BUITENLAND. Volgens eene hierachter voorkomende advertentie laat de i commissie voor eene plaatselijke viering der heugelijke gebeurtenis van November 1S13 geene middelen onbeproefd om haar doel, feestviering der arbeidende klasse in ons midden, te bereiken. Iets tot verdere aanprijzing daarvan te zeggeh, achten wij overbodig; het doel, dat wordt beoogd, dringe dan ook vele meergegoeden tot het verleenen van krachtige ondersteuning! Jl. Zondag morgen zijn Zr. Ms. stoomschepen Metalen Kruis en Prinses Amelia 111 dienst gesteldde equipage van Zr. Ms. stoomschip Zoutman is overgegaan op eerstgenoemden bodem. De kommandementen over die bodems zijn opgedragen aan de kapteins- luitenants ter zee J. E. de Man en J. Wichers. Beide schepen zullen eerst omstreeks de helft der volgende maand naar Oost-lndië vertrekken. Z. M. heeft den luit. ter zee 1ste kl. P. F. Bezemer, op verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen. Door Z. M. is bepaald, dat aan de gehuwde onderofficieren, eorporaals en manschappen van de verschillende legercorpsen (wedu wnaars met kinderen daaronder begrepen,) de gelden uit huu'klee- ding-en reparatiefonds zullen worden uitbetaald, voor zoo veel de onderofficieren betreft, wat zij meer dan 10, en wat de eorporaals en soldaten betreft, wat zij meer dan 5 daarin te goed mogteu hebben, mits hunne kleeding zich in goeden staat beviude. Door den minister van Marine is, als een vervolg op het voorloopig berigt van den 2 April 11., ter kennis van zeevarenden gebragt, dat de nieuwe lichttoren bij de Eijerlandsche gronden, in den N. O. hoek van het eiland Texel, thans tot eene hoogte van 2G 5 Ned. ellen boven het duin, of 46.S Ned. ellen boven gewoon hoog water is opgetrokken. Die toren, met zijne omsteigering, strekt voor het tegenwoordige tot een daginerk voor de Eijerlandsche gronden. Ilij staat op nagenoeg 53 gr. 11 min. N. Breedte en 4 gr. 51 min. 35 sec. Lengte Oost van Greenwich. De lantaren en lichttoestel zullen in den zomer van 1864 worden aangebragt. Van den tijd der ontsteking zal nadere aankondiging geschieden. Woensdag den 11 Nov. a. s. zal, aan het Ministerie van Marine, worden aanbesteed; de levering van tweemaal honderd duizend ponden grove Maatkolen, ten behoeve van de Directie der Marine te Willemsoord. In de zitting der Eerste Kamer van jl. Zaturdag is het wets ontwerp, tot het stichten van een paleis voor de Staten-Generaal, in beraadslaging gekomen, De minister van Binnenlandsche Zaken verdedigde deze wetsvoordragt tegen de door sommige leden ge maakte bedenkingen, wat betreft tijd en vorm van indiening en het doel, dat met die stichting werd beoogdeen monument te stichten, dat heenwijst op den naauwen band tusschen vorst en volk. Het wetsontwerp werd met 20 tegen 13 stemmen aangenomen. De Leden van de Tweede Kamer der Staten-Gencraal zijn tegen Dingsdag den 10 dezer bijeengeroepen, tot hervatting harer werkzaamheden. In de bijeenkomst van de Prov. Staten van Noordltolland van Dingsdag jl. is de heer C. Donker, in het kiesdistrict van Enkhui zen, als lid der vergadering gekozen, toegelaten en heeft hij zitting genomen. De aanvraag om subsidie 1. voor den aanleg van wegen in den Anna Pauloicna Polder, 2. om verhooging van subsidie voor den weg in den polder Waard en Groet, en 3. om subsidie voor de begrinding van den weg van de Waal naar Cocksdorp op Texel, zijn in handen gesteld eener commissie. Een der Spaansche bannelingen, Bafaël Blanco, zal worden ge vormd tot evangelist in Spanje en daartoe opgeleid worden bij den Heer W. Ruijs Thz., te Alkmaar. Te 's Gravenhage zijn den 2 dezer de examens, waaraan 70 onder-officieren deelnemen, welke dingen naar den rang van 2den luitenant, mingevangen, onder presidium van den luit.