ADVERTENTIËN. DE ROEMRIJKE DAGEN VAN NEDERLANDS BEVRIJDING IN NOVEMBER 1813. Vergadering van den Raad KEUKENMEID. BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE HELDER, BURGERLIJKE STAND VAN DE GEMEENTE TEXEL, MIDDELBURGSCHE MAATSCHAPPIJ VAN STOOMVAART. C A R G A L IJ S T. JOHANNES BAAS. I)e Kamer run Koophandel en Fabrieken, te Alkmaar, heeft zieli bij adres tot de Tweede Kamer gewend, met liet verzoek, als nog lnire medewerking te verleenen tot het toestaan aan de gemeente Alkmaar van cene subsidie van 12,000, voor het bestraten van den middenweg in den polder lieer-Hutjowaard. i In liet Ainsterdamsch Handelsblad van jl. Woensdag, vindt men onder de advertentiën de volgende, gerigt tot de „menschlie- vende stadgenooten"„Een student van uw Athenreum lllustre, die inet de Oranjefeesten voor vorst en vaderland al zijne collegie- gelden versnoept heeft, roept uwe milddadigheid in, ten einde niet lang van de hooggeleerde lessen verstoken behoeven te blijven. Zelfs de kleinste giften worden in dank aangenomen, onder het motto „studielust" aan het bureau Handelsblad." Door plaatsgebrek zijn wij genoodzaakt een ons toegezonden artikel uit de Zijpe en de Buitenlandscke Berigteu achterwege te laten). IV. 3O NfovemDer. "Wel was het de laatste, maar niet de minste der roemrijke dagen der No- veinberinaand van het altoos gedenkwaardige jaar 1813. Het was de dag, waarop Arnhem door de Geallieerden, na een scherp gevecht, stormenderhand op de Fransehen werd veroverd. Deze inname geschiedde onder liet bevel van den Prnissischen generaal Bulow en was voor ons vaderland van het grootste gewigt, omdat daardoor Frankrijks magt aan deze zijde der rivieren geheel werd gebroken. Maar niet slechts wegens de vermeestering van Arnhemnog om eene andere gewigtige gebeurtenis wordt de 30ste November 1813 met vreugde herdacht. Het is de komst van Z. K. H. den prins van Oranje, later koning Willem I, op den Nederlandsclien bodem. Negentien jaren had hij, gescheiden van zijn vader land, in den vreemde doorgebragt en gedurende dien tijd scheen het ongeluk hem bestendig te hebben achtervolgd. In het jaar 1806 werden hem zijne Duitsche erflanden door Napoleon ontroofdals generaal in Pruissische dienst werd hem later, ook weder door den Franschcn keizer, het vorstendom Fulda ontnomen; en zelf bragt hij ecnigen tijd in Fransche krijgsgevangenschap door. Na zijn ontslag leefde hij in stille afzondering, meest in Engeland. De hecren Fagel en de Perponcher waren door het voorloopig bestuur te ,s Llage naar Engeland gezonden om den prins van het gebeurde in zijn vader land kennis te geven en hem uit te noodigen met den nieesten spoed herwaarts over te komen Op Zondag 21 November kwamen genoemde heeren, met de maar van den opstand in Nederlandte Londen aan. Een algeraeene vreugde volgde op deze gelukkige tijding. Men versierde zich daar evenzoo inet de oranjekleur als in Nederland zelf. De prins vernam deze tijding met groote blijdschap en terwijl hij zicb omniddelijk voor zijn vertrek gereed maakte, zond hij een brief aan van Hogeudorp, met de verzekering van zijne toejuiching en goedkeuring over het gebeurde en van de hulp der Engelsche regering. Den 26sten November begaf zich de prins met de beide afgevaardigden te Deal aan boord van het Engelsche oorlogsfregat the JFarrior, dat, van nog een ander vergezeld, naar de Nederlandsche kust stevende en die, ten gevolge van tegen wind, eerst 4 dagen later bereikte. Daar kreeg men eindelijk de vaderlandsehe kust in 't oog, daar naderde men Scheveningende plek, waar op den 18 Ja- nuarij 1795 prins Willem V met zijn gezin den dierbaren geboortegrond had vaarwel gezegd, om in Engeland een schuilplaats te zoeken. Hoe waren de omstandigheden in het vaderland sedert dien tijd veranderd; thans wachtte men van Oranje alleen