J. W. BLITS, Tandmeester, ADVERTENTIE N. VERIjOREKT: GEVRAAGD: HAARLEMMERMEER. NEDERLANDSCHE Een Zilveren BRIL, met Brillmisje. Eene bekwame DIENSTBODE, Een MEISJE beneden de 15 jaren. ggEen BOERENHUIS, met 19, 25 of 30 Bunders WEILAND, Bij P. VB IESLANDER INGEZONDEN. KAART VAN HET EILAND TEXEL. met STALLING voor 20 Koeijen, uitbreiden. Evenwel heeft die nieuwe vriendschapsbetrekking van liet jonge Italië, bij de Fransche regering eenige bezorgdheid verwekt. In de Deensche aangelegenheden is de invloed van Engeland zeer merkbaar. De Engelsche regering, weinig ingenomen met de vor deringen van den Duitschen Bond, steunt Denemarken in zijn verzet tegen de versnippering der monarchie. Naar men zegt, zou de regering van Kopenhagen bij Engeland, Zweden en Frankrijk onder steuning vinden, indien de Bondsstaten met kracht van wapenen Denemarken wilden dwingen. Volgens berigt uit Athene heeft koning George I 11. Zaturdag zijn intogt gedaan. De Grieken hebben dus weder een koning. Onder de moeijelijkheden, voor sommige regeringen in Europa gerezen, ten aauzien van den Amerikaanschen oorlog, behoort ook het al of niet toestaan van het bouwen van oorlogschepen voor de Zuidelijken. In Engeland heeft men dat onlangs moeten tegengaan, als strijdig met de gesloten tractaten. Thans heeft de vertegen woordiger van het kabinet van Washington te Parijs zich genood zaakt gezien, om, met het oog op de verklaring van II Junij 1861, de Eransche regering te verzoeken, dat het bouwen van oorlog schepen voor gemeld doel, te Nantes en te Bordeaux, wierde gestaakt. Aan dit verzoek is gevolg gegeven, ofschoon de bouwmeesters ver zekerden, dat die schepen voor rekening van den keizer van China waren op stapel gezet. De berigten uit Mexico zijn niet bijzonder opmerkelijk, omdat zij door de Eransche regering zelve worden verspreid en dus ten eenen- male gunstig zijn. Naar het schijnt, wordt de Mexicaansche expe ditie voor de Franschen nog al rijk aan liefdeshistories, ten minste al weêr hoort men van een generaal, die met een Mexicaansche schoone, betrekkingen heeft aangeknoopt. Zoo weet men soms ook al niet, waarvoor zulk eene onderneming nog eens nuttig kan wezen. Te Audenaerde Belgiëontstak dezer dagen een werkman, in de petroleumfabriek van den heer Boryé van "VViemeersch, een licht. Eensklaps stond het geheele gebouw in brand en weinige oogen- blikken later was het grootste gedeelte der fabriek verwoest. De werkman, die het licht ontstoken had, was denzelfden middag een lijk. Een ander, wiens kleederen mede in brand stonden, redde zijn leven slechts door onverwijld in de Schelde te springen. Men onderstelt, dat bij de verdamping van het petroleum zich genoeg zaam gas had ontwikkeld, om, zoodra het licht ontstoken werd, de ontploffing teweeg te brengen. Dezer dagen zou er te Marseille een huwelijk worden vol trokken. Toen de bruidegom aan het stadhuis uit het rijtuig stapte, werd hij gearresteerd; hij was namelijk eenigen tijd geleden bij verstek veroordeeld wegens bedriegelijke bankbreuk. Dezer dagen is in een der kleine steden van het Fransche departement de la Sarthe op treffende en zonderlinge wijze iemand uit het water gered. Zekere arbeider werd laat op den avond, onder vermoeden van zich aan diefstal in dienstbaarheid te hebben schul dig gemaakt, door een gendarme gearresteerd. Hij volgde hem gewillig. Op weg naar de