BUITENLAND. Volgens de berekening van zendelingen, dezer dagen openbaar gemaakt, zou het cijfer der Israëlieten, over de geheele wereld ver spreid, 7 millioen bedragen, waarvan de helft in Europa en wel het grootste gedeelte in Rusland zou worden aangetroffen. De be kende reiziger Benjamin II houdt het er intusscheu voor, dat het aantal Israëliten, over de geheele wereld verspreid, niet minder dan 15 millioen bedraagt. Onder den titel: „De doodstraf,een woord van Dr. E. Lau- rillard," is dezer dagen bij Schooneveld en Zoon, te Amsterdam, eene brochure in het licht verschenen, die èn om de belangrijkheid van het onderwerp èn om de voortreffelijke schrijftrant van Dr. L. in hooge mate de aandacht verdient van ieder, die het onderwerp belangrijk genoeg acht om er iets over te lezen. Het stuk is krachtig en prachtig geschreven eu zal ongetwijfeld er toe bijdragen om de doodstraf, thans reeds zeldzaam, voor goed te doen afschaffen. Men zegt, dat van de stichting van een groot hotel op den Dam te Amsterdam niets zal komen. Het Volksblad zegt: „Als bijlage bij het adres van den gemeenteraad te 's Gravenhage aan de Staten-Generaal tegen de door de regering voorgestelde veranderingen in de wet op het personeel en de gemeentewet, is eene berekening gevoegd, waaruit blijkt, dat personen, die nu in 's Gravenhage betalen, later zullen betalen als volgt: een particulier nu f 838, later f 1718; een ambtenaar nu ƒ201, later f 369; een winkelier nu ƒ268, later 542. Voor Amsterdam gelden bijna deze zelfde becijferingen, behalve dat de stadskas aldaar, door de 25 opcenten op het personeel tot 50 ge- bragt, niet zou geholpen zijn, zoodat ook de sequivalents-belasting zou moeten verhoogd worden. Wij zonden het een groot ongeluk voor de gemeenten rekenen, zoo de voorgestelde financiële verande ringen in de gemeentewet wierden aangenomen. Wij vreezen dat ongeluk echter niet, daar wij vertrouwen s'tellen, èn op de volks- vei tegen woord igers in het algemeen, èn op de volksvertegenwoordi ging in de gemeenten." Te Leiden is eene vrouw, die eenigen tijd geleden, tijdens zij in het kraambed lag, hevig geschrikt was en sedert dien tijd onge steld bleef, in een vlaag van ijlhoofdigheid in een put gesprongen, nadat zij eerst haar kind daarin had geworpen. Daar zij echter terstond om hulp riep, was men er spoedig bij en is men er in geslaagd, zoowel de moeder als het kind te redden. Volgens het dagblad la France, heeft de brand van het Museum Rogmans te Rotterdam in Frankrijk bij de voornaamste kunstenaars en kunstminnaars zulk een diepen indruk gemaakt, dat zij hunne medewerking reeds aangeboden hebben om genoemd museum weder op te bouwen, hetzij zulks door middel van eene inschrijving of van eene loterij mogt geschieden. In het dorp Geldrop Noordbrabant1800 zielen tellende, werden in 1863 ontvangen en verzonden 34,000 brieven. Te Harderwijk is jl. Donderdag overleden de heer Mr. G. A. de Meester, burgemeester dier stad en lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal voor het hoofdkiesdistrict Zwolle. Men leest in de Staats-Courant Onder dagteekening van den 15 Jan. 1864, hebben wij de na volgende opgaven ontvangen van de bewegingen der schepen, uit makende het Nederlandsch eskader in Oost-India. Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlanden, kapt. ter zee M. Cazaus van Staphorst, wachtschip ter reede Batavia, Zr. Ms. korvet Juno, kapt. ter zee J. J. Westerouen van Mee- teren, wachtschip ter reede Soerabaja. Zr. Ms. brik de Cachelot, kapt. tei zee A. D. S. Clarkson, wacht schip ter reede Macassar. Zr. Ms. opnemingsvaartuig Pglades, luit. ter zee 1ste kl. W. Euslie, is te Muntok aangekomen om de opname i'n Straat Banka te vervolgen. Zr. Ms. schoonerbrik Makasser, luit. ter zee 1ste kl. jhr. J. B. Everwijn, is van Bandjermasin naar Soerabaija gesleept en zal aldaar worden onderzocht. Zr. Ms. roei-kanonneerboot No. 14, luit. ter zee 2de kl. G. den Berger, dienstdoend wachtschip ter reede Samarang. Zr. Ms. schroefstoomkorvet Medusa, kapt.