NIEUWEQIËPER COURANT en binnenland! AANBESTEDING. L O i\ 1> A G 1 MOVE M BEK. EEN-EN-TWINTIGSTE v4\tVt8« JAARGANG. GEMEENTERAAD. HILDERSCHE 18051 Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en dondekdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Adveiitentièn worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, H 422,aan den Helder,tot] 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35- Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 4 de^er vertrekt de O. I. Landmail vla TRIEST, den 7 dezer via IIABSEILLG. Op Vrijdag den 13 November 1863, des namiddags ten één ure, zal, aan het Raadhuis der Gemeente, in het openbaar, bij inschrijving, worden aanbesteed: De levering van STEEXHOLEï, ten dienste van Geincente-Inrigtingen, voor het jaar 1864. De voorwaarden van aanbesteding liggen van heden af, op de •gewone kantooruren, ter lezing aan de Secretarie der Gemeente. Helder, 31 October 1863. STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERIIEY, Secretaris. Zitting van Vrijdag 30 October 1863. 'Voorzitter de heer Burgemeester. Afwezig zijn de heeren Maalsteed, Haremakcr. Slebc, Papineau cn de Breuk, ■welke laatste heeft kennis gegeven van verhindering. De notulen van het verhandelde in de vorige zitting werden gelezen cn goedgekeurd. Er geschiedde voorlezing van -eene ingekomen missive der alhier bestaande •commissie voor de plaatselijke feestviering in November a. s., waarbij zij te kennen geeft, tengevolge der door den Raad genomen besluiten, te bedanken •voor de aanvaarding der som van 500, die door den Raad was toegestaan voor gemelde feestviering. De Voorzitter erkent de billijkheid der haudeling van de Commissie en •stelt voor, haar dank te zeggen voor hare betoonde bereidwilligheid. Met al- gemcene stemmen wordt daartoe besloten. De Voorzitter doet, namens B. en W., het voorstel, om, behalve de 300 voor de feestviering in de scholen, eene som vau 500 beschikbaar te stellen, ten einde de weeskinderen te onthalen en aan de armen der verschillende ge zindheden eene bedeeliug in geld te doen plaats hebben, terwijl hij verder aan dringt op het toestaan vau het noodig crediet, ten einde eenige muziekale •uitvoeringen te doen plaats hebben. De Voorzitter doet daarbij opmerken, dat de poging, om in sommige doelen der gemeente eene flluminatie-lijn daar te stellen, van gemeentewege ondersteuning en medewerking verdient, in zooverre die noodig is voor de gemeente-gebouwen. De heer Zur Mühlen bestrijdt dit voorstel en zou meer gestemd zijn voor iets, waar ieder der ingezetenen iets aau heeft. Een extra-bedeeling aan de armen acht hij beter in het midden van den winter. De heer van Kelekhoven wijst op het ontoereikende van eene som van ƒ500, om daarmede de armen in deze gemeente te bedeelen, waardoor ieder weinig meer dan 25 centen zou krijgen. De Voorzitter herinnert echter, dat van de 16000 inwoners 1000 zijn die bedeeld worden cn dat op die wijze ieder 50 cent zou kunnen ontvangen, het geen z. i. een behoorlijke gift is. De heer Strootman, hulde brengende aan het voorstel, zoude dit echter aan gevuld wenschen te zien met de bepaling, dat in geen geval de gezamenlijke uitgaven meer dan 1000 mogen zijn. De hc.cr Zur Mühlen zou het afsteken van een vuurwerk, of het houden eener harddraverij, meer wenschelijk vinden en verklaart zich bij herhaling tegen het voorstel van het Dagelijksch Bestuur. De heer Bakker oppert de bedeuking, dat de vastgestelde som ligt met eene •kleine uitgave kan worden overschreden en zou daarom de aanneming van de tdoor den heer Strootman voorgestelde wijziging minder goedkeuren. De heer Reeringh wijst op de mogelijkheid, orn allen te voldoen cn oppert de vraag, of ook een der leden een ander voorstel beeft, dat den algemeenen ^bijval verwerven kan. De heer Strootman geeft te kennen, dat hij met de bepaling eener som van 1000 niet bedoeld heeft, dat juist dat cijfer niet met eene geringe som