NIEUWEDIEPER COURANT M 105. UOi\l)Elt I» AG OËCËllIltË It. EN EEN-EN-TWINTIGSTE 1 JAARGANG. BINNENLAND. 1005. HELDER en NIEUWEDIEP, 23 December. HILDiRSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. iu den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. 0 franco per post.. w 1.50. Enkele nommer30.10. Men abonneert rich bij alle Bockhandelaars en Post directeuren. Ady"in'FNTlKN worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, II 422,aan denBelder,totllure, De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte, die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Zr. Ms. korvet met stoomvermogen Primes Amelia, kommandant kapt.-luit. ter zee J. J. Wichers, den 18 dezer van hier vertrokken, is den 21sten daaraanvolgende, des namiddags ten 4 ure, te Ply- mouth binnengekomen. Alles wel aan boord. Gisteren heeft alhier weder een storm gewoed, gepaard met hagel- en regenbuijen. Men vreest, dat er in dezen omtrek op zee weder zeerampen hebben plaats gehad. Niettegenstaande het holle water en den sterken wind uit het N.W., kwam de stoomboot Texel toch 's namiddags alhier aan. Door eene vriendelijke hand zijn wij in staat gesteld de volgende •opgaven omtrent weer en wind mede te deelen BAROMETERHOOGTE: m. m. m. m. Op den 18den gemiddeld 771.31, dat is 11.67 boven normaal; na dien dag m. hi. is hij gedaald tot op gisteren morgen 5 u. 36 min. 746.40, dat is 13.38 onder m. m. den normaal, is toen weder gaan rijzen tot gisteren avond, 760.58 te 8 uur. WINDDRUK en WINDRIGTING: 's Nachts 0 u. 0 m. 28 pond, windrigting W.Z.W. 4 n. 0 m. 41 W. S d. 0 iu 58 N.W. 's Morgens 8 n. 0 m. 45 10 n. 0 ui, 50 11 u. 0 m. 68 's Namiddags 1 u. 0 m. 61 3 u. 15 m. 80 ,t v 6 u. 30 m. 60 9 u. 0 m, 24 N.N.W. 's Nachts 12 u. 0 m. 23 N. W. 22 December Vloed te 5 u. 20 min. namiddag: 1.720 el boven A. P. De gezagvoerder der stoomboot Texel deelt ons heden het volgende mede; „Gisteren bij den storm ontwaarde ik, bij mijn afvaren met de stoomboot Texel, een kofschip, dat scheen in gevaar te zijn. Mijn dienst verrigtende, kwam ik ten half een ure weder in de haven van Texel en ontwaarde toen verder niets door 'den hevigen storm. Heden morgen ten 5 ure de storm iets bedaard zijnde, zond ik een mijner schuiten uit in derigting, waar ik liet gevaar had opgemerkt; deze kwam op die plaatsen zag een sehip, met de masten nog slechts boven het water uitstekende. De schipper P. P. Bruin, wien in dit geval alle lof toekomt, ontzag de schuit niet; hij ontwaarde nog leven in de masten en schoot daar tegen aan, sprong zelve aan boord, bijgestaan door zijn knechts C. Dijker en Jacob Ilillenius, en alzoo gelukte het hun den loods C. J. Buis en den jongen, genaamd de Jong, die zich reeds van gisteren morgen 9 tot heden morgen 8 ure iu het want en op het dek hadden staande gehouden, geheel uitgeput, te redden. De wakkere schipper Bruin had kracht genoeg om den loods en jongen te redden, niettegenstaande de lijken van stuurman en matroos rondom de levenden in het want hingen. De kapitein, stuurman en twee matrozen zijn omgekomen. De kof was genaamd Jolianna ilargarethd, kapt. L. E. Koning, van Newcastle naar Zwolle bestemd. Bij de Directie der Marine alhier had gisteren de herbesteding plaats vau de levering van Witbrood, ten behoeve van het Marine- Hospitaal. Ingekomen 6 inschrijvingsbilletten, als, van de heeren A. Peterse, 22.D. Hoogenbosch, 22.-; W7. A. Overtoom, 21.25; M. Witsenburg, 20; J. Ligtenberg, 19.40 cn J. Verfaille, 19.10 de 100 Ned. ponden. Heden heeft bij de Directie der Marine alhier de aanbesteding plaats gehad van het uitbreiden der Spoorwegen en het uitvoeren van eenige andere werkzaamheden op 's Rijks Marinewerf Willems oord. Ingekomen 3 inschrijvitigsbilletten. als, van de heeren: P. Dekker 8988, S. Gooien, 8567 en 11, Vos, 8238. Z. M. heeft met ingang van 1 Jan. 1864 o. a. tot school opzieners in de provincie Noord holland herbenoemd: voor het 6de schooldistrict den heer M. Luymes, te Alkmaar, en voor het 9de •■schooldistrict den heer Mr. Wr. Bok, te Texel. Z. M. heeft den off. van gez. 2de kl. WT. J. Cramer van Baumgarten, thans dienende in Oost-Indië eervol uit de zeedienst ontslagen met den laatsten der maand, waarin dit besluit te zijner kennisse zal worden gebragt; met den 1 Jan. 1864 benoemd tot kapt.