gevangenis moesten zij eene smalle brug zonder leuning passeren. Een hevige windvlaag wierp den in volle wapenrusting zijnde gendarme in het snelstroomend water. Hij zonk onmiddelijk. Niets ware den gevangen man ligter geweest, dan te ontkomen en den gendarme te laten verdrinken. Wat deed hij? Hij bedacht zich geen oogenblik en sprong in het water, om den drenkeling met ■gevaar van eigen leven te redden, wat hem dan ook, na eene he vige worsteling, gelukte. Gearmd en goede vrienden begaven beiden zich naar het geregtsgebouw. Het is te hopen, dat de regter deze ■daad van dubbele zelfopoffering, ten gunste van den beklaagde, zal gedenken. Men leest in de Daily News: De invoer van eene nieuwe soort van aardappelen is eene zaak van groot belang voor den landbouw en voor de verbruikers. Dezer dagen heeft de heer Gil- bert Mulligan, van Cambridge, aan ons kantoor eene mand aard appelen gebragt, de schoonste, welke wij ooit gezien hebben. Zij komen voort van Amerikaansch zaad en zijn geconfedereerden gedoopt geworden. Verscheidenen van diegenen, welke ons vertoond zijn, wogen een pond. Zij zijn van een uitmuntenden smaak en zeer meelig. Toen den 19 Oct. jl. te Chemnitz het 50jarig gedenkfeest van den slag bij Leipzig gevierd werd, las men op een transparant, hetwelk prachtig geïllumineerd was, het volgende: lil 1813 was alles voor ons verloren. In 1863 gedenkt BuUschland hoe 't op nieuw werd herboren, In de stille hoop van nooit raeer als voorheen te worden geschoren. Om het transparant waren 50 inkwartierings-billetten uit die bange jaren gegroepeerd. Te dier tijde was de thans bejaarde eige naar van het huis een gegoed grondbezitter, die een groot deel van zijn vermogen, tengevolge van Napoleons ovcrheersching, verloren had. Een jong menseh te Weenen ging de weddingschap aan een pond raauw ossenvleesch te zullen opetenhij volbragt dit kaniba- iistisch heldenstuk in 13 minuten. Naauwelijks echter te huis gekomen werd hij door typhus aangetast, waaraan hij binnen wei nige uren overleed. Tengevolge der aanbeveling van de door den heer Kikkert vervaardigde kaart van Texelin het vorige nommer dezer Courant, heeft steller dezes kennis ge maakt met deze vernieuwde uitgave. Hij herinnerde zich dat de uitgave van den jare 1854 bij het publiek allergunstigst werd ontvangen, terwijl algemeen hulde werd gebragt aan de bekwaamheid en den ijver van den vervaardiger. «Groote lof komt dan ook thans den heer Kikkert toe voor de belangrijke uit breiding en verbetering, aan gemelde kaart gegeven, waardoor de geheele loop der Eijerlandsche gronden, met de meest mogelijke duidelijkheid is aangewezen, en de, gedurende de laatste 10 jaren, aldaar gestrande schepen, zijn aangestipt. De opoffering, die de heer Kikkert zich herhaaldelijk heeft getroost, om de ge varen van dat vaarwater als met den vinger aan te wijzen, heeft dan ook de gewensebte vruchten opgeleverd, waardoor aan zijne moeite de schoonste zelf voldoening is geschonken. Immers is men reeds aangevangen om op de duinen aldaar een vuurtoren te bouwen, die in het volgende jaar, zoowel hij nacht als bij dag, Jen schepeling tot Laak zal verstrekken, om hein op het alleigevaar lijkste deel dei' Texelsehe kust, voor ramp en gevaar te behoeden. Onder de pogingen 0111 dat doel te verwezenlijken, meenen wij te mogen noemen, de toezending dezer kaart, nu twee jaren geleden, aan