BUITENLAND. over bet ja«v 1584, met bijlagen, Deze begrootiugen zijn respek- tievelijk vastgesteld bij koninklijke besluiten van 31 en 28 Oct. j 1863; No. 69/ 2 en 6d/ 1 en van 5 Sept. 1863, No. 86. in de j mgste dagen wordt, naar aanleiding van de hervor mingen van onzen minister van Fuiaiitiën in ons belastingstelsel, druk gesproken over de al of niet weuscheLjkheid van directe be las.ingen. Op voorstellen ter gunste van indirecte belastingen, lezen wij ergens de volgende bemerkingen: „Ik zou wel in bedenking willen geven of liet geen bah en diefstal is om iemand iets te doen betalen zonder dat hij bet bijna merkt. Men kan directe belasting ook gemakkelijk en bijna onmerkbaar betalen, wanneer men alle dagen iets (eenige centen bv.j weglegt en wekelijks naar den ont vanger of naar de spaarbank brengt. W.j beunen dit bezwaar tegen de accijiiseu, behalve de belemmeringen, sluikerijen en kosten van inning: dat ze zoo ongelijk worden gedragen. In eene gemeente wordt, om een voorbeeld te noemen, ongeveer 8 cents per Ned. PJ tarwemeel betaald. Dit levert per jaar eeue betrekkelijk aanzienlijke soin op. Hoeveel draagt hieraan bij een burgerman, die 10U0 'sj jaars inkomen heeft en een vrouw en zes kinderen te. onderhouden heeft, tegen een ongehuwd heer, die 's jaarlijks 1200 tot 1600 te verteren heeft? Is dat niet schreeuwend onbillijk? Wij hebben wel eens hooren beweren, dat de afschutting van den gemaal-accijns het brood toch niet goedkooper zou maken, maar dat de bakkers zooveel te meer zouden winnen. Dezulken hebben geen attentie voor de verbazende concurrentie in alle vakken." Als eene b.jzouderheid deelen wij mede, dat onder de ge schenken, die den eenv. heer 0. Harderwijk, bij gelegenheid van zijn SOjarig jubelfeest als priester der Oud-Roomsehe gemeente, te Delft zijn aangeboden, behoort de zilveren truffel, die bij het leggen van den eersten steen van het kerkgebouw op het Bagijuhof aldaar, in dato 4 Julij 1743, gebruikt is. Door de beeren Bakker en de Bruijn Kops, te Breda, is, bijgestaan door eeue commissie van deskundigen uit liet midden der leden, in liet lokaal der groote sociëteit een toestel geplaatst, om aldaar de tabaksrook en onaangename lucht door een verwarinden of kouden luchtstroom te doen vervangen. Dit werktuig, waarvan de proef dezer dagen genomen is, heeft ten volle aan de verwachting voldaan en strekt den vervaardigers tot eer, die hierdoor weder een krachtig bewijs geven van de hoogte, waarop onze nationale indus trie zich tegenwoordig bevindt. Met dat toestel toch kunnen in iedere minuut 300 kub. ellen verscb verwarmde lucht geproduceerd worden, zoodat ïh zes minuten de luchtstroom door de geheele. zaal gevuld wordt. Het ware te wenschen, dat de aandacht der besturen van gevangenissen, alsmede der hoof .en van fabrieken, zich op dit toestel vestigden, 't welk betrekkelijk weinig plaats vereischt en waarvan de prijs (circa 1000) niet buiten het bereik van dergelijke inrigtingen valt. De oorlog tusschen de Duitschers en Denen bepaalt zich gedurende de jongste dagen tot min belangrijke gevechten, waarbij schansen bedreigd en verkenningen gedaan worden, zonder evenwel te nade ren tot afdoende resultaten. De mannen der staatkunde peinzen iutusschen op middelen om aan het krijgvoeren een einde te maken en te voorkomen, dat uit deze troebelen geru algemeeue oorlog ontsta. De Engelsche regering doet al bet mogelijke om eene conferentie bijeeu te doen komen en langs den diploniatieken weg de Deensch- Duitsche queestie te beëindigen. Het spreekt van zelve, dat liet Londensclie tractaat van den jare 1852 door de Erigeische regering als verbindend wordt beschouwd, doch evenzeer wordt dit staatsstuk door de Duitsche regeringen op zijde geschoren. De bondsverga dering zai nu in de volgende week beslissen omtrent troonopvolging in de hertogdommen en als deze stemming voor geldig wordt ge houden, dan is het wel zoo goed als zeker, dat de hertog van Augiistenburg grooteu kans heeft, om den hertogelijken zetel van Sleeswjk-Holstein te bestijgen. In