BUITENLAND. Hij schijnt slechts drie uren te Amsterdam vertoefd te hebben. l)e justitie tracht thans op te sporen, wat hij gedurende dien korten tijil te Amsterdam verrigt heeft. Overigens heeft zij bevolen, dat van den beschuldigde een photogratisch portret zal worden vervaar digd, ten einde algemeen te worden verspreid, om zoo doende deze geheimzinnige zaak tot meer klaarheid te brengen." De zaak van den 26jarigen van Veen is en blijft voortdurend de magneet, die het ongeduldige publiek in het algemeen, en al wat met de dagbladpers in eenige betrekking staat, in het bijzonder bezig houdt. De moordaanslag op den aartsbisschop overschaduwt elke andere zaak, en dringt alles op den achtergrond. Van Veen heeft door de tegen hem ingebragte beschuldiging van poging tot moord, gepleegd op een man, die door zijn stand in dc maatschappij boven de meesten verheven is, zoo niet eene Europesche, dan toch eene groote bekendheid verkregen. Aan hem is de zeldzame onder scheiding te beurt gevallen van op 's Rijks kosten in de gevangenis door den gunstig in de photographie bekenden heer A. Stollenwerk gephotographeerd te worden. Zijne beeldtenis zal uitsluitend ten dienste der justitie gebezigd worden, die in haren loffelijken ijver het uiterste beproeft en geen enkel middel onbeproefd laat om de zaak tot klaarheid te brengen. Voor het kantongeregt te Tilburg stond jl. Maandag een oude vrouw teregt, beschuldigd van op hare boerderij een mestput ge graven te hebben in de nabijheid van den openbaren weg. De arme stumper weerlegde de beschuldiging dapper en eindigde haar plei dooi met te zeggen: „als 't waar is, wat de vcldwaehter êi ezeit, wil ik ou, mieneer de kantonsregter, trakteeren op al wat ge wilt." Kapitein S. heeft verleden Woensdag in de nabijheid van Venlo een prachtigen reebok geschoten, wegende ongeveer 25 kilos. De ritmeester M. schoot dienzelfden dag onderscheidene faisanten. Omtrent het onheil hetwelk bij de pont aan het oude Maasje, bij Capelle, den 9 dezer plaats greep, wordt nog gemeld, dat ook het lijk van H. Pruijser, jl, Zaturdag in de Maas is gevonden. Uit alles blijkt, dat hij door het duister misleid, in de rivier is gereden. Dezer dagen is eene hagelbui op Nijkerk en omstreken neder- gevallen, waardoor van al den aldaar te velde staanden tabak een derde gedeelte is verhageld. In den nacht van den 10 op 11 dezer gebeurde in het nabij Kuinre gelegen gehucht Kaldenberg een treurig voorval. Een arbei derswoning geraakte in brand, waardoor is onbekend. De ontwa kende bewoners sprongen het bed uit, legden een kind van bijna 9 maanden in de wieg en bragten die nabij de woning, met het doel om op die wijze hun kleine en daarna zooveel mogelijk van hun inboedel te redden, hetgeen hun slechts op eene niet noemenswaar dige kleinigheid na heeft mogen gelukken, doch met dat noodlottig gevolg, dat het wicht, hetwelk in de drukte door hen vergeten werd, met de wieg totaal verbrand is. Te Maastricht is dezer dagen eene nieuwe vereeniging tot stand gebragt onder den naam van Genootschap van Oudheidkunde. Deze vereeniging stelt zich onder anderen ten doel om een museum van vaderlandsche oudheden op te rigten. Men vreest echter dat dit genootschap, even als zijn voorganger, bij niet genoegzame deelneming, in zijne jeugd zal moeten bezwijken. Keizer Napoleon, de man des vredes, zoo heeft hij in der tijd zich zeiven genoemd, toen hij de republiek van 1848 omverre wierp en zich met de keizerskroon versierde. „Het keizerrijk is de vrede" zoo klonk het Europa in de ooren, toen op de puinen van de nog niet oude, maar toch reeds afgeleefde, republiek, de vaan van het keizerrijk werd ontplooid. De krijgstogten naar de Krim, naar Italië en Mexico pleiten weinig voor de waarheid der vredelievende bedoelingen, waarmede het keizerrijk werd gegrondvest. De bloe dige slagvelden, de gevallen offers, de inillioenen schats, met het krijgvoeren verslonden, hebben Frankrijk en heel de wereld