BUITENLAND. De pogingen, door het Nederlandsch Bijbelgenootschap aange wend, om met de verschillende talen ran den Oost-lndischen Archipel, ter bevordering van zijn bijzonder doel, bekend te wor den, dragen ook voor de wetenschap en voor de uitbreiding der beschaving belangrijke vruchten. Zoo wordt thans, als de vrucht van jaren lange studie, in gereedheid gebiagt eene chrestomathie uit de literatuur der Boegmezen, in hunne eigene taal. De eerste aflevering van dit werk, 64 bladzijden beslaande, bevat eene legende over het ontstaan van het rijk van fVadjo en de geschiedenis van vorst Bispoe-Radja. Een en ander heeft men te danken aan het ijverig onderzoek van den afgevaardigde (les genootschaps, Dr. B. F. Matthes, die zich op het Mukassaarsch en de verwante takken dier taal sinds jaren heeft toegelegd. Een ander afgevaardigde, Dr. II. Neubronner van der Tuuk, heeft een Batakscli woordenboek voltooid en is thans bezig om eene spraakkunst van die taal in gereedheid te brengen. Ook voor ambtenaren in onze koloniën zijn deze vorderingen op het taalge bied dier gewesten van groot belang en practisch nut. Men schrijft ons van Texel, dd. 19 dezer: „Men verneemt met leedwezen, dat de nachtwacht Simon Smit, van den Burg, in de ijverige vervulling van zijn pligt, den afgeloopen nacht door de overgroote gladheid der straten is gevallen, met het treurig gevolg, dat beide zijne beenen gebroken zijn en men voor eeue amputatie vau althans een derzelve beducht is." De vertegenwoordiger van de eigenaren der steenkolenmijnen te Hibernia en Shamrock in JVestphalen, heeft ter beschikking van den burgemeester vau Amsterdam gesteld een bedrag van 50,000 Ned. 'ffi steenkolen, vrij van alle kosten, uitgezonderd den accijus, om daarover naar welgevallen te beschikken. Jl. Vrijdag, 's morgens 5 ure, is iemand van Zaandam, op schaatsen naar Amsterdam gereden en toen op den spoorweg naar Hattem gegaau; vervolgens weder op schaatsen over Zwolle, Zwart sluis, VierhuizenIleerenveeu, Akkrum, Grouw naar Leeuwarden, alwaar hij tegen S-| ure 's avonds aankwam. Dit herinnert aan de reis op schaatsen van een zekeren Hagenaar, die 's morgens uit de residentie vertrok en 's avonds te Leeuwarden aankwam, maar die toen zijn weg over de Zuiderzee kon nemen, hetgeen thans nog niet mogelijk is. In den gemeenteraad van Leiden is een voorstel gedaan en in overweging genomen om zich, in het belang van het brandwezen, eene stoombrandspuit aan te schaffen. Door de aanwending van het stoomvermogen op dergelijke werktuigen, schijnt men elders de meest verrassende uitkomsten te hebben verkregen. In diezelfde stad bestaat het plan om een uitspanningslokaal voor fabriekarbeiders en handwerkslieden op te rigten, waartoe een stuk grond bij het gemeentebestuur is aangevraagd. In het op te rigten gebouw zal de nijvere man een biljart, een kegelbaan, dam- en domino-spellen, benevens lectuur vinden en zich tevens kunnen laten bedienen van ververschingen. Als eeue bijzonderheid kunnen wij mededeelen, dat op 13 dezer te Blokzijl op schaatsen heeft gereden een grijsaard van 88 jaren, die tevens nog nagenoeg in het volle bezit van zijn gezigt is. Te Z.utphen kost het ijs jaarlijks eenige menschenlevens. Dezer dagen dronk zekere B., verhit door het schaatsenrijden, uit eene bijt; den 16 dezer werd hij begraven. Een tweede is door een zwaren val in zijne hersenen gekrenkt en ligt ijlende ter neder, terwijl in den namiddag van 16 dezer een jongeling van aanzienlijke familie door het ijs van een stroomend water zakte en slechts met veel moeite door de omstanders gered werd. Onlangs vervoegde zich bij den geweermaker K., buiten de Bureusche barrière te Tiel, een jongen met dringende bede, een pistool, hetwelk die geweermaker voor nieuwjaar gerepareerd had, over te nemen, kunnende hij alsdan voor dat geld zich een paar schaatsen aanschaffen; ten einde zijn verzoek meer kracht bij te zetten, gaf