bïïïtInland. Den IC April e. k. zal alkier, uan boord van liet schip Gerard Pieter Servalius, kapt. J. Wamsteker, erabarqueren, een detachement suppletietroepen, sterk 150 man, om met genoemden bodem naar Oost-lndië te vertrekken, onder bevel van den van verlof terugkeerenden kapt. der Infanterie W. 11. 11. Tergau. Wij waren dezer dagen in de gelegenheid eene hoeveelheid asch, uitgeworpen door den vulcanisehen berg de Kloet op Javauit Jndië herwaarts gezonden, te bezigtigen. Welligt verdient deze asch de opmerkzaamheid van natuur- en scheikundigen en in ieder geval is het eene bijzonderheid op zoo verren afstand de stof zelve te zien, die in de nabijheid van den brakenden berg zooveel verwoesting heeft aangerigt. Zaturdag 26 Maart 11. is te Amsterdam, door de commissie tot. het examineren van varenslieden te Amsterdammet goed gevolg als tweede stuurman geëxamineerd, de heer M. Thomasz, van Callantsoog, leerling aan de school voor de zeevaartkunde, van den onderwijzer A. J. Leijer alhier. Z. M. de koning is voornemens a. s. Woensdag 6 April in de hoofdstad te komen, ten einde haar met zijn jaarlijksch bezoek te vereeren. Het contingent suppletietroepen, dat in den jare 1865, ter aanvulling van het O. I. leger, naar Java zal worden uitgezonden, is, naar men verneemt, door Z. M. vastgesteld op 15(10 man. Uit een vergelijkend overzigt van Nederlands in.-, uit en doorvoer van eenige der voornaamste handelsartikelen in de jaren 1S60 1863 blijkt, dat de uitvoer van boter in de laatste jaren aanzienlijk is verminderd, maar die van kaas, ofschoon in 1862 mede afgenomen, in 1863 weer tot zijn gewone cijfer terug kwam. Rundvee werd aanzienlijk uitgevoerd, maar van schapen steeds verminderende. Gedistilleerd op fust werd minder uitgevoerd; de oorlog in de Vereenigde Staten gaf in de laatste jaren stremming in een der belangrijke debouchés, in 1860 ruim 104,000, in 1862 53,000 vaten. Uitvoer van manufacturen was ook afnemend. Van de geverfde stoffen was voor ongetwijnde katoenen garens, na het zeer lage cijfer van 1862, aanzienlijke toeneming optemerken. Ook de ongesponnen katoen toont eenig meerder verbruik tegenover 1S62, schoon dat op zichzelf steeds gering blijft. De algemeene invoer van goederen, die na 1 November 1862 bij de waarde moesten worden aangegeven, is zeer belangrijk, ofschoon nog kort voor dat tijdstip belangrijke invoeren plaats gehad hebben die naar het gewigt werden berekend. De off. van adin. 2de kl. C. J. S. Court, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-In die en met particuliere scheeps gelegenheid den IS dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op non-activiteit gebragt. Te Texel is de wol de laatste dagen zoodanig in prijs geste gen, dat men te vergeefs 2.25 voor het Ned. pond heeft geboden. De Provinciale Staten van Groningen hebben benoemd tot lid der Eerste Kamer van de Staten-Generaal den heer C.Geertsema, landbouwer, lid dier staten. Op het einde van 1863 waren in Friesland 23,792 paarden, als: 122 hengsten, 8947 ruinen, 12,919, inerriën en 1804 veulens. Het getal runderen was 205,919, als: 3325 stieren, 1236 slagtossen, 164,353 koeijen en 37,005 kalveren. Bovendien waren er nog 59 ezels en muilezels, 102,511 schapen, 10,643 varkens, 1202 bokken en geiten en 9 herten. Men meldt aan het Batav. Handelsblad, dat keizer Napoleon onlangs 2000 francs heeft bijgedragen voor eene R. C. kerk te Padang. Volgens berigt van het tooneel des oorlogs zijn den 27 dezer de voorposten van den linkervleugel der Denen voor de Duppeler- schans teruggeslagen. De voorposten van de brigade Raven bevin den zich op 500 passen van de schansen. Daar werd een kortstondig, maar hevig gevecht geleverd en van de schansen een hevig kartets vuur geopend, terwijl ook met granaten geschoten werd. Van de geallieerden zijn 20 man gewond; 30 krijgsgevangenen zijn in hunne handen gevallen. Eene dépêche