NIEUWEDIEPER COURANT M 85. 1» O II li u I» G 15 OCTOBER. 1885. EN EElf-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. BEKENDMAKING. GEMEENTERAAD. HELDERSCNE Deze Courant wordt uitgegeven ozondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAK KEK Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. u franco per post..1.50. Enkele nummers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertenties worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den lieer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, II422aan denHelder.iotllure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER, maken bij deze bekend, dat, even als vroeger, van den 16 dezer tot en met den 15 April 1864, de quarantaine zal gehouden worden achter in het Nieuwediep bij liet Nieuwewerïc, en dat alle vroegere bepalingen opzigtelijk het stoppen of ankeren en in quarantaine liggen in den mond van de Haven, van volle kracht blijven zullende de schepen aldaar de eerste visitatie moeien ondergaan, na welke visitatie de visiteur der quarantaine, indien daartegen geene bedenkingen bestaan, vrijheid verleend om naar het N ie we werk te verhalen of te zeilen doch ingeval er onverhoopt ziekte of besmetting aanwezig of te vermoeden is, zoodanige schepen zal gelasten, om in den mond der haven aan den Steenen- dam te meeren, alwaar zij tot nadere orders van Hoogerhand steeds zullen bewaakt worden. Het zal echter aan schepen, welke slechts aan visitatie zonder quarantaine onderworpen zijn, vrijstaan, om de visitatie op de reede af te wachten, indien het met hun belang in strijd is om in het Nieuwediep te komen. leder wordt ernstig gewaarschuwd, om zich zonder schriftelijke vergunning van den Heer Directeur en Kommandant der Marine, aan boord van quarantaiue- schcpen te begeven; ten einde zich te vrijwaren voor de toepassing der zware straffen, welke op de overtreding zijn vastgesteld. Ilelder, den 13 October 1863. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAK MAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. Den 16 dezer vertrekt de O. SdrTHAMPTOï. Landmail via Zitting van Dingsclag 13 October 1863. Voorzitter de heer Burgemeester. Afwezig de heeren: de Lange, van Kelckliovcn, Papineau en Haremakcr. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Het nieuw benoemd raadslid, de heer J. Strootman, legt in handen des Voorzitters de gevorderde eeden af. Door den heer Graat wordt gelezen het eindverslag der commissie van rap porteurs, iu zake het onderzoek der gemeente-begrooting. De conclusie van het rapport strekt tot goedkeuring der aangeboden begrooting, behoudens eenige punten, waaromtrent algemeen of door enkele leden wijziging werd gewenscht, als: a. verhooging der wedde van den Burgemeester tot een bedrag van 2000. b. idem van den lsten ambtenaar ter Secretarie tot een bedrag van 1000. c. vermeerdering van het getal policie-agenten met één agent. d. eene andere bestemming te geven aan de som van 45,000, die voor den aanleg eener brug aan den mond van het Hcldersch kanaal renteloos in de gemeentekas ligt. Behalve deze wenschelijk geachte wijzigingen, was ook door een enkel lid het voorgedragen cijfer van 6000 voor de vergrooting der school aan de Hoofdgracht als veel te hoog voorgesteld en tegen het opdrijven vau ontvang sten en uitgaven in het algemeen opgekomen. Deze beschouwingen werden echter door de meerderheid niet gedeeld. Het rapport der commissie behelsde tevens het voorstel tot goedkeuring der bc.grootingen van het Burgerlijk Armbestuur en van het Algemeen Weeshuis, de laatste met de, tengevolge van een ingekomen verzoekschrift, voorgestelde ■wijziging, tot verhooging der jaarwedde van den vader en de moeder met 50. Den rapporteur werd door den Voorz., namens de vergadering, dank gezegd. Ten aanzien van de voorgestelde wijzigingen werdén de volgende besluiten genomen De wijzigingen a en b werden zonder discussie met eenparige stemmen aangenomen. c. (vermeerdering van het aantal policie-agenten met een agent). De heer Strootman doet uitkomen de wenschelijkheid, dat de gemeentc- policie verschoond blijve van het opsporen van deserteurs der Marine. Hierdoor zou z. i. eene vermindering van werkzaamheden ontstaan en liet voorstel tot uitbreiding onnoodig zijn. ZEd. zoul het meer wenschelijk vinden, om de taak van het opsporen der deserteurs uitsluitend aan de Rijkspolicie optedragen. De lieer Znr Mühlen verklaart zich tegen uitbreiding en houdt voor de dienst der gemeente het tegenwoordig personeel voldoende. De heer de Breuk