ADVERTENTIËN. CORRESPONDENTIE. Sedert de ontdekking van het complot der Italianen, worden ie Parijster voorkoming van gevaar, meer dan gewone voorzorgs maatregelen genomen, telkens wanneer de keizer zich naar eeue openbare plaats begeeft. Voor een paar dagen besloot Napoleon, 's middags ten 12 ure, dien avond naar de Opéra-comique te gaan. Onmiddellijk werd een policie-agent gezonden naar de keizerlijke loge, alwaar deze, van boven naar beneden, van de eene tot aan de andere zijde, tot zelfs onder de stoelen en tusschen het behangsel geen enkel plekje ondoorzocht liet en bleef, tot dat de keizer ver scheen. Gedurende de voorstelling, zoolang de keizer zich in de loge bevond, was de wacht verdubbeld. De Zwitsersehe Bondsraad heeft een onderzoek bevolen omtrent de feiten, die betrekking hebben op den aanslag der vier Italianen en Zwitserland konden compromitteren. Op het laatste bal bij de keizerin der Franschen, te Parijs, trokken verscheidene dames door de excentrisiteit harer costumes bijzonder de aandacht, o. a. verscheen prinses Mathilde ais para dijsvogel prinses Trubeskoy was als sultane gekleed én prinses von Metternich droeg eene witte robe, met zwaluwen bedekt; het zwart-fiuweelen keurslijf liep in een zwaluwstaart uit, twee met edelgesteenten bezette zwaluwen prijkten op hare schouders en eene andere zwaluw zat op haar kapsel. Lord Palmerston is sukkelend. Men vreest bij de herhaling van de aanvallen zijner ongesteldheid, voor het leven van den grijzen staatsman, wiens beleid op het evenwigt van Europa steeds van zoo groot belang is geweest. Een treffend voorbeeld van lotverwisseling levert de in het afgeloopen jaar overledene Maharannee Jindikore, minnares van Bunjeet-Sing, koning van Tahore. Na den dood van haren echt genoot was men den roem en het geluk der Sikhs aan haar ver schuldigd en verklaarde zij tweemalen den oorlog aan de Engelschen. Door hare schoonheid, ongebondenheid en misdrijven wedijverde zij met de Messalina's, Lucretia Borgia's en Fredegondes. Ten einde haren eigen zoon ten troon te verheffen, liet zij drie zonen om brengen, die Bunjeet-Sing bij eene andere favorite verwekt had. Zij gaf in hare tuinen te Lahore feesten, die de tooverfestijnen uit de Duizend en eén Nacht in de schaduw stelden. Zij ging niet uit dan in palankijns van massief zilver en goud. Zij bezat meer dia manten en paarlen, dan al de keizerinnen en koninginnen van Europa. Aan haar voorhoofd schitterde gewoonlijk de Koh-i-noor, de berg Tan licht, de verbazende diamant, die Londen en Parijs op de internationale tentoonstellingen met haren glans bekoord heeft. Zij stierf in behoeftigen staat en onbekend, in de armzaligste wijk van Londen. In den avond van den 17 dezer is te Liverpool een groot schip, met kruid beladen, in de lucht gesprongen. Het gevolg daarvan was, dat de gansche stad plotseling in het duister werd gehuld, doordien alle gazvlammen werden uitgedoofd, terwijl in alle rigtingen, tot op verscheidene mijlen afstands, de glasruiten van woningen en gebouwen werden verbrijzeld. In het vaartuig was het eerst brand ontstaan en het scheepsvolk was vóór de ont ploffing aan wal gegaan, daar men het dreigende gevaar voorzag. Er zijn geene menschenlevens of ernstige ongelukken te betreuren. Niettegenstaande de groote schade, die aangerigt is, kan men zich over die laatste omstandigheid niet genoeg verheugen. Het schip was bestemd naar Rio Bento (Westkust van Afrika) en met 11 vaten kruid beladen. Met eenige seconden tusschen- ruimten hadden twee ontploffingen plaats. De wrakken van het schip zijn op onmetelijke afstanden weggeslingerd