BUITENLAND. MARKTBERIGTEN. DOOR DE NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ ZIJN BEVRACHT DE VOLGENDE SCHEPEN: C A R G A L IJ S T. geschiedde in tegenwoordigheid van den Burgemeester, de Wethou ders, leden van den Baad en vele andere corporatiën en gezelschap pen, in tegenwoordigheid van duizende toeschouwers, en werd daarbij aan Douwes, door den Secretaris der gemeente, de gratificatie van f 25 van wege de stad, op eene plegtige wijze, ter hand gesteld De muziek van de Schutterij deed liet Wilhelmus en het Volkslied daarbij hooren, waardoor de plegtigheid zeer werd verhoogd en de aanwezigen ferm werden opgewekt. Men kan niet genoeg hulde bewijzen aan de Commissie, die zich heeft beijverd, om den ouden achtenswaarden grijsaard, aan wien bovendien door Z. M. den koning eene gratificatie van 50 is ge schonken, eene meer onbezorgde toekomst te verschaffen. De optogt, die door de onder-officieren en korporaals der Schut terij is gehouden, mogt men, zoo om de orde als om de fraaije costumes, die daarbij zijn gebruikt, uitmuntend geslaagd noemen en overtrof de verwachting van ieder. Er heerscht hier eene ferme stemming, niets ongeregelds is er nog gebeurd. Ik heb u nog vergeten te melden, dat de heer J. Eelie zich op onderscheidene oogenlilikken in de laatste drie dagen heeft laten zien, rijdende met een rijtuig met twee paarden, waarvan zoowel de voerman, het rijtuig zelve, als de paarden geheel in Oranje waren gedoschtdit vonden de ingezetenen alleraardigst, omdat het zoo geheel uit eigen liefhebberij geschiedde. De redevoering door den heer Mr. W. van der Kaaij in de groote kerk gehouden, werd door een menigte menschen bijgewoond. De rede zal zeker uitmuntend zijn geweest, indien men de begaafd heid van den spreker, die meermalen als feestredenaar optrad, in uanmerking neemt; althans zij hebben een diepen indruk gemaakt. Dit werd nog verhoogd door de liedertafel Arion, die tusschenbeide heeft gezongen Bede en het Vlaggenlied, waarna staande door alle aanwezigen het Volkslied werd gezongen." In dank aan onzen geachten correspondent, plaatsen wij boven staande regelen, die, volgens zijne verzekering, onder het gewoel der feestvreugde werden ter neder geschreven en daarom zeker een des te getrouwer verslag bevatten van het gevierde feest in het naburige Alkmaar. De plegtigheid van het leggen van den eersten steen van het ge- denkteeken te 's Gravenltage van de heilrijke gebeurtenissen van het jaar 1813, door Z. M. Koning Willem III, is, door goed weder begunstigd, overeenkomstig het programma, in de beste orde afge- loopen, ofschoon onder de overgroote menigte eene geestdrift heerschte, waarvan men zich bezwaarlijk een denkbeeld kan vormen. Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden, die gisteren min of meer onge steld was, heeft desniettegenstaande de plegtigheid kunnen bijwonen, en heeft de nakomelingen van de mannen, welke, in tijden van gevaar, moedig, in 't belang van het vaderland, het hoog bewind hebben aanvaard, toegesproken, en is door den graaf van Hogendorp beantwoord. In de Memorie van Beantwoording door den minister van Binnenlandsche Zaken ingezonden op de aan- en opmerkingen, voorkomende in het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer der Staten-Generaal over Hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1864 Binnenlandsche Zaken), lezen wij onder anderen het volgende: „Voor de voortzetting van den Noordhollandschen spoorweg, bezuiden Alkmaar, is de minister van meeniug, dat de rigting door de Zaanstreek zal behooren tc worden gekozen. Dit punt zal van zelf aan de beslissing van de Kamer onderworpen worden bij de behandeling van het