BUITENLAND. ia Noordbrabant worden pogingen ia het werk gesteld tot verkrijging van een spoorweg, die Tilburg langs 's Hertogenbosch met Nijmegen verbinden en zich aansluiten zal met de Belgische spoorwegen. Reeds is bij de regering concessie daartoe aan gevraagd. Den 21 dezer heeft men in de nabijheid van Tilburg het lijk gevonden van zekere Hendriks, gewezen molenaarsknecht aldaar. Hij had zich met een knipmes den hals afgesnedenhij tv as een braaf en oppassend jongeling, zoodat men niet begrijpen kan, wat hem tot dien zelfmoord geleid heeft. Men verneemt, dat de predikant B. G. Clement, belast met de dienst voor de niet Roomsch-Catholieken in het Koloniaal Militair Invalidenhuis op Bronbeek, f 353.66 aan den luit.-kolonel kommandant Sinits heeft ter hand gesteld, ten behoeve van het kerkefonds. Genoemd bedrag is de zuivere opbrengst van de door dien predikant uitgegeven leerrede: Eerste Misselijke Godsdienstoefening. De heer B. te C'ortenoever, onder Brammen, heeft dezer dagen niet minder dan acht paarden verloren, die zeer kort na elkander gestorven zijn. Het schijnt, dat het hooi. waarmede zij gevoederd werden, met vergiftige planten vermengd is geweest, door deze acht allen gebruikt hadden van het hooi, dat op een en hetzelfde stuk land was gewonnen, terwijl vier veulens van denzelfden eigenaar, die daarvan niet hebben gegeten, volmaakt gezond zijn gebleven. Deskundigen te Arnhem hebben zich met het onderzoek van het voeder belast. Een koe van den landbouwer E. P. Piersma, te Oldeboorn, heeft dezer dagen een kalf geworpen met vijf pooten. De vijfde poot, waaraan nog weder een bijpootje, is ongaveer een palm korter dan de andere vier pooten en zit langs den hals tot boven den nek vast. Dit dubbele en als overtollige been schijnt het beest weinig of niets te hinderen, daar het zeer wel tiert. De wetsontwerpen tot verhooging der grondbelasting, waar mede alléén Limburg bedreigd wordt, alsmede dat tot verhooging van den accijns op de bieren, veroorzaken te Maastricht buiten gewone sentatie, en ziet vooral de kleine grondeigenaar en pachter dit met kommer te gemoet; men hoopt echter dat de Staten-Generaal de onbillijkheid tijdig hiervan mogen zieu; te meer dewijl er alsnog geene algemeene kadastrale herziening voor alle provinciën heeft plaats gehad. Van de zijde der Franscht regering wordt het betreurd, dat door Engeland geen gevolg is gegeven aan de uitnoodiging, om te Parijs een congres van vorsten te doen plaats hebben, ten einde te beraad slagen over eene vredelievende oplossing der hangende vraagstukken. Als een bewijs hoe betreurenswaard het i3, dat de goede bedoelin gen van keizer Napoleon zoozeer zijti mistrouwd, wijst de Fransche minister van Buitenl. Zaken op den oorlog, die tusschen Duitschland en Denemarken dreigt uit te breken. Ware er nu een congres tot stand gekomen, men had dan kans gehad om verzoening te bewer ken tusschen de overeenkomsten van vroeger gesloten traetaten en de wenschen der bevolking. Thans is dat niet mogelijk en zonder de noodige tusschenkomst van Engeland dreigt de oorlog weldra hare verwoestingen aan te brengen. De minister is echter onregt- vaardig, waar hij de schuld van 't niet tot stand komen van 't congres uitsluitend aan Engeland geeft; het blijkt toch, dat Oosten rijk evenzeer het congresplan verijdeld heeft. In den Franschen Senaat zijn stemmen opgegaan tegen de gewa pende tusschenkomst der Franschen in de Poolsche aangelegenheden. Een der leden noemde zulks een gewaagde onderneming, waarvoor hij hoopte, (lat de wijsheid des keizers Frankrijk mogt behoeden. Pruissen levert bij voortduring een zonderling schouwspel op, als men let op de verhouding tusschen regering en vertegenwoordi ging. Bij iedere aangelegenheid neemt de verwijdering tusschen beiden toe. Dat hierdoor den voortgang en de bevordering van 's lands welvaart zeer wordt belemmerd, is gemakkelijk te begrijpen. Omtrent