BUITEN LAN 13. wachterswoninghet oostelijk iandhoofd is gedeeltelijk opgemetseld; het oostelijk remmingwerk voor het grootste deel geheid. c. Gedeelte AlkmaarZaandam. Voor dit gedeelte heeft de uitbakeuing plaats gehad, de waterpassing is geschied en de opme tingen van het terrein zijn van Alkmaar tot den iT cl ij k bezuiden Zaandam voltooid. 13e onteigeningsbescheideu worden opgemaakt. De terrein-onderzoekingen en boringen hebben veel tijd en inspan ning vereischt. d. Gedeelte ZaandamAmsterdam. Het onderzoek der rigting is aangevangen. Het bepalen der rigting is een der moeijelijkste vraagstukken, omdat er moet gelet worden: 1. op een geschikt punt van overgang van het Y, 2. op de verbinding met de beide bestaande spoorwegen. -De provincie Noordholland zal dit jaar 1457 man moeten leveren tot de ligting der Nationale Militie. De stateu van Noordholland zijn door den commissaris des konings in deze provincie ter buitengewone vergadering bijeenge roepen tegen 17 Maart e k. Dezer dagen heeft de heer T. J. Stieltjes in het licht gezonden het derde nomiuer van zijne „Gegevens omtrent de zaak der Spoor~ toegen op Java." Ditmaal wordt door den schrijver de vraag be handeld hoe de verkeerde cijfers op de kaarten kwamen en bleven, die aan de beide Kamers der Staten-Generaal zijn voorgelegd? Even als de beide voorgaande nommers worden in dit geschrift belangrijke bijzonderheden medegedeeld nopens de veel besproken zaak van de voorbereidingen voor den aanleg van spoorwegen op Java. De heer S. deelt op pag. 9 mede, hoe de heer Beijerinck op uitnoodiging van den gouverneur-generaal eenige cijfers uit het hoofd op de kaart heeft gezet, niet voorziende welk gebruik van die cijfers zou gemaakt worden. Op pag. 11 lezen wij, dat de heer S. in lndiè alle middelen in het werk stelde om den toen door hem veronderstelden moedwilligen vervalscher der hoogtekaart op te sporen, niet deukende dat hij daarbij stond tegenover den gouverneur- generaal en den heer Beijerinck. Het volgende nommer zal bevatten: „De Memorie van 23 Augustus 1562, van den gouverneur-generaal baron Sloet van de Beele, in het licht der waarheid beschouwd." De lezing dezer geschriften is voorzeker te bevelen aan allen, die met deze geruchtmakende zaak van naderbij wenschen bekend te worden. Bij Zr, Ms. besluit is met ingang van 15 dezer benoemd tot minister van Buitenlandsche Zaken, den heer mr. E. J. J. B. Cremers, thans lid der Provinciale Staten van Groningen. De minister van Finantiën maakt bekend, dat bij hem, onder het postmerk den Helder ontvangen en in 's Rijks schatkist gestort is, eene som van 11.70, tot teruggave van door een onbekende achtereen volgens aan het Rijk ontnomen gelden. Eenige dagen vóór de toepassing der verhoogde belasting op het gedistilleerd, bestelde een Noordhollandsche boer 80 kan genever. Hij verklaarde den slijter: „ik drink gien jenever, en hew dat goed nooit in huuse had, maar nou et zoo dunr worde, is het de moeite waard wat op te doen." De geborgene tuigagie van het te Vlieland gestrande Russi sche schip Laine, heeft den 24 Febr. jl. bij publieken verkoop opgebragt 1239de lading van voornoemd schip ƒ5530, totaal 6769. De tuigagie en wrakken van het mede aldaar gestrande Zweedsch fregat Sumatra zijn te zamen bij publieke veiling voor ƒ719.55 verkocht. Te Amsterdam is jl. Zondag overleden de staatsraad F. van der Gudermeulen, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Men leest in de Leidsche Courant van 7 dezer het volgende: „pour prendre congé" Saint aan vrienden en bekenden big ons ver trek naar Java. Leiden en Delft, 5 Maart 1864. F. en K. Klaring. Gevoelig voor de menigvuldige blijken van deelneming, door heeren crediteuren bij hun vertrek geuit, betuigen zij hunnen hartelijken dank; met diepen weemoed zijn onze gedachten op hun gevestigd, en zal het aandenken aan hun ons steeds levendig bijblijven en nimmer uit het geheugen gewischt worden." Jacob Former, wonende te Rotterdam, in de Baan, vierde