NIEUWEDIEPER COURANT. M 7Z O D A G 20 S li I» T E M IS E IV. t«(Kï ht EEN-EN-TWINTIGSTE °%f JAARGANG. BINNENLAND. HELDER en NIEÜWEDIEP, 19 September. Wij vernemen, dat de alhier gehouden collecte ten behoeve van het op te rigten Monument, ter herinnering aan November 1813, enz. tot nu toe heeft opgebragt de som van 271.66. Hieronder is begrepen eene gift van 25, van de vrijmetselaars-loge Willem Frederik Karei alhier. Er worden nog eenige bijdragen ingewacht. HELDERSCHE Deze Courant worJt uitgegeven op zon dag en donderdag, <lcs morgeus ten acht uredoor A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentién worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. M00Y, Ilijkstraat tegenoverdeLaan, H 422 ,aan denllelder,totllure. De prijs van 1 tot 4 regels is 0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever, Den 31 dezer vertrekt de O. I. landmail via TBIEST, den 33 dezer via MABSEILliE. Heden morgen is op de reede alhier de Zweedsche bark Constans in aanzeiling geweest met het Amerikaansch schip Beval. De loods J. Krijnen heeft bij die gelegenheid min of meer ernstige wonden aan het hoofd bekomen. Laatstgemeld schip werd gesleept door de stoomboot Archimedes. Beide vaartuigen hebben eenige schade bekomen aan schip en tuig. De zeildag van Zr. Ms. stoomschip Zeeland is bepaald op 1 Oct. a. s. Genoemde bodem zal van hier stevenen naar Bahia, vervolgens naar Bio Janeiro, Montevideo, Kaap de Goede Hoop, St. Helena en eindelijk naar Acension. Naar men verzekert, zou ge noemd vaartuig in Mei van het volgende jaar repatriëren. Wij kunnen met genoegen mededeelen, dat een onzer plaats- genooten, de heer BÉNOIT H. POLAK, een werkje heeft vervaar digd, getiteld: „Iets over liet dansen," hetwelk hij in manuscript, door zijn oudsten broeder PHILIP keurig geschreven, aan Z. K. II, prins Alexander der Nederlanden heeft aangeboden. Het heeft Z. M. den koning behaagd, hem eene vereerende mis sive te doen toekomen, welke wij in staat gesteld zijn, in haar geheel te kunnen overnemen, luidende aldus: Particuliere Bibliotheek des Konings. 's Gravenhage, 17 September 1S63. Mijnheer! Ingevolge Zijner Majesteits bevelen en naar aanleiding van het door u, per missive dd. 21 Augustus, aan Zijne Koninklijke Hoogheid den prins Alexander aangeboden werkje, in manuscript, getiteld: „Iets over het dansen," heb ik de eer TJEd. kennis te geven, dat Zijne Majesteit goed gekeurd hebbende, dat het toegezonden werkje door Zijne Koninklijke Hoogheid worde aangenomen, mij heeft opgedragen, U daarvoor 's Konings dank ie betuigen en eene gratificatie te doen toekomen van veertig gulden. Tengevolge van tlien, heb ik de eer hierbij in ie sluiten een postwissel, ten bedrage van genoemde som, met verzoek, mij de hierbijgaande kwitantie voor ret;u geteekend te willen retourneren. Mij door dezen van Zijner Majesteits bevelen kwijtende, heb ik de eer mij te noemen: Adjudant en Bibliothecaris des Konings, Den heer BÉNOTT II. POLAK, te Helder. (get.) XlANSPELDT, Major. Wij willen gaarne onzen lof toezwaaijen aan den ijver, welke de heeren Polak alhier op het gebied van kunst en beschaving steeds aan den dag leggen en wenschen hun lust toe, om voort te gaan op den ingeslagen weg, tot eere onzer gemeente. Heden middag is alhier per stoomboot van Harderwijk gearriveerd en overgegaan aan boord van het schip Java-Facket, gezagvoerder D. Crap Hellingman, een detachement suppletie troepen, sterk 100 militairen (waaronder 8 onder-officieren) bestemd naar Oost-Indie, onder bevel van den van verlof naar Indie terug keerenden kapt. der inf. N. Volkerts en als medegeleiders de 2de luit. der inf. W. II. Neijs en J. G. L. Schlencker. De kapitein H. P. Prins van het alhier in garnizoen liggend lste batt. van het 7de reg. Infanterie is, op zijn verzoek, door Z. M. voor een jaar op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft den luit. ter zee lste