INWISSELING VAN MUNTBILJETTEN. EN BINNENLAND. M17. DÖNDEItDAG 2S 117 It K I A 15 IJ I» TWEE-EN-TWTNTIGSTE JAARGANG. HELDER en NIEUWEDIEP, 24 Februarij. HELDERSCHi XJtVU NIEUWEDIEPER COURANT Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en donderdag, des morgeus ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. 0 franco per postB 1.50. Enkele nommers0.10. Men abouueert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Adtkktentien worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den lieer T. JIOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, 11 422 ,aan dcnhelder,\.o\11 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is 0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing ƒ0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimt* die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. Het GEMEENTEBESTUUR van DEN HELDER vestigt, ten gevolge eener ontvangene Circulaire, de aandacht der Ingezetenen op eene door Z. Exc. den Minister van Financiën uitgevaardigde en in het tweede bijvoegsel tot de Nederlandsche Staatscourant van den 12 dezer, No. 10, geplaatste aankondiging, waarbij alle houders vati Muntbiljetten, uitgegeven krachtens de Wetten van 18 December 1845 (Staatsblad No. 90) en 17 September 1849 {Staatsblad No. 46), worden uitgenoodigd, om zich den nieuwen en laatsten termijn, thans tot verwisseling van die Biljetten verleend, ten nutte te maken, door hunne Biljetten ten spoedigste ter verwisseling aan te bieden of te doen aanbieden ten kantore van den Betaalmeester in hunne woonplaats, of bijaldien aldaar geen Betaalmeester aanwezig is, ten kantore van den Ontvanger der Directe Belastingen in de Gemeente. Uit aanmerking van deze laatste bij de Wet opengestelde gelegen heid om de voormelde Muntbiljetten tegen de waarde te ver wisselen, worden de Ingezetenen aan de bovenbedoelde aankondiging, die ter Secretarie dezer Gemeente ter lezing ligt, herinnerd en aan bevolen, om zieh niet op den betrekkelijk langdurigen termijn, die de wet verleent, te verlaten, maar door spoedige aanbieding van hunne biljetten, ziehzelven en hunne nablijvende betrekkingen voor onherstelbare verliezen te vrijwaren. Helder, den 19 Januarij 1864. Het Gemeentebestuur voornoemd STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L VERHEY, Secretaris. Gisteren avond werd in het lokaal Tivoli alhier weder een concert gegeven door de vereeniging Apollo. Dit concert was niet zoo druk bezocht als de vorige in dezen winter. Inzonderheid komt voor zijne uitmuntende voordragten hulde toe aan den heer P. R. Bekker, solo-violoncellist van Z. M. den koning, die ook nu de schoonste blijken gaf, dat hij zijn geliefkoosd in strument met vlijt en volharding heeft bestudeerd en dat hem onder de beste violoncellisten van Nederland eene eereplaats toekomt. Het heerlijke concert van Golterman droeg hij in den zin der goede klassieke school voor en meer dan eenmaal klonken de bij valsbetuigingen der hoorders door de zaal. Ook de heer J. C. Leich Jr. verdient lofwaardig te worden ver meld, terwijl almede de uitvoeringen der ensemble-muziek zeer verdieustelijk mogten heeten. Op a. s. Vrijdag, des avonds ten 74 ure, zal in het gebouw tot zedelijke en godsdienstige ontwikkeling op de Vischmarkt, door den heer L. V. Ledeboer Az. de spreekbeurt vervuld worden. Met het schip Nicolaas Witsen, kapt. J. Portengen, is dezer dagen alhier van Ckeribon aangebragt., 1 luiaard, bestemd voor het Zoölogisch Genootschap Natnra Artis Ma-gistra, te Amsterdam. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Zeeland, onder bevel van den kapt ter zee G. C. C. Pels Rijoken, is, na den 4 Jan. jl. Baliia verlaten* te hebben, den 11 dier maand ter reede Rio de Janeiro aangekomen en zou den 22 daaraanvolgende die reede ver laten otn zijne reis naar Montevideo voort te zetten. De heer T. J. Stieltjes, ontslagen adviseur bij het ministerie van Koloniën, heeft na zijn terugkeer in het vaderland niet opge houden zich te regtvaardigen tegenover de handelingen der koloniale regering ten zijnen opzigte. Van een reeks van brochures is thans het tweede nommer in het licht verschenen onder den titel Gegevens omtrent de zaak der spoorwegen op Java." Dit stuk behandelt de reis met den gouverneur-generaal baron Sloet van de. Beele over een gedeelte van Midden-Jam, in Junij 1862, in verband beschouwd met eenige gebeurtenissen, die haar zijn voorafgegaan of gevolgd. De schrijver doet herhaaldelijk uitkomen, dat de gouverneur- generaal, die in 1858 de tegenwerking ondervond van den lieer Stieltjes, bij zijne spoorwegplannen hier te lande dit niet schijnt vergeten te zijn. Hij schrijft daaraan toe de behandeling, die hij van 's konings landvoogd in Indié' heeft genoten. Hij wijst op een gezegde van den gouv.-gen. aan zijne vrienden, dat het bij de zaak der spoorwegen de quasstie niet was, om een monument voor de kunde van den adviseur op te rigten, waarop de Samarangsche Courant de vraag deed of het dan beter was een bewijs van on kunde van dien ambtenaar te ontvangen Voor allen, die in de zaak der spoorwegen op Java en in de oorzaken van het ontslag van den heer Stieltjes belang stellen, is de lezing dezer brochure zeker zeer aan te bevelen. Uit de opgave van de bevolking der gevangenissen in 1862 blijkt, dat het aantal gevangenen, in vergelijking met dat van het vorig jaar, aanzienlijk is vermeerderd, voornamelijk met betrekking tot de huizen van bewaring. Op uit. Dec. 11. waren aanwezig in de strafgevangenissen 2286 personen, in de huizen van verzekering 1256, in die van arrest 532 en in die van bewaring 143, tezamen 4217 personen. Van de gevangenen, die bij afwisseling zijn verpleegd, konden 11,214 lezen en schrijven, tegen 8354, die daartoe niet in staat waren. [In 1858 was dit aantal 10,020 tegen 10,290]. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijr.sen te Wognum c. a., de heer G. J. van Kerkwijk, thans te Terschelling c. a. De heer van Lennep heeft in de vergadering der letterkundige afdeeling van de Koninklijke Academie van Wetenschappen raededee- ling gedaan van een drietal werkjes te Netc-York uitgegeven en handelende over de Nederlanders, waarin de schrijver aan Nederland en beroemde Nederlanders regt laat wedervaren. Eene commissie uit. onderscheidene gemeenten in Noordbrabani is dezer dagen naar 's Hage geweest om bij Z. Exc. den minister van Binnenlandsche Zaken aan te dringen op het verleenen der aangevraagde concessie voor een spoorweg van Nijmegen langs '•s Hertogenbosch en Tilburg naar de Belgische grenzen. Naar men zegt, heeft de commissie zeer gunstige verzekeringen van Z. Exc. ontvangen. De gezamenlijke bierbrouwers in Overijssel hebben een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal ingediend, waarbij zij hunne bezwaren mededeelen tegen de voorgenomen verhooging van den accijns op het bier en het voortdurend blijven bestaan van de fiscale belemmeringen in de vrije uitoefening van hun bedrijf. Den 18 dezer stond voor de Arrond. regtbank te Almele teregt de heer C J. E. fabriekant te Oofmarsnm, beschuldigd van beleediging van den heer burgemeester dier gemeente, en wel voor namelijk door hem te vergelijken bij „een kikvorsch." De toeloop van nieuwsgierigen was zeer groot, terwijl nu en dan de lachspieren niet weinig om het zonderlinge der zaak werden in beweging ge- bragt. Het O. M. requireerde de schuldig verklaring des beklaagden, met veroordeeling tot eene gevangenisstraf van ééne maand en in de kosten der procedure. De uitspraak is bepaald op a. s. Vrijdag.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1