NIEUWEDIEPER COURANT «2. Z O I> A 11 OCÏOBER. 18G5. EN EEN-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. binnenland! v\ MC- HELDER en NIEUWEDIEP, 10 October. HELDERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers. «0.10. Men abonneert zich bij allo Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentien worden aangenomen tot Zaturdag es Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deT.aan, H 422 ,aan den Hel der,ia\A 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen. regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 13 dezer vertrekt de WESI-IÜDISC1IE mail. In de zitting van den Gemeenteraad, Dingsdag den 13 October a. s. te houden, zullen de navolgende punten behandeld worden, als 1. Rapport onderzoek Begrooting 1864. 3. "Verzoek om aanstelling als marktschipper van P. Abbo. 3. Verzoek verlenging concessie der Bank van Leening. 4. Verzoek om ontslag van den hulponderwijzer J. Kassies. 5. Plan verdeeling der wegen in den Polder. 6. Gratificatie aan eene hulpturftonster. 7. Feestviering November 1863. 8. Mededeeling van stukken. Naar wij vernemen, zal de heer J. Rinner, godsdienst-onderwijzer alhier, op a. s. Dingsdag, den 13 October, weder aanvangen ora even als in de wintermaanden van vroegere jaren in het gebouw in de Nieuwstad godsdienstige toespraken te houden. In den regel werden die bijeenkomsten druk bezocht, waarom wij liet er voor houden, dat, zonder verdere aanbeveling, deze aankondiging genoeg zaam zal zijn, om een groot aantal belangstellenden op aanstaanden Dingsdag avond in het bekende gebouw verzameld te zien. Vier jaren achtereen werden, van wege de Evangelische Alli antie, de Christenen van alle landen uitgenoodigd om de eerste week des jaars bidstonden te houden. Ook thans is weder zulk eene uitnoodiging door alle lauden verspreid, om de week van 310 Januarij 1864 meer bepaald voor bidstonden af te zonderen. De verschillende onderwerpen zijn daartoe reeds opgegeven. Omtrent de FEESTPLAAT, die van wege het Nedertandsck Onderwijzers-GenocttscJiap zal worden uitgegeven, verneemt men nog nader, dat de teekening dier plaat, voorstellende tafereelen uit de omwenteling van het jaar 1813, is opgedragen aan den verdienste lijken schilder en teekenaar August Allebé, te Amsterdam, en dat aan de bewerking de ijverigste zorg wordt besteed, opdat de plaat, door keurigheid van uitvoering, de huiskamer tot sieraad verstrekke. Met de plaat zal een kort epstel worden uitgegeven, strekkende tot verklaring van de verschillende tafereelendaaraan zal worden toegevoegd een drie- of viertal feestliederen, op bekende melodicn, 'vervaardigd door den begaafden volks- en kinderdichter Dr. J. P. Heije. Bij Zr. Ms. besluit van den 6 dezer, wordt het alhier liggende schroefstoomschip Metalen Kruis met den 1 Nov. a. s. in dienst gesteld, met bestemming naar Oost-Indie, en het bevel daarover opgedragen aan den kapt.-luit. Ier zee J. E. de Man. Voorts wor pen met gemelden datum op dien bodem geplaatst: de luit. ter zee lstc kl. J. W. Binkes, als 1ste officier; de luits. ter zee 3de kl. P. ten Bosch, jhr. A. F. Meijer en M. J. C. Lucardie; de adel borsten 1ste kl. H. W. F. Riesz, L. Backer Overbeek, A. F. J. Frackers, W. E Hazenberg, J. C. Clarkson, J. P. Wesselink, W. A. Kok en H. H. Hora Siccama; off. van gez. 1ste kl. P. J. Jden- burg; off. van gez. 3de kl. M. C. Buijze; off. van adm. 1ste kl. kl. A. A. Gijsberti Hodenpijl; scheepsklerk L. G. van Deun. Bij Zr. Ms. besluit van den 7 dezer is de kapt. 1ste kl. bij het korps Mariniers R. J. Gaerthé, op zijn verzoek, met ingang -van den 1 Nov. a. s., op pensioen gesteld, ten bedrage van 946 "s jaars. Z. M. heeft den kapt. ter zee J. Andrese, met den laatsten dezer maand, eervol ontheven van het bevel over liet schroefstoomschip •Houtman en den kapt. ter zee W. H. A. Wesselink, van het bevel over bet wachtschip te Flissingen en dat bevel met den INov.a.s. opgedragen aan den kapt. ter zee W. A. de Gelder. Z. M. heeft aan