BUITENLAND. het Noorweegtche schip Üdin (of Idutt) kapt. Jaeobseu, van Bram mm naar Amsterdam, en heeft daardoor zware schade aan den achtersteven bekomen. Dat het voor bijna 200 jaren niet alleen sterk, maar ook laat in den tijd vriezen kon, moge uit het volgende gedicht van een dichter der 17de eeuw blijken: „Oe 1)E LAATE EE STKËKGE KOUDE IN 'T JAAH 1667. I)e Maart zag, met haar Zeventieudeu dag, Toen 't schatrijk Y nog vrij en open lag Eu door heur stroom de kielen liet braveeren. Nu Oost, dan W-st, hier Zuid, daar Noorden aau. Maar éér de Zou heur dagreis had voldaan Moest Schip en Schuit weèr iu de haveu keeren, Wijl 't naater was herschaapen tot eeu brug, Eu mensch en vee liet draaven op zijn rug." Te Alkmaar heeft de gemeenteraad afwijzend beschikt op een vtrzoek van sommige ingezetenen, die de gedempte Lange Nieuwe Sloot den naam wilden hebben gegeven van „Oranjestraat," ter herinnering aan de jougste Novemberfeesten. In de raadsvergadering te Alkmaar van den 27 dezer werd, met verwerping van het tot behoud adviserende rapport der tiuati- tiële commissie, het voorstel van den voorzitter, tot afschaffing der belasting op de brandstoffen, met 8 tegen 5 stemmen aangenomen. Als eene bijzonderheid wordt uit Delft gemeld, dat mevr. de wed. Storm, geb. van der Chijs, wonende aldaar, door de vereeni- ging ter bevordering vati Tuinbouw in Zeeland tot eerelid is benoemd, wegens hare betoonde belangstelling in alles wat den Nederlaudschen tuinbouw betreft. Den 29 dezer had te Dordrecht een dienstmeid het ongeluk bij het waterscheppen in de Voorstraatshaven nabij de Pelsebrug in het water te vallen en dadelijk in de diepte te zinken. Het duurde wel een half uur eer men haar kon ophalen en, hoewel er nog leven in haar scheen te zijn, is zij toch kort daarop overleden. De feestelijkheden, ter gedachtenis aan de bevrijding van de st.id s Hertoyenbosch van het Fransche juk in 1814, zijn den 26 dezer aldaar schitterend gevierd. Het is alleen te bejammeren, dat eenige onheilen onder de opgewonden menigte hebben plaats ge grepen. Een soldaat van het 5de regiment Infanterie o. a. heeft aan iemand uit het naburige Vlijmen een wond in de zijde toe- gebragt, waaraan deze nog dienzelfden avond is bezweken. Naar men verneemt, zal de zaak van ds. van Rliijn op den 1 Februarij a. s. in de zitting van de arrondissements-regtbauk te Zwolle worden behandeld. De gemeenteraad van Nijmegen, die nog 30,000 aan belas ting op het gemaal heft, heeft zich bezwaard gevoeld door de bepaling in de wet, tot wijziging der gemeentewet, waarin wordt gezegd, dat de gemeenten alleen accijusen mogen heffen van voor werpen, die ook door het Rijk zijn belast. Er is bepaald, een adres aan de Tweede Kamer te rigteu, waarin wordt betoogd, dat, èn om de voordeelen der gemaalsbelasting, èu om de nadeelen van directe belastingen, het wenschelijk is, dat die bepaling niet in de wet werd opgenomen. Wij herinneren bij de opname van dit berigt, dat ook in de gemeente Helder de belasting op het gemaal, als eigen middel, wordt geheven. In den nacht van 27 op 28 dezer werden de inwoners van Zutphen uit den slaap gewekt door de drie traditionele kanon schoten, die den volke aankondigden, dat de IJssel was losgegaan en de ijsgang doorging. Honderden stonden van hunne legersteden op en snelden naar de rivierzijde, oin het oude, doch altijd grootsche schouwspel te aanschouwen. Alles is geregeld afgeloopen en de hulpbrug heeft zich goed gehouden en bijna niets geleden. Dien zelfden namiddag is reeds eene stoomboot uit Arnhem aangekomen. De sterke drank heeft deze week aldaar een nieuw offer geëischt. Zekere R., een jongman van ruim 24 jaren, kwam uit de herberg beschonken te huis en viel eenige oogenblikken daarna voor de voeten zijner ouders neder. Binnen weinige dagen wordt de 1ste comp. van het korps Mariniers met het schip Drie Gebroeders van Suriname te Vlissingen terug verwacht. Het