NIEUWEDIEPER COURANT ,12! ili. DONDEHDAd 1» FEBKEAKU. IBtÜl. EN TWEE-EN-TWINTIGSTE W JAARGANG. BINNENLAND. HELDER en NIEUWE DIEP, 17 Februari}. HELDERSCHE - 4', v rf Deze Courant wordt uitgegeven op'/.on ijag en donderdag, des morgeus ten acht ure, door A. A. BAKKER Ci. ia <len boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele uoinnters0.10. Men abonneert zich bij alie Bockhandelaars en Post directeuren. Advertentie* worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. M00V, Dijkstraat tegenover deLaan, II 422 ,aan den Helder, tot 11 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor icderen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruiinta die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den 1'itgever. Vati eene ziekte van eenige weken gelukkig hersteld, hervatte de wel-eerw. heer J. H- Sonstral op jl. Maandag avond zijne gewone voordragten over tafereelen aan het leerzaam geschiedboek ontleend. Ditmaal gaven de jongste gebeurtenissen in Denemarken den spreker aanleiding om van de geschiedenis van dat land een boeijeud ver haal der lotgevallen van koning Christiaan mede te deelen. Hoogst onderhoudend was deze voorlezing, die de rampspoedige lotgevallen van den eens zoo magtigen vorst uit zijne wreede en onstaatkundige handelwijze deed verklaren. Zijne voorliefde voor een paar vrouwen uit de volksklasse; zijn vertrouwen in een verachtelijken gunsteling: zijn afschuwelijke wreedheid jegens de Zweden en vooral zijne onge- zindheid om zich door de godsdienst des vredes en der liefde te laten besturen in zijne handelingen, werden voorgesteld als zoovele oorzaken, die hem kroon en scepter verliezen en een lötal jaren in een akeligeu kerker deden doorbrengen. Aan het einde der lezing werd, bij de herinnering aan den ver jaardag van onzen beminden koning op a. s, Vrijdag, zingende eene bede voor den vorst, die ons zoo weldadig regeert, ten Hemel opgezonden. Vrij talrijk werd deze bijeenkomst bezocht. Door den minister van Marine is ter kennis van belangheb benden gebragt, dat de stormseiuen, waarvan wij onlangs melding maakten, met den 20 dezer in werking zullen komen in de zee plaatsen Flissingen, Nieuwediep en Hellevoetsluis. Naar men verneemt, wordt Zr. Ms. stoomschip Wassenaer met 1 Maart in dienst gesteld, naar men zegt, om een of ander hoog personaadje uit 's Hage naar Denemarken te brengen en dan in de Oostzee te blijven, om, des noodig, de handelsvaartuigen te beschermen. De zeildag van Zr. Ms. schroefstoomschip Soestdijk, onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. R. A. Houck, liggende te Hellevoetsluis en bestemd naar Suriname, is vastgesteld op den 25sten -dezer maand. Zr. Ms. korvet Prins Manrits der Nederlanden zal den 15 dezer Navels verlaten, met bestemming naar Messina, Syracuse en Malta, alwaar naar alle waarschijnlijkheid de korvet den 1 Maart zal arriveren. Het état-major heeft te Napels een zeer fatsoenlijk onthaal genoten bij Z. K. H. prins Humbert, zoon van koning Victor Emmanuel. De koude is te Napels nog buitengewoonDe Vesuvius is nog geheel met sneeuw bedekt. Z. M. heeft o. a. benoemd tot staatsraad in buitengewone dienst, den kapt. ter zee H. Camp. Z. M. heeft benoemd tot commissaris van bet weduwenfonds van het corps ingenieurs van den Waterstaat, den inspecteur van den Waterstaat, F. W. Conrad. Tot off. van gez. 2de kl. bij Zr. Ms. Marine worden bevorderd: de off. van gez. 3de kl. J. J. Dekkers. F X. J. van Opdorp, T. J. J Gori en I. Thomson, allen tot dusverre gedetacheerd bij het Marine-Hospitaal alhier. Z. EXc. de minister van Tünnenl. Zaken heeft, na daartoe verleende matiging des konings, den inspecteur van den Waterstaat der tweede inspectie F. W. Conrad. tot nader'order, belast met de algemeene dienst van den Waterstaat, die aan wijlen den hoofd inspecteur van der Kun was opgedrasren. Volgens