BUITENLAND. D. A. C. Ebell, met ingang van den 1 dezer, bevorderd tot lste luit.-kwartierm. bij dat corps. Men leest in de VolksvriendDe jenever-rampen van Neder land, _|gedurende het jaar 1863 maandelijks door ons medegedeeld, een klein staaltje slechts van de werkelijkheid, geven 65 gevallen van gevangenneming en veroordeeling; 11 van moord en manslag; 11 van verwonding en mishandeling; 50 zelfmoorden! De onvolledige opgaven uit Utrecht en Leiden overgenomen, ver melden nog aan veroordeelingen voor het kantongeregt wegens open bare dronkenschap: Leiden 97, Utrecht 222 personen. Door den minister van Oorlog is bepaald, dat weder geoe fende miliciens van het wapen der infanterie, in werkelijke dienst of pvel met onbepaald verlof, bij het leger in Oost-Indik kunnen overgaan, onder genot der daaraan verbonden gratificatie van 120. Ten gevolge van het aftreden des ministers van Buitenlandsche Zaken is de minister van Marine, de heer Iluyssen van Kattendijke, tijdelijk met de portefeuille van Buitenlandsche Zaken belast. In de gemeente Zijpt zijn, bj eeue bevolking van 5887 zielen, in 186-3 geboren 136 zonen en 137 dochters, te zamen 2 73 kinderen; het aantal sterfgevallen heeft 147 en dat der huwelijken 58 bedragen. Gedurende het jaar 1863 zijn ter stadswaag te Alkmaar gewogen 18,537 stapels kaas, wegende 3,883,054 N. p., tegen 3,922,572 N. p. in 1862. Het ijs maakte ook in de nabijheid van Hoorn reeds twee slagtoffers. Nieuwjaarsdag waagde zich een 12jarige jongen op het ijs eener treksloot onder Veenhuizeii, met het ongelukkig gevolg, dat het onder zijne voeten wegzonk. Een landbouwer had het geluk hem boven water te brengen, doch tevens de onbezonnenheid, om den bewusteloozen knaap voor het huis op een bleekveld te leggen. Een buurman bemerkte eerst een geruimen tijd later dat er nog leven in den drenkeling was en bragt hem in het achterhuis van den landbouwer, waar hij, op den steenen vloer nedergelegd zijnde, weder tot bewustzijn kwam. Hiermede nog niet tevreden, bragt men hem in het vertrek en plaatste hem daar voor het vuur, welke zonderlinge behandeling oorzaak moet geweest zijn, dat de knaap reeds den volgenden morgen bezweken is. Onder Schellink hout had den 3 dezer een haast nog treuriger voorval plaats. Een boerenknecht reed daar op de vaart voor den wind af, sloeg geen acht op eene brug, waar hij onder door moest, en reed daar in volle vaart tegen aan. Hij sloeg achterover en verbrijzelde zich den schedel. Zijn toestand geeft weinig hoop op herstel. Deelden wij in eene der laatste nommers van den vorigen jaargang eenige bijzonderheden mede, betrekkelijk de Vereeuiging tot bevordering van Beeldende Kunsten en hare werkzaamheid in het afgeloopen jaar, thans zijn we in staat gesteld, omtrent den uitslag der verloting van kunstwerken, die 30 üec. jl. te Amsterdam heeft plaats gehad, het volgende mede te deelen Het getal der geplaatste aandeelen bedroeg 2S22, waarvoor wer den aangekocht 32 schilderijen, 9 teekeningen en 12 medailles. Van deze kunstwerken zijn bij de verloting toegewezen 2 schilderijen en 1 medaille aan leden van het Koninklijk Huis, aan aandeel houders: te Amsterdam 16 schilderijen, 5 teekeningen en 9 medailles, te Batavia 1 schilderij en 1 teekening, te Haarlem 1 schilderij en 1 teekening, te Botterdam 3 schilderijen, te Logchtm, te Zotst, te Hoge, te Schiedam, te JVeesp, te Zufphen en te Zicolle ieder 1 schilderij, te Ammerzoden en te Samarang ieder 1 medaille, te Utrecht 1 schilderij en 1 teekening, te Groningen 1 teekening. Op St. Nikolaasavond kwam in zekere woning te Kaatsheuvel St. Nikolaas een bezoek brengen, om zijne gaven onder de kinderen uit te deelen. De kleinen verschrikten en begonnen te bidden; middelerwijl bragt St. Nikolaas aan kisten en kasten een bezoek en verdween daarna spoorloos, p. m. 150 bij vergissing met zich nemende. In de laatste dagen zijn te