A DVERTEÊMTSËftL PLATTE GROND VAN MET AANDUIDING DER TOEGANGEN TOT HET SPOORWEGSTATION. gegeven feest door den prins van Wallis, bij den doop van zijnen zoon, naderde de vermaarde Dickens, die nieuwsgierig was den koning der Belgen te zien, te digt dezen monarch, zoodat hij hem op den voet trapte. „Hoe onvoorzigtigriepen de omstanders. „Het is niets," zeide Leopold, „er is geen kwaad bij, wij zijn in het karnaval." „Sire," autwoorde de beroemde schrijver, „mijn hoofd zal weldra goed maken, wat mijn voet misdaan heeft." Den volgenden morgen ontving de oude koning een zeer keurig dicht stuk, getiteldBelgium and Great-Britain." De overleden koning van Bejeren, Maximiliaan II, heeft een vermogen van ongeveer vier millioen florijnen nagelaten, dat, volgens zijn testament, ten behoeve van die liefdadige en algenteene nuttige instellingen moet aangewend worden, welke gedurende 's konings leven de bewijzen zijner bijzondere belangstelling mogten ontvangen. Een millioen is bestemd voor het op te rigten Maximiliaans-wees- huis, waar kinderen van staatsdienaren zullen worden verpleegd; een millioen krijgt het Maximilianeum en een gelijk bedrag moet verdeeld worden ter ondersteuning der door den overledene in het leven geroepen wetenschappelijke ondernemingen, inzonderheid ter bevordering der historie-kennis en ter voortdurende uitbetaling van jaargelden, door hem aan kunstenaars, dichters en geleerden toege legd. Bij een codicil van het testament is bepaald, dat een Mauso leum, en wel een bovenaardsche grafplaats, voor den koning en zijne gemalin zal gebouwd worden achter de Theatijnenkerk, dat zoowel in de kerk als daarbuiten toegankelijk moet zijn. Het bouw plan en de aanwijzing der middelen, waaruit de kosten zullen worden bestreden, heeft men bij de uiterste wilsbeschikking gevon den. De marmereu doodkist, waarin het lijk reeds in genoemde kerk is bijgezet, had de overledene zelf te Rome voor zich laten maken. De gemeenteraad van Mandiën heeft besloten, dat voor wijlen den koning een praehtig gedenkteeken in deze hoofdstad zal opgerigt worden. De Ostsee-Zeitung deelt eenige bijzonderheden mede omtrent de getalsterkte en de bemanning der Deensche vloot. Deze bestaat, volgens haar, uit 1 linieschip, 4 fregatten, 4 eorvetten, 1 monitor, 2 gepantserde schooners, 1 sehooner, 4 raderstoombooten en 8 kanonneerbooten De bemanning der Deensche oorlogsvaartuigen wordt op 6000 koppen geschat. -- Uit Sonderburg wordt door zijn kovrespondent aan den Times het volgende over het deensche karakter geschreven„De Denen zijn het eenige volk die zonder spionnen den oorlog voeren. Tan den eenen kant verwerpen zij aan te nemen dat er voor de werkelijk dapperen iets bestaan kan, dat men een verrassing heet en maken er zich een eer uit voor den vijand gereed te zijn in welken tijd het hem mogt aanstaan aan te vallen, zoowel des daags als des nachts. Van den anderen kant is het in Denemarken even moeijelijk een man te vinden, die zich tot spion wil verlagen, als het te Sparta moeijelijk was een verrader te vinden. Tot zulke laagheden is geen Deen over te halen." Verder zegt de kovrespondent, dat men in de hotels te Kopenhagen geen deensche knechten vindt, en wordt daarvan als reden aange geven, dat de Denen, ofschoon zij zich gaarne aan dienstbaarheid onderwerpeu, het niet over zich kunnen verkrijgen den eersten vreemdeling den besten te dienst te ziju. De rol van Hansworst, was nog nooit door een Deen op eenig theater vervuld geworden. Niet