de laatste dagen wordt echter de regerende groothertog van Oldenhurg mede genoemd als kandidaat voor den hertogstiteldoch weinig kans van slagen zegt men hem toe, omdat zijne verheffing slechts strekken zou om zijne tegen woordige erfstateu geheel of ten deele bij Pruissen te voegen. De hertog van Augustenburg heeft nu een nieuwen bondgenoot gevonden in een beginsel, dat bij mogelijk tot heden toe nog wei nig gunstig voor zyn partijzaak had geacht. Het. is het bekende goddelijk regt der vorsten, dat door de Spenersche Zeitung ten zijnen gunste wordt uitgelegd. Volgens genoemd blad, zijn de orthodoxen in de hertogdommen allen op de zijde van hertog Friednch, die, volgens ben, naar alle goddelijke en menschelijke regten hun alleen wettige en uit dien hoofde alleen tot regeren be voegde hertog is. Het aangehaalde blad vervolgt zijne redenering in de volgende woorden, die het der bevolking van Sleewijk-Holstein in den mond legt: „De wettige vorst nu is de van God gegevene, dien vorst getrouw te zijn, hem te dienen, goed en bloed voor hem op te offeren, is godsdienstpligt. Wij dienen God, wanneer wij onzen hertog dienen. Dit is de welgevestigde overtuiging van ons Godsdienstig gezind volk, en wij meenen liet er voor te mogen houden, dat die overtuiging van den kant der conservatie.e kringen in Priemen en Oostenrijk de aandacht verdient, opdat wij niet weêr met gebonden handen en voeten aan de. woede en de gifage vijandschap der Denen worden prijs gegeven." In het Engelsche Lagerhuis werd jl Dingsdag eene ernstige woordenwisseling gehouden tusschen sommige leden der oppositie en de regering. Scherp werd de buiteiilaiidsclie staatkunde van liet. kabinet bestreden. De heer Disraeli, bet bekende oppositie-lil, kwam in zijne gewone heflige taal op tegen (Ie houding der rege ring in de Deeusch-Duitsche qu.estie. De heer Cecil vroeg,- in hoever Engelands eer door de staatkunde van het gouvernement verpand of bezoedeld was. De heer Roebuck verklaarde vóór een voorstel van wautrouweu in bet kabinet te zullen stemmen. De minister van Financiën verdedigde de regering en verzekerde dat Engeland ten op/.igte van den Deeiisch-Duitschen oorlog slechts een bevriend toeschouwer was van den twist. In Belgie duren de schermutselingen tusschen de liberalen en klerikalen steeds voort. De Vlaamsche taalbeweging wordt thans zelfs te baat gi nomen om deze partijschappen te voeden. De libe ralen hebben in de vereeniging liet Vlaumsch Verbond, te Gent, de stelling zoeken te verdedigen, dat liet heil van de Viaanisclie taal uitsluitend bij het liberalisme berust. De redenaars der klerikale partij, die deze stelling zochten te bestrijden, werden aan het einde huiaur redevoeringen door de talrijke aanwezigen vrijelijk uitgefloten. Aarisheitog Feidinaiul Maximiliauii, de aanstaande keizer van Mexico, doet vooraf met zijne aartshertogin een reisje en bezoekt de bevriende hoven van Europa. Zij bevinden zich thans te Parijs en zuilen zteli weldra gereed maken voor de afreize naar de over zijde van den Oceaan. In een gehucht, even boven JVernhout gelegen, is de huis vrouw van Jan Konijn op den 19 dezer voorspoedig bevallen van een drieling, zijnde alle jongens, aan wie de namen Leopold, Willem en Napoleon zijn gegeven, respectivelijk naar den koning der Belgen, den koning der Nederlanden en den keizer der Fransehen. Lamartine is een der onderteckeuaren van liet adres aan den Franschen senaat, houdende verzoek om afschaffing der doodstraf. Lagnéroniiière heeft zich bereid verklaard bij de discussie dit ver zoek te ondersteunen. De bekende Fransche werktuigkundige Leroy beweert een mechanisch geweer te hebben uitgevonden, waarmede men 500 schoten per uur kan doen. Bij de laatste catalogisering is gebleken, dat in de keizerlijke bibliotheek te Par'js aanwezig, zijn twee millioen weiken in alle genres, drie millioen platen, twee maal honderd duizend manuscrip ten en vijf honderd kaarten en platen. Volgens de acte van beschuldiging, lieeten de personen, be schuldigd van den aanslag op liet, leven van den keizer der Fran schen, en welke zaak jl. Donderdag voor het hof van assises te Par'js is behandeld: 1. Pascal Grt-co, bijgenaamd Fioretti, oud 28 jaren, muziekmeester, geboren te Pisa 2. Raphael Trabncco, oud 40 jaren, muziekmeester, geboren te C'i.fta d'Anversa3. Natale Agostino linperatori, oud 33 jaren, boekbinder, geboren te Lvgano in bet Zwitsersclie kanton Tessino4. Atigelo Seaglioni, bijgenaamd Maspoli, oud 22 jaren, geboren te St. Joseph; 5. Giuseppe Mazzini, afwezig. Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1586 sterf gevallen en 2122 geboorten plaats gehad. Het. corps de ballet van de verschillende schouwburgen te Londen bestaat uit 8000 danseressen. Er is sprake van om deze dames in Int kristallen-paleis een storiri-galop te doen uitvoeren. Aan de schoonste zal een prijs worden uitgereikt. Welke Paris zal hier den appel toewijzen? Men weet het niet. Iutusschen worden er, juist iu den smaak van de Engelschen, op dit punt de dolste weddingschappen aangegaan. De bekende vijf zeeroovers hebben jl. Maandag te Londen ds doodstraf ondergaan. Reeds gedurende den vorigen dag waren de straten van Newgate opgevuld met mensclien en duizenden moesten den nacht in de open lucht doorgebragt. hebben, om het afziytelijk schouwspel van den ochtend te kunnen zien. Voor kamers vlak tegenover de geregtsplaats, die een aantal menschen konden bevat ten, werd 75 (ƒ900) betaald en voor vensterplaatsen 10 tot 25, naar mate der grootte. Nimmer zag men een zoo afgrijselijk schouwspel als dit, hetwelk aan een woest graauw tot tijdverdrijf verstrekte, bij de Old Bailey. De gevoniiisden werden, ten aanzien van eene brullende menigte van ongeveer 30,000 schobbejakken, opgehangen. Het tooneel was om er van te ijzen. Een der gevoniiisden bezweek en moest op een stoel geplaatst worden, terwijl alleen liet. koord liern belette voorover te vallen. Calcraft (de beul) vermeel derde door zijne schik kingen liet barbaarselie van liet schouwspel. Toen bij weder boven kwam om de ligcliarneii af te snijden, werd bij met gefluit, en afkeuringsteekenen begroet, doch dit scheen hem veeleer te bevallen dan te hinderen en hij verrigtte zijne bezigheid met blijkbare lust. Overigens waren de gewone medgezellen van zulk eene stafuitoefe- nitig, als: godslastering, baldadigheid, afzetterij, enz. ruimschoots voorhanden. De uitnemende voorzorgsmaatregelen der policie hebben intusschen belet,, dat men ongelukken te betreuren beeft,. Een der buitenlandsche gezanten had aanzoek gedaan bij den gemeenteraad om iemand, die zeer tegen de doodstraf is, te ver oorloven, gedurende den voorgaanden nacht de veroordeelden te mogen bezoeken en de strafoefening bij te wonen, doch dit werd beleefdelijk geweigerd. - Plet huis van den heer Thackeray, te Loonden, zal eerstdaags worden verkocht. Duizenden melden zich dagelijks aan om de laatste verblijfplaats van den humoristischen schrijver in oogenschotiw te nemen. Ook zijne boeken, meubelen en verdere zaken zullen ten verkoop worden aangeboden, en naar men meent fabelachtige prijzen opbrengen. De Courrier des Etats Unis verhaalt, dat onlangs, bij liet afnemen van een examen, hetwelk door adspiranten moest worden afgelegd om zich tot ingenieur te zien bevorderd, eeu der exami natoren aan zekeren kandidaat de volgende vraag deed: „Denk u eens het geval, dat gij eene machine hebt vervaardigd, dat gij al de stukken daarbij zelf in elkander hebt gezet en dat. gij bepaald overtuigd z.ijt, dat alles in orde is: stel tin, dat uwe machine aan boord van een vaartuig wordt gebragt en de pomp geen water wil geven, wat zondt gij dan doen?" Het antwoord van den exami nandus luidde: „Dan zoude ik eens over boord zien, of er wel water in de rivier was." Een algemeen gelach volgde daarop, waarbij de kandidaat-ingenieur juist niet het. belagchelijkst. figuur maakte. Een dagblad van Richmond bevat eene advertentie van eenen schoenmaker, die de prijzen van zijne waar als volgt beeft gesteld.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 2