kl. J. W. van Bhijn, met den 20 dezer eervol ontheven van het bevel over het wachtschip te Amsterdam, en dat met den 21 daaraanvolgende opgedragen aan den luit. ter zee lste kl. H. P. Klerck, thans non-actief. Z. M. heeft benoemd tot plaatsvervangend kantonregter te Fnkhdzen, de heer J. J. Greidanus, ontvanger der dir. bel., in- en uitg. regt. en ace,, alsmede wethouder aldaar. Een bij het Departement van Koloniën ontvangen regerings telegram, dd. Buitenzorg 14 Augustus jl., luidt als volgt: „Eene aardbeving beeft te Banjoemaas onheilen aangerigt." Donderdag 11. zijn door de daarvoor benoemde commissie te Haarlem met gunstig gevolg als landmeters geëxamineerd de heeren J. C. Verheij en H. H. Weehuizen, bouwopzigters alhier. Aan het Prov. gouvernement van Noordholland heeft den 17 dezer de aanbesteding plaats gehad, bij inschrijving en opbod, van het verrigten van eenige werkzaamheden en het herstellen van ge varen schade aan de haven te Enk/inizen, ingezet met f 2500, verhoogd met 25 afgemijnd door den heer P. Majoor, te Bovencarspel, voor 3200. Den 17 dezer heeft, onder voorzitting van Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden, weder eene vergadering plaats gehad van de Hoofdcommissie voor het Nationaal Gedenkteeken van Nov. 1813. Fit de rapporten en bescheiden is gebleken, dat de meerderheid der plaatselijke commissiën zich heeft verklaard vóór het drieledig voorstel van den prins-voorzitter; te weten: van 577, 614 voor het stichten van eene naald te Scheveningen, 522 voor het daarstellen van een gedenkteeken te s Gravenhage en 467 voor eene Nationale Ambachtsschool. Verschillende tegen-voorstellen zijn door de meerderheid der commissie niet goedgekeurd. In de Hoofdcommissie is wijders geheel het ontwerp nader over wogen en goedgekeurd. Eerstdaags zal eene prijsvraag deswegens worden uitge schreven. In de commissie is verder besloten, om op den 17 Nov. a. s. eene algemeene godsdienstige feestviering in al de gemeenten des Rijks en de ovcr- zeesche bezittingen te verordenen en tevens.den eersten steen te leggen van het te stichten gedenkteeken, in het Willemspark te 's Gravenhage. De collecte voor het Nationaal Gedenkteeken van IS 13 heeft in de gemeente Urshem, bij eene bevolking van 9S0 zielen, eene som van 167.opgebragt. Uit Aalsmeer wordt gemeld, dat de belangrijke verzending van aardbeziën, naar men berekent, gedurende het afgeloopen sai- zoen heeft bedragen: naar Amsterdam 7500 manden, uitmakende 350.000 koppennaar 's Gravenhage 3600 manden, uitmakende 71,500 koppen. Gisteren morgen hadden in de vlakte van Waalsdorp, onder aanvoering van den kolonel baron van Dedem van liet 2de reg. dragonders, de aangekondigde groote manceuvres in bet vuur plaats. Dit prachtig militair schouwspel, getuigende van de goede lei ding der aanvoerders en van de geoefendheid en het flink militair voorkomen onzer troepen, werd o. a. bijgewoond door den luit.— generaal Duijcker, de generaal-majoors van Muiken en Wilbren- ninck, den kolonel jhr. von Pestel van liet lste reg. vesting-artil lerie, den kolonel van der Goes van de Haagsche schutterij met zyne officieren, een aanzienlijk getal officieren der "Rotterdamsche schutterij benevens eenige duizende toeschouwers, van heinde en ver zaamgekomen. Te 's Gravesande zijn den 16 dezer de voorbereidende werk zaamheden aan den Rotterdamschen waterweg naar zee begonnen. Eeeds zijn eenige arbeiders aan het werk en worden er meerdere verwacht, terwijl de eerste aanbestedingen zijn gedaan, bestaande in het wegruimen van zand, bet daarstellen van een paar gebouwen, enz. Het begint er te Harlingen, nu toch naar te gelijken, dat men aldaar welhaast wezenlijk zal sporen. De aanvoer van bagage-en vrachtwagens gaat geregeld door; dezer dagen is er een personen wagon van reusachtige afmeting gelost, die plaats heeft voor 50

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1