MARKTBERIGTEN. houd. Dit is ook. liet geval niet paarden, runderen, schapen en aiie dieren, gebeten door een hond, welke door de ziekte worden aan getast. Wat inmiddels het zekerste bewijs is dat de hond door dolheid is aangetast, is zijn blaften die dat geluid eenmaal gehoord heeft, zal zich daarin nooit vergissen. In de eind-periode der ziekte zijn de verschijnselen zoo duidelijk, dat zij niemand kunnen ontgaan. De vrees voor water, wanneer die niet wordt bespeurd, bewijst alzoo niets. In elk jaargetijde moet men zich inmiddels wachten voor den hond, die gejaagd is zonder dat daarvoor eene blijkbare reden bestaat; die zijn gewoon voedsel niet neemt, die, blaffende, een ongewoon geluid maaktdie gevoelloos is onder smart, en die, vriendelijk jegens zijnen meester, tegen zijne gewoonte de andere honden gedurig aanvalt. In den namiddag van 4 dezer is te Parijs de reusachtige luchtbol van den heer Nadar opgestegen. Het had eenige zwarig heden in eer hij zich verhief, maar weldra steeg hij plegtstatig om hoog en zweefde over Parijs heen. De ballon bewoog zich van het zuidwesten naar het noordoosten. Op de hoogte van het beursge bouw gekomen, scheen hij zijne vaart te willen staken en de toe schouwers zagen duidelijk dat er ballast over boord werd geworpen, hetgeen overigens op aarde zeer merkbaar was, daar er als het ware een zaudregen nederviel. De ballon heeft 90 voet middellijn en is met den in den vorm van een klein huis gebouwden gondel, die er onder aangebragt is, 130 voet hoog. De gondel bevat vier ka juiten en een verdek. Toen de ballon over de stad heenzweefde, scheen hij voor het oog nog de grootte te hebben van een tuin huisje en de gondel die van een daines werkdoosje; de passagiers waren echter nog duidelijk te onderscheiden. Er bevinden zich elf, volgens anderen dertien personen aan boord; de draagkracht van den ballon was echter op nog grooter aantal berekend. De Parij- zenaars hadden zich in grooten getale op het champ de Mars ver zameld om dit monster-luchtgevaarte te zien opstijgen. Toen de ballon was opgestegen en zijne reis voortzette, trachtten vele toe schouwers hem nog gedurende eenigen tijd na te loopen, maar na tuurlijk moesten zij deze poging weldra opgeven. Eenige dagen geleden ontving de heer Thierry, koop" an in de Chaussée d' Antin, te Parijs, een bezoek van iemand die hem kapitaal en interest eener som kwam terug betalen, w 1 zijn vader, een koopman te Lyon, die 35 jaren geleden ba 1 f^eukig geworden was, den nu 30 jaren geleden gestorvenen vadi T*jn den heer Thierry, toenmaals insgelijks te Lyon woonachtig, w s SChu lig gebleven, en waaraan de tegenwoordige heer Thierry sed la gen tijd niet meer gedacht had. Een schoon bewijs voorwaa vat de zucht, om den naam, dien men draagt, onbesmet te bew i n. Van Chdlons-sur-Saóne wordt gemeld, dat er aldaar een voorval is gebeurd, waaruit blijkt, dat champignons niet slechts vergiftigen, maar ook krankzinnig maken. Twee beambten van een huis, dat han del in hout drijft, waren in een bosch om boomen te keuren. Zij vonden champignons en aten daarvan. Eensklaps werden zij door vlagen van krankzinnigheid overvallen, zoodat men ze naar Chalons moest terugvoeren. -Men diende hun geneesmiddelen toe en zij zijn beiden hersteld, doch weten niet, wat er met hen is voorgevallen. Het aantal brieven in 1862 in Groot-Brittanje verzonden be draagt 605,471,000. Ieder inwoner ontvangt gemiddeld 's jaars in Engeland 24, in Schotland 19, in Ierland 9, te Liverpool en Birmingham 30, te Bristol 35, te Manchester 38, te Edinburg41 en te Londen 49 brieven. Gedurende de laatste helft van 1862 zijn. van de 900,000 aangeteekende brieven, slechts 12 ter waarde van ruim 100 te loor gegaan. In hetzelfde jaar zijn meer dan 730, 000, 000 dagbladen verzonden. Op 1 Januarij 1862 woonden in Londen S4,090 vreemdelingen, waarvan 73,434 Europeanen, 2502 Amerikanen, 518 Afrikanen, 358 Aziaten en 278 wier vaderland onbekend is. In geheel Engeland bevindt zich 1 vreemdeling op de 239 inboorlingen. Het verdient opmerking, dat onder het getal van 5,798,967 voor de bevolking van Ierlandbij