NIEUWEDIEPER COURANT 15-18 NOVEMBER. EN M9 5. UONDERUAti 19 NOVËIHBËK. I#j65* JAARGANG. EEN-EN-TWINTIGSTE HILOERSCHI V/ Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en dondexdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. u franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertenties worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOT, Dijkstraat tegenover deLaan, H 422 ,aan denHelder,totïl ure- De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iedcren regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35- Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. In schoone navolging van de gewoonte der vaderen, om bij 'nationale feestvieringen den grooten Bestuurder van het lot der vorsten en volken niet te vergeten, werden de feestelijkheden alhier voorafgegaan door eene godsdienstige viering in de bedehuizen van de verschillende gezindheden. Met dankzegging aan God voor de weldaden aan het dierbaar Vaderland en het geliefde Stamhuis van Oranje geschonken, werd de bede ontboezemd, dat Gods beste vaderzegen bestendig met Nederland en Oranje moge zijn. De Israëlitische gemeente vereenigde zic'h aan den avond van dien dag in haar kerkgebouw. Door muziekale uitvoeringen werd deze gods dienstige zamenkomst bijzonder opgeluisterd. Het kinderkoor zong allerliefst een Oranjelied, waarvan het refrein was: „Zoo zijn Oranje en Neerland een." De heer Heertje, godsdienst-onderwijzer, hield eene rede in de Nederl. taal, wierp een blik op het verledene, het heden en de toekomst, en ging voor in 't gebed voor Nederland en Oranje. Dienzelfden avond vonden wij hij ons binnentreden de ruime zaal >van Tivoli niet slechts zeer nationaal en tegelijk zeer smaakvol ver sierd, maar ook eivol bezet met belangstellende hoorders. De :zang vereen iging Cecilia was gereed de reeks der feestelijkheden te openen en zag zich in zijn pogen, tot opwekking der feestvreugde, niet teleurgesteld, waar het op eenigen bijval had rekening gemaakt. "Door een der leden van het bestuur werd, ter opening der verga dering, de volgende rede gehoudenf) „Het dankbare Vaderland gedenkt in deze dagen het halve eeuw feest van Nederlands herstelling in November 1813. Aan den morgen van dezen dag werd op godsdienstige wijze daarvan gedach tenis gevierd en thans, gelijk mede op de volgende dagen van deze week, worden openbare feestelijkheden gehouden, ter herdenking van eene gebeurtenis, die door een tijdsverloop van 50 jaren niet min der hoog gewaardeerd wordt. Onze vereeniging is de eerste ter dezer plaatse, die hare leden en voorstanders zamenroept, tot eene vergadering ter eere van het nationale feest. Aan den aanvang alzoo der feestelijkheden, die ons ter dezer plaatse zijn bereid, roe pen wij u niet slechts een hartelijk welkom toe, maar is 't eene behoefte des harten u en ons zeiven geluk te wenschen met het blijde feest, dat wij mogen vieren. Moge deze feestelijke vergadering en alle andere zamenkomsten, tot gelijk doel te houden, er in ruime mate toe bijdragen, om echt nationale gevoelens te verwekken en te verlevendigen; vaderlandsche gezindheden en deugden als die, waar mede de staatsmannen en helden waren bezield, die vóór 50 jaren den grondslag legden voor het gebouw van Neêrlands vrijheid en onafhankelijkheid. Gelijk de Oranjekleur thans onze borsten ver sierd, zoo zij ook ons hart vervuld met liefde voor het "Vorstenhuis van Oranje, zoo naauw verwant aan het heil van het dierbaar v aderland. Weerklinke straks het lied, waarmede ieder, wien 't Neêrlandseh bloed door de aderen vloeit, zoo gaarne instemt en dringe de beê voor Vorst en Vaderland van uit ons feestgedruisch ten Hemel." De uitvoering was zeer verdienstelijk en gaf aan de talrijke aan- 'wezigen algemeen veel genoegen. Maandag avond verzamelden zich een zeer groot aantal belang stellenden in het kerkgebouw der Hersteld Evang. Luth. Gemeente, waar de wel-eerw. heer J. II. Sonstral eene kernachtige rede hield over deEransehe overheersching en de zegenrijke omwenteling in 