den klerk bij de directie der Marine to Amsterdam, P. H. Bruyn, op verzoek, met den laatsten Sept. jl, een eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend. Dezer dagen is in het licht verschenen de 1ste aflevering van een werk, getiteld: „De verlossing van Nederland, in verhand met den vrijheidsstrijd der volken van Europa in 18131S15, door J. H. Sonstral. De inhoud van het eerste gedeelte is: 1. Inleiding; 3. Het verlangen naar een vreemd plantsoen; 3. De wonderboom; 4. De man, die uit den droom der dwaasheid wakker heeft geschud; 5. Het militair despotisme op den imperatorisehen troon. Yooral in dezen tijd, nu het halve eeuwfeest van Nederlands verheffing uit den Fransehen druk aanbreekt, verdient „De verlos sing van Nederland" eene bijzondere aandacht bij allen, die met de geschiedenis van dien tijd van naderbj wenschen bekend gemaakt te worden. De jongste berigten per overlandmail uit Nederl. Oost-lndië ontvangen, behelzen hoofdzakelijk de volgende bijzonderheden Groote blijdschap verwekte het berigt van de aanneming der wet tot aanleg van een spoorweg van Samarang naar de Vorstenlanden. Inzonderheid te Samarang had men daarvoor openbaar zijne vreugde aan den dag gelegd. In bet sociëteitsgebouw Amicitia werd een luisterrijk feest gevierd, waarbij feestdronken werden ingesteld op het welzijn van Z. M. den koning, den minister van Koloniën, de Eerste Kamer en den handelsstand onzer bezittingen in In die. Het ontslag van den heer Stieltjes maakte veel sensatie; men geloofde, dat de regering ernstige redenen tot ontevredenheid moest hebben, om tot zulk een maatregel over te gaan. De Preanger Regentschappen, Kraicang en Madura hebben veel door zware regens geleden. Op Madura werden door de kracht van het wassende water bruggen, dammen en andere waterwerken weggespoeld. De berigten uit Bandjermassing luiden gunstig. Zr. Ms. stoomschip Sindoro had een togt gedaan naar de Zuid kust van Flores, verder Andonara, Solor en Rotti bezocht en tot handhaving van rust en orde bijgedragen. Te Larentoeka hebben zich schokken van aardbeving doen ge voelen, terwijl door den vulcaniselien berg Lobetobi gloeijende asch werd uitgeworpen. Men leest in de Staatscourant van beden «De minister van Binnenlandschc Zaken, aanleiding gevonden hebbende om een deskundig advies, dat van den hoogleeraar in de scheikunde te Amsterdam, den heer vou Baumhaucr, omtrent het gebruik van petroleum in te winnen, doet het, tot inlichtiug van het publick, hieronder medeöeelen 1. Bij de beoordeeling der gevaren, zoowél voor brand als voor de gezondheid der ingezetenen, moet een scherp onderscheid worden gemaakt tusscben zooge naamd geraffineerd en niet of slechts gedeeltelijk geraffineerd petroleum. Onder goed geraffineerd petroleum versta ik zulk petroleum, hetwelk bij de distillatie eerst opgevangen wordt wanneer de temperatuur der kokende vloeistof tot 150 gr. C is gestegen; daarop moet ik vooral de aandacht vestigen, sedert het mij voor een paar weken gebleken is, dat bij eene partij, onder den naam geraffi neerd petroleum aangevoerd, sommige vaten waren, bevattende het. eerste en dus het vlugtigste product der distillatie, dat in den handel bekend is onder den naam van petroleum naphta en niet tot het branden in lampen, maar ter vervanging van benzine (vlekkenwater) en ter bereiding van lakken en vernis sen bestemd is; deze stof is, vooral uit het oogpunt van ligtouvlambaarhcid, zeer gevaarlijk. Het is dus van gewigt, dat tot het branden in lampen niet dan goed geraffineerd petroleum gebruikt worde. 2. Ook bij het gebruik van goed geraffineerd petroleum zal, gedurende het branden der lampen, een weinig petrolcuindamp ontsnappen en des te meer naarmate het vat, waarin het petroleum zich bevindt, warmer wordthet is daarom dat dit vat niet uit een goeden geleider, als het koper, maar uit glas of porselein vervaardigd moet zijn. Bij het gebruik van goed geraffineerd pe-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1