BUITENLAND. Het Vorstelijk Stamhuis van Oranje zal, naar wij vernemen, den 17 November a. s. openlijk instemmen met de uiterlijke vreugde blijken der natie, op het halve eeuwfeest van Neêrlands herkregen onafhankelijkheid, dien dag iu de residentie te vieren; onder ande ren zal het koninklijk paleis bij die gelegenheid schitterend worden geïllumineerd. Naar wij vernemen, zullen op den 17 Nov. a. s. aan den Burg op Texel de volksvermakelijkheden geopend worden met liet lossen van 21 kanonschoten, daarna zal er eene harddraverij met paarden plaats hebben, zakloopen, exerceren, enz.; des avonds vuur werk en illuminatie. Toen den 19 Nov. 1S13 de burgerij van Alkmaar wenschte dat de Hollandsche vlag van den toren zou waaijen, ten blijke dat men ook daar het Fransche juk wilde afschudden, was de burgemeester zoo zeer daartegen, dat hij eerst na ernstige zamenscholingen toe gaf, dat eene Hollandsche vlag van de stads-timmerwerf mogt gehaald worden. Met dat doek aan den waagtoren komende, vond men den torentrap gesloten. De menigte, zich misleid achtende, zou mogelijk tot gewelddadigheden zijn overgeslagen, zoo niet zekere Hannes Douwes, gedeeltelijk gevolgd door nog een anderen rappen schippersgast, met de vlag om het lijf dien toren buiten langs had beklommen en het geliefde teeken van vrijheid ook aan de omliggende plaatsen deed zien. Die man leeft nog aldaar, ofschoon in sobe- ren staat. Nu is het de wensch van vele stadgenooten, dat hij ook op den 19 Nov. 1863 die vlag op den toren brenge, al moet ook eene lijn de plaats van zijne vervlogene vlugheid vervangen. Daartoe, alsmede tot het verbeteren van zijne financiële positie, worden reeds pogingen aangewend. Ten dienste van het fundament voor het in het Willemspark te 's Gravenhage op te rigten monument, ter herinnering aan Nov. 1813, is in de vorige week de eerste paal ingeheid. De werkzaam heden vorderen voorspoedig. Er zal eene colossale tribune worden daargesteld, terwijl 2 of 3 afzonderlijke muziektempels zullen worden opgerigt. Ruim 300 zangers en zangeressen moeten reeds hunne medewerking hebben toegezegd, tot opluistering van het aanstaande feest. Op Texel deed zich dezer dagen de bijzonderheid voor, dat eene koe, na een dag bij haren nieuwen eigenaar te hebben door- gebragt, over slooten en heggen naar den vorigen bezitter is terug gekeerd, die vreemd opzag, het beest daar weder terug te zien, dewijl de landman aan wien hij het had verkocht wel anderhalf uur van hem verwijderd woonde. Jl. Vrijdag is de ijzeren koker, bestemd voor de fundering van de in aanbouw zijnde spoorwegbrug over het Groot Noordh. kanaal, nabij Alkmaargesprongen. Uit 's Hertogenbosch wordt gemeld, dat de persoon van V., die verdacht werd gehouden van den moordaanslag op ir.gr, Zwijsen gepleegd te hebben en dien ten gevolge in arrest was, spoedig op vrije voeten zal gesteld worden. Men meldt uit het Land van Altena het volgende: Omtrent de prijzen der aardappelen kan men geene verandering zien. Dien ten gevolge zullen de aardappelen worden gekuild; de beste soor ten gelden slechts 1,50. Te Zutphen hebben 4 ouderlingen hun ontslag ingediend, wegens uitdrukkingen door een der predikanten in zijn nagebed, omtrent den ijver der ouderlingen in hunne betrekking, gebezigd dit ontslag is genomen, nadat de predikant geweigerd had, eene deputatie uit den breeden kerkeraad te ontvangen, die hem de terug roeping dier woorden zou verzoeken. Dat de landerijen steeds lxooge prijzen gelden, blijkt uit de opbrengst van de hofstede de Pol, met toebehoorend land, gelegen onder de gemeente Nijkerk. In 1827 werd die hofstede verkocht voor f 1800; in de vorige week op nieuw ter verkoop gebragt, bragt zij 10,000 op. Ter beantwoording der vraag: welk nieuws vermeldt de staat kundige geschiedenis van den dag? wenden wij onzen blik beurte lings in de rigting der vier hemelstreken, om te zien wat er op het woelig wereldtooneel al zoo belangrijks voorvalt. Vooraf zenden wij de opmerking, dat liet ieder vaderlander genoegen moet doen te bemerken, hoe, behoudens het verschil in gevoelen omtrent de te geven nationale feesten, iu ons vaderland niets van belang voorvalt, dat eene opzettelijke vermelding noodzakelijk zou maken. Mogen die orde, rust en vrede, die binnen onze landpalen wonen, hier bestendig hunne zegeningen blijven verspreiden. 