over tuigd, dat Napoleon de man van den krijg, dat het kiezerrijk de oorlog is. Weder ontstaat in Italië eene merkbare beweging, weder wordt er getracht om de Oostenrijkers van het schiereiland te verdrijven, weder wordt Frankrijke hulp gezocht om Italies vrijheid te ver werven en het zuchtend Venetie uit de handen der Oostenrijkers te bevrijden. Keizer Napoleon echter, wel verre van aan dien aandrang gehoor te verleenen, spoort tot gematigdheid aan, hij waarschuwt tegen de zich openbarende beweging, hij noemt die gevaarlijk voor de rust van Europa. Op de vraag, wat hiervan de reden zij, ligt het antwoord niet verre. De Poolsehe quEestie vordert een groot aandeel in de staatszorgen des Eranschen keizers; nu eens spreekt men van een Pruissisch-Fransch-Russische alliantie, dan van eene erkenning der Polen, als oorlogvoerende partij, door de Fransche regering. En te midden van dit alles eischen de zaken van Mexico ook nog altoos eene groote mate van zorg en bemoeijing. Wat echter Folen betreft, heeft het allen schijn, alsof de voorstellen van Engeland tot hervorming van het staatsbestuur de goed keuring van Oostenrijk en Rusland wel zullen kunnen wegdragen. In Pruissen heerscht de verdeeldheid der staatspartijen nog steeds in al haar kracht. Een rijk, dat in zich zeiven verdeeld is, kan niet bestaandeze aloude waarheid schijnt hier wel hare ver vulling te naderen. De opgewondenheid, die er heerscht. kent geene bevrediging. Het aanzien des rijks naar buiten wordt daardoor gemist of geraakt ten eenenmale verloren. De liberale partij wijkt niet, hoezeer door de regering wordt beweerd, dat allen eenstemmig behooren te zijn in hun verzet tegen Oostenrijks hervormingsplannen. De regeringspartij zwijgt niet, maar gaat ondanks het bepaalde tegen drukpersovertredingen, bestendig voort om de tegenstanders met smaad te bejegenen. Inmiddels verneemt men de waarschuwing, die de behoudende partij met allen nadruk doet hoorenals de oude afgevaardigden bij de nieuwe verkiezingen weder herkozen worden, dan zal de bevrijding plaats hebben van het koningschap uit de klemming van zoodanige elementen des volks, welke dat koningschap en zijne uit constitutie-paragrafen gedraaide koorden dreigen te verstikken. Verre verwijderd is daar de toepassing der waarheid Eendragt maakt magt Men schrijft uit Aalst Belgiëhet volgende: „Voor eenige dagen was er een groote toeloop aan ons spoorweg station, om de Harmonie van het krankzinnigen-gesticht van Gent te zien aankomen. Een harmonie van krankzinnigen is toch wel iets ongewoons. Maar hoe veranderde de nieuwsgierigheid in ver wondering, toen men vernam, met welke volmaaktheid die onge lukkige zinneloozen hunne stukken uitvoerden. Maat en juistheid lieten niets te wenscheu over. Wat al geduld en moeite moet het kosten, die ongelukkigen, door de natuur zoo misdeeld, een kunst, zoo moeijelijk als de muziek is, in te prenten. Wat al zelfopoffe ring van hunne bestuilrderen. In hunne genegenheid voor de zin neloozen vonden zij steeds nieuwe middelen, om hun droef bestaan te verzachten en hun zooveel aangename oogenblikken te verschaffen als mogelijk is. De harmonie der krankzinnigen heeft, na het middagmaal in het gasthuis te hebben genomen, nog verscheidene serenades in de stad gegeven." Op den spoorweg tusschen Vlamerdingen en 1'peren is den 10 dezer een trein gedeeltelijk gederailleerd, doordien er drie var kens op de rails waren. Twee waggons sloegen om en de daarin aanwezige reizigers ontvingen allen eenige kneuzingen, hoezeer niet van ernstigen aard. In een onlangs te Parijs plaats gehad hebbend crimineel proces, vraagde de president een getuige naar zijn naam, voornaam en beroep en kreeg tot antwoord: „J' en fre'mis d' horreur"(Ik ril van afgrijzen). „Ik vraag u niet naar den indruk, die de mis daad, waaromtrent gij inlichtingen zult moeten geven, op u heeft gemaakt, maar naar uw naam, voornaam en beroep". -- „Die heb ik u reeds gezegd, mijuheer, Jean