en de schok, in het water ontstaan, was zóó groot, dat op zeer verren afstand van het tooneel des onheils mannen werden omver geworpen. De gan sche stad was den volgenden dag van glasruiten beroofd. De torenklok van het stadhuis is nedergevallen en men schat op 2500 de uitgaven, welke het herstel van de schade, alleen aan het Beurs gebouw geleden, zullen vorderen. Onberekenbaar is de schade, die de glasverzekering-maatschappijen zullen hebben te vergoeden. Te Ipswich heeft een schoenlapper zijn dochtertje van zes jaren den hals afgesneden en zich toen onmiddellijk zeiven het leven benomen. De man was sedert eenigen tijd neêrslagtig. Te midden van het dorp INürz, nabij Coblenz, wordt een tamelijk grooten vijver gevonden, waarop zich dezer dagen 14 knapen en meisjes met schaatsenrijden vermaakten. Eensklaps brak het ijs en de 14 kinderen vonden hun graf in den zeer diepen vijver. Een huisgezin heeft door dit onheil vier zijner leden plot seling verloren. Uit Napels wordt van den 6 dezer geschreven dat de Vesuvius van den voet tot den top met digte sneeuw bedekt is, ook in de provinciën een zware koude heerscht en daar nog veel meer sneeuw gevallen is dan in de hoofdstad. In de Correspondencia Autografa leest men: Matamoros, die te Grenada geregtelijk is vervolgd als Protestantsch zendeling en die nu te Bayonne verblijf houdt, heeft zich tot de Spaansche Cortes gewend met een verzoek om bepalingen tot bevordering der godsdienstige verdraagzaamheid in Spanje. De commissie voor de verzoekschriften heeft geoordeeld, dat er geene reden bestond om die petitie in overweging te nemen; deze conclusie is door het congres goedgekeurd. Uit Yokohama wordt van den 20 dezer gemeld, dat het in Japan toen rustig was, dank zij de verzoenende politiek van den Taikoen, die persoonlijk steeds gunstig aan de vreemdelingen gezind was en zich met de reorganisatie van zijn leger bezig houdt, naar den grondslag van de zamenstelling van het Fransche leger. De Taikoen wenseht langs dezen weg in zijn land een nieuwen toestand te scheppen en, in plaats tegen de toelating van vreemdelingen gezind te zijn, wenseht hij met Europa vaste en geregelde betrek kingen aan te knoopen. Het Nieuwjaar in China wordt op zeer zonderlinge wijze ge vierd. Vooraf, op den Oudejaarsavond, blijft iedereen op tot middernacht, en geniet ieder volop genoegen naar zijn smaak. Vooral wordt er onnoemelijk veel geld besteed aau vuurwerk; van midder nacht tot aan het krieken van den dag neemt ieder inwoner den godsdienstigen ritus waar, of maakt zijn huis gereed voor het feest van den anderen dag. 's Morgens vroeg wemelt het dan ook van kerkgangers op de straten. Volgens de wet, moeten de feesten van den Nieuwjaarsdag tien dagen duren. Dikwijls verdubbelt men ze ook, omdat de Chinezen niet veel feesten houden en dus zoodoende hun schade inhalen. I)e eerste dag wordt kay-yat (de dag der vogelen), geheetendeze dag is bestemd om te herinneren, dat het gevogelte een der voedingsspijzen van den menseh uitmaakt; men eet dien dag geen vleeseh. De tweede dag heet kou-yat (de dag der honden; de Chinezen honden zooveel van honden, dat zij be paalde werklieden hebben, die voor de honden grafsteden maken- De derde dag heet chen-yat (de datr der varkens; de Chinezen ver eeren de varkens, omdat eens een varken belette, dat een belangrijk handschrift verbrand werd. De vierde dag heet yaoug-yat (de dag der schapen); deze dag is gewijd aan Pan-Kvon-Venga, een arm schaapherder, die zich slechts voedde met moesgroenten en kleederen van boomschors droeg; hij leerde echter den Chinezen het scheren der