"Ingezonden. MARKTBERIGTEN. Eene niet een goederentrein op de Keulen-Giezener-sipoorwcg vervoerde kist met vuurwerk, is op liet station te Bentzdorf ont ploft en uiteen gesprongen. Door de kracht der uitbarsting werd aan een der leden van liet dienstpersoneel een zijner beenen bij het bovenlijf afgeslagen, terwijl een ander geëmploijeerde zware brand wonden bekwam. De oogst in Engeland, zegt de Economist, is zoover gevorderd, <lat men reeds over het resultaat kan oordeelen. De producten zijn van eerste qualiteit. Het meest hebben de velden, die met tarwe waren bebouwd, opgebragt. Het regenachtige weder, van de laatste week heeft groote schade veroorzaakt, want men heeft de de tarwe nat moeten dorschen. Van gerst is nog veel ongemaaid en wat nog te velde staat heeft natuurlijk veel van den regen geleden. Voor eenige dagen naderde de spoortrein van Beutz het dorp Mangede, op het oogenblik dat een bejaard man over den weg stapte; deze ontdekte, tengevolge van doofheid, het gevaar niet en zou het slagtofler zijner onvoorzigtigheid zijn geworden, ware het niet, dat de baanruimer van den locomotief hem ter zijde had ge worpen en hij, met verlies van een der teenen en eenige ligte kwetsuren in het gelaat, daaraan is ontkomen. In Oostenrijk geschieden herhaalde aanzoeken bij den Rijks raad om het onderwijs in de gymnastiek verpligtend te maken aan alle openbare inrigtingen van onderwijs daar te lande. Z. M. de koning van Wnrlemberg is in de laatste dagen vrij ernstig ongesteld geweest, welke ongesteldheid echter thans een nog al gunstigen keer heeft genomen. De deelnemers aan het te Frankfort gehouden vorsten-eongres hebben zich gezamenlijk laten photographiëren, en wel door den Beijerschen hof-photograaph Joseph Albert, wien voor de originele plaat een bedrag van fl. 5000 werd geboden, welk aanbod hij echter van de hand wees. Voor eenige dagen heeft te Enneiula Frankforteen 19jarig jongman zich op eene schrikkelijke wijze van het leven beroofd. Na zich geblinddoekt en de ooren toegestopt te hebben, nam hij een oud geweer, dat hij te voren geladen had en plaatste knielende den loop tegen zijne borst, terwijl hij met de regterhand een brandende lucifer aan de pan bragt; blijkbaar heeft hij dit verscheidene malen moeten herhalen, vóórdat hij het doodende schot ontving, naardien er 3 of 4 afgebrande lucifers naast zijn lijk werden gevonden. Een ligtzinnig gedrag en daardoor veroorzaakte werkeloosheid noemt men als de aanleiding tot deze noodlottige daad. Het llOOjarig bestaan der beroemde abdij van Pruni zal, zoo meldt men uit Frankfort, van 20 tot 27 dezer worden gevierd. De kerk dezer abdij is gesticht door Pepijn de korte, koning der Dranken, in 't jaar 763. Onder de voorwerpen, die ter vereering zullen worden aangeboden gedurende de dagen van het feest, be vonden zich de sandalia domini, de voetzolen des Heeren, welke Pepijn van paus Zacharias had ten geschenke ontvangen. De kerk -werd voltooid onder Karei den groote en ten jare 799 ingewijd. Keizer Lotharius I ligt er begraven. In 1721 is zijn gebeente verdwenen, maar later door een toeval teruggevonden. Met behulp der regering zal het graf van keizer Lotharius weder in goeden toestand worden gebragt. Men berigt uit Baden-Baden, dat zich eene Engelsche-Frau- sche maatschappij gevormd heeft, met het doel om een kolassalen luchtballon te