den census van 1861 opge maakt, 742 personen boven den lOOjarigen leeftijd voorkwamen. Daaronder bevonden zicb 464 vrouwen en 278 mannen. Volgens officiëele opgaven nopens den uitslag der jagt in Moravie, zijn daar van 15 Jan. 1862 tot 15 Jan. 1863 gedood: 449 edelherten, 610 damherten, 110 wilde zwijnen, 10 korhoenders, 13,282 faisanten, 4111 reeën, 169,605 hazen, 143,520 patrijzen, 37,016 stuks ander wild, 30,499 viervoetige roofdieren en 74,068 roofvogels. De waarde van dat wild wordt begroot op ft. 278,166. Tengevolge van de overgroote menigte vlinders, die gedu rende een gedeelte van den afgeloopen zomer in het Zwitsersche kanton Bazel eene groote plaag waren, had de regering premiën uitgeloofd voor het inleveren van een bepaald aantal vlinders, waar voor zij te zamen 100,000 francs heeft uitbetaald, daar er meer dan 12,000,000 stuks gevangen zijn. Waren deze niet gevangen, dan zou een aantal van plus minus 216,000,000 larven in den volgenden zomer het nu aangevangen verwoestingswerk op uitge breider schaal hebben voortgezet, daar van de 100 vlinders er doorgaans 45 van het vrouwelijk geslacht zijn en elk wijfje ge woonlijk 40 vruchtdragende eijeren voortbrengt. De gemeenteraad van Mapeis heeft besloten om aldaar twee monumenten op te rigten, een ter eere van Yictor Emmanuel, het andere ter eere van Garribaldi. Te Palermo zijn 50 polieie-agenten, wegens de gebrekkige wijze waarop zij hun dienst vervullen, ontslagen. De gemeenteraad van Saragossa had besloten om de belasting op de eerste levensbehoeften te verviervoudigen. Dit bragt groote ontevredenheid te weeg en er bestond zelfs angst voor een oproer. Het ministerie is zoo voorzigtig geweest dit besluit te vernietigen en alle ontevredenheid is thans verdwenen. Een ooggetuige schrijft aan de Schles. Ztg. de volgende bijzon derheden nopens het fusileren van Kosinski te Warschau. Kosinski, een jongeling van hoogstens 19 jaar, was door den krijgsraad ter dood veroordeeld, alleen omdat er verboden wapens bij hem waren gevonden. Toen hij naar de strafplaats werd gereden, zag hij ei kalm, zelfs vrolijk uit, doch toen hij, daar aangekomen, het weenen en snikken onder de volksmenigte hoorde, begon zijn gelaat er eenig- zins droevig uit te zien. Op een wenk van den bevelvoerenden officier begon het muziekcorps hardop te spelen, en in dien tusschen- tijd' werd het doodvonnis voorgelezen, waarvan natuurlijk niemand een woord verstond. Vervolgens kwam een monnik bij den veroor deelde en gaf hem een crucifix over, dat bij eerbiedig kuste, even als de hand van de geestelijke. Daarop werd hij naar den strafpaal geleid, en werden zijne beide armen daaraan vastgebonden en zijne oogen geblinddoekt, lntusschen hadden de gelaatstrekken des jonge- lings hunne vroegere opgeruimde uitdrukking herwonnen. Op het commando van den officier traden 12 grenadiers der garde naar voren en losten hunne geweren/Toen de kruiddamp was opgetrokken, zag men een schrikkelijk schouwspel. Men zag het ligchaam van den patiënt wankelen en zich langzaam weder oprigten. De grenadiers hadden, hetzij door ongeschiktheid of door aandoening misgeschoten en alleen de beenen van den veroordeelde getroffen. Eindelijk liepen twee soldaten naar hem toe en losten uit revolvers eenige schoten op zijn borst en thans eerst viel de jongeling, om niet weder op te staan. KANTON HELDER. POLICIE. STAAT DEK BOETEN, VOLDAAN NAAR AANLEIDING VAN ART. 254 VAN HET WETBOEK VAN STRAFVORDERING, OP MAGTIGING VAN DEN AMBTE NAAR VAN HET OPENBAAR MINISTERIE BIJ HET KANTONGEREGT TE HELDER, GEDURENDE HET 3DE KWARTAAL 1863. O. P., te Wieringen, wegens overtreding van art. 475, No. 10, van het 5Vetboek van Strafregt, 5 II. S., H. S., R. Czn. B.; R. Pzn. K\, Y. D. K., N. S., A. W., P. M. L., P. M. L., Y. K., C. Pzn. K., A. B., J. Z., K. Z., A. T. B„ G. D., J. D. K., C. G. S., R. Czn. S. en \V. B., te Texel, wegens het onbeheerd laten loopen van vee op den openbaren weg te Texel, ieder 1. P. L., P. Jzn. K., P. Jzn. K.. A. K., G. S., A. K. en D, B., te Texel, wegens overtreding van art. 475, No. 10, van het wetboek van Strafregt, (het laten