raogt -worden overschreden; dat hij ook reeds over het doen uitvoeren van muziek, b. v. op een schuit, varende door het Heldersch kanaal, of iets van dien aard, heeft nagedacht. Op voorstel van den heer Reeringh wordt het voorstel van het Dag. Best. in stemming gehragt en wel volgenderwijze a. het voorstel, om f 500 toe te staan voor buitengewone bedoeling aan de armen van verschillende gezindheden. Dit voorstel wordt aangenomen met 11 tegen 1 stem, die van den heer Zur Mühlen. b. het voorstel tot magtiging van B. en W., om eenige feestelijkheden te doen plaats hebben op niet uitgebreide schaal, waaronder begrepen zal zijn de illuminatie, voor zooveel betreft de gemeente-gebouwen, gelegen in de rigting van de lijn, waarin de particuliere illuminatie plaats hebben zal. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Hierop wordt door den Voorzitter de vergadering gesloten. HELDER en NIEUWEDIEP, 31 October. Bij den storm, die heden heerschte, is, ongeveer te 7 ure 's mor gens, binnengekomen eene Pruissische barkde winddruk was toen 5 8 pond per vk. el. En ten 10-§ ure, toen die druk was ongeveer 40 pond, de Ned. bark Gelderlandkapt. D. Graaff. Beide schepen, van een loods voorzien, zijn de drempel zeilende gepasseerd. Een groote beweging ziet men heden den geheelen dag op den Zeedijk alhier. Er is een schip op de Haaks verongelukt en voor de bemanning vreest men het ergste. Pogingen aangewend, zoowel door een der sleepbooten als door de reddingboot van Huis duinen, om de arme schipbreukelingen te redden, moesten, tenge volge van het stormweder, worden opgegeven. Gisteren avond werd in het lokaal Tivoli alhier door de Rederij kerskamer Olympia hare eerste buitengewone vergadering in dit saizoen gehouden. De vrij talrijke opkomst der leden met hunne dames, niettegenstaande het zeer ongunstige weder, en de tot genoegen der aanwezigen uitgevoerde werkzaamheden, waren aange name blijken van den voortdurenden bloei der Kamer, die nog lang moge voortgaan, om door de voordragt van de vruchten der vader- landsche letterkunde, het kunstminnend publiek ter dezer plaatse menigen genotrijken avond te schenken. Naar wij vernemen, zijn door den Brandraad alhier, in zijne vergadering van jl. Woensdag, de lijsten der dien6tpligtigen bij de brandspuiten herzien en nieuwe personen daarvoor aangewezen. Uit een verslag van den opperbrandmeester bleek, dat de brandspuiten en verdere brandbluschmiddelen in goeden staat verkeeren. Er ge schiedde mededeeling der benoeming door Burgemeester en Wethou ders van L. Greiner, tot kommandeur over de brandzeilen, ladders en haken bij spuit No. 4. Wij hadden het genoegen dezer dagen inzage te nemen van de „Kaart- van Texel, met de ingedijkte polders Prins Hendrik, het Eijerland en de Eendragtvoorgronden, banken en strooraenzoo naauwkeurig mogelijk zamengesteld en geteekend door J. L. Kikkert, lid der Staten van Noordholland, wethouder en notaris te Texel welke kaart thans op nieuw is herzien en verbeterd. Wij gelooven deze uitgave als zeer verdienstelijk te mogen roemen en hulde te brengen aan den on vermoeiden vervaardiger, die omtrent de Texel - sche kusten en zeegaten reeds zoovele belangrijke onderzoekingen heeft in het werk gesteld en een en ander ten nutte van zeevaart, en landbouw heeft aangewend. Om de kennismaking met deze kaart aan te bevelen wijzen wij slechts op de naauwkeurige opgave der strandingen aan de verschillende punten van Texéls noordwestkust, op de aan duiding van diepten, stroomen en bakens, op de verschillende bij zonderheden die op gemelde kaart omtrent Texel en zijne kusten worden opgegeven en zijn aangeduid. Ieder, die, wegens landbouw en veeteelt in dit eiland belang stelt, of die bekendheid wenscht te bezitten omtrent deze kusten en vaarwaters, is het bezit van opge noemde kaart zeer aan te bevelen. De uitvoering laat niets te wensohen over.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1