dat zij van geen theater hielden; integendeel, zij waren vol liefde voor het tooueel en voornamelijk voor het treurspel. Echter een Deen zou het zich gedurende zijn geheel leven niet vergeven kunnen, wanneer hij zich tot het maken van kluchten en grappen had vernederd. Het gevoel van zijn persoonlijke waardigheid verzet zich tegen elke daad van potsenmakerij. Zonder twijfel heeft de rol van spion niets gemeens met die van bediende in een herberg, die de hand naar een drinkpenning uitsteekt, veel minder nog met die van een kluchtspeler, zegt de korrespondent, doch menschen van zulk een fier karakter, patriotten, met heldendeugd aan de heiligste der zaken gehecht, hebben hunne bijzondere begrippen. In de benaming van spion ligt voor den Deen iets, dat hem als het ware als uit instinkt doet terug treden, en hem voor alle redenering onvatbaar maakt. De weg valt een spion is voor deu Deen niet regt, zijn tred is onzeker, zijn daad heeft in zich iets laags, dat geenszins in eigen oogen door de grootheid der beweeg reden kan vergoed worden. Verder verhaalt de korrespondent, hoe het hem onmogelijk geweest is, om een brief door de voorposten gebragt te krijgen, wijl hij daardoor drie of vier dagen eerder aan zijn adres kon komen. Alle aanbiedingen werden zelfs van de armste lieden afgewezen, onder het zeggen dat zij zich niet leenden tot een slinksche daad. Ten slotte zegt hij: „De Deen bezit hetzelfde gevoel wat de eerlijke zwitsersche bergbewoner bezat, die afgezonden zijnde om de zwakke zijde van den vijand op te nemen, geweldig tegen de poort der vesting klopte, uitroepende: Ik beu de spion van Uri." Men meldt uit Hongarije, dat te Kunszentmilclos nu onlangs onderscheidene klassen der lagere school moesten gesloten worden, omdat de vier daar aangestelde onderwijzers, niettegenstaande her haalde reclames, hun tractemeut in het geheel niet schenen te ont vangen. Zij maakten schulden, en toen niets hielp, gaven zij ein delijk de sleutels van het locaal aan de niet betalende overheid terug. Naar luid van berigten uit Rome van den 19 dezer bevond de Paus, na eene operatie aan den voet ondergaan te hebben, zich beter. Er openbaarde zich geen koorts. Dezer dagen is aan het strand van den Aga, nabij het lazaret van Algiers een walvisch op het drooge geraakt. Het dier is om streeks 22 el lang. De Japansche ambassade naar Europa zal met de eerstvol gende Eransche paketboot op reis gaan. Te New-York beeft, volgens een daar verschijnend blad, zich een maatschappij gevormd van levensverzekering voor zelfmoordenaars. Zij die het voornemen hebben opgevat om moorddadig de hand aan zich zeiven te slaan, kunnen bij deze maatschappij eene levensverze kering tot een zeer hoog bedrag' aangaan, tegen betaling eener matig gestelde premie, onder voorwaarde dat de verzekerde zijn voornemen binnen de eerste 24- maanden niet ten uitvoer brengt. Het kapitaal der maatschappij is zeer groot en zij biedt derhalve deu besten waarborg, dat zij hare verbiudtenissen zal gestand doen. De Beijersche hoogleeraar Neumager, die zich tot het doen eener driejarige wetenschappelijke reis in Australië bevindt, heeft in een brief aan den -heer Sommers te Londen de verschijning van een komeet in het jaar 1865 aangekondigd, die een allerheerlijkst schouw spel zal opleveren, terwijl men, door het schitterend licht van den staart dier komeet, gedurende drie nachten geen duisternis hebben zal. Volgens dien geleerde, aan wiens sombere voorspelling men