den 8 dezer ziju honderd zesden verjaardag. De gemeenteraad van Arnhem heeft jl. Zaturdag besloten een adres aan de Tweede Kamer in te dienen, houdende bezwaren tegen de voorgestelde wijziging der gemeentewet, dat plaatselijke belas tingen op voorwerpen van verbruik voortaan alleen geheven zullen worden op voorwerpen waarvan het Rijk accijns heft. Terwijl mej. II., die met haren man en hare kinderen een huis bewoont in eene der voornaamste straten, van Zutphen, in den ochtend van 6 dezer bezig was met ontbijten, zag zij op eens eenige droppels bloed door de reten van de zoldering der boven verdieping op haar bord neder vallen en uitspatten. Verschrikt ijlt zij naar boven, en vindt den heer V., die op kamers inwoonde, in zijn bloed badende. De ongelukkige man, over het geheel zacht en stil van aard, was aan vlagen van zwaarmoedigheid onderhevig. Naast hem op den grond lagen twee scheermessen, waarmede hij zich verscheidene diepe wonden aan de beenen, de armen en vooral aan den hals had toegebragt, die doodelijk waren. Met Mei a. s. zal te Nijverdal, bij Hemmen, geopend worden eene Christelijke normaalschool voor onderwijzeressen, onder het hoofdbestuur van den heer O. G. Heldring, pred. te Hemmen. Men verneemt, dat tot de oprigting dezer school reeds zeer belang rijke sommen gegeven zijn en dat tot hoofdonderwijzer dier inrigting benoemd is de heer Nobels uit Arnhem. Jl. Maandag is mevr. de wed. Pruimers, geb. v.Dedem, voor het Prov. Geregtshof van Zwolle verschenen, in zake van het namens haar aangeteekend appèl tegen het vonnis der Arrondissements- Regtbank aldaar, waarbij zij ontzet is uit de voogdij van haar minderjarig kind. Van het ter teregtzitting behandelde is voor alsnog niets bekend. Ten ruim 1 ure is mevr. P. per rijtuig weder huiswaarts gekeerd. Toen, zoowel als bij hare aankomst, was, als naar gewoonte, eene groote volksmenigte op de been. Uit de meeste huizen te Deventer ziet men thans de rouwvlag' gestoken, wegens het besluit der gemeenteraad, met 9 tegen 6 stemmen, tot opheffing van het Athenmum aldaar. Dit Atheuseum, dat werkelijk eene Europesche vermaardheid had verworven, moet nu plaats maken voor eene hoogere burgerschool van vijfjarigen cursus, waarmede ons land overstroomd dreigt te worden. Er bestaat gegronde hoop dat weldra concessie zal worden verleend voor de spoorwegiijn Leeu/cardeu-niavoren-Amsterdam-Alk maar. Het is te hopen dat het comité, 't welk deze lijn heeft aangevraagd, dan oniuiddelijk zal overgaan tot het afbakenen der daarmede in verband staande lijn Sneek-Dragten-Groningen. Een zeldzaam en der melding waardig geval heeft zich te Hoofdplaat, in Staatsvlaanderen, opgedaan. De wed. F. de Wever, 42 jaren oud, was dezer dagen aan eene hersenziekte overleden. Men maakte al de in dergelijke omstandigheid vereischte beschik kingen. Vier en twintig uren waren verstreken, en hare kinderen stonden naast het doodbed der betreurde moeder ten eeuwigen vaarwel, want men ging het lijk kisten. Doch op eens rigtte de schijndoode zich op; zij ontwaakte als uit een droom en vroeg haren zoon wat al die sombere toebereidselen rondom haar wel beteekenden. Kortom, de vrouw is, na vier en twintig uren als dood te zijn geweest, thans verrezen en geheel genezen. De Belgische Kamer van Afgevaardigden heeft de behandeling der begrooting voor dit jaar nog niet voor goed geëindigd. Op voorstel van een der leden, heeft men voor de departementen van bestuur, waarvoor nog geene begrooting is vastgesteld credietwetten aangenomen, die de regering tot Julij a. s. gelegenheid geven op wettige wijze in de noodige uitgaven te voorzien, terwijl de koning daardoor bij magte is in dien tussehentijd van zijn regt gebruik te maken, om of het ministerie te ontslaan, of de Kamer te ontbinden, of beide maatregelen te gelijk te nemen. Het bleek daarbij, dat de linkerzijde, de partij der liberalen, ongezind was om de noodige middelen toe te staan, terwijl het nog twijfelachtig is of hunne rigting