het voeren van den Deensch-Duitschen oorlog heeft het Huis der Afgevaardigden met groote meerderheid van stemmen verklaard, niet genoeg vertrouwen in de regering te stellen en zich per adres tot Z. M. den koning gewend, om dat wantrouwen luide te openbaren. De regering rekent er dan ook maar weinig op, dat er genoegzaam vertrouwen in haar wordt gesteld, om de staatsbe- grooting goed te keuren; zij heeft voorgesteld, om, in zulk een geval, haar vrijheid te geven, op het bedrag der vorige begrooting voort te werken. Het Heeerenhuis heeft echter met groote raeerder- beid van steramen verklaard, in de regering veel vertrouwen te stellen. Op al de Staats-spoorweglijnen in België vindt men tegenwoordig rijtuigen van de 3de kl. voor dames, die alleen reizen. Te Parijs werd dezer dagen eene schilderij van Rembrandt, voorstellende: „David spelende voor Saul," in veiling verkocht voor 10,000 francs. Naauwelijks was de hamer gevallen, of een aan zienlijk liefhebber kwam en bood den gelukkigen kooper 25,000 frs. De laatste kon deze verzoeking niet wederstaan. Een bekend geneeskundige te Parijs is in hechtenis genomen, onder beschuldiging van eene nog jeugdige vrouw vergiftigd te hebben, wier leven voor 550,000 frs. verzekerd was. Nadere bijzonderheden ontbreken. Dezer dagen werd te Parijs openbaar gemaakt het programma der lessen bij het College de Erance aldaar. Omtrent den cursus van den hoogleeraar Rénan, de schrijver van Het -leven van Jezus," staat vermeld, dat de opening daarvan nader zal worden aange kondigd. Men meent daarin te zien een bewijs, dat die lessen niet gehouden zullen worden en herinnert zich, dat de regering in zulk een geval gewoon is te handelen, zooals wij hiervoor vermeldden. Te Parijs is sprake van de oprigting eener nachtdienst voor de omnibussen. De ondernemer beweert, dat er 500,000 personen lederen nacht en 's morgens vroeg op de straat aanwezig zijn, die, öt' uit de schouwburgen, of van partijen komen, öt' zich naar hun werk begeven. Sedert lang bestaat het plan, om Parijs door een kanaal met de zee te verbinden. Men zegt thans, dat het benoodigde kapitaal daarvoor in Engeland is bijeengebragt. Het ontwerp voor de te verleenen concessie wordt bij den Raad van State behandeld. De Insurance Record berigt, dat vele levensverzekeringmaat schappijen het leven van keizerin Eugenie hebben verzekerd te zamen voor eene som van 200,000. Hoe vlug de criminele regtspleging in Engeland is, kan blij ken uit het volgende. Samtiel Webster vermoordde Zondag 's och tends de vrouw, waarmede hij leefde; hij werd dadelijk gearresteerd en den volgenden dag verscheen hij voor de politie-regtbank van Southwark. Twee uur later werd hij in staat van beschuldiging gesteld. Woensdag daaraanvolgende werd hij voor het hof van assises gevoerd hij luid geen verdediger. De president vraagde hem of hij schuldig was of niet en hij erkende zijne misdaad. liet openbaar ministerie merkte daarop aan, dat de beschuldigde geen verdediger had en dat men hem den tijd niet had gelaten met iemand te raadplegen; het drong daarom op uitstel van de hehan- deling aan. De president verklaarde dat Webster ten volle zijne misdaad had bekend en dat uitstel onnoodig was. Weinige oogen- blikken later was Webster ter dood veroordeeld. Met 1 Jan. treedt in Ierland eene nieuwe wet in werking, waarbij, op eene boete van 10 sh., het vaccineren van kinderen, na dien datum geboren, verpligtend wordt verklaard. Omtrent de uitbreiding der Prnissische spoorwegen wordt gemeld, dat zij in een jaar tijds van 3869 strekkende mijlen tot 4683 mijlen zijn vermeerderd. Bovendien zijn nog 66 nieuwe lijnen met 1300 mijlen hoofd- of nevenrigting in ontwerp. De Rhein- und Ruhr-Zeitung meldt, dat voor eenige dagen te Oberhausen eene afschuwelijke misdaad is gepleegd. Toen de kinderen 's avonds uit de school huiswaarts keerden, kwam een nog onbekende man bij hen en bood aan een twaalfjarig