-luit. ter zee jhr, E. de Casembroot, gestationeerd in de wateren van Japan. Zr. Ms. schroefstoomschip 2de kl. Citadel van Antwerpen, kapt. ter zee G. P J. Mossel, wordt te Onrust voor de terugreis naar Nederland gereed gemaakt. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. het Zoo, kapt.-luit. ter zee H. D. Slegt, gestationeerd ter Oostkust van Sumatra, heeft de Pglades van de 3de punt in Straat Banka naar Muntok gesleept. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. Reinier Claeszen, kapt.-luit. ter zee G W. F. Moeth, ondergaat te Onrust de noodige herstel lingen aan romp en ketels. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. Reteh, luit. ter zee 1ste kl. jhr. M. W. Bowier, gestationeerd in de wateren van Menado, heeft eene zending naar de Talauer Eilanden volvoerd. Zr. Ms. schroefstoomschip 2de kl. Vice-Admiraal Koopman, kapt.- luit. ter zee J. M. I. Brutel de la Rivière. in timmering te Soerabaija. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Berkel, luit. ter zee 1ste kl. H. E. Bunnik, gestationeerd iu de wateren van Celebes. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. de Vecht, luit. ter zee 1ste kl. jhr. J. S. O. von Schtnidt atif Altenstadt, behoort tot de zeemagt in de Zuid- en Ooster-afdeeling van Borneo. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Haarlemmermeer, luit. ter zee lste kl. A. Jarman, wordt aan het maritiem etablissement te Soe rabaja voor de dienst gereed gemaakt. Zr. Ms. stoomschip lste kl. Amsterdam, kapt.-luit. ter zee J. P. G. Muller, ter beschikking ter reede van Batavia. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Etna, luit. ter zee lste kl. B. D. van Trojen, ter reede Soerabaija, is met ultimo December 1863 buiten dienst gesteld. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Surinameluit. ter zee late kl. A. A. 's Graeuweu, wordt aan het maritiem etablissement te Soerabaija voor de dienst gereed gemaakt. Zr. Als. stoomschip 3de kl. Celebes, luit. ter zee lste kl. jhr. D. Bowier, wordt aan liet maritiem etablissement te Soerabaija voor de dienst gereed gemaakt. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Madura, luit. ter zee lste kl. C. A. IV. Halverliout, wordt aan het maritiem etablissement te Soerabaija voor de dienst gereed gemaakt. Zr. Als. stoomschip 4de kl. Admiraal van Kinsbergen, luit. ter zee lste kl. A. Bietveld, behoort tot de zeemagt in de Zuid- en Ooster- afdeeling van Borneo. Zr. Als. stoomschip 2de kl. Bromo, kapt.-luit. ter zee P. van der Velden Erdbrink, gestationeerd ter Westkust van Sumatra. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Sindoro, tijdelijk kommandant luit. ter zee 2de kl. jhr. E. de Gijselaar, wordt aan het maritiem etablis sement te Soerabaija voor de dienst gereed gemaakt. Zr. Als. schroefstoomschip 4de kl. de Livge, luit. ter zee lste kl. Al. O. de Kauter, gestationeerd ter Westkust van Borneo. Zr. ALs. schroefstoomschip 4de kl. Montrado, luit. ter zee lste kl. P. Koning, gestationeerd 111 de wateren van Celebes, heeft een togt ondernomen naar Postillongroep, tot opsporing van zeeroovers. Zr. Als. stoomschip Onrustluit. ter zee lste kl. P. lloodzant, behoort tot de zeemagt in de Zuid- en Ooster-afdeeling van Borneo, heeft de Makasser van Bandjermasin naar Soerabaija gesleept en ligt daar gereed om bij gunstige gelegenheid terug te keeren. Zr. Als. schroefstoomschip 4de kl. Apeldoorn, luit. ter zee lste kl. J. A. H. Hugeuholtz, gestationeerd in de wateren van Riouw en Linga, heeft een kleine togt ondernomen met den resident van Riouw naar Singapore en Siak en een onderzoek ingesteld naar een onbekend rif. Zr. Als. schroefstoomschip lste kl. Djambi, kapt.-luit. ter zee P. A. van Rees, gestaiioneerd in de wateren van Japan. Zr. Als. stoomschip Ardjoeno, kapt.