BUITENLAND. Zr. Ms. schoonerbrik Makasser, luit. ter zee 1ste kl. jlir. .1. 15. Everwijn, dienstdoend wachtschip ter reede van Bandjermasin. Zr. Ms. roei-kanonneerboot No. 14, luit. ter zee 2de kl. G. den Berger, dienstdoend wachtschip ter reede Samarang. Zr. Ms. schroefstoomkorvet Medusa, kapt.-luit. ter zee jhr, F. de Casembroot, gestationeerd in de wateren van Japan. Zr. .Ms. schroefstoomschip 2de kl. Citadel van Antwerpen, kapt. ter zee G. P J. Mossel, ligt ter reede van Batavia en zal voor de terugreis naar Nederland gereed gemaakt worden. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. liet Loo, kapt.-luit. ter zee H. DSlegt, gestationeerd ter Oostkust van Sumatra. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. Beinier Claeszen, kapt.-luit. ter zee G W. F. Moeth, in timmering te Onrust. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. Beteh, luit. ter zee 1ste kl. jhr. M. IV. Bowier, gestationeerd in de wateren van Menadoheeft eene politieke zending naar Bwool beëindigd. Zr. Ms. schroefstoomschip 2de kl. Vice-Admiraal Koopman, kapt.- luit. ter zee J. M. I. Brutel de la Rivière. in timmering ie Soerabaija. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Berkel, luit. ter zee lste kl. II. E. Bunnik, gestationeerd in de wateren van Celebes, heeft den Noordelijken ingang van Straat Macassar tegen zeeroof bekruist. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Vecht, luit. ter zee Isie ki. jhr. J. S. O. von Schmidt auf Altenstadt, behoort tot de zeemagt bij de expeditie in de Zuid- en Ooster-afdeeling van Borneo, heeft een zeer belangrijken togt ondernomen naar Foelongan, Goenong Tabor en Berouw. Zr. Vis. schroefstoomschip 4de kl. Haarlemmermeer, luit. ter zee lste kl. A. Jarman, in timmering te Soerabaija. Zr. Ms. stoomschip lste kl. Amsterdam, kapt.-luit. ter zee J. P. G. Muller, ter beschikking ter reede van Batavia, heeft het drijvend droogdok van Onrust naar Lassem gesleept. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Etna, luit. ter zee lste kl. B. D. van Trojen, ter reede Soerabaija, wordt met ultimo December 1863 buiten dienst gesteld. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Suriname, luit. ter zee lste kl. A. A. 's Graeuwen, in timmering te Soerabaija. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Celebes, luit. ter zee lste kl. jlir. D. Bowier, in timmering te Soerabaija. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Madnra, luit. ter zee lste kl. C. A. W. Halverhout, ondergaat eetiige kleine reparatiën aan de ketels. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Admiraal van Kinsbergen, luit. ter zee lste kl. A. Rietveld, behoort tot de zeemagt in de Zuid- en Ooster- afdeeling van Borneo, heeft een togt ondernomen om berigten in te winnen voor Zr. Ms. schroefstoomschip de Vecht en is met dien bodem te Bandjermasin teruggekeerd. Zr. Ms. stoomschip 2de kl. Bromo, kapt.-luit. ter zee P. van der Velden Erdbrink, gestationeerd ter Westkust van Sumatra, heeft een togt ondernomen naar Tapanoli, Nias en Singkel. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Sindoro, tijdelijk kommandant luit. ter zee 2de kl. jhr. E. de Gijselaar, in timmering te Soerabaija. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Linge, luit. ter zee lstekl. M. O. de Kanter, gestationeerd ter Westkust van Borneo, heeft een togt ondernomen naar Laboean. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Montrado, luit. ter zee lste kl. P. Koning, gestationeerd in de wateren van Celebes, hééft deel genomen aan de Torotea-expeditie. Zr. Ms. stoomschip Onrust, luit. ter zee lste kl. P. Roodzant, behoort tot de zeemagt in de Zuid- en Ooster-afdeeling van Borneo, heeft den in onderwerping gekomen pangaran Amin Oelah van Sampenohan naar Bandjermasin overgebragt. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Apeldoorn, luit. ter zee lste kl. J. A. II. Hugenholtz, gestationeerd in de wateren van Riouw en Linga, heeft kleine togten gedaan met den resident van dat gewest. Zr. Ms. schroefstoomschip lste kl. Djarabi, kapt.