NIEUWEDIEPER COURANT en binnenland! M11. I> O li li I) A 4 FE Bit U Alt IJ. 1»«4. TWEE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. HELDER en NIEUWEDIEP, 3 Februarij. HILOERSCNi Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgens ten aeht ure, door A. A. BAKKER Cz. ia den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. D franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertenties worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. AIOOY, Dijkstraat tegenover del,aan, II 422 ,aon deuHetder,totl 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels isƒ0.60. Voor iedereu regel meer 0.15. Zegelregt, voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Den 4 dezer vertrekt de I. Sjandmail via TRIEST, den 7 dezer via BSAMSEEIjIjE. De 56ste verjaardag van II. IC. II. Louisa Augusta Williehnina Amalia, prinses van Prtdssen, gemalin van Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden, werd eergisteren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Op den 15 Januarij jl. was het aantal leerlingen op de openbare scholen in deze gemeente als volgt Gemeenteschool No. 1, (in het Koegras). Gemeenteschool No. 2, (te Huisduinen): van 6-9 jaar 25, van 2-12 jaar 25, boven 12 jaar 13, Gemeenteschool No. 3, (in de Schoolstraat): van 6-9 jaar 306, van 9-12 jaar 160, boven 12 jaar 65, Gemeenteschool No. 4, (aan de Hoofdgracht): van 6-9 jaar 117, van 9-12 jaar 99, boven 12jaar 30, Gemeenteschool No. 5, (aan de Weststraat): van 6-9 jaar 229, van 9-12 jaar 210, boven 12 jaar 54-, Gemeenteschool No. 6, (op de "Vischmarkt): van 6-9 jaar 261, van 9-12 jaar 206, boven 12 jaar 72, totaal 73. 63. 1/ 531. u 246. n 493. n 539. Te zamen 1945. De bijzondere scholen, in deze gemeente gevestigd, telden op gemeld tijdstip te zamen 287 leerlingen. Van de avondschool, waartoe aan aan eenige openbare en bijzondere scholen de gelegenheid is open gesteld, werd gebruik gemaakt door 168 leerlingen, waarvan 33 die niet tevens van het onderwijs op de dagschool gebruik maakten. Gisteren voormiddag had alhier de plegtige ter aarde bestel ling plaats van het stoffelijk overschot van den adelborst 3de kl. aan het Kon. Inst. voor de Marine alhier, K. T. Meinesz, die jl. Zaturdag avond was overleden. De begrafenis had met de gebrui kelijke plegtigheid plaats en werd bijgewoond door de chefs van het Instituut, de militaire en burgerlijke leeraren en de adelborsten der verschillende studiejaren. Het muziekkorps van het Instituut voerde langs den weg treurmarschen uit. Aan het graf hielden de heer Dr.P. van Geer, leeraar aan het Instituut, de wel-eerw. heer L. V. Ledeboer Az. en een der adelborsten gepaste toespraken, ter wijndoor den oom van den overledene dank werd gebragt voor de betoonde eerbewijzen. Jl. Maandag is door den eerstaanwezenden ingenieur dei- Genie alhier aanbesteed: l. het doen van herstellingen aan eenige beschadigde Metsel- en Timmerwerken en 2. het doen van herstel lingen aan Kazernen, Magazijnen, enz. Voor het eerste was minste inschrijver de heer H. J. Hippens, alhier, voor ƒ800 en voor het tweede dezelfde, voor 1200. Zr. Ms. stoomschip Pesuvius, onlangs te Heller,oetsluis binnen gekomen, zal den 5 dezer buiten dienst worden gesteld en, tenge volge daarvan, de kommandant., kapt.