MBEVRIJDING VAN MN HELDER BUITENLAND. DIT DE MAGT DER FRANSCHEN IN DEN JARE1814. Met 29 tegen 19 stemmen heeft de Tweede Kamer der Staten- Generaah in hare zitting van jl. Maandag, het wetsontwerp tot daarstelling van een paleis voorde volksvertegenwoordiging aangenomen. Dezer da,reu is bij de hoofdcommissie voor het Nationaal Gedenkteeken een berigt ingekomen van Zr. Ms. gezagvoerder van Curaqaowaaruit blijkt dat de collecte aldaar heeft opgebragt de aanzienlijke som van 1031.63. Het schip Estafette, kapt. Oepkes, van Amsterdam naar de Kaap de Goede Hoop, is den 17 dézer in het Groot Noordhollandsch Kanaal, op de hoogte van het Kooirak, door de Engelscke bark John Taylor, kapt. Ewerson, aangevaren en heeft daardoor den grooten mast gebroken en veel schade aan tuigagie en verschansingen bekomen. Tusschen 26 en 27 Sept. jl. is uit de woning van den land bouwer G. Roelevink, gelegen in den Anna Paulowna Folder (gem. Zjpe) ten nadeele van den arbeider A. Thijssen, ontvreemd: 1 ko peren busje, gesloten in een beursje, inhoudende: 1 bankbillet (oud model), groot 1001 muntbillet (nieuw model), groot 40 en 1 dito dito, groot 10. De officier van justitie te Alkmaar verzoekt opsporing, aanhou ding en berigt. In den morgen van 19 dezer, omstreeks 61 ure, passeerde de stad Enschede' de luchtballon, komende vau Parijs. De reizigers hebben den nacht in een Pruissisch grensstadje doorgebragt. In de gemeente Ruinen, nabij Assen, greep dezer dagen een bijna plotseling sterfgeval plaats, hetwelk door zulke zonderlinge omstandigheden voorafgegaan en gevolgd werd, dat de justitie ge meend heeft, een onderzoek te moeten instellen. Naar men verneemt, zou er verdenking bestaan, dat de overledene liet slagtoffer van vergiftiging was. Hij was een jong gehuwd man van 31 jaren, die vroeger als boerenknecht diende op de plaats, waar hij nu heer en meester was, omdat hij de dochter gehuwd had tegen den zin der ouders, die alleen toestemming gaven, omdat het huwelijk noodza kelijk was gemaakt. Hoe kort dat huwelijksleven ook was, ken merkte het zich door te veel twist en hoogloopende oneenigheid, dan dat het plotseling sterfgeval van den man niet tot vermoedens zou hebben aanleiding gegeven, die de justitie wel tot klaarheid zal weten te brengen. Door den koinmandant van Zr. Ms. zeemagt in Oost-Indie is aan de Indische regering het voorstel gedaan, om, indien de poli tieke toestand in Japan zulks mogt vorderen, zich met Zr. Ms. stoomschepen Djambi, Vice-Admiraal Koopman, Citadel van Antwer pen en Amsterdam derwaarts te begeven. Met 1 Dec. a. s. zullen vermoedelijk Zr. Ms. stoomschepen Prinses Amelia en Metalen Kruis, ter versterking van het eskader, naar Oost-Indie vertrekken, terwijl uit Suriname de schroefstoora- schepen 4de kl. Stavoren en Delfzijl hunne bestemming naar Oost- Indie reeds opvolgen. Den 6 Sept. jl. heeft Ds. J. Sander, vroeger leeraar bij de Evangelisch-Luthersche gemeente in de Rijp Noordhollandin tegen woordigheid van den gouverneur, de civiele en militaire autoriteiten, de verschillende kerkgenootschappen en eene aanzienlijke schare van allerlei stand, te Paramaribo zijne intreê-predikatie gehouden. Met het oog op de qurestie der legerorganisatie in Pruissen, heeft men de militaire budgets nagegaan der verschillende Europe- sche staten en de gezaraentlijke uitgaven voor de legers op 1250 millioen guldens per jaar begroot, Per lioofd maakt dit eene gemiddelde belasting van 34 gulden per hoofd en per gezin van 14 gulden. De helft der kosten voor de eigenlijke behoeften van den staat wordt alleen aan de legers ten koste gelegd, wanneer men de renten der staatsschulden en de kosten voor de hoven van de som der gezaraentlijke staatsuitgaven aftrekt. Men berekent, dat de Europesche staten gemiddeld 1,500,000 man in hunne legers onder de wapenen hebben. De nuttige arbeid des vredes van deze man schap gaat verloren, m dit verlies van arbeid constitueert eene ver meerdering van belastingen voor het leger. Rekent men het verlies voor ieder man slechts op 350 gulden, dan zal