hij te kennen dat die reparatiën bij uitnemendheid goed waren geschied: om zulks te bewijzen haalde hij de haan over en schoot af, doch ongelukkigerwijze was het, vuurwapen geladen en had ten gevolge, dat de glasruiten werden verbrijzeld, de prop het hoofdhaar vau den geweermaker verzengde, zijn bril in stukken vloog en het bed in brand geraakte: overigens kwam men met den schrik vrij; het spreekt vau zelf dat de jongen de twee kwartjes niet ontving. Om een variant te brengen in het ijsvermaak, worden hier en daar al zonderlinge dingen uitgedacht. Om nu niet te spreken van de geeostumeerde optogten in Friesland, heeft men op het Zuidlaardcrmeer eene wilde konijnenvangst op schaatsen georgani seerd, waarbij de jagers in vreemde sprongen met de schichtige holbewoners wedijverden, terwijl de logementhouder Duintjes, te Veetidam, eene zwijuenvangst op het ijs liet houden, die zeker op oorspronkelijkheid van vinding kan bogen. Ten aanschouwe van eene talrijke menigte, had men namelijk een geschoren en met eene vette zelfstandigheid bestreken varken, dat een goed gebruik van zijne pooten kon maken, op den ijsvloer laten loopen en dat, na herhaalde vergeefsche pogingen van de op schaatsen zijnde deelne mers aan den wedstrijd, aan iemand ten deel viel, wien de vangst bijzonder aangenaam was, omdat hij er toevallig geen voor eigen rekening gemest had. Men leest in de Staats-Courant Onder dagteekening van den 14 Nov. 1863, hebben wij de na volgende opgaven ontvangen van de bewegingen der schepen, uit makende het Nederlandsch eskader in Oost-Indië. Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlanden, kapt. ter zee M Cazaux van Staphorst, wachtschip ter reede Batavia, Zr. Ms. korvet Juno, kapt. ter zee J. J. Westerouen van Mee- teren, wachtschip ter reede Soerabaija. Zr. Ms. brik de Cachelot, kapt. ter zee A. D. S. Clarkson, wacht schip ter reede Macassar. Zr. Ms. opnemingsvaartuig Pylades, luit. ter zee 1ste kl. W. Euslie, ter reedevan Batavia, gereed om de opname in Straat Banka te vervolgen. Zr. Ms. sclioonerbrik Makasser, luit. ter zee 1ste kl. jhr. J. B. Everwijn, dienstdoend wachtschip ter reede van Bandjermasin. Zr. Ms. roei-kanonneerboot No. 14, luit. ter zee 2de kl. G. den Berger, dienstdoend wachtschip ter reede Samarang. Zr. Ms. schroefstoomkorvet Medusa, kapt.-luit. ter zee jhr, F. de Casembroot, gestationeerd in de wateren van Japan. Zr. Ms. schroefstoomschip 2de kl. Citadel van Antwerpen, kapt. ter zee G. P J. Mossel, in de wateren van China, komt vermoe delijk bij de vlag op. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. het Loo, kapt.-luit. ter zee H. D. Slegt, gestationeerd ter Oostkust van Sumatra. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. Eeinier Claeszen, kapt.-luit. ter zee G W. F. Moeth, in tiramering te Onrust. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. Iteteh, luit. ter zee 1ste kl. jhr. M. W. Bowier, gestationeerd in de wateren van Menado. Zr. Ms. schroefstoomschip 2de kl. Vice-Admiraal Koopman, kapt.- luit. ter zee J. M. I. Brutel de la Rivière. in tiuimenng VtSoerabaija. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Berlcel, luit. ter zee lste kl. H. E. Bunnik, gestationeerd in de wateren van Celebes. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Vechtluit. ter zee lste kl. jhr. J. S. O. von Schmidt auf Alteustadt, behoort tot de zeemagt bij de expeditie in de Zuid- en Ooster-afdeeling van Borneo. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Haarlemmermeer, luit. ter zee lste kl. A. Jarman, in timmeriug te Soerabaija. Zr. Ms. stoomschip lste kl. Amsterdam, kapt.-luit. ter zee J. P. G. Muller, ter beschikking ter reede van Batavia, sleept het drij vend droogdok van Onrust naar Lassem. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Etna, luit. ter zee lste kl. B. D. van Trojen, ter reede Soerabaija. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Suriname, luit. ter zee lste kl. A. A. 