't Eerst staren wij op het barre Noorden, waar de wintervorst zijn zetel reeds heeft opgeslagen. Kenmerken Noorwegen en Ztceden zich door voortdurende rust, zoowel naar binnen als naar buiten, Benemarken daarentegen heeft nog steeds te strijden met den Buitschen Boml over de onafhankelijkheid der hertogdommen Slees- wijk en Llolstein, voor wie door Buitschland afscheiding van en door Benemarken aansluiting bij dé Deensche monarchie wordt ge- wenscht en bedoeld. In den laatsten tijd hebben die geschillen tot vrij ernstige verwikkelingen aanleiding gegeven. Letten wij op 't oosten van ons werelddeel, dan bemerken wij een verbroedering tusschen de Circassiërs, die hun strijd tegen de Russen in den Kaukasus, in overeenstemming met de Polen, schijnen voort te zetten. De Poolsche officieren, door de Russen in dien strijd gebezigd, liepen vrij geregeld tot den vijand over, zoodat men tot dat doel zich tot verwisseling van troepen genoodzaakt heeft gezien. In het oog vallend is de sympathie der Polen voor de nationale zaak. Men berekent, dat van de studenten des lands, in het jongste studiejaar, meer dan 200 jongelingen hun leven voor het vaderland op het slagveld hebben gelaten. De staatkunde der Europesche mogendheden blijft intusschen even weifelend en vormt een scherp contrast met de welbestuurde pogingen van het nationale comité in Polen. Zonder dat dc verschillende ambtenaren elkander kennen en zonder schriftelijke instructiën worden de aangelegenheden met de meest mogelijke getrouwheid behandeld. Bij den grooten kans, die er voor ieder bestaat, om spoedig dit aardsch tooneel te verlaten, heeft hij tot vervulling zijner rol cenen plaatsvervanger, dien hij echter zelf niet kent, maar die, op 't zelfde oogenblik waarop hij valt, zijn taak voortzet. Zelfs de Poolsche dames bewijzen uitste kende diensten, die den spot over de crinolines doen verstommen. In die omvangrijke kleedij verbergen zij papieren en stukken, die op deze wijze geheel ongemerkt worden geëxpedieerd. De zamenkomst van ministers, te Neurenburg in Beijeren gehou den, is in het laatst der vorige week ten einde geloopen. De uitkomsten, waartoe de gevoerde beraadslagingen hebben geleid, zijn niet bekend. Voorstanders der bondshervorming verzekeren, dat Oostenrijks voorstellen toch niet geheel en al hebben schipbreuk geleden. Bijzonderheden daaromtrent zijn echter nog niet openbaar gemaakt. Wij slaan verder onzen blik naar het zoele zuiden heen, waar wij, door eene wonderlijke speling van 't lot, George I, koning van Griekenland, na een bezoek aan het Fransche hof, Parijs zien verlaten, ter in bezitneming van den troon, juist op denzelfdeu datum, waarop de Grieksche omwenteling ten vorigen jare begon en te Toulon embarqueren, ten dage waarop verleden jaar koning Otto den scepter moest nederleggen. De verzekeringen van Frank rijk en Engeland, dat zij hein bij voortduur in zijn gebied zullen handhaven, mogen hem eenigzins onbezorgd zijn gewigtige taak doen aanvaarden. Eindelijk treft ons, den blik naar 't westen slaande, den voort- duur des oorlogs in Noord-Amerika, waar de Noordelijken met bezorgdheid de toekomst tegenblikken en waar men zelfs voor een aanslag der Zuidelijken op Washington bevreesd is. Mexico wekt onze aandacht slechts door de verzekering, die hare geschiedenis ons oplevert van de tooneelvertooning, die er in de qusestie over de troonsbestijging bestendig plaats grijpt. Zoo vernam de deputatie, tot keizer Napoleon toegelaten, uit zijnen