een gerucht, zou bij het gemeentebestuur van Texel het voornemen bestaan om nog dit jaar drie nieuwe scholen te doen bouwen, en wel te Oude Schild, Oosterend en te Waalwaar het bestaande schoolgebouw in het verloopen jaar door den school opziener is afgekeurd. In het belang van liet onderwijs, die magtige hefboom tot volksontwikkeling, en de gezondheid onzer kinderen, is het te wenschen dat dit gerucht waarheid zij, want, indien aan iets, dan wordt op dit welvarende eiland eene groote behoefte ge voeld aan goede en doelmatige schoollocalen, en is het daarmede veel ten achteren in vergelijking van andere gemeenten, waar men lang die welvaart niet geniet, waarin men zich hier mag verheugen. Het is in het oog vallend, hoe gelukkig de Texelaars, en in het 'bijWnder de Cocksdorper schelpenvisschers, zijn geweest, ten opzigte van het redden van schipbreukelingen, tijdens de stormen van 3 en 4 Dec. 11. Van de 120 a 130 dier ongelukkigen, op die kust gestrand, zijn, zoover men weet, 10 a 11 personen omge komen, waarvan 7 man der équipage van de Hamburger bark Windspiel, door liet omslaan van hun eigen schrepsboot. Om tot deze gunstige uitkomst te geraken, is er veel moed en beleid en eene groote mate van zelfopoffering en zelfverloochening aan den dag gelegd. Één voorbeeld echter verdient meer algemeen bekend te worden. Den 4 Dec. zag men van de Cocksdorp in zee drijven een scheeps wrak, dat ieder oogenblik uit elkaar dreigde te slaan. Van den wal af ontwaarde men duidelijk, dat zich daarop no<r levende personen bevonden. De zee was vreeselijk bol en onstuimig en de wind nog lievig, zoodat de anders voor niets terugdeinz.ende schelpenvisseliers elke poging, om die ongelukkige schipbreukelingen te redden, voor eene roekeloosheid hielden. En toch, het gevaar voor de zich aan boord van het wrak bevindende personen neemt hoe langer hoe meer toe, want, valt weldra de ebbe in, dan vinden zij in de Eijerlandsche gronden zeker hun graf. Ook de visschers begrijpen dit, het hart popelt om drie arme schipbreukelingen te redden, maar.... die wilde zee, die hevige wind en.... hunne vrouwen eu kinderen Hunne menschlievendheid houdt echter de bovenhand op het ge- zigt dier den dood zeker te gemoet gaande schipbreukelingen en, trots alle gevaren, toonen onderscheidene personen zich bereid, om het waagstuk (en inderdaad, het was een waagstuk) te ondernemen. Er is echter maar een met schelpen volgeladen schuitje voorhan den; maar geen nood.... de rappe handen hebben in een oogwenk het schuitje geledigd en de schelpen, de vrucht van dagen zuren arbeid, over boord geworpen. Een klein lapje zeil wordt geheschen (door den storm kon men hijna geen zeil voeren), de touwen worden losgeworpen en.... het kleine ranke schelpenschuitje doorklieft de onstuimige zee. Met angstige spanning ziet men het vaartuigje na; nu eens staande boven op de golf, om dan weer naar omlaag geslingerd en onzigtbaar te worden, komt men toch vooruit. Al dreigt het zeil te scheuren of geheel weg te slaan, van terug- keeren weten zij niethun doel is, om die schipbreukelingen te redden. Zij naderen het wrak.... nog eenige oogenblikken vol gevaar en de schipbreukelingen zijn gered. Van overmaat van dankbaarheid vallen eenigen hunne kloeke-,, onversaagde redders om den hals en de geheele équipage van dfe Zweedsche bark CaroUna, kapitein Ahrmann, wordt behouders te de Cocksdorp aan wal gebragt, om te kunnen getuigen, dat de oude Holiandsche moed en onversaagdheid nog bij het Hollandfech© volk voortleeft. Purm Cf.) Eene ontzettende ramp en een voor de kunst onherstelhaar- verlies trof in den nacht van 16 dezer de stad Rotterdam. Te& circa 2 ure brak er plotseling brand uit in het Gcmeentelandshnis* van Schieland, in welk gebouw, gelijk men weet, gevestigd it he^'

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1