Pliotogi'aphie. ALLE VI S$C HER IJ EN. AMSTERDAM NIEUWEDIEP AD V E R T E N TI ËÜL ZAANSTltOOftI MJ en 2. DAGELIJKS: ONDER HET AFDRUKKEN Adrei<: A. E. MAAS, te Scheveningen. tot zijn schrik den vader en twee zonen in de sneeuw doodgevroren. De vader hield zijne twee oudste kinderen in de armen en scheen er mede gevallen te zijn, door de hevige vorst overmand. De koetsier plaatste de lijken in de diligence, maar naauwelijks was hij een kwart mijl gevorderd, of' het oudste meisje werd gevonden, gewikkeld in een shawl, waarin de moeder het waarschijnlijk nog levend had achtergelaten, in de hoop, dat een of ander reiziger 't redden mogt. Ook dat lijkje werd in den wagen geplaatst, die op nieuw voortging langs den eenzamen weg, om na een kort tijds verloop ook de levenlooze overblijfselen van de moeder en de twee jongste kinderen te vinden. Het lijk der moeder stond regtop in de sneeuw, de kinderen in hare armen, het jongste aan de borst! De koetsier bragt de lijken aan het naaste station, Centreville, waar de inwoners aan de betreurenswaardige slagtoffers van den winter eene behoorlijke begrafenis bezorgden. Nopens den versehrikkelijken brand in de hoofdkerk van Santiago {Chili) leest men het volgende: „De braud ontstond den 8 Dec. jl's avonds 7 ure; ineer dan 3000 meii- schen waren in de kerk vereenigd, waar men den laatsten dag van het Maria- feest met een buitengewone godsdienstoefening vierde. Met het gebed was pas een aanvang gemaakt. De tempel was verlicht door meer dan 20,000 lichten, versierd met kunstbloemen en draperie» van zeer ligt brandbare stoffen. Een kerkknecht was bezig de laatste gaslampen bij het hoogaltaar te ontsteken. Aan de voeten van een Maria-beeld was een halve maan van vuur aaugebragt, bestaande uit een groot aantal lichten; hij naderde met zijue brandende staaf een dier met camphine gevulde lampeu en deze viel om; het gas stroomde er uit en deed een vlam ontstaan, die zich ter hoogte van een halve cl verhief. Dadelijk vatte het borduursel van het altaar vuur en plotseling hadden de vlammen zich aan het houten schotwerk medegedeeld, vanwaar zij naar het dak opstegen. Dit alles geschiedde in eenige seconden, hetgeen zeer natuurlijk was, daar alleen om het hoogaltaar meer dan 2000 lichten brandden, tot in de balken, die het houten geraamte vau het gebouw schoorden. Eer men het wist, stond de koepel in brand. De vlammen maakten zich meester van de altaren tegen de zijmuren; reeds begon het dak iu vuurkolen neder te vallen, die de kleederen der geloovigen vlam deden vatten en hen met brandwonden bedekten. De in volle vlam staande koepel verdween eu stortte in met een gekraak en een geraas, als wierd er geschut gelost. De brandende declen van het dakwerk vielen op de vrouwen, die het grootste gedeelte der aanwezigen uitmaakten. Onbeschrijfelijk was de verwarring en ontsteltenis, die nu ontstond. Een vuurregen viel op den rnet eeu digt opeengepakte nieuschenmassa bezette stee- nen vloer. De altaren barstten aan gruis en splinters; kreten van wanhoop ontsnapten den slagtoffers en zonder voorbeeld is liet schouwspel, dat zich toen aan de uitgangen der kerk vertooude. Met boven mensehei ij ke inspanning ge lukte het tc naauwernood, na verloop van een half uur, één vrouw te redden; het vuur maakte inmiddels al meer en meer vorderingen eu menschen ver brandden bij honderden. Tot twee ellen boven den steeuen vloer stegen de vlammenvlammen, niet van het puin, maar van brandende vrouwen. De ongelukkigen, waanzinnig van