BUITENLAND. gekozen Phil. II 5. Naar men verneemt, zal hij den 10 dezer, des avonds, in de Oude Kerk te Amsterdam bevestigd worden door ds.' K. F Ternooy Apèl, en den 13 daaraanvolgende in de Nieuwe Kerk aldaar zijnjiutrêe doen. Te Baak, bij Zutphen, heeft in de afgeloopcne week cene zeug 21 biggen geworpen; een bij de voortbrenging dezer dieren hoogst zeldzaam verschijnsel. De Friesche Courant is verbolgen dat te Leeuwarden op de nieuwe kazerne zullen gelegd worden „Hollandsche dakpannen waardoor een dtcline wordt geworpen op de Friesche pannen'' De verbolgenheid is allezius billijk. Hoe! Er wordt een Friesche panne bakker benoemd tot staatsraad in buitengewone dienst; en men gaat nu de man eens een advies in zijn spheer zou kunnen geven hem en zijn affaire minachtend voorbij, doet alsof men geen staatsraad- pottebakker bezat engebruikt Hollandschepannen! Waarlijk het is al te hard Men leest in de Staats-Courant Onder dagteekening van den 15 E'ebr. 1864, hebben wij de na volgende opgaven ontvangen van de bewegingen der schepen, uit makende het Nederlandsch eskader in Oost-lndië. Zr. Ms fregat Prins Alexander der Nederlanden, kapt. ter zee M. Cazaux van Staphorst, wachtschip ter reede Batavia, Zr. Ms. korvet Juuo, kapt. ter zee J. J. Westerouen van Mee leren, wachtschip ter reede Soerabaija. Zr. Ms. brik de Cachelot, kapt. ter zee A. D. S. Clarkson, wacht schip ter reede Macassar. Zr. Ms. opnemingsvaartuig Pijlades, luit. ter zee 1ste kl. W. Enslie, vervolgt de opname in Straat Banka. Zr. Ms. schoonerbrik Makasser, luit. ter zee 1ste kl. jhr. J. B. Everwijn, wordt te Soerabaija door eene commissie onderzocht. Zr. Ms. roei-kanonneerboot No. 14, luit. ter zee 2de kl. G. den Berger, dienstdoend wachtschip ter reede Samarang. Zr. Ms. schroefstoorakorvet Medusa, kapt.-luit. ter zee jhr, E. de Casembroot, gestationeerd in de wateren van Japan, was laatstelijk te Nagasaki. Zr. .Ms. schroefstoomseliip 2de kl. Citadel van Antwerpen, kapt. ter zee G. P J. Mossel, wordt te Onrust voor de terugreis naar Nederland gereed gemaakt. Zr. Ms. scbroefstoomschip 3de kl. het Loo, kapt.-luit. ter zee II. D. Slegt, gestationeerd ter Oostkust van Sumatra, heeft een togt rond het eiland Banka ondernomen, ter opsporing van een Nederlandsch Indisch vaartuig, dat van de reede van Soengieliat van deszelfs ankers was geslagen. Zr. Ms. schroefstoomschip 3de kl. Beinier Claeszen, kapt.-luit. ter zee G W. F. Moelh, ondergaat te Onrust de uoodige herstel lingen aan den romp. Zr. Ms. schrocfstooinschip 3de kl. Re/eh, luit. ter zee 1ste kl. jhr. M. W. Bowier, gestationeerd in de wateren van Menado, heeft eene togt oudernoinen langs den Noordkust van Celebes en naar de Talauwer -groep 'Lr. Ms. schroefstoomseliip 2de kl. Vice-Admiraal Koopman, kapt.- luit. ter zee J. M. I. Brutel de la Rivière is te Soerabaija voor de dienst gereed gemaakt. Komt op naar Batavia en is bestemd om de Bromo af te lossen ter Westkust van Sumatra. Zr. Ms. scbroefstoomschip 4de kl. de Berkel, luit. ter zee 1ste kl. II. E. Bnnnik, gestationeerd in de wateren van Celebes, heeft eene zending ondernomen naar Macasser, door de Boeton-straat naar de Vosmers-baai (landschap Kendari). Zr. Ms. schroefstoomseliip 4de kl. de Vecht, luit. ter zee 1ste kl. jhr. J. S. O. von Schmidt auf Altenstadt, behoort tot de zeemagt in de Zuid- en Oostpr-afdeeling van Borneo. Zr. Ms. schroefstoomseliip 4de kl. Haarlemmermeer, luit. ter zee 1ste kl. A. Jarman, wordt aan het maritiem etablissement te Soe rabaija voor de dienst gereed gemaakt. Zr. Ms. stoomschip 1ste kl. Amsterdam, kapt.-luit. ter zee J. P. G. Muller, ter beschikking ter reede van Batavia. lx. Ms. stoomschip 4de kl. Suriname, luit. ter zee 1ste kl. B. D. van Trojen, wordt aan het maritiem etablissement te Soerabaija voor de dienst gereed gemaakt. Zr. Ms. stoomschip 3de kl. Celebes, luit. ter zee 1ste kl. jhr. D. Bowier, wordt aan het maritiem etablissement te Soerabaija voor de dienst gereed gemaakt. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Madura, luit. ter zee 1ste kl. C. A. W. Halverhout, wordt, aan het maritiem etablissement te Soerabaija voor de dienst gereed gemaakt. Zr. Ms. stoomschip 4de kl. Admiraal van Kinsbergen, luit. ter zee 1ste kl. A. Rietveld, behoort tot de zeemagt in de Zuid- en Ooster- afdeeling van Borneo. Zr. Ms. stoomschip 2de kl. Bromo, kapt.-luit. ter zee P. van der Velden Erdbrink, gestationeerd ter Westkust van Sumatra. 'Lx. Ms. stoomschip 3de kl. Sindoro, tijdelijk kommandant luit. ter zee 2de kl. jhr. de Gijselaar, wordt aan het maritiem etablis sement te Soerabaija voor de dienst, gereed gemaakt. Zr. Ms. scbroefstoomschip 4de kl. de Linge, luit. ter zee 1ste kl. M. O. de Kanter, gestationeerd ter Westkust van Borneo. 'Lx. Ms. schroefstoomseliip 4de kl. Montrudo, luit. ter zee 1ste kl. P. Koning, gestationeerd in de wateren van Celebes, heeft een togt ondernomen naar Bontham, Djeneponto en Balanipa en vervol gens naar Para-Para. Zr. Ms. stoomschip Onrust, luit. ter zee 1ste kl. P. Roodzant, behoort tot de zeemagt in de Zuid- en Ooster-afdeeling van Borneo. Zr. Ms. schroefstoomseliip 4de kl. Apeldoorn, luit. ter zee lste kl. J. A. H. Hugenholtz, gestationeerd in de wateren van Riouw en Linga. Zr. Ms. schroefstoomseliip 1ste kl. Djambikapt.-luit. ter zee P. A. van Rees, gestationeerd in de watereu van Japan, laatstelijk te Kanagawa. 'Lr. Ms. stoomschip Ardjoeno, kapt.-luit,. ter zee E. M. C. Baak, is van Batavia naar de Molukken vertrokken om aldaar de stations dienst te aanvaarden. Terwijl wij hieronder de voornaamste tijdingen van het tooneel des oorlogs doen volgen, vestigen wij vooraf de aandacht onzer lezers op het belangrijkste dat er ten aanzien van de Deensch- Duitsche verwikkelingen op staatkundig gebied gedurende de jongste dagen is voorgevallen. De Oostenrijksche regering openbaart haar verlangen vrij duidelijk naar het ophouden van den oorlog. De reden hiervan moet, naar men verzekert, worden gezocht voornamelijk in het voornemen van den minister van financiën, om eene ieening te sluiten van 70 mil- lioeu, en om nu deze belangrijke operatie opgang te doen krijgen bij üe Eugelsciie en Frausche bankiers, wil men den vrede hersteld, ol leu minste het uitzigt daarop verlevendigd zien. In Duitschland hebben bij vooitduring volksvergaderingen plaats, die strekken 0111 de zaak der Ëlbe-kertogdoninien onder liet volk tot bekendheid te brengen en het aan te vuren 0111 zijne vvensclien daaromtrent luide te openbaren. Opmerkenswaardig is het, dat de erfprins van Avgustenburg daarbij boe langs hoe meer op den achter grond treedt. Men ziel zich in hem teleurgesteldmen had gedacht dat hij zich tot hoofd eener partij stellen en zoo een werkzaam aan deel nemen zou in de gebeurtenissen, waarvan iiij ziju voordeel ver wacht. Maar men vergeet, dat hij uiet misschien eeuige duizende thalers en een paar militaire bedienden, toch waarlijk niet niet eenig gevolg zich 111 de bres kan stellen om de staten, die hij te regeren be geert, aan de Denen, of aan de geallieerden, of aan de Midden- Staten te ontrukken. I)e kans is voor hem nu zoo goed als ver loren; hij schijnt bestemd om in liet lot van vele zijner voorgangers te deelen, die als pretendent een vrij onbeduidende rol op staat kundig gebied hebben gespeeld. De zitting der Noorweegsche Storthing is den 1 dezer gesloten met eene koninklijke rede, waarin verklaard wordt, dat Zweden trachten zal den vrede te handhaven, doch niettemin toebereidselen zal maken om, zoo noodig, Denemarken hulp te bieden. Het Dresdener Journal van den 4 dezer bevat een telegram uit Londen, houdende