's Graeuwen, behoort tot de zeemagt in de wateren van C'elebes, komt op naar Soerabaija. 'Lx. Ms. stoomschip 3de kl. Celebes, luit. ter zee lste kl. jhr. D. Bowier, in timmering te Soerabaija. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Madura, luit. ter zee lste kl. C. A. IV. Halverhout, is thans ter reede Batavia ter beschikking en bestemd om te adsisteren bij het slepen vau het droogdok van Onrust naar Lassem. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Admiraal van Kinsbergen, luit. ter zee 2e kl. A. Rietveld, behoort tot de zeemagt in de Zuid- en Ooster- afdeeling van Borneo. Zr. Ms. stoomschip 2de kl. Bromo, kapt.-luit. ter zee P. van der Velden Erdbrink, gestationeerd ter Westkust van Sumatra. Zt. Ms. stoomschip 3de kl. Sindoro, tijdelijk komraaudant luit. ter zee 2de kl. jhr. E. de Gijselaar, in timmering te Soerabaija. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Linge, luit. ter zee lste kl M. O. de Kanter, gestationeerd ter Westkust van Borneo. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Montrado, luit. ter zee lste kl. P. Koning, gestationeerd in de wateren van Celebes. Zr. Ms. stoomschip Onrust, luit. ter zee lste kl. P. Roodzant, behoort tot de zeemagt in de Zuid- en Ooster-afdeeling van Borneo. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Apeldoorn, luit. ter zee lste kl. J. A. H. Hugenholtz, gestationeerd in de wateren van Biouw en Linga. Zr. Ms. schroefstoomschip lste kl. Djambi, kapt.-luit. ter zee P. A. van Rees, op reis naar Japan. Men schrijft uit Paramaribo, dd. 20 Dec.Nieuws is alhier zeer schaars. De Mariniers, die gedurende bijna een jaar alhier waren gedetacheerd, vertrekken heden met de 3 Gebroeders naar Holland. Gewigtige beraadslagingen hebben in de laatste dagen plaats gehad in het Wetgevend Ligchaam te Parijs. Jules ÏAvre en Thiers hebben als leden der oppositie het woord gevoerd tegen de regering. Belangrijke redevoeringen zijn door beide genoemde volksvertegen woordigers uitgesproken en Thiers is sinds de dagen van Lodewijk Philips niet zóó de man des volks geweest als thans. Men verze kert, dat het gesprokene door keizer Napeleon niet alleen is opge merkt, maar dat het Z. M. zelfs zeer getroffen heeft. In België bestaat thans eene ministeriële crisis, daar de bewinds lieden hun ontslag bij den koning hebben ingediend, ten gevolge van de nederlaag, die de ministeriële partij bij de verkiezingen te Brugge geleden heeft. Benemarken schijnt in zijne houding tegenover den Duitschen Bond te blijven volharden. Aan een feestmaal te Kopenhagen heeft de voorzitter der Tweede Kamer den wensch geuit, dat de onafhan kelijkheid des lands zoude gewaarborgd blijven. De koning beant woordde dit met te zeggen, dat hij met al zijn kracht dat dierbaar kleinood zou zoeken te verdedigen. Uit Hamburg wordt herigt, dat van alle zijden gewapende gym nasiasten, vrijwilligers en naar militaire wijze georganiseerde schut ters, hertog Frederik het voorstel doen, om naar LLolstein te komen, ter verdrijving van de Oostenrijksche en Pruissische troepen. Er is in den jongsten tijd weder meer en meer sprake van het aauvaarden der Mexicaansche kroon door aartshertog Ferdinand Max. Men verzekert nu dat hij eerlang naar Parijs zal vertrekken en wel met een betrekkelijk klein gevolg, opdat bij zijne aankomst ter plaatse der bestemming, zijne omgeving uitsluitend uit inboorlingen zamen te stellen. Ofschoon het nog niet stellig is bepaald dat de aartshertog derwaarts vertrekken zal, begint men er toch meer en meer aan te gelooven, De Fransche senaat heeft in zijne zitting van Vrijdag jl. eene petitie, om afschaffing der doodstraf behandeld en eenstemmig ter zijde gelegd, oordeelende dat die waarborg voor de veiligheid der burgermaatschappij in haren tegeuwoordigen toestand nog onmis baar was.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 2