hulp en heil. Men wilde den prins bewegen zoolang aan boord te blijven tot de Perponcher, inmiddels naar land gezonden om te onderzoeken hoe de gesteldheid des vader lands was, een sein had gegeven of het al dan niet raadzaam was voor den prins om aan land te komen. Maar Z. H. kou zich niet bedwingen om zoolang te wachten en onder het kanongebulder der Engelsche oorlogsvaartuigen betrad hij weldra deD vadcrlandschen grond. De leden van het Algemeen Bestuur en een groot deel der bevolking van 's Gravenhage en Scheveningen stond reeds op het strand, op de schuiten, of in het water, om den geliefden vorst een hartelijk welkom toe te roepen. Het gejuich der menigte vergezelde den vorst, toen hij met den graaf van Limburg Stirum naar 's Llage reed en ook daar de gelukwenschen ontving van liet volk, dat zijnen Redder begroette. Gedenkwaardig is alzoo de dag van 30 November en geen wonder, dat tbans, nu sedert een halve eeuw is voorbijgegaan, het toen gebeurde door tijdgenoot en nakomeling met vreugde wordt herdacht. Arnhem herdenkt zijne bevrijding van het Fransche dwangjuk, s Gravenhage en Scheveningen brengen zich voor de verbeelding terug den blijden dag van 's prinsen aankomst op de vaderland sehe kust. En ook onder ons werd die heugelijke gebeurtenis van 's prinsen landing op aanschouwelijke wijze voorgesteld, door een optogt, die na jaar en dag nog in 't geheugen zal blijven van Helders ingezetenen, en die er zeker veel toe" heeft bijgedragen om eene der treffendste tafereelen, die de vaderland sehe geschiedenis te aanschouwen geeft, te vereeuwigen. Toen wij aan den avond van den feestelijken 17 November jl. door de Langestraat wandelden, werd ons oog geboeid door eene eenvoudige, maar zeld zaam schooue en gepaste illuminatie voor een der woningen aldaar. De bewoner, J. C. Breet, had een schilderij, waarop de landing des prinsen werd voorgesteld, voor een der ramen geplaatst, met oranjestrikken versierd en daarnaast eenige verlichting aangebragt. Het deed ons genoegen te zien, dat deze schilderij door de voorbijgangers wel werd opgemerkt en met den gehouden optogt alzoo 7amenwerkte, om een der roemrijkste dagen van November 1813 in het geheugen ook van Helders ingezetenen te doen bewaard blijven. van 2027 November 1863. ONDERTROUWD: A. L. Vink, landbouwer, oud 39 jaren, weduwnaar van H. E. Sdhaap, wonende te Sleeuwijk en M. Ruijter, oud 26 jaren. K. Bakker, zeilenmaker, oud bijna 23 jaren en J. Zuidewind, oud 21 jaren. D. Regter, broodbakker, oud 32 jaren en E. G. Bierenbroodspot, oud 24 jaren. GEHUWD: K. Lastdrager en P. Tjcmkes. BEVALLENC. J. Linzell, geb. van der Wolt, (Z.). a. Kouseband, geb. Hin, (D.). W. Janzen, geb. Kikkert, (Z.). A. Hillen, geb. Liphuijsen, (Z.). G. van Assclt, geb. van der Steeg. (Z.). G. den Dekker, geb. Kuiper, (D.). C. E. Reith, geb. Drost, (D.). K. Langhorst, geb. de Graaf, (D.). P. op 't Land, geb. Boendermaker, (Z.). H. E. Plens, geb. Berendsen, (Z.). A. Wilde- boer, (D.). T. Piel, geb. Bier, (ZM. J. de Kok, geb. Vogelenzang, (Z.). M. Ran, geb. Dijker, (Z.). J. C'. Lcijer, geb. Prins, (D.). J. M. Steoher, geb. Sinit, (Z.j. H. Nienwbuurt, geb. Noot, (Z.). J. Hen, geb. Boon, (Z.). E. Witte, geb. Douw, (D.). N. Schilder, geb. Wiering, (D.). C'. Harrijvan, geb. Gramberg, (Z.). A. Vcrbcrne, geb. Wildeboer, (D.). E. van 't Hert, geb. Bijl, (Z.). C. F. C. van Kiel, geb. Staderinann, (D.). OVERLEDENE. Grootkerk, (4 jaren). A. Pool, (59 jaren). M. M. Kaan, (21 maanden). J. C. vau Tonningen, (27 jaren). D. Koppen, (20 da gen). J. C. Gulant, (70 jaren). G. de Ring, (44 jaren). J. Witte, (1 dag). Ambtshalve ingeschreven 3. van 2027 November 1863. ONDERTROUWD: Geene. GEHUWD: Gccnc. GEBORENCatharina Maria, dochter van Pietcr Koning Cz. en Antje l isman. Klaas, zoon van Jan Bruin en Neeltje Kikkert. Agathu Cornelia, dochter van Pieter Jans Smit en Trijntje Smit. Johamics Adriauus, zoon van Reijer Zoetelief en Neeltje Kooger. Aatje, dochter van Klaas Vlaming en Neeltje Boon. Anna Elisabeth, dochter van Jan Molenaar en Trijntje Smit. Avie, zoon van Jan Kooger Az. eu Trijntje Timmer. Jantje, dochter van Ger- rit Foriner en Roelofje Schagen. C'oruelia, dochter van Siinon Breiner en Naantje Visser. reu) OVERLEDEN: Elisabeth Wageuaar lid., (57 jaren). Geertje Prins, (4 ja- n). Aagje Plaatsman Wd. Klaas Vlaming, (78 jaren). Van MIDDELBURG30 Noa. 