kommando over die compagnie is opgedragen aan den kapt. Tuning Naar men verneemt, zullen de 1ste luit. de Gelder, benevens 30 onder-officieren en manschappen van die compagnie, het garnizoen aldaar betrekken. Wat de Deensch-Duitsche quaestie betreft, blijft men nog steeds van hoop op het behoud des vredes spreken, ofschoon onderschei dene gebeurtenissen der laatste dagen het tegendeel doen vreezen. Oorlogsgezind is het berigt van het terugroepen der gezanten te Berlijn en te Weenen en evenzoo het berigt, dat de tweede brigade der Britsche artillerie bevel heeft ontvangen om, in plaats van naar Australië, naar Denemarken te vertrekken. Middelerwijl worden de Holsteinsche Stenden door de bondscommissarissen bijeengeroepen en openbaart zich in dit gewest eene groote mate van tegenzin tegen de Deensche regering. Als een blijk daarvan kan dienen, dat de predikant Nievert, die jl. Zondag te Altona in een der kerken den kansel betrad, door de gemeente zoodanig weid uitge jouwd, dat hij den predikstoel, ja zelfs de stad moest verlaten en de hulp der gewapende raagt noodig had, om tegen de woede der volksmenigte beschermd te worden. De eenige oorzaak van dit tumult was gelegen in de bekende Deenschgezindheid van dien predikant. Intusschen zitten de andere mogendheden niet stil, maar open baren zij hunne afkeuring ten aanzien der handelwijze van den Duitschen Bond en inzonderheid van Pruissen en Oostenrijk, die nu gereed staan Sleeswijk binnen te dringen. Frankrijk, Zweden, Rusland en Engeland hebben besloten, om zich tegen die overmoedige eischen van Duitschland te verzetten. De winter-veldtogt der opstandelingen in Polen is thans geëin digd. Den 1 Februarij moeten de verspreide troepen zich weder concentreren, ten einde deu strijd met nieuwe woede voort te zetten. De nationale regering heeft daar reeds op gerekend door aanzienlijke bestellingen te doen van laken voor uniformen en meer andere be- noodigdheden voor het leger. De officieren van het Poolsche leger zijn sedert eenigen tijd werkzaam, om in Russisch Polen de benden te organiseren en allen wapenen zich er op, om tegen het aan staande voorjaar den wanhopigen strijd op nieuw aan te vangen. De keizerlijke stadhouder van Polen, generaal Berg, heeft onder wijl eene publicatie afgekondigd, waarbij ieder tot gehoorzaamheid aan 's keizers wil wordt aangemaand, met de verzekering, dat voortaan iedere opstandeling, die met de wapenen in de hand gevangen genomen wordt, onmiddellijk zal worden doodgeschoten. De keizerin van Frankrijk is dezer dagen aau een zeer erns tig gevaar ontsnapt. Zij keerde in een calèche, bespannen met vier paarden, naar de Tuileriën terug, toen de voorste paarden op den grond vielen, waardoor de jockey op de straatsteeuen teregt kwam. Gelukkig, dat verschillende personen dadelijk toespiongen, om het voorspan af te spannen. De keizerin, die er met den schrik af kwam, werd in het rijtuig met het achterspan naar het paleis gebragt. Onder den naam van Vitreous sheating (verglaasde bedekkings platen) is eene uitvinding in Engeland gedaan, om ijzeren platen met een vast glazuur te overtrekken, deze over de pantserplaten der oorlogschepen te bevestigen eu ze alzoo tegen oxydatie en aan- groeijing te beschermen. Zij weerstaan gewone schokken door drukking, stooten, wrijven, enz. teweeg gebragt. De Britsche admi raliteit en keizer Napoleon hebben deze vinding reeds doen beproe ven. Voldoet zij, dan heeft men in die platen ook een onschatbaar middel gevonden, om waterkasten en met vochtige steenkolen ge vulde bakken der tenders op spoorwegen tegen roest te beveiligen, daar thans deze bakken telken twee jaren vernieuwd moeten worden. Iedere vierkante voet bedekking kost slechts 1 sh. 6 d. (ƒ0 90). Gedurende de verloopene week hebben te Londen 2180 sterf gevallen en 2076 geboorten plaats gehad. Te Londen overleed in de vorige week William Graham, de vroeger schatrijke