uit Kopenhagen meldt, dat de vijand jl. Maandag morgen ten 3 ure eene poging heeft gedaan om de verschansingen van Buppel te overrompelen; hij is teruggeslagen, na een gevecht van vijf uren, hetwelk zich over de gansche linie uitstrekte. Het verlies der Oenen is betrekkelijker wijze onbeduidend. De Oosten- rijksche bladen zeggen, dat de resultaten van de acht dagen, dat de Pruissen Duppel beschoten, tot nul zijn te reduceren, en dat men voorts aan geene vermeestering dier stelling mag denken. Tc Wennen berekent men, dat de in die acht dagen verspilde munitie aan de Pruissen, die in dien tijd 20,000 schoten deden, 340,000 florijnen kost. Een schrijven uit Kopenhagen aan het agentschap Havas hangt een treurig tafereel op van den toestand, waarin Jutland zich op dit oogenblik bevindt. Mag men gelooven wat verhaald wordt, dan zijn de gevangenissen in Bolstein opgevuld met Jutlandsche ambtenaren van allerlei rang en soort, geestelijken niet uitgezonderd, terwijl het gewest overigens, geruïneerd wordt. Volgens berigten uit Noord-Sleeswijk trekken de Pruissische troepen uit Jutland naar het Zuiden. Naar men verneemt, staat het met de onderhandelingen over eene konferentie aldus: Pruissen en Oostenrijk hebben het voorstel aange nomen. Frankrijk stemt er ook in toe. Denemarken en Zweden hebben nog niet geantwoord. Dc Duitsche Bondsvergadering heeft het voorstel gerenvoyeerd aan de commissie en zal tegen 1 April een besluit nemen. Rusland zou den wensch hebben te kennen ge geven tot de aanneming van het voorstel eetier conferentie op de grondslagen van 1851 en 1852. Naar aanleiding van het proces Armand, vestigt la France op ni'euw de aandacht op de onbillijkheid, welke in het stelsel van preveutieve gevangenschap gelegen is. Thans heeft dan toch weder een man van eene goede positie, rijk en algemeen geacht, op de eenvoudige beschuldiging van een knecht, gedurende acht maanden gevangen gezeten; hij is aan eene morele marteling ten prooi ge weest en daarna niet schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde misdaad. Eene wijziging der wetgeving op dit punt is bij de Eransche regering in overweging. Na Ilorace Vernet en Eugene Delacroix heeft de Academie van Schoone Kunsten te Parijs nu ook een ander harer verdien stelijkste leden door den dood verloren, namelijk den heer Ilippo- lyle Elaudrin, een geliefd leerling van Ingres en vervaardiger der fraaije muurschilderingen in de kerken van St, Vincentius van Paulo en Saint-Germain, alsmede van uitmuntende portretten des keizers en van prins Napoleon. Hij was ten jare 1809 geboren en sedert 1853 lid der genoemde academie. Het Parijsche dagblad la Patrie verzekert, dat Z. K. H. prins Napoleon dezer dagen de Eransche hoofdstad zou verlaten tot het ondernemen eener wetenschappelijke reis, o. a. naar Nederland. Te Londen bevindt zich een Indiaanse!) schaakspeler, wiens behendigheid en geheugen alles overtreft, wat men tot hiertoe ver nam. Hij speelt geblinddoekt drie partijen en wint ze; gelijktijdig speelt hij kaart en wint ook die partij. Gedurende dezen tijd wordt er iedere seconde of om de twee seconden op een klok geslagen en telken reize weet hij juist te zeggen, hoe dikwerf er is geslagen. Voorts staat er iemand achter hem, die met kleine ballen tegen zijn rug werpt, welker getal hij ook telt en eindelijk zegt hij, als de spellen afgeloopm zijn, een zeer goed gedicht op, hetwelk hij onder alles door heeft vervaardigd. Uit het jaarverslag betreffende het policiewezen te Londen gedu rende het vorig jaar blijkt, dat de gezamenlijke kosten bedragen£554,250 Aan de Mornivg Post wordt gemeld, dat Garibaldi Zondag 9 April te Southampton wordt verwacht met de stoomboot der Peninsular and Oriental Company, welke Marseille deti 21 dezer verlaten heeft. Hij zal zich 10 of 12 dagen op het eiland Wight ophouden en vermoedelijk den 16 April in Londen aankomen. Het Garibaldi-comité