loo pen van vee op eens anders in den oogst staanden grond te Texel), ieder 5. J. Mzn. B., te Texel, wegens het loopen over eens anders toegemaakten grond, zonder eigenaar, vruchtgebruiker, enz., enz., te zijn, 2,50. .T. Pzn, IV., te Texel, wegens het doen van afgravingen van den openbaren weg, gelegen onder de gemeente Texel, ƒ3. S. B., te Texel, wegens het nederleggen van wier of zeegras op den openbaren weg te Texel, ƒ3. J. B., te Texel, wegens het laten loopen van een stier op den openbaren weg te Texel, ƒ3. A. E., A. B., H. W., A. L., J. II. en Gebr. J., te Helder, wegens het laten loo pen van eenig vee of pluimgedierte op de openbare straat te Helder, ieder ƒ1. Gebr. K., G. F. en S. S., te Helder, wegens het werpen van vuilnis op de open bare straat te Helder, ieder ƒ1. J. G. S., A. G., huisvrouw van J. \V. S., G. van E., F. H., J. van V.. M. D., J. M. M en J. H. van L., te Helder, wegens «het niet sluiten hunner tap perij te Helder, ten 12 ure des nachts, ieder ƒ3. J. K., F. H. B., R. Z. en J. L., te Helder, wegens het laten staan van eenig voorwerp op de openbare straat te Helder, gedurende den nacht, iederƒ1. J. de M., P. de V. en D. M., te Helder, wegens het laten loopen van vee op eens anders in den oogst staanden grond te Helder, ieder 5. A. L., J. IV. en A. I.., te Helder, wegens het rijden door de straten van den Helder, harder dan in gematigden draf, ieder 1. J. S. en A. B., te Helder, wegens het bleeken van waschgoed aan den openbaren weg te Helder, ieder ƒ1. II. D., te Helder, wegens het als publieke vrouw veranderen van woning, zonder daa naangifte te hebben gedaan ter burele van polieie te Helder,3. G. van B., te Helder, wegens het onbeheerd laten slaan van een voor een kar gespannen hond, op de openbare straat te Helder, ƒ1. M. v. d. R., te Helder, wegens het uitkloppen van vloerkleeden of karpetten op de openbare straat te Helder, na des morgens 10 ure, ƒ1. T. R., te Helder, wegens bet niet doen van aangifte bij het oprigten of overnemen eeuer tapperij te Helder, 3. C. S., J. K. en A. H., te Helder, wegens het, als publieke vrouw zijnde, zieh niet aanmelden ten tijde en plaatse als door den Burgemeester is bepaald, om aldaar door een van wegc de Gemeente aangcstelden deskundige, geneeskundig te worden onderzocht, ieder ƒ3. T. B., wegens het dragen van vuur over de openbare straat, anders dan in bedekte potten of pannen, 1 Te zanten 148,50. ALKMAAR, 5 October. Aangevoerd: 7 Koeijen, f 120 a 170. 100 Kalveren, f 10 a 50. 330 Schapen, f 14 a 20. 44 Varkens, 40 a 44 c. per N. p. PURMERENDE, 6 Oetober. Aangevoerd 22 Paarden. 5 Veulens. 18S Runderen, handel flaauw. 72 vette Kalveren, 40 a 60 c. per N. p., handel vlug. 17 nuchtere Kalveren, f7 a f 16, handel vlug. 65 vette Varkens, 38 a 42 c. per N. p., handel vlug. 65 magere Varkens, f 10 a 16 en 555 Biggen, f 3 a 6, haudel tlaanw. 1242 Schapen en Lamineren, handel zeer tlaanw. Boter 95 c. a f 1,10 per Ned. p. Kaas, 139 stapels kleine en 13 middelbare, hoogste markt: Kleine Gras f28,50, middelbare f 30,50 per 50 N. p. Kip-Eijereu f 3,50, Eeud- f 3,15 per 100 sts. ROTTERDAM, 5 October. N. witte Tarwe 30 c. lager, beste f 8,75 a 9, mind. f 7,50,a S,40. N.Rogge f 5,70 a 6,25. N. Yoerhaver f 2,50 a 3, dikke f 3 a 3,75. N. winter en zomer Garst f 4 a 5. N. Paardenbooncn f 5,75 a 6,25. Boekweit f 2 lager, N. Noordbr. f 190 a 195. N. bl. kleine Erwten f 6,50 a 7,25, groote en Schokk. f 8 a 10,75. N. bruine Boonen 75 c. lager f 7 a 8, witte f 7,75 a f 8,75. Kanariezaad f 7 a 10,50. N. Koolzaad 1 p. vl. lager, Overm. 65 a 68, Plakk. 60 a 66 p. vl. Meekrap inet geringen omzet en weinig kooplust. SCHIEDAM, 6 October. Jenever f 16,75; Amst. proef f IS.Moutwijn f 11.25. LONDEN, 5 October. Heden waren ter VuK-markt aangevoerd: 6110 Runderen, 21160 Schapen. 125 Kalveren en 390 Varkens. De prijs der Rundereu was 5 sh. 0 d., van Schapen 5 sh. 2 d., van Kalveren 4 sh. 4 d. en van Varkeus 4 sh. 8 d. De prijzen der laatste markt waren. Runderen 4 sh. 10 d., Schapen 5 sh. 2 d., Kalveren 4 sh. 4 d. en Varkens 4 sh. 8 d.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 3