Utrecht vele proeven genomen om kinderen, die aan de kinkhoest lijden, naar de gasfabriek te zenden en hen daar eenige oogenblikkon de dampen te laten inademen, die bij het zuiveren der gas opstijgen. Geene enkele proef mislukte. Naauwelijks hadden de kinderen die dampen ingeademd, of er openbaarde zich beterschap, die door volledige herstelling werd gevolgd. Naauwelijks waren de binnengrachten te Zwolle, met een dunne ijskorst bedekt, of verscheidene hartstogtelijke schaatsenrijders, tevens waaghalzen, vertrouwden zich reeds aan het bedriegelijk ijs toe, ten gevolge waarvan jl. Zaturdag niet minder dan 12, hun lust, met een nat pak hebben moeten boeten. Men heeft gelukkig tot dusver echter geen menschenlevens te betreuren. Men verneemt dat ds. van Rijn getracht heeft een der be waarders van de gevangenis te Zwolle door beloften over te halen, in het geheim brieven voor hem weg te brengen aan een opgegeven adres. De bewaarder heeft dit echter in strijd met zijn pligt geacht. Men meldt uit Groningen, dd. 2 Januarij, het volgende: „De winter is hier ingevallen en het heeft in de laatste dagen vrij sterk gevroren, zoodat de scheepvaart is gestremd en reeds door liefhebbers van schaatsenrijden op de watereu rondom deze stad wordt gereden. Voor de turfschippers vooral zal deze koude niet onwelkom wezen, omdat door hen weinig werd afgezet en op dit oogenblik meer dan vijftig, gedeeltelijk geladen, turfschepen in deze stad liggen. Zoo even vernemen wij, dat het ijs, helaas! reeds een offer heeft geëischt. Een jongeling van 17 jaren, zich op het Noord- Willemskanaal begevende, is door het ijs gezakt en verdronken. Dit. zij een waarschuwend voorbeeld om toch niet te roekeloos zich op de sterkte van het ijs te verlaten." Uit Paramaribo schrijft men, dd. 5 December: „Den 22sten November is van hier vertrokken Zr. Ms. schroef- stoomschip 4de kl. Stavoren, komm. luitenant ter zee 1ste kl. Arendsen de Wolf, en den 26sten Zr Ms. schroefstoomschip Delfzijl, komm. den luit. ter zee fste kl. N. M. J. Kroef, beiden via Rio Janeiro naar Oost-Indiê. De 11. K. Gemeente alhier heeft een groot verlies te betreuren doorhet overlijden van den algemeen geachtcn heer C. Schepers, bisschop van Millipotamus i. p. t. en Ap. vic. van Suriname. In 1859 kwam hij als priester in deze kolonie." Als men de woorden van keizer Napoleon gelooven kan, heeft zich het jaar 1864 onder gunstige vooruitzigteu geopend. .1 e keizer heeft zijn oud programma weder vooropgezet: „het keizerrijk is de vrede." Hij heeft zijnen ministers verzekerd, dat hij dm via de wil zoeken te handhaven, ook ondanks de aan dat voornemen vijandige pogingen van eene naijverige mogendheid. De keizer doet opmerken dat het echter in het welbegrepen belang van die mogendheid zoude zijn om Frankrijk in zijn weldadig pogen te ondersteunen, daar hare welvaart voor een groot deel van hare vereeuiging met Frankrijk afhangt. Als de vrede der wereld door geschenken kon worden gekocht en verkregen, dan voorzeker mogl. men het er voor houden, dat keizer Napoleon en zijne keizerin de geschikste personen konden zijn om tot dit doel met veel vrucht werkzaam te zijn. Kostbare geschenken zijn door de vorstelijke personen aan de raadslieden der kroon vereerd, ter gelegenheid der jaarsverwisseling. En het weelderige l^arijs heeft die handelingen der gekroonde hoofden in de verschil lende kringen der maatschappij nagevolgd, zoodat er in die stad wel duizenden, zoo niet millioenen francs aan nieuwjaarsgeschenken zijn verteerd. De weelde kent in die hoofdstad dan ook geene palende keizerin heeft een pop aangekocht met paarlen en een diamanten halssnoer getooid, die niet minder dan 35,000 francs heeft moeten kosten. De Deensch-Duilsche qusestie nadert nog volstrekt hare oplossing niet. Een poging daartoe door Engeland aangewend met het voor stel tot een congres, uitsluitend aan deze