vervaardigen, geschikt voor lange luchtreizen. Deze ballon zal eene hoogte hebben gelijk f der Nötre-Damekerk te Parijs. De daaraan verbondene schuit zal verschillende vertrekken bevatten, van een photographie-toestel voorzien en voor een groot reisgezelschap alle mogelijke gemakken aanbieden. De opstijging zal te Baden-Baden geschieden. Volgens eene onlangs in Zweden openbaar gemaakte rijkswet, bunnen meerderjarige vrouwen of meisjes bij de telegraaf- en post diensten worden aangesteld. Even als in Litthamen, worden thans ook in het koningrijk Polen de bosschen, die het digst bij de spoorwegen zijn gelegen, door de Russen verbrand, ten einde de Polen te beletten zich daarin te verschuilen en van daar uit aanvallen op de spoortreinen te doen. Te Wilna zijn den 9 Sept. de personen wan Bienkowski, Marczewski en Czaplenski opgehangen, door den krijgsraad schul dig verklaard aan den aanslag op het leven van Domejko. Met dit drietal zijn thans reeds aeht personen op grond van dezelfde beschuldiging door de Russiselre autoriteiten ter dood gebragt, en voortdurend wordt algemeen verzekerd, dat men de ware schuldige nog niet ontdekt heeft! Buitendien is denzelfden dag de persoon van Zijbers in het stadje Popiel, kreits Nieuw Alexandrowsk, gefus- silleerd, wegens deelneming aan den opstand. Bij Mosczanka op den Lublinner weg, hebben de Poolsche gendarmes, voor eenige dagen een Russischen kolonel, die in bur- gerkleeding met den post reisde, gearresteerd en hem 30,000 gulden, aan de Russisehe schatkist behoorende, ontnomen. Onder de verblijdende teekenen des tijds rangschikt men niet zonder reden de veelvuldige pogingen, door zendelingen van de onderscheidene gezindheden aangewend, om godsvrucht en deugd te verspreiden onder ruwe Heidenen en onbeschaafde menschen. Onder die werkzaamheden der zending mag ongetwijfeld met eere genoemd worden de poging der Bazelsche zendelingen, om den troost der godsdienst te brengen aan de arbeiders-bevolking op de landengte van Snez. In het midden der woestijn vonden die zendelingen, op hunne nachtelijke reize, de bevolking in de vlakte gelegerd, verlicht door tallooze vuren. Hier deelden zij kleine geschriften uit, die met belangstelling werden aangenomen en gelezen. Ongeveer 10,000 .arbeiders waren aldaar bij de ontgraving van het grootsche kanaal werkzaam. Bij een wedren te Cairo is dc meerdere voortreffelijkheid der Engelsche harddravers boven de Arabische voldingend gebleken. Op een afstand van 4 Eng. mijlen, bleef het beste Arabische paard bij een Engelsch paard een halve mijl achter. De Star bevat een brief van een neger, die bij de Zuidelijken in Amerika is ingelijfd, waarin wordt berigt, dat de negers wel dapper zullen vechten, doch spoedig deserteren zullen. Iii den staat Keutucky wordt de hoogste prijs voor slaven betaald. In Alissouri betaalt men van 40100 dollars; in Mary- land van 1820 dollars en in Tennessee zijn zij niets waard. Volgens de op 15 dezer ontvangen berigten uit Neic-York schijnt het zeker te zijn, dat de regering der Confoederatie eindelijk tot het besluit is gekomen om de slaven tot 's lands verdediging te wapenen. Aan dezen stap wordt ook door voorstanders van de zaak des Zuidens groot gewigt gehecht, niet alleen uit een militair, maar ook uit een politiek maatschappelijk oogpunt. Uittreksel van een breedvoerig verslag: „Zondag 11. werd