jongentje 4 pf. aan, indien het hem in het boseh wilde vergezellen. Het kind nam het aanbod aan, terwijl de overige scholieren hun weg ver volgden. Later vond men het lijk van het kind in het bosch liggen, met den hals doorsneden en den buik opengereten, zoodat de ingewanden er uit hingen- Het monster, dat dit gruwelstuk beging, was gekleed in een wollen buis, had een zwarten knevel baard en droeg een pakje op den rug. Voor eenige dagen stond een papierfabriekant, in de nabijheid van Iglo op Zips Oostenrijkhij de beek, wier water het rad zijner fabriek in beweging brengt. Onverhoeds nadert een beer, die den fabriekant zoo onzacht omarmde, dat hij waarschijnlijk spoedig zou zijn gestikt. Gelukkigerwijze verloor hij zijn evenwigt en stortte met zijn slagtoffer in de beek. Het koude bad deed de woede van het dier plotseling bedaren, zoodat de fabriekant zijn leven kon redden. Naar men verneemt, zal binnen kort te Wittenberg het stand beeld worden opgerigt. ter eere van Jlelanchton, die voor 303 jaar aldaar is overleden. Het is te Berlijn gegoten en zal galvanisch verguld worden. Uit Rheda meldt men het volgende treffende voorval, dat aldaar onlangs, bij een geweldigen brand, heeft plaats gevonden. Eene vrouw wilde hare brandende woning binnendringen, om, zoo als zij zeide, haar bed te redden. De omstanders trachtten haar eerst met goede woorden terug te houden en gebruikten, toen dit niet hielp, geweld, zeggende, dat het eene dwaasheid was, het leven te wagen voor een bed. De vrouw wist zich echter los te rukken, vloog het brandende huis binnen en vond haar kind, dat zij reeds lang gered waande, in het bewuste bed. Zij had juist nog tijd om kind en bed te redden, want, toen zij juichend buiten kwam, stortte het huis in. Te St. Petersburg is de scheepvaart reeds den 26 Nov. ge sloten, Het ijs was zoo sterk geworden, dat de keizer, die den vorigen dag aan boord van zijn stoomjagt naar Kroonstad was gevaren, nog slechts met moeite Oranienbaum weder kon bereiken. In den ochtend van 19 dezer was de thermometerstand te St. Petersburg 6. 9. Volgens de Levant Herald heeft de heer Delaporte, Fransch consul te Bagdad, in de nabijheid van het dorp Zejjil, niet ver van de plaats waar het oude Babyion eenmaal stond, opgravingen doen bewerkstelligen. Bij die gelegenheid zijn voorwerpen van groote waarde gevonden, herkomstig uit den tijd van Alexander den Groote. Te Petersburg in Noord-Amerika heeft onlangs eene veiling van negers plaats gehad, die zeer hooge prijzen bedongenzoo werd voor een meisje van 10 jaren 3100, voor twee knapen van 17 en 19 jaren 3450 en 3900 dollars betaald. Den bekenden guerilla-generaal van het leger der Zuidelijken in Noord-AmerikaJohn Morgan, is het gelukt uit zijne gevangenis te ontsnappen, vergezeld door zes zijner mede-officieren. De ont- vlngting was goed beraamd en werd niet minder goed uitgevoerd. De gevangenen waren gehuisvest in het kasteel Merion, bij Columbus OhioHet gelukte Morgan, den avond vóór hunne ontsnapping met zijn broeder Dick van cel te verwisselen. In de benedencellen hadden zijne mede-gevangenen gaten gemaakt in den vloer door meer dan 1 voet dikte metselwerk en die in een 4 voet wijd riool uitkwamen. De eenige werktuigen, daarvoor gebruikt, waren een paar kleine messen. Voor een paar weken had een der gevangenen den wachter om eenige planken verzocht voor den bodem der cel len, zeggende, dat. de vochtige steenen te ongezond waren. De onnadenkende cipier gaf de planken, die gebruikt werden om de gaten te bedekken. In den naclit hunner ontvlmrting lieleu zij zich af in het riool, maar vonden zich bedrogen, dewijl het zware ijzer en metselwerk aan den ingang hun den doortogt belette. De nieuwe Jean Valjeans maakten nu een gat naar hoven, maar ongelukkiger wijze onder een hoogen hoop steenkolen, die, instorteude, hen op

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1863 | | pagina 2