NIEUWEDIEPER COURANT BINNENLAND. JSï. 77. IM> I> li 111> A 24 SEPTEMBER. UMKi. EEN-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. EN v4\^9tB 'Hf HELDER en NIEUWEDIEP, 23 September. HELDERSCHI Deze Courant wordt uitgegeven oji zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nominers0.10. Men abouneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentién worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den lieer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, II422 ,aan devllelder,ioi 11 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Onder het lossen der gebruikelijke salutschoten kwam jl. Maan dag morgen alhier binnen Zr. Ms. stoomschip Zoutman, kommandant kapitein ter zee Andrem, komende uit West-lndie. Het état-major bestaat uit de volgende officierenkapt. ter zee J. Andreae, kommandant; luit. ter zee 1ste kl. W. Sluijterman van Loo, 1ste officier; luits. ter zee 2de kl. P. ten Bosch, jhr. A. P. Meijer, J. H. Commijs en M. F. Keeringh; adelborsten 1ste kl. P. C. Pabst, H. van Broekhuijzen, H. J. Borgerhoff van den Bergh, J. C. de Borst Verdoorn, H. W. F, Riesz en L. Backer Overbeek; off. van gez. 1ste kl. P. J. Idenburg; off. van gez. 3de kl. M. C. Buijze; off. van adm. 2de kl. A. A. Gijsberti Iiodenpijl; scheepsklerk L. G. van Deun. Zondag jl. werden wij wederom vergast op eene groote ver gadering der zangvereeniging Cecilia. De drie nommers uit „de Jaargetijden," van Haijdn, zijn zeer goed voorgedragen, terwijl Diabelli's mannenkoor „die Bethende" met die accuratesse werd uitgevoerd, dat het een zigtbaren bijval van de kunstlievende leden mogt verwerven. De kooren uit „Esther" en „Guïllaume Telt" werden met aplomb gezongen, terwijl wij in Arditi's walzer-aria „11 Bacio," het genoegen smaakten de schoone altstem van mejufvr. Bte bewonderen. Wij kunnen bet bestuur en de leden dezer vereeniging dan ook de verzekering geven, dat de uitvoering goed geslaagd is. Naar wij vernemen, wordt Z. M. stoomschip Prinses Amalia in de aanstaande week van 's Rijks werf te Amsterdam naar hier gebragt, om verder gereed te worden gemaakt voor een reis naar Oost-Indie. In ons vorig nommer hebben wij reeds berigt de opbrengst der op Vrijdag II. gehouden collecte, ten behoeve van de oprigling van een Gedenkteeken ter herinnering aan November 1S13, enz. ten bedrage van271.66 De collecte in het Koegras, door den heer J. Noot ge houden, heeft opgebragt- 22.10 Verder is nog ingekomen- 9.04 Te zamen 302.80 Op het strand alhier is komen aandrijven een gedeelte van een naambord van een schip, waarop staan de woorden: „Land Wursten." Wij vernemen, dat de kostelooze uitreiking van boeken uit de Leesbibliotheek van het departement Helder der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen weder zal aanvangen op Maandag 5 Oct. a. s., 's avonds 7 ure, in het bekende gebouw in de Nieuwstad. Naar wij vernemen, zullen de lessen aan de lagere Industrie school alhier op Donderdag 1 Oct. a. s. weder een aanvang nemen. Aanneming van nieuwe leerlingen heeft, plaats op Woensdag 30 Sept., 's avonds 7 ure, in het gewone lokaal. {Zie advertentie). Het oude raadhuis te Huisduinen, waaraan de onderwijzers woning was verbonden met eene achterkamer, waar school werd gehouden, is thans gesloopt en door de opruiming is het laatste overblijfsel van voormalig aanzien van dit dorp verdwenen. Het werd gebouwd in 1683 en bestond uit drie verdiepingen. De be nedenste bevatte eene gevangenis, de middelste was de raadkamer, de bovenste diende tot opsluiting van debiteurs. De zware eiken zolderbalk uit liet woonhuis, waaraan eene historische herinnering verbonden is, ligt tusschen het puin en zal