's morg. 6 ure. 1, 3 eu 5 Dee. 's morg. 7 ure. 6 Dcc. 's morg. 7 ure 30 min. Van ROTTERDAM: 30 Nov.. 1, 2 en 4 Dec. 's morg. 10 ure. Aangekomen schepen te Batavia vóór 29 Octoher. Quartet, kapt. Mulder; Regina Maris, kapt. Ouwehand; Telegraaf, kapt. Roliifs; Cornelis Gips, kapt. Seijffert; De Schelde, kapt. lloffman; Jacoba Christina, kapt. Jaski; Wassenaar, kapt. Hofstee; Gebroeders, kapt. de Groot en Henrietta Maria, kapt. Tjebbes, alle 9 van Amst.; Graafstroom, kapt. de Boer; Rudolf, kapt. MeinsmaIda Willemina, kapt. Rotgans; Jhr. Mr. van der Wal van Pnttershoek, kapt. Lammerts; Lammina Elisabeth, kapt. Pot; Kortenacr, kapt. Schuchard; Eugenie, kapt. Bargman; Nijverheid, kapt, Schaap; Susanua Johanna, kapt. Peters en Cornelia Hendrika, kapt. Swart, alle 10 van Rott.; Walcheren, kapt. van der Ileyden, van VlissingenHollandia, kapt. Wap; Haamstede, kapt. ter Marsch en Laura Adèle, kapt. Lund, alle 3 van Shields; Hellevoetsluis, kapt. Steffen, van MulbourneJan van Galen, kapt. de Boer; Catharina Wilhelniina, kapt. Kluin en Generaal Michiels, kapt. Visser, alle 3 van ChinaMaria Adolphina, kapt. Blom, van Saigon. Aangekomen van 1828 November ter losplaats HELDEN, om aldaar te lossen, de volgende schepen, gekomen van: MEMEL. NachinaLammechina,B.J. Rijnberg. 2256scheff.Rogge,1296s.Gerst.j. T.Beu- NE WCASTLE.Naiad,W.Graham.l5Sek.SteenkAY. Hoven, teltott. (kers,teSchied. der Gemeente HELDER, op Dingsdag den lsten December 1863, des avonds ten zeven ure. Bevallen van eene Dochter, J. C. LEIJERPRINS. Nieuwediep, 25 November 1863. De avond, toen ik met de Stoomboot te 1—Oude Schild op Texel aankwam, en defbeide volgende dagen, zijn mijop mijnen ouden dag, wel de gewigtigste van mijn leven. Ik heb reeds veel ondervonden, maar toch, zulke dagen als toen heb ik nog nimmer beleefd. Ik wenschte graag de vlag te hijschen op den toren van mijne geboorteplaats, even als vóór vijftig jaren; dat was voor mij, oude man, reeds een groot genoegen en voorregt; maar dat gij, lieve schepsels! mij eene eere bewezen hebt, die ik dacht, dat alleen een keizer of koning toekwam dat gijlieden mij zoo liefderijk zoude verplegen eii mij eene eereplaats zoudet geven in uw feestgezelschap, dat, lieve menschen! kon ik nimmer denken. Daardoor, en door nog zooveel liefde en eer bovendien, als gij mij bewezen hebt, wordt ik gedwongen, om alle Oude Schilders op Texel mijnen opregten dank te betuigen in deze Courant. Ik wilde wel eenige brave menschen, die ik gezien heb dat bijna te veel voor mij zorgden, met name noemen, maar ik weet, dat die goede menschen dat niet hebben willen, en omdat al de Inwoners van het Oude Schild hebben medegedaan, om mij, oude man, zoo eene groote eer te bewijzen, daarom zeg ik u allen duizendmaal dank er voor, en verzeker u allen, dat, zoolang als ik nog leven zal, er nooit eenen dag zal aanbreken, waarop ik niet met liefde en dank aan het Oude Schild denken zal en daarom zeg ik u allen, Oude Schilders! dank voor de eer en liefde, die gijlieden bewezen hebt, op den 16den, 17den en 18den dezer maand, aan mij, Uwen ouden vriend, Nieuwediepden 28 November 1863. jMejufvrouw C. JANZENLAVEN, Binnenhaven, j vraagt ten spoedigste eene bekwame DIÏUVSTBODE goed kunnende koken.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2