NIEDWEDIEPER COURANT M 86. 1865. Z O I» A 28 OCTOBE K. EN EEN-EN-TWINTIGSTE C' JAARGANG. GEMEENTERAAD. BINNENLAND. HELDERSCHi Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donuekdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAK KEK Cz. in deu boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert licli bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertenties worden aangenomen tot Zatnrdag en AA'oensdag middag 12 uur, en bij den lieer T. MOOA', Dijkstraat tegenover deLaan, PI 422 ,aan de.» Helder, totll ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. A'oor iederen regel meer ƒ0.15. Zcgelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieien en Stukken franco aan den 1'iteever. Slea 39 dezer vertrekt de O. I. Imndmail via j SOUTMAMPTOIV. Den 39 dezer vertrekt de ITEST-IlVDlSClfE mail. Zitting van Vrijdag 23 October 1863. I A'oorzitter de heer Burgemeester. Afwezig de heeren Ilaremaker, van Kelckhoven, Slebe, Zur Miiblen, Papineau en Graat, welke laatste berigt had ingezonden, door bezigheden verhinderd te zijn. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Door den A'oorzitter wordt ter tafel gebragt een schrijven van de alhier be staande commissie voor de plaatselijke feestviering, ter herinnering aan Nov. 1813, waarbij wordt te kennen gegeven, dat de commissie, ofschoon nog geen plan van feestviering kunnende indienen, eene som van 1600 tot het beoogde doel noodig acht. De heer van Strijen herinnert aan het in de vorige vergadering door hem gesprokene, waarbij hij zich finaal tegen het toestaan van cene belangrijke som uit de gemeentekas verklaarde. Tot het toestaan van eeue kleine som zou hij zijne stem kunnen verleeuen. Het verzoek der commissie tot het toestaan eencr subsidie van f 1600, in omvraag gebragt, wordt met 10 tegen 1 stem, die vau den heer de Breuk, verworpen. Op voorstel des Voorzitters wordt besloten, bij de kennisgeving van het genomen besluit, der Commissie dank te brengen voor hare pogingen ter dezer zake. Door eenige leden wordt nog over deze aangelegenheid het woord gevoerd De heer Bakker bespreekt de wenschclijkheid, om voor minder geld toch feest te vieren; de heer Strootman stelt voor, eene subsidie van ƒ500 voor dat doel toe te staan, in evenredigheid met hetgeen in Amsterdam daarvoor wordt ten koste gelegd de A'oorzitter doet opmerken, dat de Commissie met die som niet zou gediend zijn, dat hij het wenschelijk zou keuren, behalve de 300 voor do schooljeugd, nog 100 voor eeno feestviering der weeskin deren en 600 aan de verschillende armbesturen toe te staan en aau de bur gerij het verder over te laten, in hoeverre zij het leest meer of minder luis terrijk wil vieren; de heer Boomsma acht het wenschelijk, dat, indien het voorstel des Voorzitters wordt aangenomen, er eene uitdeeling van levensmidde len, maar niet van geld plaats hebbe; de heer de Lange, eindelijk, zou de Commissie in bedenking willen geven, om, ter uitvoering harer plannen, een beroep te doen op de ingezetenen. Het voorstel des heeren Strootman, in stemming gebragt, wordt met 6 tegen 5 stemmen aangenomen; tegen stemden de heeren Maalsteed, de Breuk, ltee- ringh, Bakker en de Voorzitter. Door den heer Maalsteed wordt de vraag geopperd, wat er zal gedaan wor den, indien de Commissie, hetgeen spreker voorziet, de toegelegde subsidie te gering acht. De A'oorzitter antwoordt hierop, dat eerst dan, wanneer zoodanig antwoord van de Commissie is ingekomen, een voorstel daartoe van het Dagel. Bestuur noodig is. Door den Voorzitter wordt ter tafel gebragt cene voordragt van twee kandi daten, ter vervulling eener vacature van liulpondenvijzer aan de openbare school op de Vischmarkt alhier. Op de voordragt waren geplaatst: de heeren AA'. Krij- nen, kweekeling der Rijks-Normaalschool alhier en C. de Groot, hulponderwijzer te de Cocksdorp op Texel. Overeenkomstig de bestaande voorschriften, wordt overgegaan tot de stemming, waarbij de heeren de Lange en Strootman met den A'oorzitter het bureau van stemopneming uitmaken. De eerste kandidaat bekwam 10 stemmen, terwijl 1 stem op den tweeden werd uitgebragt. De heer AV. Krijnen is alzoo tot hulponderwijzer benoemd. De A'oorzitter deelt mede, dat den dag te voren, ten behoeve der gemeente, op 's Rijks werf is aangekocht eene hoeveelheid puin, voor de som vau ƒ311.63, waarvoor hij, namens het Dagelijksch Bestuur, de goedkeuring vraagt van den Raad. De gevraagde goedkeuring wordt verleend. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat hij kennisgeving ontvangen heeft omtrent de verlichting, die, voor rekening der Marine, aan de nieuwe brug over de voorhaven van de Zeedoksluis zal worden aaugebragt en dat daartoe twee gaslantaarns en twee petroleum-lampen zullen worden aangebragt. De vergadering wordt hierop door den A'oorzitter trgc1 o+ar) HELDER en NIEUWEDIEP, 24 October. Gaarne voldoen wij aan een verzoek tot plaatsing der volgende regelen: Het Departement Helder der Maatschappij Tot Nut van 't Alge meen heeft besloten om de herinnering aan de herstelling van ons volksbestaan, in de buitengewone vergadering van 20 November aanstaande, feestelijk te gedenken. Wij kunnen den Leden en Ingezetenen verzekeren, dat Artikel 32 van het Huishoudelijk lleglement streng zal gehandhaafd worden, dat namelijk alleen Vreemdelingen, hier niet woonachtig, zullen geïntroduceerd kunnen worden. Belanghebbenden, die aan het feest wenschen deel te nemen, raden wij aan, zich nog bijtijds als Lid te laten voordragen. Wij vernemen met genoegen, dat, behalve de feestviering van het hier bestaand departement der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, ook door het gezelschap Ernst en Scherts het November feest in eene buitengewone vergadering zal worden gevierd. Tegelijk daarmede zal dit gezelschap zijn vijfjarig bestaan gedenken. In eene toepasselijke inleidingsrede zal de beteekenis dezer dubbele feestvie ring worden ontvouwd. Het bestuur schijnt deze feestelijke verga dering, die op Maandag 16 November zal gehouden worden, zoo luisterrijk mogelijk te willen maken. Bij de op jl. Dingsdag plaats gehad hebbende aanbesteding bij de directie der Marine alhier, van het verrigten van eenige werk zaamheden aan de scheepskappen op 's Bijks werf, is de minste inschrijver geweest de heer A. Bas, voor 4297. In het oogvallend is de verscheidenheid, die er heerseht in het bepalen van den dag, waarop in onderscheidene plaatsen des lands de November-feesten zullen gevierd worden. Het komt daarbij, zoowel als bij de gehouden collecte, helder uit, dat de hoofdcom missie impopulair is en dat tengevolge daarvan ieder zijn eisen weg bewandelt. Te Amsterdam zal men feest vieren op den 16 November, omdat op dien datum in 1S13, nadat den vorigen dag de douanen-huisjes waren in brand gestoken, werkelijk de opstand tegen de Franscbe regering aldaar is uitgebroken. Leiden zal den 19 No vember, Kampen den 20, Utrecht den 28 en Arnhem den 30 dier maand feestvieren, terwijl de gemeenteraad van Gorinchem besloten heeft, wel op 17 November van de publieke gebouwen de vader- landsche driekleur te doen wapperen, maar het feestvieren uit te stellen tot 20 Februarij des volgenden jaars, wanneer het 50 jaren zal geleden zijn sints de Franschen die vesting verlieten. Eenstem migheid bestaat er dus volstrekt niet en de aandrang der hoofd commissie, om bij dit nationaal feest de noodige eenparigheid in 't oog te houden, schijnt, vooral in groote gemeenten, weinig te baten. Men verneemt, dat van de hoofdcommissie tot de zaken der Israëlieten eeue opwekking aan de Israëlitische geestelijken en kerk besturen zal uitgaan, tot godsdienstige viering van bet feest van Nederlands 50jarige onafhankelijkheid, in Nov. a. s. Het cijfer der bij de plaatselijke commissie te 's Hage inge komen giften voor de oprigting der gedenkteekenen, is thans reeds geklommen tot 12,376.10. Te Hoorn heeft de collecte opgebragt 361.734; en te Alkmaar 360. De luit. ter zee 1ste kl. C. A. E. Tauchey is, ter vervanging van den luit. ter zee 1ste kl. P. J. Buijskes, op Zr. Ms. wachtschip alhier geplaatst. De luit. ter zee 2de kl. C. J. Marinkelle is op Zr. Ms. wachtschip te Vlissingen geplaatst. De luit. ter zee 2de kl. II. Dyserinck, van Zr. M. wacht schip alhier, is verplaatst op Zr. Ms. korvet Prins Matirits, en wordt vervangen door den luit. ter zee 2de kl. J. J. Habets.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1