-luit. ter zee den luit. ter zee 1ste kl. G. Lambert; en tot luit. ter zee 1ste kl. de luit. ter zee 2de kl. A. W. Walther. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft, in hare zitting van jl. Maandag, met 33 tegen 2 stemmen aangenomen het wets ontwerp betrekkelijk de Nederlandsche Bank. In de verslagen omtrent het onderzoek dier Kamer, ter zake van de Staatsbegrooting voor 1864, komen beschouwingen voor, door onderscheidene leden in het midden gebragt over het beleid der buitenlandsche betrekkingen en van ons koloniaal staatsbestuur. Omtrent het eerste purtt, Buitenl. Zaken, bevelen die leden der regering eene meer clan gewone voorzigtigheid aan. Zij hoopten, dat de regering mogt doordrongen zijn van het gevoel der groote ver antwoordelijkheid, die op haar rust. Zij wilden, dat onze betrek kingen buitenslands eerbied, aehtinsr en vertrouwen zouden inboe zemen,vooral ook met het oog op de tegenwoordige tijdsomstandigheden. Betreffende het beheer der koloniën werd opgemerkt, dat door deze regering en inzonderheid bij 't optreden van den tegemvoor- digen minister van dat departement de toezegging was gedaan, dat de regeling vau gewigtige onderwerpen op koloniaal gebied zou geschieden bij de wet. Tot nog toe scheen evenwel aan die toezegging geen gevolg te worden gegeven, daar onderschei dene partiële wijzigingen en eenige ingrijpende maatregelen, zelfs buiten medewerking der wetgevende magt, hebben plaats gevonden. Omtrent beide punten, gelijk mede ten aanzien van eenige andere, is door de regering reeds geantwoord. Zij verzekert, dat het haar ernstig streven is, de neutraliteit op waardige wijze te handhaven, te midden der moeijelijke tijdsomstandigheden in ons werelddeel. Omtrent koloniën bevat het antwoord de meest geruststellende ver zekeringen, dat de belangrijke wetsontwerpen voor Oost- en If'est- Indiê', voorbereid of voltooid, weldra aan het oordeel der wetgevende magt zullen worden onderworpen. Den 31 dezer zal aan het Prov. Gouvernement, te Haarlem, worden aanbesteed: het onderhoud van de Groote en andere Rijks wegen in de provincie Noordholland, gedurende de jaren 1864, 1865 en 1866, in vijf perceelen. Den 20 dezer is op het strand te Texel aangespoeld eene sloep, van buiten wit en zwart geschilderd, met witten rand, van binnen groen en rood, aan de binuenzijden van den spiegel leest menJohn Lynn-Sam. Billing. Aan genoemde sloep was nog 4 vadem ketting als vanglijn. Men schrijft van Terschelling het volgende: „Ik ben toeschouwer geweest in 't pakhuis, waar de kisten en koffers du- verongelukte landverhuizers geopend werden, om den inhoud door de burgers te doen droogen. Maar welk een stof tot overdenking! Enkele koffers met dege lijke» inhoud. De kleedingstukken geven eene'denkbeeldige voorstelling van den bezitter. Hier een koffer met heeren— en dnmesklcediDg. Daar kindergoed, blijkbaar vau een paar jonggehuwden, die, met volle hoop en blijden moed, in een ander werelddeel hun gelnk dachtcu te vinden, maar helaas! Een pho- tographisch portret doet deuken aan eene moeder, die nu een zoon of dochter te ben tenen heeft. Daar tegenover een ruwe kist, die blijkbaar toebehoord heeft aan een armoedig gezin. Neen, die man had niet veel anders dan het geen hij aan het lijf had, desgelijks ook niet do v rouw Veel was waarlijk, zelfs voor den arme, het oprapen niet waard. Willigt hebben zij meer gedicht aau hunne kinderen, aan hunnen zuigeling, voor wie meer voorraad voorhanden was Wie weet hoe zij hebben gearbeid en gespaard, om het noodige reisgeld bijeen tc krijgen, in de hoop van een meer belovend vaderland... en... Welk een onnoodige ballast, waarmede sommige kisten waren opgevuld! Behoorden sommiec nl tot de kajuit, terwijl de overigen in liet tnsschendcks, of als schepeling in het logies hunne afzonderlijke plaatsen hadden. de dood heeft ze vereenigd en alle on-erschcid weggenomen! Gord deed liet mij, dat er, ik zo» haast zeggen niet écn kist of koffer geopend werd, waarin niet een Nieuwe Testament, gezang— en gebedenboek, of ook een misboek gevonden werd. Mog- ten zij van die boeken maar een getrouw gebruik hebben gemaakt cn alzoo verhuizers zijn geworden naar een nog heter vaderland

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 1