het geheele verlies voor 1,500,000 man 375 millioen gulden bedragen. Daarbij komt nog het verlies aan arbeidskracht der dienstpaarden, dat men op ongeveer 75 millioen gulden kan schatten. Het te begrooten ver lies vertegenwoordigt alzoo eene som van 450 millioenen gulden, of eene belasting-vermeerdering van nagenoeg 6| gulden voor ieder huisgezin van 4 personen. Hierbij komt verder nog in aanmerking, dat de meeste jongelieden bij het leger worden ingelijfd op den leeftijd, waarop zij uit het leeren van een nuttig handwerk worden weggerukt; dat de door- loopen diensttijd hen vaak minder voor den vreedzamen arbeid ge schikt doet zijn. Dit verlies is onder geen getallen voor te stellen, maar dringt des te meer op den wensch aan, dat, zoo al de staande legers niet kunnen worden gemist, hunne sterkte en daaruit voort vloeiende kosten zoo laag mogelijk mogen gesteld worden. Gedurig worden de gezigtspunten, waaruit men de Poolsche qmestie te beschouwen heeft, door verspreide geruchten veranderd en verplaatst. Thans ontvangt de lieerschende strijd eene wending, zoo als men er gcene verwachten zou. Men houde echter altoos in 't oog, het geldt slechts een gerucht; feiten zoeke men niet bij de handelingen der diplomatie, maar bij de wraakgierige daden van Rus sen en opstandelingen. De strijd dan verkrijgt eene wending, waarbij Turkije in het spel komt. De Porte, bij voortduur verbolgen, om dat zij hare schoonste gewesten aan Rusland moest afstaan; Zweden verkeerende in 't zelfde geval, daar in vroegere tijden zijne bezit tingen aan gene zijde der Oostzee en Bothnische golf, door den czaar zijn overmeesterd, zouden met Frankrijk zamenspannen, om van bet Zuiden, Noorden en Westen het magtige Rusland aan te vallen en het, tot bevrediging van de eisehen der Polen, met de wapens in de vuist te dwingen. Zoo wordt er verzekerd, en niet zonder reden. Het is zoo goed als zeker, dat de Russische regcriim beducht voor 't geen er uit de hangende quscstie kan geboren wor den, bevel heeft gegeven, om de arsenalen in het Noorden en Zuiden zoowel als de versterkingswerken, in goeden, bruikbaren staat té brengen en, met de geschiedenis in de hand, leidt men daaruit af de verzekering, als zouden Polen en Turken gemeene zaak niet elkander maken in de bestrijding van Rusland en als zouden zij daarbij door Frankrijk en Zweden worden gesteund. Vraagt men waarom dan evenwel dat gerucht voor onwaarschijnlijk wordt ver klaard, wij antwoorden: omdat Turkije te arm, omdat Zweden niet magtig genoeg, omdat Frankrijk te voorzigtig is, om tot zulk een omvangrijken oorlog te besluiten. De jongste maatregel van Frankrijk en Engeland, om aan te dringen op handhaving der VVeener-traetaten, pleit er o. i. tevens voor, dat de oplossing der hangende qumstie door de mogendheden op vredelievender weg wordt gezocht. Evenwel ontbreekt het niet aan geruchten, die nog altijd voorspellen, dat, indien Rusland op de nieuwe nota's van Frankrijk en Engeland een weigerend ant woord blijft geveD, deze mogendheden er toe zullen overgaan, om de Polen als oorlogvoerende partij te erkennen; van eene andere zijde wordt echter bepaaldelijk verzekerd, dat Engeland nimmer tot zoodanige erkenning zal overgaan. Den 18 dezer heeft te Parijs de tweede luchtreis van Nadar plaats gehad. Zekere heer Horvath Northi, een Hongaar, betwist hem het regt van uitvinding, om een luchtschip door middel van eene schroef te besturen. Deze beweert, dat hij reeds jaren geleden eene vrij goed geslaagde proef heeft genomen in het Prater te JFeenen. Dezer dagen heeft in het hospitaal te Bordeaux het voDend voorval plaats gehad. Een jong student in de medicijnen" die gaarne een aap wilde hebben, kreeg er een ten geschenke van een zijner vrienden en wel een grooten Sapajou, dien zijn vriend, gedu rende tien jaren, aan een ketting had gebonden gehouden, wijl het dier zoo wild was. De nieuwe bezitter, meenende dat het beest nu wel tam genoeg zou zijn, ontsloeg het van die ketenen. Naauwelijks daarvan bevrijd, viel de aap zijn nieuwen meester aan en worgde