1813. Dienzelfden avond kwamen de leden van het gezelschap Ernst en Scherts op de zaal van den heer C. L. Pedroli, met hunne dames t) Op ons verzoek welwillend toegestaan het volgende woordelijk mede te deelen. bijeen, om het 5de jaarfeest des gezelschaps en tevens de beroemde Novemberdagen van voor 50 jaren te herdenken. In eene fraaije rede, werden door een der leden des bestuurs, beide oorzaken van feestvreugde geschetst, terwijl door een der werkende leden het dichtstuk: „Het welzijn van het vaderland," van Schenk, werd voor gedragen. Zeer genoegeiijk werd deze avond door de talrijke aan wezigen bij het hooren van goede voordragten of in genoegeiijk zamenzijn doorgebragt. De wensch op dezen avond geuit en door daverend gejuich begroet, dat dit gezelschap lang besta en bloeije, worde vervuld, en vooral ook waar zijne leden bijdragen om de nationaliteit onder elkander te verlevendigen, mogen zij ijverige ondersteuning erlangen. De zaal was voor deze gelegenheid regt smaakvol versierd. Wij zijn thans genaderd tot dat gedeelte van onze taak, waarbij wij geroepen zijn een verslag te geven van de plaats gehad heb bende feestelijkheden in deze gemeente op den gedenkwaardigen dag van 17 November. Waar zullen wij beginnen, waar eindigen, in dien wij alles willen vermelden wat heeft bijgedragen tot bevordering der feestvreugde Waar zouden we een einde zoeken, als we in bijzonderheden alles wilden opsommen, waardoor corporatiën en bijzondere personen hun nationaal gevoel geopenbaard, hunne liefde voor Vaderland en Koning aan den dag gelegd hebben? Men heeft het wel eens beweerd, dat onze gemeente daarin bij andere achter stond, waar het er op aankwam eene algemeene feest viering in het leven te roepen; de dag van 17 November beeft het duidelijk getoond, dat de ingezetenen, geleid door echt vaderland sche gevoelens, even goed als in andere plaatsen feestvieren kunnen. Terwijl we dit ter neder schrijven, denken we met innige vreugde er aan, hoe het den wandelaar langs straat en gracht bleek, dat bijkans iedere woning met de oranjevaan of met de vaderlandsche driekleur, of met beiden prijkte; hoe er algemeen, den ganschen dag dooreene vrolijkeaangename stemming onder de bevolking heerschfe; hoe de orde ongestoord bleef, niettegenstaande de groote beweging van menselien en de vrolijkheid, die allerwege was ver spreid. De uitmuntende leiding der policie, die bij optogten, enz. op doelmatige wijze zorgde dat alles geregeld ging, kan niet genoeg geprezen worden. Het bleek duidelijk, dat het volk begreep, hoe veel er bij dusdanige gelegenheden van afhangt, dat de orde niet wordt verstoord, vandaar die medewerking om haar te handhaven. Piegtmatige lof komt daarvoor toe aan het publiek, dat daardoor toonde de hooge waarde van het feest regt te begrijpen. Het eerst hebben wij te gewagen van den optogt, door de werk lieden aan den Staats-spoorweg in den vroegen morgen gehouden. Met een man te paard aan 't hoofd en in de beste orde, bragten zij een feestelijken morgengroet aan den heer Burgemeester, met het aanheffen van het Volkslied. Spoedig daarop zag men langs de straten tal van kinderen, in feestdosch getooid, gereed om in de verschillende schoollocalen het nationale feest mede te vieren. Daar werd hun door de onderwijzers een en ander uit de geschiedenis ran het jaar 1813 verhaald, daar werden feestliederen aangeheven, lieve versjes van den kinderdichter Heije, daar werden platen uit gereikt en eenige versnaperingen rondgedeeld. Wij mogen niet vergeten met een enkel woord melding te maken van de godsdienstige viering van het nationale feest bij de Christ, Afgesch. Gemeente, die des voormiddags van 911 ure plaats had. Inmiddels vingen op het Stationsplein de volksfeesten aan, be staande in Mastklimmen, Boegsprietloopen, Zakloopen, Stroop- en Meelhappen, Bollen- en Pap eten. Begunstigd door uitmuntend najaarsweder, verzamelde zich ter dezer plaatse tal van toeschouwers, bij wie dc lachlust vaak werd

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1