NIEUWEDIEPER COURANT M 79. BINNENLAND. D O N I> E K D A I O C T O ft E lt 1Ö05. EN EEN-EN-TWINTIGSTE t JAARGANG. HELDER en NIEUWEDIEP, 30 September. HiLDERSCHE hit- Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. tn den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele noinmers. 0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advektektiën worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, cn bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, H 422 ,aan denHelder,\ otl lure. De prijs van 1 tot 4 regels is 0.G0. Voor iedcrcn regel meer ƒ0.15. Zegelrcgt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Heden morgen ten circa 7 ure is er alhier eene zware verwonding gepleegTl op eene vrouw, genaamd H. G., en is zulks gedaan door den matroos 1ste kl- G. D. van Zr. Ms. stoomfregat Zeeland. De dader is spoedig door de polieie gearresteerd en moet, naar men verneemt, zijne misdaad reeds aan den commissaris van polieie be ieden hebben. De oorzaak dezer misdaad schijnt minnenijd geweest te zijn. Heden morgen is een matroos van Zr. M. wachtschip alhier in het waterruim gevallen en heeft zich deerlijk aan het hoofd bezeerd. Men heeft hem onmiddelijk naar het hospitaal overgebragt. Men leest in het Algemeen Handelsblad: „Wij zijn in staat gesteld te melden, dat het berigl, in onze courant van 28 dezer overgenomenter zake van het nieuwe drooge dok op het maritime etablissement Willemsoord, onjuist is. De daarin bedoelde scheur is niet nieuwmaar alleen meer zigtbaar geworden en reeds den 16 Sept. 1862 ontstaan, toen gemeld dok is gesprongen. Voorts is het onderzoek naar den toe stand van dat dok niet geëindigd, tengevolge van de vergrooting van die scheur, maar dit had reeds plaats gehad een drietal dagen vóór die vergrooting, dewijl men oordeelde, dat hel onderzoek zich ver genoeg had uitgestrekt. Z. M. heeft goedgevonden H. D. adjudant in gewone dienst, den kapt.-luit. ter zee jhr. F. de Casembroot, te benoemen tot ridder der Militaire Willemsorde 4de kl., ter zake van zijn moedig en beleidvol gedrag als kommandant van Zr. Ms. korvet met stoorn- vermogen Medusa, toen hij in de maand Julij jl., op eenen togt in de binnenzee van Japandoor Japansche batterijen vijandelijk werd aangevallen. De minister van Finantiën heeft in de zitting der Tweede Kamer van jl. Zaturdag de begrootingswetten aangeboden met eene rede, die volgender wijze door Z. Exc. werd besloten „Ik heb den tegenwoordigen toestand onzer geldmiddelen en onze vooruitzigten voor de toekomst geschetst zonder overdrijving en althans zoo als een en ander zich aan mij voordoet. Hoe men nu overigens over dien toestand en die toekomst denken moge, daarin komen wij zeker allen overeen, dat wij op dit oogenblik reden van groote dankbaarheid hebben en dat wij de toekomst zonder al te groote bezorgdheid kunnen te gemoet gaan." In de zitting der Tweede Kamer van gisteren hebben de discussiën plaats gehad over het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede. Met eenige wijziging zijn verschillende paragra- phen goedgekeurd. Over een araendement, waarover de stemmen hebben gestaakt, moet in de zitting van heden eene herstemming plaats hebben. Blijkens den staat der vermoedelijke sterkte van de actieve zeemagt in 1864, zullen, buiten de schepen die tot het O.-I. eskader behooren, dit jaar in dienst zijn: in de West-Indiën 34S koppen, voor binnenlandsche dienst 1265 en voor buitenlandsche dienst en verwisseling 1574 koppen, te zamen 3187 koppen. Daarbij komt van het O.