-luit. ter zee E. M. C. Baak, wordt voor de dienst te Onrust gereed gemaakt. Sleeswijk-Holstein blijft, de vraag van den dag, maar dan ook zoo, dat er eiken dag nieuwe geruchten verspreid en nieuwe oplos singen voorgesteld worden. Wat ooit het gevolg van dezen strijd moge wezen, dit is zeker, dat dit vraagstuk eene groote en alge- meene opwinding in Duitschland iu het aanzijn geroepen en de verschillende partijen zoo mogelijk nog sterker dan ooit tegen elkander verbitterd heeft. Thans nu zich de zoogenaamde vooruitgangspartij bij de Alidden-Staten heeft aangesloten, om zich voor den erfprins van Augustenburg en tegen de maatregelen van Pruissen en Oosten rijk te verklaren, wordt Duitschland werkelijk met een burgeroorlog bedreigd. De Köln. Zeit. doelt daarop, als zij in een artikel over Duitschlands inwendigen toestand, de volgende regelen daaraan wijdt: „Men kan het van harte betreuren, dat Oostenrijk en Pruissen niet aandachtiger luisteren naar de Duitsche wensehen. Doch met dat al» bestaat er voor eene natie eene nog dieper vernedering dan eene kleinmoedige, te laag bij den grond blijvende staatkunde. Die diepe vernedering is, te vallen in de handen van demagogen, door liarts- togt verblind en waanzinnig geworden. Blind en waanzinnig moet men zijn om openlijk den burgeroorlog te prediken en het is niet minder dan de burgeroorlog, waartoe de oproeping van het Frank- fortsche comité de Duitsche natie aanzet." De stand van het verbonden leger der Pruissen en Oostenrijkers wordt als niet zeer gunstig beschouwd, daar de Denen, hoewel minder in getal, zich zeer werkzaam betoonen om hunne positie te versterken en in ieder geval de zee ter hunner beschikking hebben om met hunne stoomschepen de kust op onderscheidene kanten te bedreigen. De handelingen der diplomatie doen de aanhangige zaak weinig vorderen. Van eene conferentie zelfs verwacht men weinig vrucht, in het geval dat zij bijeenkomt, hetgeen nu eens wordt geloofd, dan weder betwijfeld. Het schijnt dat Pruissen verlangen om Rendsburg tot bondsvesting en Kiel tot bondshaven te verheffen, de eerste met Pruissisch garnizoen, de laatste met Pruissische schepen, kans heeft om de ondersteuning van Oostenrijk te verwerven. Verder streeft de Pruissische regering er naar om de bondstroepen, die thans onder Saksisch opperbevel staan, met het geallieerde leger van Pruissen en Oostenrijk te vereenigen. In Oostenrijk, en vooral in de Poolsche en Itaiiaansche erflanden moet, volgens berigten van daar, de toestand sterk gespannen zijn. Het bijeentrekken van troepen in die gewesten strekt daarvan ten bewijze. Men vreest, dat de Poolsche opstand de grenzen overschrijden en zich aan Gallicie en Krakau zal mededeelen, terwijl aan den anderen kant een nieuwe oorlog met Italië als zeer mogelijk wordt geacht. Alededeelingen omtrent den stand der zaken in Mexico bevatten de verzekering, dat de voormalige president der republiek, Juarez, met zijne aanhangers nog steeds in het noorden des rijks blijft stand houden, weinig geneigd om de vaderlandsche zaak op te geven. Overigens hebben de Franschen in het overwonnen deel des lands nog steeds met de bestaande inwendige partijschappen te worstelen. Men meldt uit België: „Het oogenblik is nabij waarop de aarzelingen van Engeland, de begeerlijkheden van Pruissen, het schrikbewind van Oostenrijk, de begeerte van Italië, de heldhaftige tegenstand van Polen een toestand zullen in het leven roepen, waar uit een vreeselijke botsing zal voortspruiten. Dan zal Napoleon op de hem eigene wijze gaan handelen en het reeds zoo lang gekoes terde denkbeeld verwezenlijken, om Frankrijke grenzen aan de zijde van den Rijn uit te breiden." In eene zitting der Fransche academie is het voorstel gedaan, om onderscheidene Chinesche geschriften over'tuin- en akkerbouw te vertalen, of de vertaling daarvan te bevorderen, daar deze ge schriften zeer veel behelzen, voor die beide takken van volksvlijt iu

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 2