wetsontwerp voor de onteigening van het gedeelte tusschen Alkmaar en Krommenie. Op welke wijze de verbinding met "Amsterdam zal worden tot stand gebragt, maakt thans een punt van onderzoek uit; maar dit behoeft niet onbeslist te blijven tot dat de zaak van den Amsterdamschen waterweg tot meer rijpheid gekomen zij. Het is geenszins de meening van den minister, het punt betref fende de voortzetting van den weg bezuiden Alkmaar door de aan neming dezer begrootingswet te laten uitmaken al kwame dit, hetgeen aan de wet van onteigening behoort, bij de bcgrooting te pas, het onderzoek van de rigting is daartoe nog niet ver genoeg gevorderd." Ds. W. Kraijenbelt, Hervormd predikant te Scheveningen, is dezer dagen beroepen te Wolfaertsdijk, eiland Zuid-Beveland. Dit is het twaalfde beroep, dat de kerkeraad van Wolfaertsdijk in dezelfde vacature uitbrengt. Al het andere buitenlandsch nieuws van den laatsten tijd wordt ten eenenmale verdrongen door het groote nieuws van den dag een Congres van vorsten te Parijs. Het is te wachten, dat daar al de sinds eenigen tijd hangende qusestiën ter sprake gebragt zullen worden en als zoodanig noemt mende Poolsche aangelegenheden tegenover Rusland, de verhouding van Hongarije tot Oostenrijk, van Venetie en Rome tegenover Italië, van het Oosten tegenover de eischen van Europa, om aldaar beschaving en vooruitgang te be vorderen, van de Duitsche Staten onderling. Het blad la France verdiept zich in gissingen wat er ten deze waarschijnlijk is en vraagt zich af, hoe de uitnoodiging tot het congres zal worden opgenomen. De gevallen zijn: 1. algemeene bijval, 2. verdeeldheid, 3. algemeene weigering. In het tweede der genoemde gevallen ziet het blad zelfs nog veel heil voor Frankrijk en voor de rust van Europa, omdat keizer Napoleon dan nog daar uit in staat zal zijn om gewigtige alliantiën te sluiten in het belang der handhaving van rust en vrede. Wanneer het congres bijeenkomen zal, dit is nog geheel onbe paald Men verzekert zelfs, dat van de zijde van Oostenrijk aan- unerking is gemaakt omtrent de bepaling van Parijs als plaats van zamenkomst. Ook Zwitserland moet reeds eenige voorwaarden voor het aannemen der uitnoodiging hebben gesteld. Koning Yictor Emmauuel moet, naar men zegt, reeds de verzekering hebben gege ven in persoon het congres te zullen bijwonen. De Zweedsch-Deensche alliantie is nog niet ten volle tot stand gekomen. Zij mist nog het officieel karakter, 't Is niet onmogelijk, dat zulk een verbond nu als overbodig beschouwd zal worden, omdat die qusestie van de Deensch-Duilsche hertogdommen nu toch op het Parijsche congres ter sprake gebragt wordt. Men spreekt weder van eene nieuwe noodiging door Oostenrijk aan Pruissen gedaan om toe te treden tot de besluiten op het con gres van Duitsche vorsten te Frankfort genomen, 't Is te voorzien dat de Oostenrijksche regering nu evenzeer aan de deur eens dooven buurs kloppen zal als zulks bij vroegere gelegenheden het geval was. In 't algemeen is de toestand van Europa verre van bevredigend. Overal spanning en strijd van beginselen en te midden daarvan de verzekering van Frankrijks keizer, dat de tractaten van 1815 hunne verbindende kracht hebben verloren. De toekomst geve een gunstig antwoord op de vraag: Zal er van het congres te Parijs een ge lukkig resultaat zijn te waehten? De koning can Denemarken is overleden. Hij bereikte den ouder dom van 55 jaren. Prins Christiaau zal den troon bestijgen onder den naam van Christiaan IX. Een hoofdofficier te Gabon Algeriëvertelde onlangs het volgende: „Eenige maanden geleden ging een neger, aangeworven in dienst van Frankrijk, en deel makende van het eskadron inlandsche spa- his, door