BUITENLAND. Zr. Ms. stoornlrcgat Zeeland, hetwelk zich nog steeds ter reedc van Vlissingen bevindt, zal daar waarschijnlijk blijven vertoeven tot na de aankomst der Oost-Indische landmail, welke binnen een paar dagen verwacht wordt. Indien deze mail geene tijdingen medebrengt, die liet noodig- doen oordeelen aan de bemanning van de Zeeland eene andere bestemming te geven, zal de reis zoo als die vroeger bepaald is, spoedig eeti aanvang nemen. Van het 7de reg. Infanterie, te Utrecht in garnizoen, zullen 9 onderofficieren deelnemen aan de in de volgende maand te 's Gravenhage plaats hebbende examina's van onderofficieren, dingende naar den rang van 2den luitenant, die aldaar onder presidium van den luitenant-generaal Duijcker worden afgenomen. J Z. M. heeft den luit. ter zee 1ste kl. P. van Lelijveld, op verzoek, met den laatsten Oct. eervol uit dc zeedienst ontslagen. De luit. ter zee 1ste kl. II. Schokker is, ter vervanging van den luit. ter zee 1ste kl. P. van Lelijveld, op Zr. Ms. stoomschip Prinses Amalia geplaatst. Z. M. heeft met ingang van 1 Nov. a. s. bij het corps Mariniers bevorderd: tot kapt. 1ste kl. den kapt. 2de kl. J. II. Stengel; tot kapt. 2de kl. den Isteu luit. G. A. Chomel, en tot lsten luit. den 2den luit. P. S. C. A. Courier dit Dubikart. De off. van gez. 2de kl jhr. M. C. P. J. de Rotte, P. W, J. van den Broek en J. C. van Booremaal, zullen tegen het einde van de volgende maand met eene particuliere gelegenheid naar Oost-Indië vertrekken. Op verzoek is eervol ontslag verleend aan den kadet D. P..., van de Koninklijke Militaire Academie te Breda; minder gelukkig is het voor den kadet II..., die ontslagen is wegens het toebrengen van slagen aan zijne wapeubroeders; ongelukkig voor de familie, die weder een jong menscli op dergelijke wijze te huis krijgt. Aan het Ministerie van Binnenl. Zaken is, onder voorzitter schap van den heer Conrad, het examen aangevangen voor de betrekking van surnumerair bij den waterstaat. Acht adspiranten hebben zich daartoe aangemeld. In de circulaire, door de hoofdcommissie tot de zaken der Israëlieten, dd. 22 Oct. jl., tot de opper-rabbijtien en kerkbestuur ders van Israëlitische gemeenten in het Rijk gerigt, met het doel, om hen op te wekken tot godsdienstige en plegtige herinnering aan Nederlands bevrijding van de Fransche heerschappij in 1813, zegt de hoofdcommissie o. a. het volgende: „Is de schoone omwenteling, die dan zal worden herdacht, in gezegende herinnering bij alle Nederlanders; - zal dit plegtige feest met vreugde en dankbaarheid gevierd worden door alle inwo ners van het gemeene vaderland: - niet het minst zal dit het geval zijn bij de Israëlieten; want zij hebben vooral in ruime mafe de weldaden en de zegeningen mogen ondervinden van de nieuwe staats instellingen aan Nederland, onder de regering van het geliefd Huis van Oranje gegeven, die hen in den waren zin des woords hebben gemaakt tot burgers van den Staat, waarin zij in vroegere eenwen van vervolging en verdrukking met zooveel liefde en gastvrijheid werden opgenomen. „En wanneer wij voor die weldaden den God onzer vaderen altijd danken en prijzen op dit plegtig tijdstip vooral zal het voor den Israëliet pligtmatig niet alleen, maar zal het eene behoefte voor zijn hart zijn, den zegen van dien God af te bidden voor het heil van het vaderland." Het Paleis op den Dam te Amsterdam zal met 10,000 lampions bij dc aanstaande illuminatie verlicht worden. Ter linker zijde zal de illuminatie, in gasvlammen, gedekt zijn met het jaartal 1813, ter regter- met 1863, en in het frontespice Oranje boven geplaatst worden met den pijlbundel. De collecte voor de nationale monumenten, ter herinnering aan de gebeurtenissen van 1813, heeft te Haarlem f 158 opgehragt. Algemeen is men van oordeel, dat een veel aanzienlijker bedrag zou zijn verkregen, had men niet, in stede van gelijk op andere plaatsen langs de huizen eene collecte te doen, de bus op het stadhuis ge steld, waar ieder zijne gift moest komen storten. De gemeenteraad van