-luit. ter zee P. A. van Rees, gestationeerd in de wateren van Japan. Zr. Ms. stoomschip Ardjoeno, kapt.-luit. ter zee E. M. C. Baak, is den 2 December jl. ter reede van Batavia aangekomen. Oorlogzuchtig is nog steeds de inhoud van het staatkundig nieuws van den dag. Hoewel Frankrijk zich neutraal poogt te houden, wapent zich Engelandom zoowel de Pruissische als de Oostenrijk- sche havens te blokkeren en daardoor, gelijk mede door het ver kenen van dadelijke hulp, Denemarken te helpen tegen de overmoedige eischen van het gewapend Duitschland. Van de zijde van Engeland klinkt alles bijzonder oorlogzuchtig en zonderling staat daar tegen over de Fransche keizer, die zich geheel aan deze toch wel belang rijke zaak schijnt te onttrekken. Wat kan daarvan de reden zijn? Alen vermoedt, dat de keizer, bij de herinnering van 't verledene, toen Engeland zijn vriend en bondgenoot in Italië, in Mexico en in de noodiging tot een vorsten-congres alleen liet, nu ook Engeland zich alleen zal laten wapenen en strijden. Maar zeker is het, dat keizer Napoleon een wakend oog zal houden over den gang der zaken, om daarna te zien, hoe te handelen. Inmiddels openbaart zich de opmerking, dat Engeland welligt alleen niet tot de gewa pende tusschenkomst zal overgaan, maar dat het vooraf wel naar een bondgenoot zal omzien. Nadere berigten deelen mede, dat de oorlog is uitgebroken, ten gevolge van het overschrijden der grensscheiding van Slee-swijk door het Oostenrijksch-Pruissische leger, hetwelk in den morgen van eergisteren heeft plaats gehad. In Italië gaat de regeringspartij, tegenover die van Garibaldi, sterk vooruit. Bij de jongste verkiezingen heeft het ministerie vrij algemeen gezegevierd, 't Is een groot verschil bij enkele jaren geleden, toen Garibaldi de man des volks was en alom in Italië werd gevierd en vereerd. Iq Btdgie verwachtte men vrij algemeen de optreding van een olerieual kabiuetdie verwachting wordt echter onvervuld gelaten door hetgeen er in de laatste paar dagen is voorgevallen. De clericale partij weigert de teugels vau het bewind in handen te nemen, de gematigd liberale partij is almede ongezind om tegen den stroom der partijen in de kamers op te werken en het einde der tegenwoordige crisis zal naar alle gedachten zijn,fdat het kabi net Rogier aan het bestuur zal blijven, en waarschijnlijk zal voortgaan zijn liberaal programma toe te passen. Elisabeth Perleau, 41 jaar oud, werd dezer dagen in de woning harer 83jarige ziekelijke moeder, te Breuxkanton Montmedy, dep. der Maas, door genuarmes in hechtenis genomen en naar de gevan genis gevoerd, waar zij driemaal vier-en-twintig uren moest door brengen ter zake van eene overtreding der wetten op de houtvesterij, waaraan zij den 28 April 1835, toen zij een 12jurig meisje was', zich had schuldig gemaakt, met geen ander doel dan om hare moeder, toen reeds eene weduwe, van eenig brandhout te voorzien. Die moeder werd toen, als aansprakelijk voor de handelingen van haar minderjarig kind, veroordeeld tot eene geldboete van 4 francs en betaling van fr. 2.90 als vergoeding aan de gemeente, enz. ter wijl de kosten fr. 10.07 beliepen, zoodat de schuld fr. 16.97 bedroeg,, die de arme vrouw nooit bij magte was te betalen. Den 28 April 1865 zou het tijdvak van dertig jaren verloopen en mitsdien de schuld verjaard zijn, en ofschoon door de vele amnestiën in dien. tijd, door verschillende regeringen verleend, de boete zelve niet meer verhaalbaar was, bleef echter het bedrag der kosten nog te voldoen, en, om gevolg te geven aan de voorschriften der wet, moest nu Elisabeth Perleau drie dagen en drie nachten in den kerker door brengen, wegens wanbetaling der geregtskosteri eener zaak, waarin zij voor 29 jaren de minderjarige beklaagde is geweest Voor een der policie-regtbanken te Londen werd dezer dagen een man gebragt, beschuldigd van in eenige der voornaamste win kels van Picadilly een aantal glasruiten, ter gezamenlijke waarde van 13, te hebben verbrijzeld. Toen de magistraat hem zijn naam