BUITENLAND. Dezer dagen heeft een boer, voor het eerst reizende per spoor van Leeuwarden naar Harlingen, den trein verlaten te Dronryp, oin de reis per trekschuit te vervolgen. Hij vond 13 stuivers voor die reis van een half uur te duur, terwijl hij voor 12 stuivers vijf ureu achtereen in de trekschuit kou zitten! De dichterlijke dieven ouder de gemeente Apeldoorn, die onge vraagd de getalsterkte en bedoelingen hunner bende op eene huis deur mededeelden, ziju dezer dagen beantwoord. Een overmoedige onverlaat heeft op gelijke wijze als zijue acht ambtgenooten het volgeude bekendgemaakt Als acht zaaien stelen, Moeten zij deeleu. 'k Steel liever alleen En deel met geen een. De gemeenteraad van Middelburg heeft zich dezer dagen tot de Tweede Kamer gewend, met verzoek hare goedkeuring niet te verleanen aan het wetsontwerp tot wijziging der gemeentewet. Vol gens den voorzitter van den raad zou men bij de aauueming een hoofdelijken omslag van 80,000 moeten heffen, een cijfer te hoog voor eene bevolking van 16,000 zielen. In der tijd was te Middel burg de plaatselijke belasting op het gemaal geheel afgeschaft, doch toen er sprake was van eene hoogere directe belasting, is die, op verzoek der ingezetenen zelve, weder ingevoerd. Te Vlissingen is deze zaak in de jongste zitting van den gemeente raad mede aan de orde gesteld. De voorzitter van dien raad deed opmerken, dat, door de bepaling, dat geene belasting zal mogen worden geheven dan alleen van voorwerpen waarop het Rijk.accijns heft, de begrooting der gemeente Vlissingen ongeveer 60,000 zal moeten missen, waartegen alleen overstaan de opcenten op de personele belasting eu het geslagt, wel verre van voldoende tot dekking dier vermindering. Daarin worden de bezwaren tegen de ontworpen wet uiteen gezet, terwijl ten slotte verzocht wordt, det die bezwaren in overweging worden genomen, en aan Vlissingen vrijstelling worde verleend, of wel dispensatie tot voortdurende heffing van gemeente belasting op gemaal en brandstoffen. De raad der gemeente Zwolle dringt evenzeer aan op verwerping der genoemde wet. Noord-Amerika vraagt na jaren lange strijd nog steeds in klim mende mate de aandachi van allen, die met een opmerkzamen blik de gebeurtenissen der wereld gadeslaan. Thane spreken de berigten van daar van een uiterst wanhopigen strijd, die over den opstand en ziju bestaan en voortduur zal moeten beslissen. De president der Unie heeft eene nieuwe ligting uitgeschreven, tengevolge waar van het leger op niet minder dan 500,000 man moet gebragt worden. Van den anderen kant worden door den president van het Zuiden geene middelen onbeproefd gelaten, om de zaak van den opstand gaande te houden en zoo mogelijk uit te breiden. De geheele mannelijke bevolking, tusschen 16 en 50 jaren, moet bij het leger worden ingelijfd. Te midden van dit alles hebben de volks vertegenwoordigers te Washington vastgesteld, dat de goederen van opstandelingen, ook ten nadeele van onschuldige betrekkingen, zullen worden verbeurd verklaard. Min aangenaam is almede het berigt van het Amerikaansch eiland St. Domingo, dat aan de Spanjaarden toebehoort en waar niet minder dan 9000 Spaansche soldaten door dc daar heerschende koortsen zijn aangetast. In België nadert het bijeenkomen van de Kamer der Vertegen woordigers, bepaald op 1 Maart aanstaande. Pogingen om een nieuw kabinet zamen te stellen worden er intusschen niet gedaan het ministerie regeert inmiddels zonder gewigtige besluiten te nemen. Men wacht bij de opening der zitting belangrijke bijzonderheden omtrent de ministeriële crisis en de mislukte pogingen ter zamen - stelling van een nieuw kabinet te vernemen. Uit Italië verneemt men, dat tusschen koning Victor Emmanuel en den paus weder eene gewenschte overeenstemming bestaat, zoo dat van die zijde vrees voor oorlog als ongegrond is te beschonwen. Een fraai voorstel tot oplossing der Deensch-Duitsche qusestie werd dezer