in de kerk der Doopsgezinde Gemeente alliicr een klein orgel (van de heeren FLAES en BRiiNJES, te Amsterdam) door een groot talent (den heer J. KWAST, van Purmerend) ingewijd. Met opzet zeg ik klein, om den lezer, die kennis vau zaken heeft, te meer op de bijzondere verdiensten van het werk te wijzen; vele toch zijn de moeijelijkheden, die men, bij het maken van zulk een instrument, heeft te overwinnen, maar gaarne erken ik, dat het mij, na naauwkeurig onderzoek, gebleken is, dat de heeren 1". en B. alle eer van hun werk hebben. Was ik, wat de dispositie betreft, vooringeno men togen het orgel, openlijk kan ik zeggen, dat het talent der makers liet zonderlinge in de zameuvoeging der weinige registers, zooveel dat mogelijk was, heeft beheerscht. In het belang der kunst en als hulde aan de verdiensten van de hoeren F. en B., volgé hier eene korte beschrijving van het orgel: het is een volle Svt. in front en bestaat uit 8 registers, met 2 haudklavicren van vier en een half octaaf (met koppeling) en een aangehangen pedaal van twee en een half octaaf. Het bovenste klavier heeft een holpijp 8 vt., salicional 8 vt. (inhet lste octaaf met de holpijp gecombineerd) en roerfluit 4 vt.op het onderste zijn aange- bragt drie prestanten 8, 4 en 2 vt., quint 3 voet en cornet 4 sterk. De prestant 8 vt. is hoogst merkwaardig en verdient bijzondere vermelding; j de volheid, de kracht, de glans en het snijdende maar te gelijk het mollige en het zuivere van het geluid maken er een uitnemend solo-register van, dat waarlijk iets zeldzaams is, daar, helaas! in de meeste orgels de prestanten, i in spijt van hun kracht, toch dof zijn en te weinig karakter hebben, dan dat zij, zonder stenn van vele andere registers, met fatsoen zouden durven ver- j schijnen. De holpijp is zeer liefelijk; de salicional is volmaakt, vol karakter cn uitmuntend geïntoneerd; jammer maar, dat de heer F., om redenen, van hem zeiven onafhankelijk, genoodzaakt is geweest, om het eerste octaaf in de holpijp over te brengen. De bas, die goed gevuld, maar door het doorloopen van den prestant zeer mollig is [iets dat dit orgel boven bijna alle kleine orgels in dit land voor heeft], dooft de discanten niet uit, die op zichzelf een gepasten glans hebben, zonder schreeuwend te zijn. Alleen de cornet is, naar ik meen (deze kleine aanmerking zij een bewijs mijner onpartijdigheid), op de 5 of G laatste toetsen wat hard en scherp van geluid en zou daar door afstom ping veel gewonnen hebben. Vooral aan de dispositie van het mechaniek der overbrenging van de toetsen naar de kleppen (een mechaniek, dat even als de registratuur zeer eenvoudig is gemaakt door het klavier bezijden het instrument aan te brengen), herkent men den maker, die aan zijn werk alle mogelijke zorg heeft besteed en naar het volmaakte er van getracht. De stalen spillen b. v. van de wellen draaijen tusschen een veer in een door middel van een schroef beweegbaar koperen dopje, in dier voege, dat, zoodra de spil ook maar even stroef gaat of blijft hangen, dit terstond volmaakt verholpen en geregeld kan worden. Het bovenste klavier zou veel gewonnen hebben met een 2 vt., die de evenredigheid met het geluid van het volle werk in de afwisseling beter gehandhaafd had; insgelijks zou een tweede 8 vt. bij bet onderste klavier zeer veel dienst hebben bewezen; intusschen was daardoor het