schrik en angst, worstelden met den dood, rukten zich de. haren uit het hoofd, reten elkander de huid van het aangezigt open, vielen om en dooreen, geraakten onder den voet, werden vertrapt, en dit alles te midden eener zee van vlammen. Men zag vrouwen, aan wie elke beweging onmogelijk was, in die ijzingwekkende oogenblikken, als door een optisch gezigts- bedrog, eerst blank en scboou, later lijkkleurig worden; het hoofdhaar stond in een vuurgloed en eenige minuten later waren zij verkoold als steenen beel den. De ruimte tusschen de groote deur en de pastorij was een oogenblik een gloeijenden oven gelijk. Afschuwelijk schouwspel! Beweginglooze groepen aanschouwde meu, Daauw voor meuschelijke wezens te herkennen. Inmiddels was van alle kanten hulp aaugebragt, doch helpen was daar bijna onmogelijk. De boomen in de nabijheid werden ontworteld eu den ODgelukkigen toegereikt, -om er zich aan vast te houden, ten einde men ze op deze wijze zou kunnen naar buiten halen, maar vruchteloos; de takken geraakten in brand en vlammende boomstammen trok men terug. Alle hoop was vervlogen en 2000 menschen gaven hunne zielen aan God over; slechts enkelen werden gered. Het klokgelui verkondigde dc dood van zooveel honderden. Eeu walgelijke, verpestende walm steeg uit deu rook op, een zwarte damp vulde het luchtruim; •de jammerkreten der stervenden verscheurden het hart der omstanders, die een kwartier uurs later, nadat het dak en de koepel verteerd waren, den toren ter regterzijde zagen instorten. De klok viel naar heneden en verpletterde menigen ongelukkige, die misschien nog niet dood was. Ten tien ure was het gevaar geweken. De omliggende huizen werden toen gevuld met lijken en zieltogenden. 14 wagens met ontzielde ligchamen werden in het eerste uur naar het gasthuis vervoerd. Op de lijst der verongelukten, daags na de ramp openbaar gemaakt, staan de namen van 1D31 personen!! .Nadere berigten melden, dat zich onder de omgekomenen meer dan 500 personen van den aanzienlijken stand bevinden, meerendeels juffers van 15 tot 20 jaar; moeders, met vier of vijf harer dochters, zijn een prooi der vlammen geworden. Verscheidene huizen zijn op last der policie verzegeld geworden, omdat al hunne bewoners verbrand zijn. Den 12den heeft het gemeentebestuur bij het staatsbestuur de opruiming van het puin verzocht eu door de regering is onmiddellijk besloten, hieraan gevolg te geven, doch de geestelijkheid ver zette er zich krachtig tegen en men vreesde, als gevolg hiervan, eeu volksop stand doch de aartsbisschop kwam tot andere gedachten en aan den wensch van het gemeentebestuur wordt voldaan. vernemen wij, dat heden alhier na een reis van 42 dagen van Suriname is binnengekomenhet schip Drie Gebroeders, aan boord hebbende de 1ste compagnie van het korps Mariniers, MARKTBERIGTEN. ALKMAAR, 1 Februari). Aangevoerd: 1 Koe. 13 Kalveren, f25 a 60. 18 vette t arkens, 40 a 41 c. per N. p. PURMERENDE2 Februarij. Aangevoerd: 51 Runderen, handel flaauw. 31 vette Kalveren, handel vlug, 75 a 95 c. per N. p. 68 nuchtere Kalveren, handel vlug, f 5 a 15. 13 mag. Varkens, f 11 a 16 en 39 Biggen, f3 a 5,50, handel matig vlug. 24 vette Varkens, 42 a 45 c. per M. p., handel vlug. 270 Schapen en Lammeren, handel matig vlug. Kip-Eijeren f 3,50 per 100 stuks. Boter f 1,10 a 1,20 per N. p. 54 stapels Kleine Kaas, f 28,25 per 50 N. p. Aangekomen schepen te Satavia vóór 35» Beccmher. 