hem bijna. De student bad moeite, zich van hem te ontdoen, "üe aap kroop daarna door een der armen van den student langs zijn rug en kwam op zijn nek, dien hij op nieuw wilde zamenknijpen. Toen de student hem aan den eenen kant verdreef, kwam hij aan den anderen kant weêr voor den dag. Eindelijk sloeg hij zelfs zijne tanden in de borst van den student. De student dreef driemaal zijn bistouri in de borst vau het dier, maar te vergeefs, het beest beet hem het eene stuk vleesch na het ander uit het lijf. Gelukkig dat een vriend opdaagde, want de student was eindelijk uitgeput. Dc eerste wendde in den beginne vruchteloos pogingen aan, om het dier meester te worden. Met een ontleedmes mogt het hem eindelijk gelukken, den aap een geduchte wond in zijn rug toe te brengen. Na eenige stuiptrekkingen blies de aap den laatsten adem uit. De student 'ligt thans ziek, bedekt met vele_ wonden. -Het herinneringsfeest te Leipzig is den 18 dezer met luister gevierd; de fakkeltogt vooral was schitterend. Aan den optogt, welke 'den 12 dezer zal worden gehouden, nemen 20.000 personen deel. Er heerscht eene groote geestdrift en het weder is voor treffelijk. Dezer dagen had op het kerkhof te Wahringen de opgraving plaats van het stoffelijk overschot van Beethoven en Schubert. Deze ernstige handeling werd door een kring van geneeskundigen, uota- biliteiten op het gebied der kunst en kunstvrienden bijgewoond. Het overschot van Beethoven werd geheel gevonden, met uitzonde ring- van de beide slaapbeenen en in een gereedstaande metalen kist "■elegd. Van Schubert werd de schedel gaaf teruggevonden, doch ontbraken enkele ribben en andere kleine beenderen. Beide kisten werden daarop gesloten, verzegeld en in de kapel van het kerkhof geplaatst, waar zij zullen blijven, totdat de grafkelders gereed zijn. Overigens zal van het stoffelijk overschot van beide herocn der toonkunst nog eene photographisclie afbeelding worden gemaakt. Omtrent den brand, die de Pruissische stad Ahaus in de asch heeft "-elegd, verneemt men, dat die ontstaan is doordien eene vrouw, die°pannekoeken wilde bakken, bij vergissing petroleum voor raapolie nam en dat in de pan goot. De landbouw is het middel van bestaan der inwoners en, daar de oogst binnen was en geheel verbrand is, blijft hun thans niets over. Het oude slot is in zijn geheel bewaard gebleven; de eenige kerk en toren, van de It. C. gemeente, zijn uitgebrand. De geheele plaats is een puinhoop en niets meer. De ingezetenen van Ahaus hebben weinig middelen; er is slechts weinig tegen brandschade verzekerd en dan nog zeer laag. In onderscheidene gemeenten van ons vaderland worden in dc volgende maand feesten gevierd, niet slechts ter herinnering der bevrijding van ons land in het algemeen, maar ook ter herdenking van hetgeen op die plaatsen in het bijzonder voorviel in de roemrijke dagen, toen de onderdrukte nationaliteit der inwoners zoo heerlijk begon te herleven. Onze gemeente heeft in die tijden inoeijelijke en gevaarlijke dagen beleefd, waardig om in 't geheugen bewaard tc blijven. Nevens de vestingen GorinchemDelfzijl's IlertogenboscliBredaDeventer en Naar den, wachtte deze gemeente, nadat het Fransche dwangjuk reeds door ge heel het vaderland was afgeschud, een langdurigen staat van beleg, waarvan de lasten en gevaren hij enkele onzer oudste ingezetenen nog in herinnering zijn. Wij meenen onze lezers geene ondienst tc doen, door eenige bijzonderheden omtrent dien tijd mede te deelen, ons voorbehoudende, daaraan later meerdere bijzonderheden toe te voegen. Hardnekkig en langdurig was de tegenstand, dien de bezetting van den Beider bleef bieden, niettegenstaande alom in ons vaderland dc Oranjevaan was ont plooid. Hier waren door dc Franschen vijf forten aangelegd, met name: La Salie, Morland, Du Gommier, Valga en VEcluse, met 350 vuurmonden bewa pend, en voorzien van een ontzaggelijken voorraad krijgsbehoeften en 1000 man bezetting. Ook was hier aanwezig dc vloot, uit 0 linieschepen, 5 fregatten en

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2