zegt, dat het voorstel tot vermeerdering der policicmagt van hem is uitgegaan, met het oog op de wenschelijkheid daarvan, ten vorige jare door de Commissie, waarvan hij lid was, duidelijk betoogd. De reden "waarom er toen geen gevolg is gegeven aan alles wat door de Commissie werd voorgesteld, was gelegen in den staat der gemeente-financiën. ZEd. houdt vol, dat j vermeerdering noodig is en, met het oog op den post van onvoorziene uit gaven, dringt hij er op aan, dat thans ten minste tot de aanstelling van een nieuwen agent worde overgegaan. Tot staving van zijn beweren, dat er drin gende noodzakelijkheid bestaat, om aan het personeel der policie uitbreiding te geven, doet spreker mededeeling van het groot aantal feiten, waartegen in den loop dezes jaars vervolging is ingesteld en van de processen-verbaal, die zijn opgemaakt. "Wijders vergelijkt hij de sterkte onzer policie met die te Haarlem en te Alkmaar, die als meer stille plaatsen oogenschijnlijk een minder sterke policicmagt zouden vereischen. Te Haarlem echter is de policie 7 a 8 percent sterker dan hier en te Alkmaar is, bij eene kleinere bevolking, het aantal agenten meerder dan hier, waar, als in iedere zeeplaats, zooveel meer werk zaamheden zijn. Door den Voorzitter wordt, in antwoord op het door den heer Strootman aangevoerde, gezegd, dat aan de policie de handhaving van orde en rust is op gedragen en dat daartoe ook behoort het opsporen van deserteurs. Omtrent hetgeen door den heer de Breuk werd aangevoerd, zegt de Voorz., dat ook hij voortdurend van de noodzakelijkheid der uitbreiding overtuigd is. De heer Graat, ten vorige jare lid der Commissie ter zake van de reorga nisatie der policie, verklaart, even zoo min als de Voorzitter, van gevoelen te zijn veranderd, ten aanzien van de noodzakelijkheid der vermeerdering, maar alleen te letten op de financiële krachten der gemeente. Het voorstel tot vermeerdering van het aantal policie-agenten met een agent, op eene wedde van 400 's jaars, wordt in stemming gebragt en aange nomen met 7 tegen 6 stemmen. Tegen stemden de heeren Bakker, Graat, Janzen, Recringh, Zur Mühlen en Strootman. Op voorstel des Voorzitters wordt besloten, den post „Klecding en uitrusting van policie-agenten," tengevolge van voorgaande beslissing, inet 50 te verhoogen. Bij het artikel omtrent de kosten voor het gemeente-ziekenhuis wordt het volgende in het midden gebragt: 3)oor den Voorzitter werd medegedeeld, dat een verzoek is ingekomen van de doctoren Haremaker en Kros, om verhooging hunner jaarwedden; dat dit verzoek is in handen gesteld van het Burgerlijk Armbestuur, om daarop te adviseren cn dat dus in eene volgende zitting dat verzoek in behandeling zal komen. Door den heer Strootman wordt gevraagd, of in de instructie voor het be heer van het gemeente-ziekenhuis ook de bepaling voorkomt, dat van den staat dier inrigting 's jaarlijks een verslag moet worden ingediend. Met het oog op min gunstige geruchten, die hem omtrent gemelde inrigting zijn ter oore gekomen, maar bovenal ook met het oog op het belang, dat de gemeente cr bij heeft, dat de noodige zekerheid gegeven worde omtrent de goede werking cener instelling, die groote uitgaven vordert, dringt hij er op aau, dat zulk een verslag uiet achterblijve. De heer de Breuk vereenigt zieh met hetgeen door den heer Strootman is gezegd en wcnscht, dat de gelegenheid worde uitgelokt om in beoordecling te treden omtrent de werking cencr instelling, die nog nieuw is cn waaraan voor zeker verbeteringen zullen zijn aan te brengen. De Voorzitter doet opmerken, dat ieder jaar een uitgewerkt verslag aan gaande de gemeente-instellingen wordt gegeven en verzekert, dat ook het gemeente-ziekenhuis daarbij niet zal worden vergeten. d. Door den heer van Strijen wordt gewezen op het nadeel, aan de gemeente toegebragt, door liet renteloos laten liggen der som van ƒ45,000, bestemd voor het maken ccner brug aan den ingang van liet Heldersch kanaal. ZEd. stelt voor, die gelden, met goedkeuring van Gedeputeerde Staten, ten bate der ge meente, in staatspapieren te beleggen. De Voorzitter verklaart zijue ingenomenheid met dit voorstel, maar wijst er op, dat, blijkens eene aankondiging in de Staatscourant van heden, de aanbe steding van liet maken eener toegang naar het spoorweg-bassin binnen kort zal plaats hebbendat op die wijze de beëindiging dezer zaak is aanstaande te achten en dat alsdan aan Gcdcp. Staten kan worden gevraagd om gebruik te mogen maken van de bewuste som.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1