orgel kostbaarder geworden, terwijl ik moet erkennen dat de heeren F. en B. voor de som van 2000 geleverd hebben, wat zij lij mogelijkheid konden leveren. Laat de harmonie van het geheel niets te wenschen over, de constructie van het orgel is ook uitmuntend. Alles is soliede gemaakt en de houtsoorten van binnen zijn met oordeel gekozende dekstukkeu b. v., waarin de pijpen staan, zijn van mahonyhout, niet zoo als gewoonlijk van eikenhout, dat zeer nadeelig is voor de voeten der pijpen, die door het azijuzaur en de runstof worden aangetast en bedorven. Ook het front getuigt van goeden smaak; het is be vallig, eenvoudig, stil en rijzig, met één woord: het orgel van de heeren F. en B. is klein maar rein, en paart liefelijkheid aan kracht. Ik eindig met den wcnsch, dat het instrument nog langen tijd bevorderlijk moge zijn aan de plegtigheid der openbare godsdienstoefening. Het worde daartoe alleen aan bekwame handen toevertrouwd cn zooveel mogelijk goed onderhouden en tegen vocht gevrijwaard. C. M. PHILBERT." Namens den Kerkeraad onderschrijf ik bovenstaand gunstig getuigenis van den heer PHILBERT geheel, cn wil alleen er aan toevoegen (het zij van onzen kant een welverdiende, openbare hulde aan de firma FLAES en BRüNJES), dat het maken van ons orgel geheel een zaak van vertrouwen is geweest. Wij hebben den heer F. gezegd, dat een som van 2000 ter zijner beschikking stond cn dat aan hem werd overgelaten, wat hij daarvoor kon leveren. Dat vertrouwen heeft hij zich waardig, ja ten volle waardig gemaakt cn op dien grond (naast de soliditeit van zijn werk), meenen wij aan alle Kerkbesturen de orgels van de firma F. en B. te mogen aanbevelen. JOHs. DYSERINCK. ALKMAAR, 14 September. Aangevoerd; 3 Koeijen, f 125 a 170. 174 Kalveren, f 20 a 52. 465 Schapen, f 1G a 30. 59 Varkens, 3S a 44 c. per N. p. PURMERENDE, 15 September. Aangevoerd; 20 Paarden. 10 Veulens. 17S Ruuderen. 136 vette Kalveren, handel redelijk vlug, 40 a 55 c. per N. p. 24 nuchtere Kalveren, handel vlug, f 7 a 1G. 50 vette Varkens, 41 a 44 e. per N. p., handel vlug. 53 magere Varkens, f 10 a 17 cn 35G Biggen, f 3 a 6, handel matig vlug. 1059 Schapen en Lammeren. Boter 85 a 95 c. per N. p. Kaas, 155 stapels Kleine en 7 Middelbare, hoogste markt: Kleine Gras f 28, Middelbare f 27,50 perSON.p. Kip-Eijeren f 2,75, Eend-Eijeren f 3 per 100 stuks. ROTTERDAM, 14 September. N. witte Tarwe f S,50 a 9,40. N. Rogge f 5,70 a 6,30. N. Yoer-Havcr 10 c. lager f 2,60 a 3. N. winter cn zomer Garst f 4 a 5. N. Paardcnbooncn 20 c. lager f 6 a 6,30. N. Noordbr. Boekweit f 10 hooger, f 210 a 215. N. hl. Erwten 25 c. lager f 6,75 a 7,50, groote en Schokk. f 9 a 10,75. N. witte en bruine Boouen 25 c. lager, witte f S a 9, bruine f S,75 a 9,75. Kanariezaad f 7 a 10,50. Koolzaad, Overm. en Zeeuwsch f 66 a 69, Flakk. f 62 a G7, VI. f 69. Meekrap met goeden omzet tot vorige prijzen. SCHIEDAM, 15 September. Jenever f 16,50; Amst, proef f 17.75. Movtwijn f 11. LONDEN, 14 September. Heden waren ter vee-markt aangevoerd: 5740 Runderen, 24170 Schapen. 111 Kalveren en 290 Varkens. De prijs der Runderen was 5 sh. 0 d., van Schapen 5 sh. 4 d., van Kalveren 4 sh. 8 d. en van Varkens 4 sh. 6 d. De prijzen der laatste markt waren. Runderen 5 sh. 0 d., Schapen 5 sh. 4 d., Kalveren 4 sh. S d. eo Varkens 4 sh. 6 d.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 3