dagen door een Fransch dagblad als van graaf von Bismark, president van den Pruissischen ministerraad, mede gedeeld. Holstein, Lauenburg en Zuid-Sleeswijk zouden aan den hertog van Augustenhurg worden gegeven, het overige van Sleeswijk aan ^Denemarken komen Rendsburg en Flensburg bondsvestingen worden en Eckernförde met zijn haven aan Pruissen komen. Veel kans van aangenomen te worden, heeft dit ontwerp vast niet. Misschien zou het bij stemming blijken dat Pruissen er alleen belan" bij had het goed te keuren. In Duitschland zelve heerscht bepaaldelijk verwarring. De Midden-Staten staan lijnregt tegenover de o-roote mogendheden. Men wil, dat keizer Napoleon er de hand in Treeft om de verschillende regeringen tegen elkaar op te zetten, Men schrijft hem zelfs het plan tot oprigting van een nieuw "Rijn verbond toe. De Midden-Staten, thans de oppermagt van Pruissen en Oostenrijk moede, zouden dan echter een niet gemakkelijker opperhoofd binnenhalen. De hertog van Saksen-Koburg-Gotha zond dezer dagen zijn secre taris naar Sleesicijk, om aldaar in het belang der kleinere staten, die voor den hertog van Augustenhurg zijn, werkzaam te zijn. De Pruissische opperbevelhebber heeft echter dien gezant eenvoudig het land uitgezet. De hertog heeft klagten ingediend te Berlijn. Waarlijk," bij zulke gebeurtenissen ziet men duidelijk hoe innig verbonden de vorsten van den Duitschen Bond zijn. Men denke slechts hier aan de spreukMet land, dat in zich zeiven verdeeld is, kan niet bestaan. Een Belgisch weekblad, le Messager d'Ixelles, spreekt van een zonderlinge ontdekking welke in de muziekale wereld zou gedaan zijn omtrent den invloed van koperen muziekinstrumenten op petro leumlampen. Op een muziekvereniging bij zekeren lieer Capouillet gingen bij zekere passages dier instrumenten drie lampen, welke met petroleum gevuld waren, de eene na de andere uit. Toen men dit opmerkte, werd dit op verzoek van het auditorium, waaronder zich eenige natuurkundigen bevonden, die zelve de lampen op ver schillende afstanden plaatsten, eenige malen herhaald. De heer Duhem, professor aan het koninklijk conservatoire deed tot verdere overtuiging van het publiek eenige lampen na elkander uitgaan door op zijn trompet te blazen. Tc Parijs trekt thans in hooge mate de belangstelling eene jeugdige schoone, mejufvr. B., naar men zegt van eene oude Neder - landsche familie, welke juffer aan elke hand en aan eiken voet een dubbeten pink heeft; een voorregt, dat, volgens een Parijschen be- rigtgever, sedert onheugelijken tijd de meeste vrouwen van bedoelde familie hadden. Te Saargemund Frankrijkbevonden zich Zondag 14 dezer, bij de avond-godsdienstoefening in de feestelijk verlichte kerk, ongeveer 700 menschen. Om het koor waren 24 kleine glazen ballons aangebragt met water gevuld en achter ieder daarvan brandde een gasvlam. Op een dier ballons was de kurk niet goed vastgesloten, zoodat zij er afviel en het water uitstroomde. Hoe onbeduidend op zichzelf, was deze omstandigheid oorzaak eener onbeschrijfelijke verwarring, die noodlottige gevolgen had. De aanwezigen, die het neêrstroomen van het water van eene hoogte van 7 voet hoorden, meenden, dat geruisch aan een gasontploffing te moeten toeschrijven en plotseling maakte zich zulk een schrik van hen meester, dat zij ijliugs opstonden, banken omver wierpen, elkander duwden en drongen en naar de deur stormden, ondanks de geruststellende verzekering van den geestelijke en het waarschu wende geluid der schellen. Voor de deur ontstond een opstopping; de vlugtenden vielen op en over elkander en velen hunner werden ernstig gewond. Een 86jarige man is den volgenden morgen aan de gevolgen overledenen eene vrouw verkeert in gevaarlijken toestand. Aan een der hoofdstations van den Great-Western-spoorweg in Engeland, bevindt zich een stationschef, die om zijne verwaand heid en eigendunkelijkheid overal bekend staat. Zijne achting voor iemand, die