-gen. Duvcker, Voor het wapen der infanterie zijn 25, voor dat der cavallerie 2 en voor dat der artillerie 3 plaatsen vacant. Dezer dagen is te Zutphen, overleden de gepensionneerde kolonel der infanterie Philip Carel Erantzmann. De waiirdige grijsaard, immer een braaf man en echt soldaat, was een van de, eersten, die in zijne jeugd voor de bevrijding van het vaderland te wapen toog. In 1813 toch behoorde hij tot de Amsterdamsehe vrijwilligers. Uit llarlingen wordt berigt, dat de wis- en zeevaartkundige school aldaar voor leerlingen boven 14 jaar, genoegzaam bedreven in lezen, schrijven en de beginselen der rekenkunst, besloten heeft, om aan gemelde inrigting kosteloos onderwijs te ontvangen. Te Harlingen is berigt ontvangen, dat eene meid, die een en andermaal wegens diefstal reeds straf onderging en thans te Amster dam in de cellulaire gevangenis is opgesloten, uit eigen beweging heeft verklaard, het jongste kind van de lieden bij welke zij het laatst diende, door middel van luciferskoppen, te hebben vergiftigd. De reden dezer onmenschelijke daad zou gezocht moeten worden in de zucht om ongestoord ter kermis te kunnen gaan, waarin zij anders door dat kind zou zijn verhinderd. De Winsclioter Courant oppert het denkbeeld om, bij gelegen heid van het aanstaande herdenkings-feest, eene amnestie uit te vaardigen voor diegenen, „welke om een klein vergrijp, eene drif tige overijling of simpele overtreding tegen de wetten van den staat of der menschelijkheid, thans nog in den kerker zuchten." Men leest in de Staats-Courant Onder dagteekening van den 14 Sept. 1863 hebben wij de na volgende opgaven ontvangen van de bewegingen der schepen, uit makende het Nederlandsch eskader in Oost-lndië. Zr. Ms. fregat Palemhang, luit. ter zee 1ste kl., W. Enslie, tijde lijk kommandant, wachtschip ter reede Batavia. Zr. Ms. korvet Juno, kapt. ter zee J. J. Westerouen van Mee- teren, wachtschip ter reede Soerabaija. Zr. Ms. brik de Cachelot, kapt. ter zee A. D. S. Clarkson, wacht schip ter reede Macassar. Zr. Ms. opnemingsvaartuig Pylades, luit. ter zee 1ste kl. A. W. Keuchenius, ondergaat te Onrust de noodige herstellingen. Zr. Ms. sehoonerbrik Makasser, luit. ter zee 1ste kl. jhr. J. B. Everwijn, behoort tot de zeemagt bij de expeditie in de Zuid- en Ooster-afdeeling van Borneo, ligt voor Bandjermasin en doet daar dieust als wachtschip. Zr. Ms. roei-kanonneerboot No. 14, luit. ter zee 2de kl. G. den Berger, dienstdoend wachtschip ter reede Samarang. Zr. Ms. schroefstoomkorvet Medusa, kapt.-luit. ter zee jhr, F. de Casembroot, gestationeerd in de wateren van Japan. Zr. Ms. schroefstoomschip 2de kl. Citadel van Antwerpen, kapt. ter zee G. P. J. Mossel, volbrengt eene zending naar China. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. het Loo, kapt.-luit. ter zee P. van der Velden Erdbrink, gestationeerd ter Oostkust van Sumatra. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. Beinier Claeszen, kapt.-luit. ter zee H. A. Modderman, heeft het station ter Westkust van Su matra verlaten, bevindt zich ter reede Batavia en zal eenige repa- ratiën ondergaan. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. Beteh, luit. ter zee 1ste kl. jhr. M. W. Bowier, beveiligt de wateren van Metiado en Gorontalo tegen zeeroof. Zr. Ms. schroefstoomschip 2de kl. Vice-Admiraal Koopman, luit. ter zee 1ste kl. D. Schuurman (tijdelijk kommandant), ondergaat te Soerabaija de noodige herstellingen. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Berkel, luit. ter zee 1ste kl. H. E. Bunnik, behoort "tot. het station in de wateren van Celebes, heeft den noordelijken ingang der Straat Macassar bekruist. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Vecht, luit. ter zee 1ste kl. jhr. J. S. O. von Schmidt auf Altenstadt, behoort tot de zeemagt in de Zuid- en Ooster-afdeeling van Borneo. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Haarlemmermeer, luit. ter zeé lste kl. P. Koning, wordt te Soerabaija gerepareerd. Zr. Ms. stoomschip lste kl. Amsterdam, kapt.