DE SPEELKAARTEN EN DE TIJD VAN HARE INVOERING IN EUROPA. vriend, ofschoon mcenende dat hij den dronkaard op het bed had geworpen, had hem, in plaats daarvan, bij vergissing uit het venster geslingerd. Een der Fransche dagbladen vermeldt het navolgendeEen ondeugende jongen had, om een blindeman, die op den Pont des Arts, te Parijs, om eene aalmoes vroeg, te plagen, een gat in eene sou en daar een touwetje aan vast gemaakt. Nu liet hij het geld stukje in het bakje van den bedelaar vallen, en deed het er, als deze dit hoorde en aanstalte maakte om er naar te grijpen, weder uit springen. Die streek herhaalde hij vijf of zes keeren, tot groote verontwaardiging van den armen blindeman. Des anderen daags maakte hij het echter nog veel erger. Hij ging naar den blinde man toe, en zeide hem op een gemaakt medelijdenden toon, dat hij met leedwezen de streek had gezien, die een ondeugende jongen hem gisteren gespeeld had, en dat hij hem raadde, hem daarvoor te straffen. „Daar ginds komt hij op de brug aan," voegde hij er bij, „en als je nu iets in je bakje hoort vallen, dan zal hij het er weer uit laten dansen." „Ik dank u wel," antwoordde de bedelaar, „ik zal hem afwachten," en vatte zijn knuppel op. Een oogenblik daarna wierp een deftig heer eene sou in zijn bakje. „Wacht," riep de bedelaar opspringende, „nu heb ik je toch eindelijk beet," en sloeg lustig en ongenadig op den weldadigen gever los, die uit al zijne magt om hulp schreeuwende, door de voorbijgangers ontzet werd. De jongen had zich inmiddels uit de voeten gemaakt. Dezer dagen had te Marseille bij de aankomst der Anna- mietische ambassadeurs een vreemd geval plaats. Toen het rijtuig van den eersten ambassadeur voor het hotel stil hield, sprong een zijner bedienden met een vervaarlijk grooten parasol van het rijtuig. De menigte begon te lagchen en te juichen, waardoor de Anna- mietische bediende verschrikte, meeucndc, dat men het op zijn leven had gemunt en met zijn parasol zoo hard wegliep als hij slechts kon, terwijl dc menigte hem schreeuwende vervolgde, hetgeen hem nog harder deed voortsnellen. Aan twee politie-agenten gelukte het, hem op te vangen en bevende van angst naar het hotel terug te brengen, waar hij door eene hevige koorts werd aangetast. De tegenwoordige uitgestrektheid der bestaande en geopende spoorwegen door de gansche wereld bedraagt ongeveer 70,000 mijlen, en het daartoe benoodigde kapitaal nagenoeg een billioen en 170,000 De ontzaggelijke somme gelds is geheelenal opgenomen en besteed in het verloop van zes jaar. Het aandeel dat Engeland en zijne koloniën er aan besteed hebben, blijkt ruim 417 millioen te zijn, en het getal mijlen, waartoe dit enorme kapitaal gebruikt werd, op 14,277 te moeten worden gesteld. India is daar natuurlijk met zijne Britsche bezittingen onder begrepen. Vierendertig en een half millioen zijn er in Indie aan 1408 mijlen spoorweg besteed, en ruim 204 millioen in Canada, op 1826 mijlen. Omstreeks 10 millioen heeft men reeds in Victoria besteed aan 183 mijlen spoorweg; doch zijn in Victoria en Indie de werken, die nog te doen zijn overgebleven, onder die opgaaf berekend. In het slot Weilworth in Yorkshire werd, voor eenigen tijd, een maaltijd gegeven, die onder anderen uit het navolgende bestond: 110 schotels met roastbeaf, 70 koude pasteijen, 58 gebraden schapen bouten, 48 hammen, 55 gebraden lammetjes, 70 schotels met kalfs- gebraad, 40 schotels ieder met een dozijn haantjes en 140 schotels met verschillende soorten van viseh. Daar nu dit alles zwemmen wilde, had men tevens gedronken: 13 tonnen ale, 20 tonnen sterk bier, S tonnen punch en 4 tonnen wijn. En dit alles slechts, om de meerderjarigheid van den jongen hertog van B. te vieren. - Men weidt uit Hamburg, dat de internationale landbouw tentoonstelling aldaar een winst van 20,000 thaler heeft opgeleverd. Deze som zal waarschijnlijk gebezigd worden ten behoeve van eene inrigt.ing van algemeen nut. Men schrijft uil Eerlijn Tot nu toe hebben