weldra als eigendom der gemeente eene andere bestemming erlangen. Wanneer wij de middelste cijfers van liet jaartal 1683 verwisselen, dan verkrijgen wij liet tegenwoordige jaartal 1863, aanwijzende den bouw van de nieuwe school, die thans niet meer ontsierd wordt door de nabij heid van een vervallen en vermolmd gebouw; wat de inrigting betreft, zij strekt den gemeente-bouwmeester, den heer G. Scholten, alsmede den aannemer, den heer J. Bruin, tot eere en voldoet in alle opzigten uitmuntend. Z. M. heeft benoemd tot Isten luit. kwartiermeester bij liet 7de reg. Infanterie, den 2den luit.-kwart. W. J. Lefèbre van liet korps. Z. M. heeft de heer Mr. J. A. Rhilipse herbenoemd tot voorzitter der Eerste Kamer voor liet thans aangevangen zittingjaar. Jl. Maandag namiddag ten 1 ure is de zitting der Staten- Generaal door Z. M. den koning op plegtige wijze geopend. Deze plegtigheid werd bijgewoond door de ministers, de kanselier der Orden, de leden van den Raad van State en het corps diploma- tique; ook Z. K. H. de erf-groothertog van Saxen-Weimar-Eisenach was hierbij tegenwoordig. Z. M., vergezeld van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, en binnengeleid door eene commissie van achttien leden der beide kamers, hield een aanspraak, waarbij wer den toegezegd wetsontwerpen tot regeling der Schutterijen, van het beheer en de verantwoording der Indische geldmiddelen, tot vast stelling der reglementen op liet beleid der regering in West-lndie, tot vermeerdering van liet aantal leden der Tweede Kamer, tot voorziening in de opleiding van Indische ambtenaren, tot vervan ging van liet tegenwoordig Wetboek van Strafvordering en tot geleidelijke herziening van liet belastingwezen. De binnenlandsche toestand des rijks werd door Z. M. gunstig genoemd, evenzoo de betrekkingen met de andere mogendheden. Z. M. keerde uit de vergadering terug onder het gejuich der talrijke, zoowel uit de residentie als van elders zamengevloeide menigte. De breede kerkeraad der Kederduitsch Hervormde gemeente te Amsterdam heeft jl. Maandag avond tot predikant beroepen de wel-eerw. heer F. C. A. Pantekoek, thans predikant te Schiedam. Tot predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Alkmaar is beroepen de wel-eerw. heer H. de Boer, thans predikant te Medem- Mik, die verklaard heeft, dat beroep aan te nemen. Men verneemt, dat er enstige pogingen worden aangewend, om, met liet oog op de Staatsbegrooting voor 1864, het tractement van de Hervormde predikanten als minimum te verhoogen tot/1000. - Gisteren werd te Alkmaar het 8ste congres gehouden van de Noordhollandsche Rederijkerskamers. In de vergadering ter behandeling van huishoudelijke zaken, des namiddags ten 1 ure gehouden, werden als leden van 't hoofdbe stuur gekozen eenige bestuurders van de Kamer Olgtnpia, te Helder en van de Kamer Bilderdijk, te Alkmaar en, onder meerdere zaken, vastgesteld, dat het Ode congres in 1864 te Helder zal gehouden worden. Des avonds ten zeven ure had de voordragt der stukken plaats volgens 't programma, afgewisseld door muziek van de bekende vereeniging Apollo, van Alkmaar. De kamer Olympia opende de werkzaamheden door de voordragt van: Ken lied van de Hollandse/te Matrozen, van Arntzenius, dat los werd voorgedragen en bij de talrijke hoorders veel bijval ver wierf. Enkele stukken, op 't programma vermeld, konden niet worden uitgevoerd, door afwezigheid van sprekers, die zich voor gesteld liadden op 't congres tegenwoordig te zijn, maar daarin door omstandigheden verhinderd waren. Ze werden echter door andere verdienstelijke voordragten vervangen, door den lieer H.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1