vroeg en wat hij ter verdediging te zeggen had, antwoordde hij, zeer trotsch: ,,Ik ben George Albert Karei, prins van Hallis. Mijne verdediging is, dat ik die winkeliers gelast heb hunne uit hangborden, waarop zij zich als leveranciers van den prins van IVallis bekend maken, in te nemen, dewijl ik hun nooit liet regt daartoe heb gegeven-. Zij wilden niet gehoorzamen en ik heb dus hunne glazen aan stukken gegooid. Ik heb aan al de leden van het Parlement mijne aanspraken bekend gemaakt en ik wacht nu nog slechts op een antwoord van Palmerston, Grey, of wien ook, om te weten, wie het geld zal hebben, ik of een ander." De magis traat kwam spoedig tot de conclusie, dat de arme man niet regt bij zijne zinnen was en gaf bevel, hem voorloopig in verzekerde bewaring te houden. De Windsor Express berigt, dat niet minder dan 75 officieren der koninklijke garde eene werkdadige hulp verleenen in het bezoe ken en ondersteunen der armen in Londen. Zij zijn leden van een bepaald genootschap tot dat liefdadig doel en zijn met edelen krijgsmansgeest de eersten, om dag aan dag de meest verwaarloosde deelen der stad en hunne in walgelijke armoede weggezonken be woners te bezoeken. Dit betoon van zelfopofferende moed en liefde strekt niet alleen den bevelhebbers tot eere, maar levert ook een merkwaardig bewijs van raaatsehappelijken vooruitgang en is eene schoone openbaring van den geest des tijds. Bij het voederen der wilde beesten in de Agricultural Hall te Londen is dezer dagen een oppasser derwijze door twee leeuwen gewond, dat hem een arm moest afgezet worden, en hij in zorge- lijken toestand verkeert. Het is dronkaards niet aan te raden zich in het kanton TJnterwald te gaan vestigen. De magistraat aldaar gekscheert niet met het misbruik van sterken drank en is al heel weinig inschik kelijk voor hen, die er zich aan schuldig maken. Men leest in het officiële kantonnale blad van 12 Jan. dat de jury den schoenmaker Carl Gabriël Eunetbergen, 34 jaren oud, wegens dronkenschap en slechte behandeling van vrouw en kinderen in dien toestand, ver oordeeld heeft tot1. gevangenis op water en brood tot het einde der maand; 2. vijf-en-twintig stokslagen, in een besloten lokaal te ontvangen; 3. opsluiting gedurende anderhalf jaar in een verbeter huis, met verbod gratie of afslag te vragen4. verbod, voor onbe- paalden tijd, om, na zijne invrijheidstelling, herbergen te bezoeken, tot handhaving van welk verbod hij onder toezigt der policie geplaatst wordt; 5. het betalen der kosten van zijn onderhoud ge durende de opsluiting en die van zijn geding. In Italië heerschte in het laatst van Januarij eene ongekend hevige koude. In de provinciën lag zooveel sneeuw, dat de post eene vertraging van eenige dagen ondervond en ook de telegraphi- sche verbinding gestremd werd. In de uitgestrekte vlakten van de Campanata, waar men nooit sneeuw had gezien, was de grond met eene drie voet hooge sneeuwlaag bedekt. De maatschappij voor de doorgraving der landengte van Suez heeft het voornemen, weldra een groot feestmaal in het nijverheids paleis te Parijs te geven. Prins Napoleon zal den tafel presideren en met verlof van den keizer eene gewigtige rede ten gunste van de onderneming houden. Omtrent het ongelukkige lot van Kreutzer en de zijnen, die tijdens de sterke vorst in de nabijheid van zijne woning in een Amerikaansch woud met vrouw en kinderen bevroren is, deelt men nog de volgende bijzonderheden mede: Ongeveer dertig mijlen van de grensscheiding tusschen de staten Michigan en Indiana leefde een Duitseher, Kreutzer genaamd, met zijne vrouw en 5 kinderen. Het oudste was een knaap van 7 jaren, het volgende een zoontje van 5 jaren en de 3 overigen meisjes, het jongste nog slechts een zuigeling. Het landschap is zeer heuvelachtig, zoodat de sneeuw 1 de wegen versperd had voor voetgangers. Toen eene diligence daar voorbijkwam, vond de koetsier het huis van Kreutzer afgebrand, maar niemand was te ontdekken. Een mijl verder echter zag hij

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 2