eigenaar van het Grahams Magazijn, het meest populaire van Engelands maandschriften. Te midden van zijnen voorspoed werd hij een slaaf van deu drank, verloor rijkdom en vrienden, en is nu als een bedelaar, zonder huisvesting, in beschon ken toestand op den openbaren weg gestorven. Een fabriekant te Londen heeft een soort van behangselpapier uitgevonden, dat zoo mooi, elegant en buigzaam is, dat de dames er japonnen en strooken van kunnen maken, ja zelfs de schitte rendste kleedjes. Een man, die zijne vrouw eens fraai wil uit- dosschen, behoeft nu geene handen met geld uit te geven voor fluweel of zijde. Hij heeft slechts 5 a 6 rollen papier te koopen, die 4 of 5 stuivers de el kosten en hij is kant en klaar. De heer Plath, het hoofd der ijzer-fabriek te Neic-Hatford, Oldhamheeft aan 8000 personen, uit den werkenden stand, eene theepartij gegeven ter eere van het meerderjarig worden van zijnen oudsten zoon. Men noemt deze bijeenkomst teregt eene monster theepartij. In de vorige week werd het Ulbster Cooking-depot (openbare eetzaal) in Qneensferrystreet, te Edimburg, door Prins Alfred en prins Willem van Hessen bezocht. De prinsen bewaarden in de overvolle zaal het incognito, en aten als gewone gasten de voor het algemeen toebereide spijzen a 4^ stuiver. Na gegeten te hebben bezochten zij de keukens, enz., en betuigden over alles hunne hooge goedkeuring. De eetzaal, die dagelijks door 500 personen wordt bezocht en de kosten door verkoop goedmaakt, is naar het voorbeeld van den heer Corbett te Glasgoic, opgerigt door de welbekende schrijfster Catharina Sinclair, eene vrouw, nog meer als vriendin der werkende standen, dan als schrijfster hoog te waarderen. D.e steenen drinkbakken, overal in Edimburg voor paarden en honden aanwezig, werden ten haren kosten opgerigt. Jaarlijks geeft zij maaltijden aan de koet siers der openbare rijtuigen, aan straatreinigers, enz., in één woord aan allen, die zij in gevaar acht, van door hunne soort van werk de achting voor zich zeiven te kunnen verliezen. De in Queens- ferrystreet geopende eetzaal is een nieuw bewijs, hoe gaarne zij haren rijkdom wijdt aan de tijdelijke en godsdienstige belangen der min dere standen. Professor Rose deelde onlangs aan de academie te Berlijn mede, dat marmer kunstmatig verkregen kan worden, wanneer men massa's koolstofzuren kalk aan een warmtegraad onder sterke druk king bloot stelt. Hij nam zijne proeven met arragonieten uit Bohemen en met litographische steenen. In het eerste geval werd het mineraal in eenen cylinder van geslagen ijzer en in het andere in eene porceleineu flesch verhit. Die toestellen waren luchtdigt gesloten. Beide werden gedurende een half uur aan eene witte gloeihitte blootgesteld en na de afkoeling waren de twee mineralen in kunstmatig marmer veranderd. Te Berlijn hebben een kapitein der genie, zijne vrouw en zijn 16jarige dochter, zich door kolendamp van het leven beroofd. De ouders zochten den tegenspoed, die hen drukte, te ontvlieden en wilden hunne dochter niet hulpeloos achterlaten. Zeker heer van Hally, te Triest, heeft ten zijnen koste een net huis van drie verdiepingen met 12 kleine woningen doen bouwen, welke aan vlijtige arme handwerkslieden, die wenschen te trouwen eu de middelen niet bezitten voor de inrigting van eene huishouding en voor betaling van huishuur, kosteloos gedurende twee jaren verstrekt zullen worden. Ook het huisraad is op kosten van dien weldadigen man aangeschaft. Hij heeft aan dat asyl den naam van Nymphon, huis der gehuwden, gegeven. In een bijgebouw bevinden zich een waschhuis, magazijn van brandstoffen, woning van den opzigter, terwijl een fraaije tuin aan de woning verbonden is. In berigten uit New-York komen o. a. ook voor opgaven van onheilen, door de zeer strenge vorst in sommige oorden der Vereenigde Staten veroorzaakt. Zoo is ongeveer 30 mijlen van de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 2