echter, op grond van vroegere wetenschappelijke berekeningen, wel zal doen niet te veel geloof te hechten, heeft de zaak toch een groote schaduwzijde, want de komeet, zegt hij, zal de aarde zoo digt naderen dat zij die, door er zich even als de eene kwikzilver- bel aan de andere aan vast te hechten, wel eens geheel zou kunnen vernielen. Of het al dan niet een vroeger geziene komeet zal zijn, schrijft de professor niet, maar dewijl hij eerlang van Mtibourne naar Bejeren terugkeert, zal men welligt spoedig nadere bijzonder heden van hem vernemen. In het bassin la Yara, in Australië, heeft men een nieuw erts ontdekt, waarover de diamantsnijders zich zullen verheugen, omdat zij daarmede andere steenen kunnen snijden. Het gelijkt eenigzins op saffier, maar is harder dan topaas. Van en met den 12 tot en met den IS Maart 1864, zijn in de Zeehaven „HET NIEUWEDIEF" binnengekomen de onderstaande Schepen met meer dan 50 Palmen diepgang. SO ORT ViLN SCHEPEN. NAAM Diepgang van het Schip, in palmen. Door welk zeegat binnen gekomen. Het Schip passeert den buiteiidrempel WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN „op het Observatorium te Helder, omstreeks den tijd dat het Schip den drempel passeerde. ran het S G II I P. van den GEZAGVOERDER. Datum. Uur. s O Weersgesteldheid. Waterstand betrekkelijk volzce. Toestand van de Zee. b/. jï tc S 2 Winddruk op de rierk. el, Kilo's. Nederl. Bark. EngelschFreg. Nederl. Bark. Catharina Maria. Merchantman. Pieter Schoenmakers. D. van Amerongen. M. Gardiner. J. J. van Varelen. 58 66 59 Schulpeugat. ii ii 12'Maart 15 IS v.m. 10 v.m. 11 v.m. 7 80 Hd.eubew.veel wind Bew. Betr. Wind. Helder. Goedweer. 0.36elbov.volz. 0.20/, 1.23elben.volz. llol water. Kalme zee. wt CL z\v. ozo. 30 20 8 MARKTBERIGTEN. ALKMAAR, 21 Maart. Aangevoerd: 3 Koeijcn, f120. 1 Os. 00 Kalveren, f25 a 95. 29 vette Varkens, 40 a 46 c. per N. p. PURMERENDE22 Maart. Aangevoerd: 10 Paarden. 93 Runderen, handel stug. 130 vette Kalveren, handel vlag, 65 a 85 c. per N. p. 176 nuchtere Kalveren, f2,50 a 10, hand. vlug. 59 vette Varkens, 4-2 a 50 c. per N. p., haudel matig vlug. 41 magere Varkens, f 12 a 18 en 201 Biggen, f3,50 a 6, handel stug. 461 Schapen en Lammeren, handel vlug. Boter fO.92 en een half a 1,05. Kaas, 32 stapels kleine, f 26 en 3 stapels middelbare, f 25 per 50 N. p. (hooi). Kip-Eijeren f 2,80, Eencl-Eijeren f 3,10 per 100 stuks. SCHIEDAM, 21 Maart. Jenever f 15,75; Amst. proef f 17.Moutwijn f 10.25. LONDEN, 21 Maart. Heden waren ter VF.E-markt aangevoerd: 4750 Runderen, 22070 Schapen, 133 Kalveren en 4S0 Varkens. De prijs der Runderen was 4 sh. 10 d., van Schapen 5 sh. 10 d., van Kalveren 6 sh. 4 d. en van Varkens 4 sh. 6 d. De prijzen der laatste markt waren. Runderen 4 sh. 10 d., Schapen 5 sh. 10 d., Kalveren 6 sh. 4 d. en Varkens 4 sh. 6 d. Aangekomen schepen te Bata via vóór 15 Februari). Quatrc-Bras, kapt. Nieuwenhuijs, van Amoj'; Pantalon, kapt, IIcssels, van Newcastle (Australië) en Hollnndin, kapt. Ruige, van Singapore. C A R G A LU S T. Aangekomen van 1623 Maart ter losplaats HELDER, om aldaar te lossen, de volgende schepen, gekomen van SUNDERLAND. Elvira,J.Cook.375tonsSteenkolen.B.HagcdoornAZn, te Amsterdam DRAMMEN. Alida, O. Basberg. Lading Hout. P. en C. de Lange, tc Zaandam. HEIlMs. COSTETt ZOON, te Alkmaar, hebben uitgegeven en bij alle Boekhandelaars verkrijgbaar gesteld Schaal 1 a 5000. Prijs: Op zwaar papier 5.50. i> linnen2.50.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 3