aangelegenheid gewijd, is door Frankrijk tot heden toe nog niet aangenomen. De Erausehe regering wil daarmede gewacht hebben totdat de Duitsche Bonds vergadering door een onverhoopt besluit, aandruischende tegen de in 1852 te Londen vastgestelde erfopvolging, daartoe aanleiding geeft. Tot het bezetten van Sleeswijk heeft keizer Napoleon almede zijne goedkeuring geweigerd en zich alleen bepaald tot het vragen van opheldering bij de kabinetten van JVeenen en Berlijn. En wat heeft nu inmiddels de Bondsdag te Frankfort gedaan? Er was een voorstel ingediend van wege Oostenrijk, strekkende om den hertog van Augustenburg uit te nooiligen, onmiddelijk het land te verlaten. Met 9 tegen 7 stemmen werd echter dit voorstel verworpen. J-uxein- burg stemde met Pruissen en Oostenrijk voor. De Duitsche troepen schrijden intusschen voort, terwijl de ingevallen vorst het water hun tot een voetpad wordt, om met het bezetten der hertogdommen voort te gaan. Uit Italië verneemt men zoowel oorlogzuchtige als vredelievende berigten. Tot de eerste wordt gerekend het gesprokene door koning Victor Emmanutl op den Nieuwjaarsdag van het behoud des vredes getuigen zoowel de ernstige vertoogen van Frankrijk en Engeland, om het ongeduld der Italiaansche regering te temperen als het logenstraffen van het berigt, dat de militaire kommandanten in de verschillende deelen des rijks tot het nemen van beschikkingen voor een oorlog met Oostenrijk waren aangeschreven. Het Dagbl. v. 's Grav. deelt mede, dat, volgens een telegram over Petersburg ontvangen, de nieuwbenoemde koning George I van Griekenland Athene zou hebben verlaten, inziende, dat hij niet in staat was aan den verwarden toestand iu dat land een einde te maken Aan het departement van Marine in Frankrijk houdt men zich thans bezig met het zamenstellen van een stelsel van signalen om aan de schepen in de nabijheid der kust en in de zeehavens de meteorologische waarnemingen van het observatorium te Parijs mede te deelen. Te Parijs wordt voor de gekostumeerde bals een partij whist georganiseerd. Gekostumeerde dames en heeren nemen er als kaar ten deel aan, waarvan de namen door het lot worden aangewezen. De laatst uitkomende kaart is troef. Volgens het jaarlijksch verslag der admiraliteit bestaat de Engelsche oorlogsvloot thans uit 975 schepen, zonder nog een groot aantal vaartuigen, die niet voor de active dienst geschikt zijn, mede te rekenen. Onder dit aantal zijn 72 linieschepen van 74 tot 121 stukken geschut, 42 schepen met 60 tot 74 stukken, 94 stoom-en andere schepen met 22 tot 46 stukken, 25 schroefstoomkorvetten, ieder met 21 stukken. De vloot telt 185 stoomkanonneerbooten, ieder gewapend met 2 Armstrongskauonnen en bijna allen van stoomwerktuigen van 60 paardenkrachten voorzien. Ongeveer 300 schepen zijn in active dienst; de overigen zijn grootendeels vol doende uitgerust om, op het eerste bevel, gereed te zijn om zee te kiezen. In het afgeloopen jaar zijn 9 nieuwe schepen van stapel geloopen, waaronder 6 gepantserde; 11 pautserschepen zijn nog in aanbouw. Gedurende de 11 eerste maanden van 1863 zijn er in Enge land ingevoerd 7,360,848 paren handschoenen. Bij de heeren Bacon Co., te Londen, is eene kaart van Noord-Amerika verschenen, op welkè met verschillende kleuren de vorderingen der bondslegers en de verandering van grondgebied der strijdende partijen worden aangewezen. De heer Dreher, te ADtenen, is, uit den schouwburg komende, plotseling overleden. Hij was de grootste bierbrouwer van het vaste land en laat zijne weduwe, een 14jarigen knaap en circa 6 millioen florijnen na. Volgens berigten uit Danfzig is aldaar des 2 dezer de her innering gevierd aan den aftogt der Fransehen vóór 50 jaren en de overgave der stad aan de Pruisen. Op den 2 Jan. 1814 heerschte dientengevolge in die stad eene groote vreugde en op de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 2