wel aan het roer van staat zal blijven. Mexico doet in de jongste dagen weer meer en meer de aandacht op zich vestigen, nu aartshertog Ferdinand er waarschijnlijk toe zal overgaan om definitief te besluiten omtrent de aanneming der Mexicaansche kroon. Zijne aarzeling moet ook worden gezocht in den gespannen toestand van de betrekkingen tussehen Frankrijk en Oos tenrijk. De omstandigheden in Mexico zelve zijn ongetwijfeld een belangrijke oorzaak van 's aartshertogs twijfelen. De Franschen staan daar te midden der heerschende partijschappen, waardoor het land steeds wordt verdeeld en zien nog maar weinig kans van slagen in het winnen der gemoederen voor hunne heerschappij. Men vreest, dat de aartshertog bij zijn komst op den troon niet minder met allerlei moeijelijkheden zal te worstelen hebben. Over den Deensch-Duitschen oorlog, zijn belangrijkheid en ver moedelijke gevolgen voor partijen en voor Europa, loopen de gevoe lens steeds geweldig uiteen. Van eene zijde wordt gewezen op de mogelijkheid of waarschijnlijkheid van een algemeenen Europeschen oorlog, waarbij Oostenrijk, Fruissen en Rusland tegenover Engeland en Frankrijk zouden staan. Men noemt verschijnselen op, die meer of min op zulk een strijd van vooruitgang en reactie zouden heen- w ij zen. Van een anderen kant wordt gelet op geheime onderhan delingen, die er tussehen de strijdvoerende partijen zouden aange knoopt zijn, tengevolge waarvan de vijandelijkheden ophouden. Van deze zijde wordt er nog niet aan gewanhoopt, dat eene conferentie, eenmaal bijeengekomen, de hangende verwikkelingen tot een gewenscht einde brengen zal. Wel is waar wordt de koning van Denemarken thans door het besluit van den rijksraad en de denkwijze zijner onderdanen belet toe te geven aan de eischen die hem worden gedaan om de November-constitutie voor de hertogdommen in te trekken, en alleen eene persoonlijke vereeniging der verschillende erflanden aan te nemen. Gedwongen door de vereenigde mogend heden, zou de koning dan juist door de conferentie tot toegevend heid worden genoopt. Op de vraag: welke zienswijze heeft nu het meest de waarschijnlijkheid vóór zich? is het antwoord dit: bij den gespannen toestand, waarin Europa op het oogenblik verkeert, is vrees voor oorlog geenszins overdrevenofschoon men aan de staatkunde van Engeland en Frankrijk de eer toekent van steeds tot het behoud des vredes met de haar ten dienste staande middelen te arbeiden. Het is te wenschen dat ze gelukken, dan zal de Deensch-Duitsche qusestie weldra op minnelijke wijze geschikt zijn. Van het tooneel des oorlogs verneemt men, dat een krachtige aanval op de Duppeler-schansen verwacht wordt en Fredericia, in Jutland belegerd zal worden. Te Luik is dezer dagen overleden zekere G., oud 88 jaar, die in de twee huwelijken welke hij had aangegaan, drie-en-dertig kinderen heeft gehad. Zijne eerste vrouw schonk hem er zeventien. Na eenige jaren weduwnaar te zijn geweest, huwde hij voor de tweede maal, en bij zijne tweede vrouw verwekte hij zestien kin deren. Van die telgen zijn twee dozijn nog in leven. Een hunner volgt het voorbeeld zijns vaders, want, hoewel nog niet oud, heeft hij reeds vijftien kinderen. Gedurende de maand Februarij hebben te Farijs 111 faillis sementen plaats gehad. Een onderzeesch schip, onlangs te Rochefort gebouwd, is dezer dagen aldaar in het nieuwe dok gekomen. Dit schip, zoo men het dien naam mag geven, heeft den vorm van een visch, wiens een weinig verheven rug tot dek dient, maar geene gangboorden heeft het drijft eventjes boven en wordt bij de minste golf ganseh overdekt. De achtersteven is roodachtig, de voorsteven is voorzien van eene spoor, die gedeeltelijk onder water verborgen is; door geheel het schip loopt eene dikke platte buis, die tegen het bovengedeelte ligt; van afstand tot afstand zijn er gaatjes door die buis; daardoor komt het water, om het schip te doen zinken of de lucht, om het

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 2