aldaar heeft het doelmatig geacht, deze officiële opgave door middel van dagbladen ter algemeene kennis te brengen, in antwoord op zeer vele tot hetzelve gerigte vragen. Het zal eene vergadering honden in London Tavern op a. s. Donderdag. Een jong koopman te Berlijn was met eene rijke weeze geëngageerd. Op 't punt van te trouwen, wordt hij onverwacht voor de militaire dienst opgeroepen en bij 't leger in Sleeswijk in gedeeld. Zijn meisje was ontroostbaar; alle hare brieven getuigden, dat zij 't leven moede was. De jongman zocht haar door zijne brieven zooveel mogelijk hoop op de toekomst in te boezemen, maar te vergeefs, Eenige dagen verliepen daarop, zonder dat hij eenige tijding van haar ontving. Op zijne navraag schrijft hem eindelijk haar voogd, dat zij plotseling verdwenen was en alle ingestelde nasporingen vruchteloos waren gebleven. Deze tijding maakt op den jongman een verpletterenden indruk. Van dien oogenblik af had het leven voor hem geen waarde meer. Elij zocht den dood en waagde zich in den digtsten kogelregen. In 't gevecht bij Friedericia trof hem een kogel en stervende werd hij in eene hut opgenomen. Dagen lag hij in ijlende koorts. Toen hij de oogen weder opsloeg en de geneesheer verklaarde, dat hij behouden was, snikte hij en beklaagde zich, niet. gestorven te zijn. Voor hoe lang? Tot hij de trouwe sceur de charité eens goed in 't gelaat zag, die met de liefderijkste zorg hem verpleegd had en nu juichte over zijn behoud. Die liefdezuster was toch niemand anders dan zijne ver loofde, die van hem gescheiden niet leven kon, 't leger opgezocht en op 't slagveld den man harer liefde stervende gevonden had. Dc kroonprins van Pruissendit feit vernemende, heeft voor den jongen Berlijner bij generaal Wrangel een onbepaald verlof aangevraagd, dat ingewilligd is geworden. Uit Stuttgart zijn berigten tot jl. Zaturdag ontvangen. De toestand des konings geeft weinig hoop op beterschap. De grijze vorst brengt het grootste gedeelte van dag en nacht, onder groote benaauwdheid en zeer tnoeijelijke ademhaling, in een leuningstoel door. Zijne familie bevindt zich voortdurend in zijne omgeving. De koning van Wurtemherg heeft, voor den tijd dien zijne ziekte nog kan duren, alle aan de Kroon toekomende regten en bevoegdheden, in den uitgestrektsten zin, oveigedragen aan den ministerraad, en voorts bepaald dat de kroonprins het voorzitterschap in dezen raad waarnemen, en de besluiten onderteekenen zal. Niet zonder belangstelling zal de muziekale wereld vernemen, dat de Italiaansche maestro Eacini een symphonie met het opschrift: Dantegecomponeerd heeft, die in het volgend jaar te Florence uitgevoerd zal worden. Daarin worden, door een klanknabootsende harmonie, de pijnigingen der hel, de door de hoop verzachte smar ten van het vagevuur, de zaligheden des hemels en eindelijk de zegevierende terugkeering van Dante op de beneden-wereld geschil derd. Het kolossaal werk is, naar verzekerd wordt, den beroemden componist waardig. Het gerucht houdt stand, dat de Paus zeer ziek is en dat de bulletins, die aangaande zijn toestand worden uitgegeven, niet te vertrouwen zijn. Te Athene is dezer dagen overleden een der zeer weinige veteranen uit den bevrijdings-oorlog, namelijk de gepens.-majoor Caramicha. Hij had den ouderdom van 108 jaren bereikt. Als een treurig bewijs van de veiligheid in de nabijheid van Konstantinopel wordt gemeld, dat de sultan, dezer dagen op de jagt en van zijn gevolg verwijderd zijnde, door roovers is aangevallen, die hem zijn karabijn, gouden horologie, ringen, enz. benevens een vrij aanzienlijke geldsom ontnamen. De japansche gezanten zijn, volgens een berigt uit Snee van jl. Vrijdag, met een gevolg van ongeveer vijftig personen aldaar aangekomen, en zullen zich eenige dagen in Egypte ophouden, om bij den onderkoning een bezoek af te leggen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 2