Alkmaar heeft een bedrag van 700 beschikbaar gesteld voor te houden festiviteiten in Nov. a. s. en eene gratificatie van 25 vereerd aan den 75jarigen Douwes, die in 1813 met levensgevaar den Waagtoren beklom, om erdegeliefde driekleur op te plaatsen. Wat de moedige jongman van 25 jaren in 1813 deed, zal bij nu, na 50 jaren, nog eens herhalen, zij het dan ook, dat men de voormalige vlugheid van handen en voeten door iets anders zal moeten vervangen. Niettemin, Douwes zal de vlag daar plaatsen en van deze handeling, die met passende pleg- tigheid zal plaats hebben, stelt men zich veel voor. Het Algemeen Weekblad vermeldt, dat de Novemberdagen van 1813 te Purmerend zullen gevierd worden met volksvermaketijk- heden en vuurwerk. Het merkt daarbij op, dat vuurwerk veel geld kost, maar dat het ter opwekking eener algemeene feestvreugde zeer doelmatig is, omdat het door allen te gelijk wordt genoten en lang wordt onthouden. Het betreurt het verschil in gevoelen over de viering van dit feest niet, omdat dit een blijk is van onze vrijheid als burgers. Ten slotte lezen wij in gemeld artikel„Laat het vuurwerk schitteren en knallen, maar voor onze herinnering leve, langer dan de vonken en pijlen, het dankbaar besef van vrijheid en welvaart." Den 27 dezer werd te Egmond aan zee, van wege de Noord en Zuidhollandsche Redding-Maatschappij, op nieuw een proef genomen met het bekende vuurpijltoestel, waarmede in den Decem berstorm des vonden jaars reeds eenige schipbreukelingen werden gered. Ook nu heeft de uitslag bijzonder aan het doel beantwoord. Men schoot namelijk met den vuurpijl een lijn over eene op eenigen afstand van het strand gelegen visehbom en bereikte den afstand van 260 Ned. ellen. Vervolgens werd hiermede een zwaardere lijn met den stoel aan boord getrokken, waarin spoedig een persoon dei- bemanning aan land werd gehaald. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat jl. Woensdag, op dc jaglgronden van den heer J. II. Gevers, te Koordwijk, door elf jagers, van vijf bosschen geschoten zijn 105 hazen. In het dorp Dreumel, bij 'Piel, werd dezer dagen door een arbeider, die bezig was zijn land om te spitten, een stukje goud geld gevonden, ongeveer ter grootte van een kwartje. Het draagt het jaartal van zes honderd, en is geslagen te Wijk bij Buurstede. ten tijde van het Frankische rijk. Het is aangekocht door F. van Straaten, koopman te lith. In het dorp lleeg, nabij Sneek, had dezer dagen een vreeselijk ongeluk plaats De landbouwer J. V. aldaar zou, zoo men zegt, eksters uit zijn wijngaard schietenzijn geweer weigerde echter onderscheidene malen; terwijl hij bezig was, het te redresseren, slaat het onverhoeds af en zijne dienstmeid ontvangt de volle lading in hare zijde; de ongelukkige overleed na weinige uren. Per overlandmail zijn berigteu ontvangen uit Ncderlandsch Oost-lndië, behelzende, behalve de gewone huwelijks-; geboorte- en sterfberigten, benevens de opgaven van bevorderingen,enz.der civiele en militaire autoriteiten, de vermelding van regen en aardbeving op Java en van hagel op Sumatras Westkust; van gedruktheid des handels en zijne min gunstige uitkomsten in vergelijking met het vorige jaar; van de stichting van een hospitaal te Passoercean, tengevolge eener gunstige beschikking van wijlen den heer Mayor, vroeger aldaar woonachtig; van het heerschen van orde en rust in de Zuid- en Ooster-afdeeling van Borneo, waar die gunstige toestand slechts door eene geringe rustverstoring was gekenmerkt; van de feestelijke viering van 's kroonprinsen verjaardag op den <1 Sept. jl. en van de veraangenaming des levens te Batavia, waar een opera-gezelschap en een paardenspel werkzaam zijn, om de bevol king der stad de noodige uitspanningen te bereiden. De geschiedenis van den dag is weder oorlogzuchtig, ten minste als men eenige waarde hecht aan verspreide geruchten. Zoo wordt thans verhaald, dat uit Weenen het plan moet voortgekomen zijn, om Polen met het aanstaande voorjaar te hulp te komen. Oosten rijk, ondersteund door Frankrijk, zou