iets in zijn naam doen zal, meet hij alleen en uitslui tend af naar de achting, die hij zich zeiven toedraagt. Op zekeren dag ontwaarde hij een heer met een sigaar in den mond den planken vloer op en neer wandelen. Eensklaps schoot hij den vermetele op zijde en verzocht hem op staanden voet te staken. De heer sloeg op dit bevel echter weinig of geen acht, maar zette zijne wandeling bedaard voort, terwijl hij een wolk van rook voor zich heen blies. Door die stoutmoedige ongehoorzaamheid ontstoken, herhaalde de chef zijne bevelen op meer beslissende!) toon, doch de houder van den Havana-sigaar bleef nog maar altoos eene uitdagende en min achtende houding bewaren. Ten derden male werd nu het bevel herhaald en er de bedreiging bijgevoegd, dat de overtreder, bij mangel van gehoorzaamheid, aan de kiesche behandeling der sjouwer lieden ten beste zou gegeven worden. Maar de vreemdeling sloeg er evenmin acht op als te voren, totdat de stationschef eindelijk zoo woedend gramstorig werd, dat hij den vermetelen rooker de sigaar uit den mond rukte en wegsmeet. Die daad van geweld deed geen andere of meerdere uitwerking, dan bevelen en drei gementen en onze peripatetische wijsgeer zette zeer bedaard en opgeruimd zijne wandeling voort. Juist kwam daar een rijtuig met vier paarden - de bij onzen chef zeer goed bekende equipage van den hertog van Beaufort - oprijden, waar, tot zijn onbeschrijfelijken schrik, de weerbarstige rooker in trad en statig naar Badminton reed. Nu vroeg de stationschef, bevende van schrik, wie die vreemdeling was, en dacht in den grond te zullen zinken, toen hij vernam dat het de burggraaf Palmerston, de eerste lord der thesaurie was. Zonder een oogenblik te aarzelen, liet hij terstond eene kap- chais met twee paarden voorkomen en zich naar Badminton brengen. Daar aangekomen zijnde, zond hij zijn adreskaartje aan het kasteel en liet ten dringendste een mondeling onderhoud met den edelen lord verzoeken, dat hem ook vergund werd. Zijn lordschap liet niet lang op zich wachten, als wanneer onze chef in de kruipendste bewoordingen allerlei verschooningen, wegens de zijner lordschap aangedane grove beleedigingen, uitstamelde. Had hij zijne lord schap maar gekend, dan zou hij om de geheele wereld zijne lord schap zoo niet behandeld hebben, enz. enz. De eerste minister hoorde den stationschef ten einde toe geduldig aan en zeide toen, met zijne handen in zijne zakken en een barschen blik op hem werpende, dat hij hem in den beginne gerespecteerd had, omdat hij dacht, dat hij, als een echte Brit, zijn pligt betrachtte, maar nu zag, dat hij een verachtelijke lafaard was. En hiermede was het onderhoud tusschen den eersten minister en den stationschef afgeloopen. Onlangs heeft een gehuwd man, te Birmingham, zijne echtge noot met de grootste koelbloedigheid op eene wandeling doodge schoten uit wrok en ijverzucht, daar zij afzonderlijk was gaan wonen, omdat hij niet aan zijne belofte van een huis te huren voldaan, maar kamers genomen had. De moordenaar dronk on- middelijk na de daad een glas grog met een zijner vrienden, aan wien hij de pistolen overhandigde, tevens mededeelende wat hij verrigt had, en ging toen bedaard thee drinken ten huize van zijne ouders, alwaar hij te midden van deze en zijne broeders en zusters gevat werd, afscheid nemende met de woorden„wij zullen elkaar daarboven weder zien?" Een der Duitsche dagbladen deelt de volgende statistiek mede omtrent het aantal vestingen in Europa, Zij. zijn 321 in aantal. Frankrijk bezit de meeste, namelijk 119, Spanje 41, Oostenrijk 32. Pruissen 28, Italië 16, Nederland 13, Belgie 11, Engeland 10, Denemarken 8, Rusland 8, Zweden 6, Portugal 6, Beijeren 3, Wurtemberg, Baden, Hessen-Darmstadt en Luxemburg elk 1. Geheel Duitschland, met inbegrip van Oostenryk, bezit er 46. Uit Pesth, in Hongarije, schrijft men dd. 10 Eebr. aan het

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 2