M 31. mm EN l)Oi\l)Ëlll)AU APltIL HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT TWEE-EN-TWINTIGSTE "5 Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en don uejidag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAK KEK Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. JAARGANG. Advf.rtf.ntien worden aangenomen tot Zaturdng en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. AIOOY, Dijkstraat tegenover deLaan, II422 ,aau de» Helder,i otl 1 ure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon groote letters, naar mate der ruimte die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. GEMEENTERAAD. Zitting van Dingsdag den 12 den April 1864. Voorzitter de heer Burgemeester. Afwezig de heerenPapineau, Slebe, Plaremaker en Janzen. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat, naar aanleiding van een door den Baad geuit verlangen, aan Gedep. Staten dezer provincie toe stemming is gevraagd tot het beleggen der geiden, die nog gedurende eeiiigen tijd renteloos in de gemeentekas zullen liggen. Het antwoord van Gedep. Staten, dat door den Secretaris wordt gelezen, bevat de mededeeling, dat hunne goedkeuring daartoe niet wordt vereischt, hoewei zij het den Baad aanbevelen, om voor de noodige zekerheid te zorgen. Door den Voorzitter wordt hierop voorgesteld eene Commissie te benoemen, die tegen de volgende vergadering rapport uitbrengt omtrent de zekerste en voordeeligste wijze tot belegging der bedoelde geiden. - De heer Braaksma verklaart zich tegen het voorstel des Voorzitters; hij ziet in de wijze, waarop die gelden zonden belegd worden, zooveel moeijelijkheid niet en wijst op het nadeel voor de gemeente van nog eene maand uitstel. Hij zou het nog in deze vergadering willen uitgemaakt hebben. - De Voorzitter wijst op de moeijelijkheid, daar de geldbelegging slechts voor korten tijd geschiedt; op de aansprakelijkheid van B. en W., die huiverig zijn, in dezen met al te grooten spoed te werk te gaan. - De heer Zur Miihlen doet opmerken, dat de belegging der gelden in effecten als van zelve eenige risico veroorzaakt. De heer Strootman geeft te kennen, dat de verantwoordelijkheid van het Dag. Best. niet verandert, daar 't hetzelfde is, of er bankpapier of effecten in kas zijn, die de noodige waarde even goed vertegenwoordigen. Op eene vraag van den heer Maalsteed antwoordt de Voorzitter, dat het nog niet met zekerheid te bepalen is, hoe lang de bedoelde gelden nog ongebruikt zullen blijven. Met 8 tegen 5 stemmen wordt beslist, dat eerst in de volgende vergadering, op het voorstel eener te benoemen commissie, zal wor den beslist over de wijze waarop de gelden zullen belegd worden. Tegen stemden de heeren: van Strijen, Graat, Braaksma, Strootman en van Kelckhoven. Tot leden der bedoelde Commissie worden door den Voorzitter benoemd de heeren Beeringh (als wethouder), Braaksma en de Lange, die zich deze keuze laten welgevallen. Op voorstel van den heer van Strijen wordt der commissie aan bevolen, met hun verslag eenige dagen vóór de volgende zitting gereed te zijn, opdat de Baadsleden er nog vooraf van kunnen kennis nemen. Er wordt gelezen eene missive van den districts-scboolopziener, houdende aandrang, om den termijn van 5 jaren voor het toestaan van toelagen aan de kweekeiingen van 's Bijks Normaalschool en andere uitgaven voor die inrigting, met den aanvang van het vol gende jaar weder voor den tijd van 5 jaren te bestendigen. Op voorstel van B. en W. wordt dienovereenkomstig besloten. Er wordt besloten tot eenige af- en overschrijvingen ten aanzien der begrootingen van het Algemeen Weeshuis en het Burgerlijk Armbestuur over 1863. De Voorzitter deelt mede, dat, bij de ontruiming van bet oude H uis van Bewaring, door het Dag. Best. de noodzakelijkheid is ingezien om dit gebouw, ten dienste der gemeente, te behouden tot berging van lijken van drenkelingen, tot