Frcmy, doreur, (Jean Frémy, de vergulder)." Men verzekert, dat de kapitein van de Florida, vernomen hebbende dat twee kapers der Noordelijke Staten van Noord-Amerika van Lissabon zijn gekomen om jagt op zijn schip te maken, besloten zou hebben het te Br est te verkoopen. Deze jeugdige kapitein heeft reeds meer dan een millioen bijeen gekaapt; de officieren hebben 500,000 fr. ontvangen en de matrozen 50,000 fr. Men zegt, dat de equipage zal overgaan op een schip, dat in eene der Engelsche havens wordt gebouwd, en zal genoemd worden la Nouvelle Florida. Het Mémorial de Lille deelt het volgend huwelijk mede, dat dezer dagen te Laventie plaats had. Eene weduwe van 80 jaren huwde met een grijsaard van 77 jaren. De zoon, oud 53 jaren, was getuige bij het huwelijk zijner moeder. In een Fransch geneeskundig orgaan wordt de aandacht ge vestigd op het gevaar van het lezen in rijtuigen op spoorwegen. Daardoor worden in de eerste plaats de oogen vermoeid, waarvan ontstekingen het gevolg kunnen zijn; maar ook kunnen, door de inspanning, vooral bij meer bejaarde lieden, gevaarlijke congestiën naar het hoofd worden veroorzaakt. De laatste berigten over den toestand der werklieden in de katoen - districten in Engeland luiden niet slecht en in allen geval beter dan men zou kunnen verwachten, doch men ziet toch den winter angstvol te gemoet. De werklieden hebben daar, waar het meest is geleden, kennelijk aan ligchaamskrachten verloren. Dit is echter niet het geval bij de kinderen, die beter gevoed en verzorgd zijn, nu hunne moeders, geen werk aan de fabriek hebbende, meer tijd aan hunne verpleging konden besteden. De oorzaak dezer verzwakking der werklieden is voornamelijk gelegen in gebrek aan voedsel en goede woningen, want om huur te besparen en warmte te hebben, hadden de broodelooze werklieden als middel bedacht om te zamen in grooten getale ééne kamer te huren, waarvan de vensters en deuren zorgvuldig werden gesloten gehouden. -Jl. Woensdag avond barstte boven Londen een met zware slagregens en hevige donderslagen vergezeld onweder uit, dat van tien tot half twaalf ure aanhield. In den Pavillon-schouwburg maakte zich zulk een schrik van de toeschouwers meester, dat de directeuren, om te verhinderen dat de zaal ledig liep, hen bij her haling gerust moesten stellen. In de straten werden verscheidene personen door den electrieken stroom, maar zonder ernstige gevol gen, getroffen, en in de ParkenVzijn eenige boomen door den hevigen wind ontworteld. Ook in de omstreken van Reading heeft eene vreesselijke onweersbui gewoed, vergezeld van zulken zwaren hagel, dat hazen, konijnen, patrijzen, enz. bij menigte dood en de granen op verscheiden velden vernield werden. Ter kenschetsing van den geest, die in Pruissen heerscht, bij de nadering der verkiezingen, kan dienen de volgende proclamatie, te Breslau onder de kiezers verspreid. „Tengevolge van de koninklijke verordening van 2 September zullen er binnen eenige weken verkiezingen plaats hebben, welke voor ettelijke jaren beslissen zullen over het lot van onzen consti- tutionelen toestand. Hoe sterker het ministerie, ter motivering van den maatregel der ontbinding, wijst op het nog onopgeloste binnen- landsche conflict en op de gevaarlijke stelling van Pruissen in Duitschland, des te gebiedender wordt het de pligt van alle stem- geregtigde Pruissen der liberale partij, om aan de verkiezingen deel te nemen, en, zonder op ondergeschikte partijversehillen het oog te vestigen, hunne stemmen te bepalen op zoodanige mannen, wier verstand, bedoelingen en vastheid van karakter voor hunne vader landsliefde en van hunne gehechtheid aan dc constitutie voldoende waarborgen opleveren." Twijfel aan een voor de regering ongunstigen afloop der verkie zingen kan er op deze wijze al weinig bestaan, want bovengemelde proclamatie heeft haar bestaan te danken aan de gematigde libe rale partij.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2