-I. eskader 3085 koppen, waardoor het gezamenlijk aantal tot 6272 koppen klimt. De sterkte van het corps mariniers bedroeg op 1 Julij 1868, 45 officieren, 1974 onderofficieren en minderen, te zamen 2019, zoodat 135 man ontbreken. Van genoemde sterkte zijn geëmbarqueerd 952, blijven aan wal 1067. Het voornemen bestaat, om in het volgend jaar 12 bataillons infanterie, 8 escadrons cavallerie, 2 batterijen veld-artillerie, -1 bat terij rijdende artilerie en 1 compagnie artilerie-trein in het kamp van Mülingen te vereenigen, ten einde daar, op het voetspoor van vorige jaren, op ruime schaal te worden geoefend, hetgeen ook weder, even als in dit jaar, zal plaats hebben met het b^itaillon mineurs en sapeurs in het kamp van Zeist; alsmede met eenige compagniën vesting-artillerie in de vlakte bij Waalsdorp. -Het état-major van Zr. Ms. korvet Prins Maurits der Neder landen, thans in 's Rijks dok te Vlissingen gehaald is zamengesteld als volgt: kapt.-luit. ter zee H. Kemper, kommandant; luits. ter zee 1ste kl. Hackstroh, eerste officier en H. Hovy luits. ter zee 2de kl. J. F. Kervel, C. C. Vermeer, C. de Klopper en C. Bise- velt; adelb. 1ste kl. J. H. de Bruijn, G. J. Ficher, W. J. P. van Waning, J. R. Hagedoorn, Z. J. Cambier, A. P. S. Gobée, A. Fokker, J. J. Stooker, II. van der Meer, P. J. L. de Chateleux, H. R. J. J. Thorbecke, J. Haremaker, A. J. Krabbe, A. F. J. Frackers, J. J. A. Schneither en II. II. Bowles; off. van gez. 1ste kl. M. J. P. van Prooijen off. van gez 2de kl. J. J. W. de la Cour; off. van ndm. 2de kl. IV. F. L. de Eutte; adj.-adm. S. M A. van Roggen. Men verneemt, dat genoemde korvet andermaal gereed zal worden gemaakt voor een togt naar Java en in den loop der maand Nov. e. k. gereed moet zijn, om met de nieuw aangestelde adelborsten naar Oost-Indië te zeilen. Te Vlissingen is binnengekomen Zr. M. oorlogsbrik de Wesp, luit. ter zee 1ste kl. Oudraat, welk vaartuig bestemd is voor de instructie-togten voor jeugdige zeelieden. - Naar men verneemt, heeft ds. F. C. Pantekoek, pred. bij de Herv. Gemeente te Schiedamhet op hem uitgebragt beroep naar Amsterdam aangenomen. -Dezer dagen werd aan jhr. S. L. C. van Pompe van Meerder- voort, officier van gezondheid bij Zr. Ms. zeemagt, aangeboden een prachtig geschenk in zilver van wege de Engelsche en Amerikaan- sche ingezetenen van Nagasaki, als blijk hunner hoogachting en vriendschap gedurende zijn zesjarig verblijf in Japan. Dit geschenk bestaat uit een zeer kostbaar in zilver gedreven middenstuk en twee zijdestukken met toepasselijke inscriptie. Het werd hem door eene daartoe benoemde commissie aangeboden. Het is vervaardigd in de fabriek van de heeren Hancock Co., te Jonden. De eendenjagt is te Texel voordeelig. Ook de kooikers zijn aanvankelijk zeer te vreden. Alles wat zij vangen wordt opgekocht voor Engelsche rekening, a 1.20 het koppel en van daar regel- regt op Rotterdam en vervolgens naar Londen verzonden. Hazen zijn aldaar weinig. Men schrijft ons uit Amsterdam: „De kermisvreugde, die ons in de ten einde spoedende maand was bereid, leverde ons menig genot, ook te midden van de guur heid des weders. Gelukkig stoorde men zich hier weinig aan de staatkunde, die eene afwachtende houding meent te moeten aannemen en volhouden; men profiteerde regtstreeks en gebruikte gcene om wegen. Hoe bedroevend de berigten ook waren uit Polen, hoe oorlogzuchtig die uit Japan, hoe weifelend die uit Mexico, Amster dammers en vreemdelingen vroegen daar weinig naar en stelden zich schadeloos voor de sombere aanschouwing der werkelijkheid door de aangename begoocheling van het ingebeelde. Gelukkig ech ter het land, waar de noodige rust en orde heerschen, om het volk nog gelegenheid te geven, zich te ontspannen. De Poolsche en Amerikaansche tooneelvertooningen zijn te verschrikkelijk, dan dat ook een sentimenteel mensch die voor onze, zij het dan ook luid ruchtige, kermisvermaken zou wcnschcn verwisseld Ie zien."

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1