een bosch en werd eensklaps vast gegrepen door twee reusachtige handen, en op den top van eenen hoogen boom gesleurd. De opligting gebeurde zoo snel, dat de arme neger eerst niet wist met welke soort van schaker hij te doen had. Men oordeele over zijnen schrik, toen hij tusschen twee groote gorilla-apen zat, die schenen veel vermaak te vinden in zijnen schrik en in de zonder linge bleekheid, die soms het aanzicht der negers wit maakt en er eenen zoo aardigen en tevens vervaarlijken aard aan geeft. Terwijl een der gorilla's den gevangene vasthield, ging de andere heen om bananen te plukken en bood ze den neger aan, die, zooals men wel denken kan, weinig eetlust had. Op de weigering van den armen neger, stampte de vierhandige gast de bananen in zijnen mond, en dit met zooveel geweld, dat het aangezicht van den neger, die van angst buiten zich zeiven was, eensklaps purperkleurig werd. De gorilla's lieten eindelijk den ongelukkige los, die van boven den boom in het kreupelhout viel en verdween. Echter was de aanvoerder verontrust over de verdwijning van den spasis; men deed opzoekingen in het bosch, doorzocht naauw- keurig den weg, dien hij had moeten volgen en vond hem aan den voet van eenen boom bewusteloos liggen. Men bragt hem weg op eene burrie, gemaakt van boomtakken, en eerst na vele uren kwam hij weder tot bewustheid. Eindelijk kreeg hij de spraak weder en verhaalde de zonderlinge schaking, waarvan hij het slagtoffer was gewordendeze schaking werd duidelijk bewezen door de sporen der vingers van de gorilla's op zijne armen. De ballon van Nadar te Londen zal tegen betaling van een shilling in het glazen paleis worden ten toon gesteld. Tengevolge van eene langdurige droogte en dorheid in de lente en den zomer dezes jaars, waardoor een groot deel van Hongarije werd bezocht, heerscht daar armoede en gebrek onder de talrijke bevolking dier streken. Van het begin der maand Mei tot aan den herfst heeft daar bestendig droogte geheerscht, naauwelijks werden de planten door den dauw verfrischt. De aanhoudende hitte heeft het land doen verdorren en aan eene woestijn gelijk gemaakt. On berekenbaar is de schade, ijzingwekkend de armoede waarin de bevolking verkeert. Een groot deel der landlieden wordt genood zaakt zijne landerijen te verlaten en elders zijn verblijf te vestigen, waar zij hopen, door zwaren arbeid, zich zeiven en de hunnen te kunnen onderhouden. ALKMAAR, 16 November. Aangevoerd: 31 Kalveren f 20 a 60, 21 Schapen f 12 a IS, 120 Varkens 36 a 42 c. per N. p. ROTTERDAM, 16 November. Tarwe 20 c., Rogge 10 c., Garst 20 c. en Paardeboonen 10 c. per mud lager. Noordbr. Bockweir 1' 1S5 a 110. Bruine Boouen 25 en Witte dito 75 c. per mud lager. Koolzaad 20 c. per mud kooger, Zceuwsch 64 p. vl. Sleekrap tot vorige prijzen. LONDEN, 16 November. Heden waren ter Vee-markt aangevoerd: 4560 Runderen, 17000 Schapen. 390 Kalveren en 312 Varkens. De prijs der Runderen was 5 sh. 0 d., van Schapen 5 sh. 8 d., van Kalveren 4 sh. S d. en van Varkens 4 sh. 4 d. De prijzen der laatste markt waren: Runderen 5 sh. 2 d., Schapen 6 sh. 6 d., Kalveren 5 sh. 0 d. en Varkens 4 sh. 6 d. Voor Amsterdam Cornelia, kapt. H. Croese, Allegonda Jacoba, kapt. D. J. Swart, en D. T. Visser, kapt. W van der Linden. Voor Rotterdam: Maria Jlagdalena, kapt. J. II. Willenhrink. Aangekomen van 1418 November ter losplaats HELDER, om aldaar te lossen, de volgende schepen, gekomen van: NEWCASTLE.Will.Sephard,H.Bntcher.l63ch.Steeuk. TiedemanS Mij ossen .teAmst. Wrights, T. Buckhain. 131ch.Steenkolen. B.HagedooruAZ., tcAmst. de jonge. Rieka, J.Klein. 89ch.Steenkolen. Wnrf bain&C., tcAmst.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 3