dan op krachtdadige wijze tusschenbeide treden, om met wapens in de hand op de beëindiging der Poolsche cpiscstie aan te dringen en Engeland zou dit plan in de uitvoering met stoffelijke en zedelijke bulp mede ondersteunen. Met het oog op de bekende anti-oorlogsgezindheid van Engeland, zou dit land alleen verpligt zijn, door geringe hulp, slechts van zijne aansluiting blijk te geven. De reden, die men opgeeft, om aan dit gerucht eenige waarschijnlijkheid te geven, bestaat daarin, dat Oostenrijk het voor zijne eigene erflanden hoogst gevaarlijk acht, dat de Poolsche qurestie op den bestaanden voet blijft voortduren. In Pruissen hebben jl. Dingsdag de eigenlijke verkiezingen voor liet Huis der Afgevaardigden plaats gehad. De uitslag is voor de regering bepaaldelijk ongunstig. Wel zijn ten platten lande onder scheidene leden van de regeringspartij gekozen, maar in de steden heeft de liberale partij gezegevierd.' Druk bespreekt men thans de vraag, wat de koning thans zal doen. Werkelijk ontbreekt het niet aan verzekeringen, dat koning Wilhelm er eindelijk toe zal overgaan, om aan de herhaaldelijk, krachtig uitgesproken, wenschen van ver het grootste deel der natie gehoor te verieenen en zich van andere raadslieden te omringen. In tegengesteld geval zou de koning tot den uiterst gewaagden maatregel moeten overgaan, om de con stitutie te schorsen, want, door het gemis van gemeen overleg tusschen regering en vertegenwoordiging, is de uitvoering van de bepalingen der grondwet ten eenenmale onmogelijk. De Fransche troonrede, 5 November a. s. te houden, levert uit- zigt op het vernemen van staatkundige nieuwstijdingen omtrent Mexico, Polen en Amerika. Welligt zal het bij alloop blijken, dat de berg slechts een muis heeft gebaard. De keizer toch, bij uitstek ervaren in de kunst om zijne gedachten te verbergen, is welligt geheel ongezind, om ten aanzien der netelige vraagpunten te zeggen wat het voornemen der regering is en welke gedragslijn zij voor de toekomst denkt te volgen. Veeleer is het te verwachten, dat de keizer in eene verzameling van groote woorden juist datgene ver zwijgt, waarnaar men verlangend is te hooren. Mexico wekt bijzonder de aandacht op door de vermelding van bijzonder tegenstrijdige berigten. Die der regering hangen een aangenaam tafereel op van den toestand in de veroverde gewesten en spreken zoowel van orde en rust, als van de blijken van ver knochtheid aan het bestuur der Franscheu, dat als zeer weldadig wordt voorgesteld en beoordeeld. Andere berigten teekenen de schilderij, voorstellende Mexico's inwendigen toestand, met geheel andere kleuren. Droevig is het tooneel, dat hier wordt ontsluijerd. De landzaten vormen benden, overvallen daarmede de indringende vreemdelingen, grijpen de Fransche soldaten aan en brengen die op verraderlijke wijze om 't leven. Er heerschen onder de bevolking partijschappen, ware dit niet zoo, dan zou zij misschien als één man opstaan en de indringers verjagen; thans vergenoegt men zich met partiële maatregelen. Het Fransche leger valt die verspreide benden aan, of vervolgt ze en straft de inwoners, die hen onder steuning schonken. Zoo als het thans is, voorziet men geene verbe tering in den bestaanden hopeloozen toestand. In navolging van hetgeen sedert geruimen tijd in de spoorweg- waggons voor de 1ste en 2de klasse in Frankrijk is ingevoerd, zullen de spoorweg-maatschappijen ook in de waggons der 3de kl. afzonderlijke appartementen doen inrigten voor dames, die, zonder geleide, in de 3de klasse reizen. Het denkbeeld is allezins aanbevelenswaardig. Welligt dat het ook hier te lande, waar de maatregel nog in 't geheel niet is in gevoerd, bijval zou kunnen vinden en men het in onzen tijd, waarin zoovele nieuwe waggons worden gebouwd, zou kunnen benuttigen. Geruimen tijd te voren had men aangekondigd, dat in het hotel Bronot, te Parijs, twee Murillo's zouden verkocht worden. Veertien dagen geleden was de dag der verkooping daar, niemand

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2