Het werd te dier gelegenheid bespeeld door den heer Kwast, .organist te Purmerend, die ter begeleiding van het kerkgezang, rn inzonderheid ook des avonds, voor een aantal genoodigden, zoowel zijn uitmun tend talent als organist, als den weiluidenden, krachtigen toon van het orgel deed hooren. De zestien benoemde adelborsten zijn onder gelelde hunner ouders of voogden alhier aangekomen en heden morgen gekleed. De adelborsten van het 2de en 3de studiejaar worden Zaturdag avond verwacht. De lessen zullen Maandag a. s. een aanvang nemen. Naar men verneemt, is de aanneming van den heer S. Gooien van het werk der uitbreiding van spoorwegen, enz. op 's Kijks werf alhier, voor eene som van 9000, door Z. Exc. den minister van Marine niet gegund. De tegenwoordige vergadering der Staten-Generaal zal op Zaturdag 19 dezer door den minister van Binnenl. Zaken, in naam des konings, worden gesloten. De Staatscourant van 15 dezer bevat het programma voor de opening van de vergadering der Staten-Generaal te 's Gravenhage, op Maandag 21 dezer. Op last van het Departement van Oorlog zullen de mouw vesten, bij de onbereden korpsen des legers in gebruik, gewijzigd en in overeenstemming gebragt worden met het stalbuis, dat bij de bereden korpsen gebezigd wordt. Den 14 dezer werd aan het ministerie van Marine aanbesteed de levering van 1,500,000 Ned. ponden grove maatkolen. ten behoeve van de directie der Marine te Willemsoord. Daartoe waren vier billetten van inschrijving ingekomen, waarvan de minste inschrijving was die van den heer W. Hoven, te 's Gravenhage, voor 15.31 de 1000 Ned. ponden. Het Prov. Geregtshof in Noordholland heeft bekrachtigd het vonnis der Arrondisseraents-Regtbank te Hoornvan den 6 Junij 1862, waarbij J. H., ter zake van 1. het opzetten tot wederspan- nigheid door redenen, in openbare plaatsen gevoerd, zonder dat het echter tot wederspannigheid gekomen is, en 2. beleediging met woorden en dreigementen, aan bedienende beambten in de waarne ming hunner bediening aangedaan, is veroordeeld tot 14 dagen «orrectionele gevangenisstraf en 8 boete. De Amsterdamsche kermis is thans aangebroken en schenkt den bewoners der hoofdstad en den bezoekers van buiten in deze dagen hare uitspanningen. Aan gelegenheid daartoe ontbreekt het dan ook niet. Een zestal tooneelgezelsehappen, een viertal paarden spellen, groote verscheidenheid in vele tentoongestelde zaken of kunstvaardigheid, eindelijk de uitspanningen in het Odc'on of Frascati. Met de aankondiging en beschrijving der feestelijkheden wordt dezer dagen een groot deel der Amsterdamsche bladen gevuld. Men schrijft ons uit Kol/torn: „Jl. Zondag hebben alhier de reeds vroeger bepaalde, maar om bijzondere redenen uitgestelde volksvermakelijkheden plaats gehad. "Vooreerst: harddraverij door paarden van zessen klaar. Zeer talrijk was het toeschouwend publiek. Het paard, genaamd Snel, van den heer B. Eecen van Oudcarspel, behaalde den prijs, bestaande in een zilveren schrijfgarnituur en het paard de Fuif, van den heer K. Kaan uit Wieringerwaard, de premie: een paar zilveren suiker- strooijers. Prijs en premie werden door den kastelein J). Blanken finaal vereerd. Na den afloop der harddraverij had het prijsbiljarten plaats. D« prijs bestaat in een zeer fraaije poreeleinen luciferspot met zilveren deksels en twee blaauw glazen aschbakjes; de premie in een gouden sigarenpijp. Het aantal deelgenooten aan deze liefhebberij was zoo groot, dat. het niet mogelijk was de uitslag af te wachten. Bij eene volgende gelegenheid zal nog tusschen eenige lieeren bepaald worden, wien de prijs en de premie wordt toegewezen. Gedurende het harddraven en het biljarten hebben velen zich met het katgooijen vermaakt." De tentoonstelling van Metalen en daaruit vervaardigde voor werpen, te 's Gravenhage, is tot dus verre door 17,000 personen bezocht. Zoo als men weet is het getal aanvragen om loten voor de verloting van dien aard, dat de eerste 4000 reeds verkocht zijn en de commissie van meening is geweest dit getal tot 7000 te moe ten uitbreiden. Een tal prachtige voorwerpen prijken dan ook met een kaartje, waarop de woorden: aangekocht voor de verloting voor komen; die voorwerpen hebben reeds eene gezamenlijke waarde van ongeveer 4000. Omtrent de verblijfplaats van jeugdige ontslagenen te leiden vermeldt het verslag dier inrigting over 1162/63, dat het getal verpleegden van 11 tot 24 is geklommen; dat van deze 10 in den timmermanswinkel, 9 in den smidswerkplaats werkzaam zijn, terwijl 3 nog niet kunnen geplaatst worden en 2 zijn weggezonden, die zich heimelijk uit het gesticht verwijderd hadden. Behalve het practisch onderrigt. in de werkplaatsen, is gedurende den winter 's avonds onderwijs gegeven in regtlijnig en bouwkundig teekenen, waarvan de resultaten zeer gunstig waren. Men meldt uit 's Ilertogenbosch, dd. 12 dezer: „Er heeft zich met betrekking tot den gearresteerde, beschuldigd van poging tot moord op den aartsbisschop Zwijsen, een incident voorgedaan, dat welligt aanleiding kan geven tot het. verspreiden van meer licht in deze zoo duistere zaak. Eenigen tijd nadat de moordaanslag was gepleegd, gaf de knecht van den aartsbisschop voor, dat hij genoodzaakt was zijne moeder, te Gent bij Nijmegen wonende, te gaan bezoeken. Daartoe verlof bekomen hebbende, begaf hij zich, in plaats van naar Gent, naar Amsterdam. Te Bommel schijnt hij een rijtuig naar Utrecht te hebben genomen, waarmede hij ook van daar weder is teruggekeerd. Door den koet sier, alsmede door den logementhouder te Utrecht, waar hij een nacht heeft doorgebragt, die beide voor den regter-commissaris ge boord zijn. is de indentiteit van dien persoon buiten twijfel gesteld.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1