keizerlijken mond geluk- wensehingen met het gunstig antwoord van aartshertog Ferdinand Max, terwijl in Mexico zelve de voorliefde voor een Franschen prins ontwaakt en welligt door de Franschen zelve aangewakkerd wordt. Te midden van dit alles wordt de blik aangenaam verrast door eenige vredelievende verschijnselen. Godard ziet men bij aanplak- billetten de naaisters oproepen, om hunne kunstvaardigheid te beste den aan de zamenstelling van zijn nieuwen monster-luchtballonin Zwitserland merkt men met genoegen op den gunstigen uitslag van den wijnoogst; lord Palmerston ziet men vereerd worden met een kostbaar verjaarsgeschenk: eene fraaije gouden pendule; de nieuwe telegraaf-kabel, die Britsch-lndië met het moederland verbinden moet, ziet men derwaarts expedieeren en eindelijk staart de blik des beschouwers met streelend genoegen op een feesthal te Madrid, prachtig, zooals men daar nog geen bal heeft gezien err waar de keizerin van Frankrijk, bij haar bezoek van haar vaderland, de heldin is van het feest. De gevangenis voor de nationale garde te Parijs zal worden afgebroken, om plaats te maken voor het station van den spoorweg naar Orleans. Het is werkelijk jammer voor eene cel, No. 14, de zoogenaamde cel der artisten. Eens zat een schilder daarin gevan gen en, om den tijd door te brengen, toekende hij een vrouwenbeeld op den muur, dat zeer verdienstelijk geteekend was. De cipier vioekte, maakte proces-verbaal op en diende eene aanklagt bij de hoogere autoriteit iu. Deze liet zich door het talent van den schilder ontwapenen en, sedert dien tijd, werden alleen schilders en letter kundigen, die tegen de krijgswetten der nationale garde hadden gezondigd, in die cel opgesloten. Zij is thans een waar museum, een album, zoo als er geen tweede bestaat, geworden, want Dé- eamps, Deveria, Th. Gauthier, Gavarni, A. de Musset, Fr. Bérat en anderen hebben de muur met schetsen en verzen versierd. Te Parijs overleed onlangs de zonderlinge baron de Sevren, op 40jarigen leeftijd. Onder zijne nalatenschap vond men twee groote zware kisten, die, zoo men meende, geld inhielden, maar die, toen men ze opende, met millioenen spelden gevuld waren. Hij was gewoon om geregeld alle dagen de drukste straten en pleinen te bezoeken en alle spelden op te rapen, die hij op den grond zag liggen. De meeste dagbladen hebben eenige maanden geleden mede gedeeld, dat men op den oogappel van een geslagten os de voor werpen had waargenomen, die het dier in den laatsten oogenblik zijns levens had gezien, en dat het mogelijk was den moordenaar te ontdekken door den oogappel van den vermoorde te photographeren en daarna mikroskopiseh te onderzoeken. Er is over dit feit gelag- chen en velen hebben het voor een vertelseltje gehouden. Thans wordt uit Boston gemeld, dat zekere dr. Sandford een dusdanig on derzoek heeft gedaan op de oogen van zekeren Beardsley, die ver moord en wiens moordenaar onbekend was. Hij begon den oogappel met eene oplossing van belladonna te bestrijken en nam daarvan toen eene photographie Met het mikroskoop zag hij toen zeer dui delijk de kleeding en de gelaatstrekken van den moordenaar en zelfs de keisteenen, waarmede hij den moord had gepleegd. Er zullen thans ook te Londen proeven worden genomen om te onderzoeken, of ook dit feit niets dan een bloot verhaal is. In eene onlangs te Londen gehouden wetenschappelijke vergade ring, is een mikroskoop getoond, waarmede men het oog van eene kapel tot 8 voet in doorsnede vergrootte. De telegraaph, de camera obs'cura en het mikroskoop zijn dus drie nieuwe gendarmen, waartegen heeren moordenaars zullen hebben te strijden. Nadar heeft met de directie van het glazenpaleis bij Sydenham de overeenkomst getroffen op den 2 Nov. a. s. met zijn ballon op te stijgen. Hij verdient 5000 met deze vertooning. In een der mijnwerken te Morsa, behoorende tot de voor-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2