dat ook Denemarken thans officieel heeft verklaard, het voorstel tot eene conferentie, zonder wapenstilstand eu zonder vooraf bepaalden grondslag, aan te nemen. I11 den laten avond van den 2den dezer werd te Sonderburg een verschrikkelijk kanonvuur onderhouden tusschen de Deensche liniën en de geavanceerde liniën van den vijand te Broacker. De vijand lieefe de stad zonder voorafgaande waarschuw ing begonnen te beschieten. De kanonnade dnurde voort. De nachi was donker en regenachtig. Blijkens latere berigten duurde liet bombardement den geheelen volgenden dag voort. Sonderburg stond op verscheidene punten in brand. Dezelfde batterijen, die den vorigen dag werkten, werden gebezigd. De Deensche voorposten zijn gedurende den nacht eenige malen aangevallen. Van Pruissische zijde wordt berigt uit Gravenstein van den 3 dezer: „Gisteren namiddag ten 2 ure begon het bombardement van Sonderburgdat tot 7 ure aanhield. Gedurende den nacht werd bij tusschenpoozen gescholen. Bij de Denen is brand ontstaan, waarschijnlijk in de barakken. Ons verlies is onbeduidend." Volgens berigt uit Kopenhagen van den 4 dezer heeft het bom bardement van Sonderburg opgehoudenbijna het derde gedeelte der stad is vernield. Ook in dien nacht werden de Deensche voorposten dikwijls aangevallen. Ten onregte is berigt, dat het tweede Japansehe gezantschap reeds te Parijs is aangekomen. Het zou eerst den 29 Maart jl. van Alexandrië naar Marseille vertrekken. Het hoofd van dit gezant schap is overbrenger van een eigenhandigën brief van den taikoon aan keizer Napoleon, houdende verontschuldiging over den moord van luitenant Camus en kennisgeving van het verlangen met Frankrijk in vriendschap te leven. Volgens eene statistieke opgave, verschaffen de verschillende wijzigingen in den aanleg van Parijs, thans aan meer dan honderd duizend werklieden arbeid. Volgens nog onuitgegeven brieven van den grooten Benjamin Franklin, zou de „man. met het ijzeren masker" geweest zijn een zoon van Anna van Oostenrijk en den hertog van Buckingliam. Men weet, dat in het tooneelstnk, waarin deze treurige historie wordt voorgesteld, de „man met het ijzeren masker" wordt gehouden voor den tweelingbroeder van koning Bodewijk XIV van Frankrijk. Iri een in Engeland uitkomend en aldaar veel gelezen blad, Public Opinio»leest men onder het opschrift John Buil letterlijk het volgende: De zeven voornaamste sympathiën van John Buil zijn: de winkelnering, de fondsen, de dagbladen, de religie, de rostbaef, zijne vooroordeelen en de portwijn Den 1 dezer hielden al de voorname Italiaansche kooplieden te Londen eene meeting in London Tavern, tot het vaststellen van een adres van begroeting bij Garibaldi's aankomst, aldaar. De redactie van dit adres, opgemaakt door den heer Negretti, gaf in die vergadering tot zeer warme discussiën aanleiding. Daarin werd namelijk gesproken over Venetië en Rome, waarbij Garibaldi ten sterkste werd aangespoord, om zich aan het hoofd te stellen van een beweging van beider aanhechting bij Italië. De vergadering kwam echter tot het besluit om dit te veranderen en Garibaldi alleen uit te ooodigen, om mede te werken tot de bevordering van Italië's eenheid, in het algemeen, zonder eenige zinspeling op bepaalde staten. Nadat het adres aldus was gewijzigd, werd het met een parige stemmen aangenomen. Er had voorts in de vergadering nog een lange discussie plaats over de wenschelijkheid, om de namen van Rome en Venetie te doen prijken op de vlaggen en banieren, die de Italianen gedurende het verblijf van den generaal zouden gebruiken. Sommigen waren er voor, terwijl anderen er tegen op kwamen en, op raad van Negretti, besloot men eindelijk, geene andere vlag dan de nationale Italiaansche te gebruiken. Er werd

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 2