Z. M. den koning; alsmede liet voorstaan dezer zaak door mond en pen. Zijn wij wel onderligt, dan heelt de heer Kikkert deze op nieuw verbeterde kaart voor eigen rekening doen drukken en uitgeven, en daartoe geene kosten gespaard om voor eene nette uitvoering te zorgen. Zeer zeker heeft hem dezer- uitgave veel moeten kosten, maar het is niet onbekend bij het publiek, dat deze werkzaamheid en opoffering van den heer Kikkert hoogsehat, dat hij voor het doel waarna hij streeft, het behoud van den zeeman, zich die opoffering ook zou getroosten, al vond zijn werk de noodige ondersteuning niet. Men behoeft de kaart slechts in te zien, om de geheele geschiedenis van zeerampen, als een opengeslagen boek voor zich te zien. Steller dezes voelt zich dan ook gedrongen om de gunstige beoordeeling, in het vorig nommer van dit blad, te onderschrijven, en den. lieer Kikkert op zijn lofwaardig pogen, de beste vruchten toe te wenschen. MARKTBERIGTEN. ALKMAAR, 3 November. Op de eerste najaarsmarkt waren gisteren en heden aangevoerd 2998 Runde ren boven het jaar en 1206 boven liet jaar. PURMERENDE, 3 November. Aangevoerd: 7 Paarden. 256 Runderen, handel flaauwer. 56 vette Kalve ren, handel vlug, 60 a 80 c. per N. p. 21 nuchtere Kalveren, f4 a 16 per stuk, hnudel vlug. 99 vette Varkens, handel vlug, 36 a 44 c. per N. p. 9 magere Varkens, f 9 a 15 en 387 Biggen, f 3 a 6 per stuk, handel redelijk vlug. 812 Schapen eu Lammeren, handel flaauwer. 332 Ganzen, f 1,90 a 2,10. 12 Zwanen, f 4. Boter, f 1,10 a 1,17 en een half per N. p. Kip-Eijeren f 4, Eend-Eijeren f 3,35 per 100 stuks. Kaas, 90 stapels Kleine eu 1" Mid delbare, hoogste markt: kleine Graskaas f 29, middelt, f 30,50 per 50 N. p. ROTTERDAM, 2 November. N. witte Tarwe 20 c. lager 8,S0 a 9, mind. f 7,50 a 8,60. Rogge 10 c. hooger f 5,70 a 6,20. N. winter eu zomer Garst f 4 a 5. N. lange Haver f 2,75 a 3,25, dikke f 3,40 a 3,75. N. Paardenboonen 5,80 a 6,50. Noordbr. Boekweit f 185 a 190. N. kleine bl. Erwten f6 a 7,60, groote eu Sehokk. f 8 a 10. N. bruine Boonen f7 a 8,75, witte 50 c. hooger f7,75 a 9,25. N. Kanariezaad f 11, jar. f7 a 10,75. N. Koolzaad 1 p. vl. lager 59 a 63 p. vl. Meekrap met ruimen aanvoer tot lagere prijzen. Vlas met groote aanv. als voren. SCHIEDAM, 2 Novmeber. Jekeveu f 15,75; Amst. proef f 17.-Moutwijn f 10.25. LONDEN, 2 November. Heden waren ter vue-markt aangevoerd: 5190 Runderen, 21960 Schapen. 162 Kalveren en 440 Varkens. De prijs der Runderen was 5 sh. 2 d., van Schapen 6 sh. 0 d., van Kalveren 5 sh. 0 d. en van Varkens 4 sh. 8 d. De prijzen der laatste markt waren. Runderen 5 sli. 0 d., Schapen 5 sh. 10 d., Kalveren 4 sh. 6 d. en Varkens 4 sh. 6 d. Maandag avond De eerlijke vinder wordt verzocht dezelve terug te bezorgen bij den Uitgever dezer Courant en zal goed beloond worden. benevens Adres den Heer DEKKER, Kanaal weg, I, 161. UIT DE HAND TE KOOP: Beste Kleigrond. Het Land dadelijk: bet Huis te aanvaarden met 1 Mei 1864. Te bevragen met franco brieven, bij J. VAN DER POEL Jr. Makelaar aan het Kruisdorp. verwittigt het geachte Publiek en zijne Begunstigers, dat bij weder te spreken of te ontbieden is ten huize van H. J. VAN LEEK, Hoofdgracht, N°. 12. Zet Kunsttanden in en doet verder alle operatïën den mond betreffende. zijn te verkrijgen, tegen Billijke prijzen: VLAGGEN.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 3