voorloopige opsluiting van gearresteerden als anderziuts, en dat zij een der agenten van policie, tegen genot van vrije woning, het opzigt over dat gebouw hebben opgedragen. B. en W. vragen op die voorloopige handeling de goedkeuring van den Baad, die daarop wordt verleend. De Voorzitter herinnert, dat, bij de begrooting voor het loopende jaar, gelden zijn toegestaan voor het herstellen der boorden en het uitdiepen van het Heldersnh kanaal. Hij zegt, dat thans de tee- kening en het bestek voor de aanbesteding dier werken, gedurende den tijd van zes achtereenvolgende jaren, gereed zijn, brengt 'die ter tafel en vraagt de toestemming van den Baad, om tot de aan besteding over te gaan, met verzekering, dat later die aanbesteding weder aan de goedkeuring van den Baad onderworpen zal worden. De heer Braaksma vreest voor schadelijke gevolgen voor de ge zondheid der ingezetenen, wanneer de baggergrond uit het kanaal gebruikt zal worden tot ophooging van het Molenplein en zou het vvenschelijk vinden, als eene Commissie van deskundigen werd be noemd, om ter dezer zake den Baad voor te lichten. Hij zou er zich tegen verklaren, als de ophooging van dat terrein ten koste van de gezondheid der ingezetenen geschieden moest. -- De heer Strootman neemt als maatstaf de ophooging in de Nieuwstad, die ook met baggergrond is geschied en waarvan geen nadeelige gevol gen zijn opgemerkt. -- De heer Boomsma zegt, dat er voor de gezondheid volstrekt geen nadeelige gevolgen uit die ophooging zijn te wachten, omdat die baggergrond voor een goed deel uit zand bestaat, die, uitgedroogd door de zonnestralen, spoedig een harde korst aan de oppervlakte verkrijgt. De heer Strootman leest een gedeelte uit het bestek voor, waarin wordt voorgeschreven, dat een hoeveelheid van 4000 el zandachtigen baggergrond tot ophooging van het Molenplein moet worden gebezigd. Met algemeene stemmen wordt daarop de toestemming tot de aanbesteding verleend. De Voorzitter brengt ter tafel het jaarverslag van de gemeente over 1863 en stelt voor, dat het ter lezing bij de leden aan huis zal worden rondgezonden. Dienovereenkomstig wordt besloten. Er geschiedt mededeeling van de Koninklijke goedkeuring ten aanzien van het raadsbesluit tot heffing eener belasting op den kunst- en vruchtenwijn, welke belasting met 1 April is in werking getreden. Aangenomen voor kennisgeving. Er wordt gelezen eene missive van den heer Boelen, houdende kennisgeving van het overlijden van den wel-ed. gestr. heer J. L. Crap Hellingman, controleur der gemeente-belastingen. Aangenomen voor kennisgeving. Be Voorzitter zegt, dat omtrent de vervulling dier betrekking in eene volgende vergadering een voorstel van het Dag. Best. zal worden ter tafel gebragt. Op eene deswege door den heer Strootman gedane vraag, antwoordt de Voorzitter, dat de be trekking van controleur thans voorioopig wordt vervuld door een der wethouders. De Voorzitter deelt nog mede, dat op het besluit tot aankoop van gronden in de Nieuwstad de goedkeuring van Gedep. Staten is ontvangen en dat bij de jongste verificatie vau de boeken en de kas van den gemeente-ontvanger een en ander is in orde bevonden, terwijl de in kas zijnde gelden bedroegen de som van 55.263.52 J. Aangenomen voor kennisgeving. Er wordt gelezen eene missive van eigenaren van perceelen in het land, vroeger toebehoord hebbende aan den heer Vroon. Adressanten j wijzen op de noodzakelijkheid van bestrating en doen met het oog op art. 4 van het contract van aankoop hunner perceelen, den voor slag, om, onder voorwaarde van bestrating, den weg langs hunne woningen, die hun en niet aan de erven Vroon toebehoort, koste loos aan het gemeentebestuur af te staan. De Voorzitter wijst op de moeijelijkheden, die de aanvaarding van liet gedaan voorstel der eigenaren in den weg staan, o. a. de bepaalde voorwaarde

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1