zich over den toestand, "het onderwijs en de •verzorging der blinden altijd meer de zienden dan de blinden doen hooren. In het werk„De toekomst der blindenVoordragten over de betrekkingen en opvoeding van blinden, door Friedrich Scherer," spreekt thans iemand, die sedert zijn 2de jaar blind was, tot dc zienden. De blik, die dit werk ia een zoo belangrijk deel der op voeding doet slaan, de gebreken die liet aanwijst, moeten ieder •belangstelling inboezemen, die in 'het lot van ongelukkigen deelneemt. Daar de bewerker zijn eigen toestand beschrijft, zoo is het hier door hem ontworpen beeld van den blinde levendiger, aanschouwelijker en juister, dan een ziende geven kan. Het boek doet tevens in den heer Scherer een denkend hoofd en een ontwikkeld verstand ken nen, welke zijn eigen ervaring ten nutte van het algemeen w-eet aan te wenden. De zevende druk is thans ter perse. Te Dusseldorp is op 16 dezer een huwelijk voltrokken tussehen eene bruid en een bruidegom, die te zamen juist 100 jaren telden. Tiet tal was echter tussehen de beide partijen eenigzins ongelijk verdeeld. De bruidegom had daarvan regt op S2 jaren, de bruid slechts op een 1 Stal. Op den Nassauschen staats-spoorweg gebeurde dezer dagen het volgende: Een baanwachter woont bij Abtshausen, in den kreitz Wetzlar, met zijne vrouw in het wachthuisje, waarbij hij niets meer heeft dan eene stal, waarin een geit gehouden wordt. De vrouw is ongesteld en moet tc bed blijven liggen, en derhalve is de man genoodzaakt, behalve de dienst op de spoorweg, ook de huishouding waar te nemen, en daartoe behoort natuurlijk het melken van dc geit. Maar dit beest wil zich niet van hem laten melken; wat hij ook deed, de geit weigerde hardnekkig, stoot en schopt en is niet te regeren. In zijne radeloosheid geeft zijne vrouw hem een middel aan de hand, en op haar voorstel trekt hij hare klcederen aanvan •rok, jak en muts voorzien, nadert hij de geit en deze laat zich Toppen. De man is bezig met het melken der zachtaardige geit, als plotseling het fluitje van een naderenden trein zich doet hooren. De baanwachter springt uit zijn huisje, en presenteert, in vrouwen- •eostuum, het vaantje. Het spreekt van zelf dat hij kort daarna ondervraagd werd, en een hard verwijt moest verdurenmaar nadat hij de waarheid had verhaald, werd hem geen straf opgelegd, en kreeg hij alleen dc waarschuwing, in het vervolg zich met het geiteninelken bezig te houden in oogenblikken wanneer geen treinen te verwachten zijn. Te Triest viel dezer dagen een curieus geval voor. De man schappen der aldaar uit burgers bestaande policiewacht kregen 's avonds aan het wachthuis lust om een kaartje te leggen. Daar hun een vierde man ontbrak lieten zij een gevangene medespelen. Deze speelde echter valsch en maakte twist, hetgeen de spelers zoo boos maakte, dat zij den man de deur uitwierpen. Den volgenden dag werd eene geregtelijke vervolging tegen hem ingesteld, wegens het bevrijden van deu gevangene, die natuurlijk vergeten had terug te komen. Dc bladen uit Britsch-Indie klagen bij herhaling over eene schrikbarende toename der tijgers. Menschen en dieren vallen hun ten prooi; zij halen kinderen uit de straten der dorpen en slepen de ossen voor den wagen weg. De Pundsjah en de omstreken van Delhi en Agra worden door sprinkhanen geteisterd, die zich als dikke stofwolken over honderden morgen lands uitstrekken. Uit de gevonden eijeren (klompen van 60100 stuks) heeft iemand bere kend, dat zich 20 millioen op eiken morgen (acre) bevinden. De vóór weinige maanden door den gouverneur van het pre sidentschap Eombag ingewijde B/to/e-G/iut-s\ioor\\eg tussehen Bombag en Madras loopt van de vlakte op eene hoogte van 195 voet en klimt tot 2027 voet. Hij is mitsdien de hoogst gelegen en meest grootsche spoorweg ter wereld en overtreft in dit opzigt zelfs den Semmeringweg (grens van Stiermarken en Oostenrijk). De kosten van aanleg bedroegen 68,750 per mijl. Eene luchtreis, welke te Californie heeft plaats