-luit. ter zee J. P. G. Muller, ondergaat te Soerabaija de noodige herstellingen. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Etna, luit. ter zee lste kl. B. D. van Trojen, bekruist Baicean en omliggende eilanden. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Suriname, luit. ter zee lste kl. A. A. 's Graeuwen, behoort tot de zeemagt in de wateren van Celebes, bekruist den noordelijken ingang van straat Macassar. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Celebesluit. ter zee lste kl. jhr. D. Bowier, ligt thans te Soerabaija om eenige herstellingen te ondergaan. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Madura, luit. ter zee lste kl. C. A. W. Halverhout, is naar Dassoon gestevend om hydrographische opnemingen te doen. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Admiraal van Kinsbergen, luit. ter zee 2e kl. H. P. Koning, (tijdelijk kommandant), behoort tot de zee magt in de Zuid- en Ooster-afdeeling van Borneo, heeft een togt naar de Zuidkust van Borneo volbragt. Zr. Ms. stoomschip 2de kl. Bromo, kapt.-luit. ter zee J. M. 1. Brutel de la Rivière, doet een togt naar Atjeh (Westkust van Sumatra). Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Sindoro, kapt.luit. ter zee J. M. de Jongh, is, na in het station in de wateren van Celebes te zijn afgelost, naar Soerabaija vertrokken en vervolgens naar Lombok gestevend. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Linge, luit. ter zee lste kl M. O. de Kanter, gestationeerd ter Westkust van Borneo, heeft een togt langs die kust gedaan tot het bewerkstelligen van geograpbi- sche opnemingen. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Montrado, kapt.-luit. ter zee G. W. F. Moeth, heeft, na de stationsdienst in de wateren van Menado te hebben overgegeven, deszelfs bestemming naar de wateren van Celebes opgevolgd, ter vervanging van Zr. Ms. stoomschip Sindoro. Zr. M. stoomschip Onrust, luit. ter zee lste kl. P. Roodzant, behoort tot de zeemagt in de Zuid- en Ooster-afdeeling van Borneo, heeft de Celebes van Bandjermasin naar Soerabaija begeleid. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Apeldoorn, luit. ter zee lste kl. J. A. H. Hugenholtz, gestationeerd in de wateren van Biouw en Linga, heeft een togt naar Siak en aangrenzende rijkjes gedaan. Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlanden, kapt. ter zee M. Cazaux van Staphorst, bestemd voor wachtschip ter reede Bata via, wordt te Onrust daarvoor ingerigt. Zr. Ms. schroefstoomschip lste kl. Djambi, kapt.-luit. ter zee P. A. van Bees, is bestemd tot versterking der zeemagt, gestationeerd in de Japansche wateren. Vreemd is de houding, die de groote mogendheden in de jongste dagen hebben aangenomen tegenover dePoolsche quacstie.Terwijl men zeer onlangs nog durfde spreken van krachtige middelen, om deze netelige zaak tot een goed einde te brengen, gewaagt men thans van het zenden eener nota, die ja op Buslands verpligtingen jegens Polen, maar ook, als om den czar te vleijen, ook van Buslands regt op Polen melding maakt, Te midden van den voortduur der onder handelingen, treft de bijzondere houding van Oostenrijk, ieders aan dacht. Het schijnt namelijk, dat de regering van dat land, beducht voor de overplanting der revolutie op eigen bodem, thans een zeer vijandige houding tegenover de Polen aanneemt. Frankrijk heeft, en hoe kon dit ook anders, in de laatste jaren het koningrijk Italië tot bondgenoot gehad. In het oog vallend is dan ook in den jongsten tijd de vriendschappelijke houding der Italiaansche regering tegenover die van Busland, helder aan 't licht gekomen, door het sluiten van een nieuw handelsverdrag. Nu is het wel zeker, dat de regering van Italië in dit verdrag uitsluitend een middel ziet om den handel des lands te bevorderen en te doen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2