1 Zaanstroom, kapt. Schaap eu Ferdinand Louis, kapt. Kolting, beide van Arnst,.; Albrecht Buyliug, kapt. van der Burg, van Schiedam; Drie Gezusters, kapt. Fischer, vau LiverpoolArgo, kapt. Gestel-kamp, van Shiehls. Tot den 1 Februarij IS64 is ten behoeve der ziekelijke Weduwe en hare hulpbehoevende Kinderen in dank ontvangen Bij |den heer Mv. D. P. II. ABERSONvan het Israëlitisch Collegie Eend-ragt baart Genoegen ƒ2.50; N. N. f 0.25A. B. O. f 1.X. N. 1.B. Bz. vau X.X. eeu bankbiljet, No. 613, ƒ25.— V. S. ƒ2.50; A. Z. I.-; P. ƒ1,-; L. ƒ■].-; Dia kenen der Herv. Gem., gecollecteerd 31 Jan., van F. S., ƒ3.50; uit ZutphenD. L. C., een coupon ƒ1.231; uit Hengelo, G. M., een coupon Bussis. spoorvv. volgef. ƒ5.90. Totaal 45.88|. Bij den heer L. J. GROEN: van Wed. J. G. ƒ3.—F. K. ƒ!.-K. ƒ1.M. C., uit t'enlo, 1.Totaal 6. Bij den heer M. J. MANHEIM: van X. C. B., te Helder, een twintigste doorgefourneerd in de 253sle Staats-Loterij, No. 5200 en ƒ0.60; V. V. 1.J., coupon ƒ2.471; N. N. 0.50; J. H. ƒ1H. II. M„ te Oud-Beijerland, een coup. 1.48|-. Tot. 7.06. Bij den heer Ds. LEDEBOER: van W. ƒ0.50; K. L. ƒ2.50; J. ƒ1.—T-, uit Cleve, een muntbillet ƒ10.C., uit Arnhem, een id. 10.L., uit Deventer, een coupon ƒ2.471; P. P., uit Arnhem, 2 coup. N. M. a 3.09, 6.18. Totaal /'32.65-§. Bij den heer Ds. OP 'T HOLT: van Z. ƒ1.een handwerks man ƒ2.50. Totaal ƒ3.50. Bij deu heer Ds. DYSERINCKvan N. N. te Helder, 0.50 E. B., Arnhem, 3 coupons, 1.281, 4,95 en 1 9S. Tot. 8.061. Bij don heer B. R. DE BREÜK: van N. N., te Willemsoord alhier, coupon No. 431, administratie A. Duuekerts Jr., groot 6.184; Br....a, te Helder,/1.-B., te Helder1.Totaal S.18-§. Bij den heer M. HEERTJE: van N. N., te Helder, 5 Edele Menschen vrien den De roepstem voor de in deerniswaardigen toestand zich bevin dende Weduwe, met hare zes hulpbehoevende Kinderen, was dus niet vergeefs. Doch de bij de ondergeteekenden ingekomen milde giften zijn op verre na niet toereikend voor het edel doel. Daarom wagen zij het wederom een beroep te doen op de weldadigheidszin hunner weldadige plaats- en landgenooten, om - zij het dan maar - eene kleine gift te storten op het heilig altaar der weldadigheid, opdat de ondergeteekenden spoedig in staat worden gesteld, deze weduwe eene nering aan te schaffen, om haren rampzaligen toestand eenigzins te lenigen. Moge de Trooster der Weduwen en de Vader der Weezen uwe edele harten tot dit goddelijke doel stemmen. Mr. D. P. H. ABERSON, Griffier bij het Kantongeregt te Helder. L. J. GROEN, j A. L. LEUW Jr., Kerkbestuur der Israëlitische Gemeente. M. J. MANHEIM, L. V. LEDEBOER Az., Hervormd Predikant. A. L. VAN GELDER, Directeur van het Coll. van Weldadigheid. H. OP 'T HOLT, Predikant bij de Christelijk Afg. Gereformeerden. JOHs. DYSERINCK, Doopsgezind Predikant. B. R. DE BREUK, Lid van den Paad. M. HEERTJE, Godsdienst-Hoofdonderwijzer bij de Israël. Gem. De ondergeteekende Lerigt liet geachte publiek van den Helder en het Nieuwediepdat zijn ATELIER wegens eene kleine verandering van SJ-onderdaff I Februarij tot öaiiderdag- 1S Februarij GESLOTEN zal zijn. Nieuwediep, 81 Januarij 1864. M. SehweisfürÜi. Y00R KATOEN- en HENNEPGAREN, MACHINALE NETTEN in alle afmetingen, cn de beste YISCHHOEKEN voor HSeug- en Sioï-Visscherijen. Er worden in deze Provincie liépêthouder» gevraagd ST OOMEADEEJ AGTEN Yan Amsterdam naar Alkmaar, 's morgens ten 74 ure. idem het Nieuwediep, 's namiddags Alkmaar idem, s avonds Van het Nieuwediep naar Alkmaar >i idem Amsterdam, 's nachts ten 121 ure. idem, 's morgens 5f idem, 's namiddags 8

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 3