schapen. De vijfde dag heet rew-yat (de dag der koeijen); een dezer dieren zoogde eens een kind, welks ouders waren omge komen; dat kind, later een Mandarijn geworden, stichtte een tempel ter eere van de koeijen. Veel Chinezen eten dan ook geen ossen- vleeschanderen houden met hun 40ste jaar op dat te doen, omdat zij anders gelooven niet zalig te zullen worden. De zesde dag heet appelléema-yat (de dag der paarden). De zevende dag, yen-vat, is aan den mensch gewijd. Pon-Tso, die den Chinezen leerde zich te voeden met rijst, koorn en vleeseh, is de Godheid, die op dien dag vereerd wordt. Aan Pon-Tso is ook de achtste dag, ko-vat (de dag der zaden) gewijd zoo ook de negende dag, mo-yat (de dag van het linnen), wijl hij den Chinezen leerde, zich daarmede te kleeden. Op Nieuwjaarsdag bezoeken de Chinezen elkander en reiken visite-kaartjes uit, maar nog al groot van stuk, versierd met houtsneden, welke de drie voornaamste gelukzaligheden voorstellen, die aan een mensch op aarde kunnen te beurt vallen, namelijk, een erfgenaam, een ambt (of bevordering) en eeu lang leven. Deze drie wenschen zijn afgebeeld door de beelden van een kind, een Manda rijn en een grijsaard met een ooijevaar, het zinnebeeld van een lang leven. De letters, daarboven staande, beteekenen: Dat uw geluk moge hloeijenen ter zijde staat: „Ik N. N. (met invulling vau den naam) groet u vriendelijk!" Volgens de getuigenis eener inwoonster van de Amerikaanschc stad Newark, de hoofdplaats van den staat Nieuw-Jersey, verkeert het gros des volks daar en elders in eene angstige spanning, we gens eene dusgenaamde profetie, opgerezen in het ziekelijk brein der gewaande meteorologen uit dien omtrek, dat op den 29 Febr. e. k. de aarde zal ophouden te bestaan. Het Ingezonden Stuk uit Arnhem zal in liet volgend nummer worden opgenomen. MARKTBERTGTEN. ALKMAAR, 18 Januarij. Aangevoerd: 3 Kalveren f 35 a 60, 7 vette Varkens 38 a 40 c. per V. p. PLRMERENDE, 19 Januarij. Aangevoerd: 14 Rnnderen, handel leer flaauw. 41 vette Kalveren, handel stug, 65 a 85 c. per N. p. »0 nuchtere Kalveren, f 5 a 14, handel vlug. 43 vette Varkens, 38 a 45 c. per N. p., handel vlug. 2S iiiggen, f 2,50 a 5, handel flaauw. 219 Schapen en Lammeren, handel vlug. 10 Ganzen f 2,75 a f 3. 20 Zwanen f 4,75 a 5. Koter f 1,03 a 1,15 per N. p. Kleine Kaas, 26 stapels, f 28,75 per 50 N. p Eend-F.ijeren f 3,70 per 100 stuks. LONDEN, 18 Januarij. Heden waren ter VEE-markt aangevoerd: 3460 Runderen, 14870 Schapen. 192 Kalveren en 390 Varkens. De prijs der Rundereu was 5 sh. 2 d., van Schapen 6 sh. 2 d., van Kalveren 6 sh. 0 d. en van Varkens 5 sh. 0 d. De prijzen der laatste markt waren. Runderen 5 sh. 2 d., Schapen 6 sh. 2 d., Kalveren G sh. 0 d. en Varkens 5 sli. 0 d. AFLOOP DER VEILING, gehouden op Zaturdag 16 Januarij 1864, in het lokaal Tivoli, door den Notaris W. J. HIDDE BOK, als: 1. Huis, Pakhuis en Erf, Langestraat, No. 3504. ƒ1350. A. L. Leuw. 2. Drie Huizen, Pakhuis en Erven, Kauaahveg. 1793. Dc de Lange qq. 3. Een Huis en Erf, Zuidstraat, 1100. L. Kikkert. Heden beviel voorspoedig van eene Dochter, A. BORST, geliefde Echtgenoote van C. B O O N. Helder, 19 Januarij 1864. Heden overleedna een kortstondig lijden van naau- welijks vijf dagen, tot diepe droefheid van mij, zijne Ouders, Broeders en Zusters, mijne geliefde Echtgenoot GERRIT SANT, in den ouderdom van bijna 27 jaren, mij nalatende drie Kinderente jong om hun groot verlies te beseffen Nieuwediep, 14 Januarij 1864. C. SANT, geb. van der Sterk. G. SAN T. J. M. SANT, geb. Beek. Al gemeen e kennisgeving.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 3