-luit. ter zee A. Schotborgb, eervol van het bevel worden ontheven. Verder worden met dien datum van gemeld schip op non-activiteit gebragtluit. ter zee lste kl. P. J. Buyskes, 1ste officier; luits. ter zee 2de kl. K. W. E. von Leschen en J. A. Vening; adelb. lste kl. P. G. Bruch, H. W. Steffelaar en W. M. E. Bervoets off. van gez. 2de kl. C. Noordewier; off. van adra. 2de kl. L. M. van Onselen en scheeps klerk II. Horneer. Z. M. heeft aan den heer W. J. C. ridder Huijssen van Kattendijcke, minister van Marine, tevens ad interim minister van Buiteulandsche Zaken, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het versiersel'van ridder-grootkruis der orde van Leopold, hem geschonken door Z. M. den koning der Belgen. Z. M. heeft den heer J. H. van Harlingen, op zijn verzoek, eervol ontslagen als controleur van de Directe Belastingen en het Kadaster in Noord/iolland, en naar Noordholland, residerende ie Haar lem, in genoemde betrekking verplaatst den heer E. A. van Tondcren, thans in Overijssel. - Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der Infanterie te benoemen: bij het 7de reg. tot kapt. van de 3de kl. (naar ouder dom van rang) den lsten luit. J. P. M. Gevelaer, van het corps. -De stad 's Hertogenbosch is dezer dagen gelukkig aan een gevaar ontsnapt., dat hare geheele vernieling had kunnen ten gevolge hebben. Er was namelijk brand ontstaan in de militaire wacht, welke geen vijftig schreden van het groote buskruid-magazijn bij het Baselaars-bohverk verwijderd is en waarin duizende ponden buskruid worden bewaard. Gelukkig was men den brand spoedig meester en kwam de bevolking er met den schrik af. Yelen dachten reeds aan de vlugt. -De heer ds. van Rijn zal den 15 dezer te Zwolle teregtstaan, als beschuldigd van poging tot omkooping van een gevangen bewaarder. A. Kloek, te Almelo, vermiste sedert geruimen tijd een kip. Was zij uit gastreeren gegaan en op de heen- of terugreis jammer lijk om 't leven gekomen? Was zij geschaakt door een of andere gekamden of gespoorden Don Juan uit de buurt? Had zij, om welke redenen dau ook, de pooten aan zich zelve geslagen? Nie mand wist het. Maar ziet - Zondag morgen kwam de verloren dochter in den harem terug - gevolgd door een zevental kiekens Die zich 't meest verwonderde was - de haan. Dezer dagen passeerde de Ilarlinger haven een komplete ijs baan met seinpalen, spieren voor vlaggen, enz., doch zonder volk, komende van Makfo/m, waar zij gediend had tot het houden van hardrijderijen op zee en tengevolge van den storm koers zettende naar het Noorden, destinatie onbekend. - Te Oosterblokker is jl. Vrijdag een eigenaardig feest gevierd. Zekere Krijn Brans was den 26 Dec. 1813 gedeserteerd uit de Fransche dienst en op dien dag te voet uit Duinkerken (waar hij op een oorlogschip diende) vertrokken naar Holland. Den 29 .Jan. 1814 kwam hij, na een moeijelijk zwerven, weder te Spanbroek bij zijne ouders terug. De 50ste verjaardag van zijne terugkomst is nu feestelijk gevierd. De jubilaris is natuurlijk zeer oud, maar zijn tegenwoordige vrouw is omstreeks 24, zijn jongste kind 11 jaar. Als eene bijzonderheid, omtrent groote of kleine familie betrekkingen, kan dienen, dat zich te Scheemda een persoon bevindt, vader van een talrijk huisgezin, W. P. genaamd, wien de zeldzame eer te beurt mag vallen van door 143 personen als oom te worden begroet. Men leest in de Staats-Covrant: Onder dagteekening van den 16 Dec. 1863, hebben wij de na volgende opgaven ontvangen van de bewegingen der schepen, uit makende het Nederlandsch eskader in Oost-Indir. Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlander., kapt. ter zee M. Cazaux van Staphorst, wachtschip ter reede Batavia, Zr. Ms. korvet Jnno, kapt. ter zee J. J. Westerouen van Mee- teren, wachtschip ter reede Soerabaija 7a-Ms. brik de Cachelot, kapt. ter zee A. D. S. Clarkson, wacht schip ter reede MaCassar. Zr. Ms. opnemingsvaartuig Pi/lades, luit. ter zee 1ste kl. W. Euslie, vervolgt de opname in Straat Banka

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1