gehad, heeft aan een mensch het leven gekost. Ditmaal was de luchtreiziger niet het slagtoffer. Twee personen, de heer Young en eene dame zouden plaats nemen in het schuitje. Op het oogenblik van het vertrek, was alleen de heer Young daar. NaauweNjks was de ballon aan het rijzen, of de wind smeet haar tegen de draden van den telegraaf, waardoor zij een fameusen schok kreeg; vervolgens tegen een keukenschoorsteen, die meer dan 30 ellen hoog was- Het touw, dat de luchtreiziger om zijn lijf had, raakte vast aan de punt van den schoolsteen, zoodat de geheele luchtballon met den luchtreizi ger in eene fatale positie verkeerde. De heer Young, die zijne tegen woordigheid van geest niet verloor, zwaaide met zijn hoed, om dc menigte gerust te stellen, welke reeds kreten van wanhoop slaakte. Hij wierp vervolgens een touw uit, waaraan men een katrol en een ander touw vastmaakte. Nadat hij den katrol om het schuitje had gebonden, liet hij zich langzaam naar beneden zakken en kwam ongedeerd op den grond terug. De ballon bleef den geheelen nacht in die positie. Den volgenden morgen wilden eenige personen haar losmaken. Een der personen klom tegen het touw, dat den heer Young tot redmiddel had gediend, naar boven. Naauwelijks was hij daar, of het touw brak en de ongelukkige werd op den grond geslingerd en wel zoo hard, dat men slechts een misvormd lijk opnam van den bodem. In welk jaar zijn de speelkaarten in Furopa ingevoerd? Een antwoord op deze vraag moge ons een uittreksel uit het werkje van den heer Boiteau geven, luidende als volgt: „Er de juiste dagteckening van op te geven is niet wel doenlijk. Hoogstwaarschijnlijk zijn de kaarten sedert de 14de en misschien wel sints het laatst der 13de eeuw bij de Europeanen reeds be kend geweest, Alphonsus XI, koning van Castilie, heeft in 1332 eene orde in gesteld, onder de benaming van Band-orde. Don Antonio de Guovare, bisschop en prediker van Karei V, heeft in zijne Zend brievende kopij der statuten van die orde in druk gegeven en in de door doctor Gutery van dit werk geleverde Fransche vertaling leest men: „De orde ver-biedt hare leden uitdrukkelijk alle kaart en dobbelspel." Men vermoedt, dat Gutery ten onregte het woord kaarten heeft gebezigd, dat zich niet in het oorspronkelijke bevond, maar heeft gecnerlei overtuigend bewijs, dat er daar ter plaatse eene interpolatie (vervalsching te vinden is; terwijl ons niets belet aan te nemen, dat de kaarten in Spanje in de statuten van eene in 1332 gestichtte orde verboden zouden zijn. Die juiste dagteckening kan evenwel niet als de ware tijd der invoering van de speelkaarten in Spanje worden beschouwd, die, voor 't minst genomen, eenige jaren vroeger moet hebben plaats gehad. In het jaar 1387 vond men ze op nieuw door Jan I van Cas tilie verboden. Yoor 't overige begrijpt iedereen ligt, dat liet ge brek aan schriftelijke getuigenissen de kracht der door de rede genoegzaam bevestigde feiten in geenen decle verzwakken. En bui tendien, als twee landen elkander de eer van eene uitvinding be twisten, bestaat er geen reden om haar eer aan het eene dan aan het andere toe te kennen, omdat men, buiten en behalve de waar schijnlijkheden, bij het eene de opgave van eenige jaren vroeger dan bij het andere aantreft. Als men niet anders dan de daar in manuscript bewaarde en gegevene aanwijzingen raadpleegt, zou Italië voor Spanje moeten gaan, iets, dat men niet zoo gerecdelijk kan aannemen. Italië toch dagteekent van de 13de eeuw. Alles te zamen genomen, moet men 't er welhaast voor houden, dat de kaarten, in het Oosten geboren en door eene landverhuizing tot ons overgebragt, in Europa tegen het begin der 14de eeuw bekend zijn geraakt en dat het volk, waardoor ze werden ingevoerd, de Bohemers, door Spanje heen Furopa hebben overbeerd. Italië heeft de kaarten bijna onmiddelijk moeten kennen. Dit. land leefde destijds door zijn handel in eene vrij innige verstandhouding rai?

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 3