BINNENLAND. BUITENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP, 12 April. afstaan tut bestrating eu stelt voor dit adres te stelleu iu handen der commissie voor de onderhoudswerken, om den Raad te dienen van berigt. De heer van Strijen juicht het doel der adressanten toe, manr twijfelt of het wel aan hen staat om den weg af te staan. Z. i. zou art. 4 van het contract alleen toestaan het gebruik maken van den weg, maar niet om dien weg te geven. Met algemeene stemmen wordt besloten, dit adres in handen der commissie voor de onderhoudswerken te stellen. De heer Reeringh vraagt het woord. Hij brengt, ten gevolge van eene belofte door hem bij het jongst gehouden examen der lagere industrieschool alhier gedaan, den wensch van bestuurdereu dier school aau den Raad over, dat genoemde inrigting steeds mag aan spraak maken op de ondersteuning van het gemeentebestuur. De heer Braaksma vestigt de aandacht op het gemis van vrouwe lijke hulp iu het Gemeente-Ziekenhuis. De Voorzitter verzekert, dat deze opmerking aan de commissie, met het beheer dier inrigting belast, zal worden medegedeeld. De heer van Strijen spreekt naar aanleiding van het verslag der plaatselijke schoolcommissie over de gebreken die een der school- localen in de Nieuwstad aankleven. Hij beveelt voorziening in dezen aan, in het belang van de leerlingen en in dat van de onderwijzers. De Voorzitter geeft inlichting en verzekert, dat de bedoelde gebre ken: verspreiding van het geluid en gebrek aan daglicht, de aan dacht van het Dag. Bestuur niet zijn ontsnapt; dat in laatstgenoemd gebrek ter gelegenheid van eene eerstvolgende vacantie zooveel mo gelijk zal worden voorzien, doch dat het andere, al te groote ver spreiding van het geluid, slechts dan eene ondeugd van het gebouw daarstelt als er gedruisch in de school is. De heer van Strijen ver zekert het bedoelde locaal te hebben bezocht, dat er de noodige stilte heerschte, doch dat het onderwijs belemmerd werd door al te groote verspreiding van het geluid. Nadat de Voorzitter had ver zekerd dat er, zooveel doenlijk voorziening zou plaats hebben in de bestaande gebreken, werd de vergadering gesloten. Den 16 deaser vertrekt de O. 1. liandinail via SOUTHAMPTOHf. De adelborsten 1ste kl. II. W. Steffelaar en W. M. E. Bervoets, thans non-actief, worden met den 26 dezer geplaatst op Zr. Ms. schroefstoomschip Prinses Maria, liggende alhier. Heden voormiddag had bij de Directie der Marine alhier de aanbesteding plaats van 1. Het inrigteu van het oude Dokmachine-Gebouw tot IJzer- Magazijn. Ingekomen 10 inschrijvingsbilletten, als, van de heeren: R. Vos ƒ4010, S. Gooien 3990, J. E. Jauzen 3590, A. Bas 3547, W. v. d. Wooning 3500, P. Dekker ƒ3425, Gebr. Korff 3400, P. Verhey 3348, M. E. VVallin 3300, P. Spruit 3290. En 2. Het vernieuwen van een gedeelte beschoeijing langs de Maritime Binnenhaven. Ingekomen 11 inschrijvingsbilletten, als, van de heeren: Gebr. Korff ƒ7150, W. v. d. Wooning 7100, P. Dekker ƒ6830, P. Spruit ƒ6320, S. Gooien 6320, M. E. Wallin 6300, R. Vos 6295, M. Schouten Az. ƒ5974, J. E. Janzen ƒ5890, H. J. Janzen ƒ5880, A. Bas ƒ5549. Wij vernemen, dat de wel-eerw, heer J. P. Mondt, beroepen predikant bij de Evangelisch Luthersche Gemeente alhier, na op a. s. Zondag 17 dezer, des voormiddags, door den wel-eerw. heer Koentze, predikant te Alkmaar, bij de gemeente te zijn ingeleid, des avonds ten half zes ure zijne intreê-rede houden zal. Zijne Keiz. II. prins Napoleon heeft na HD. vertrek van hier Alkmaar, Amsterdam, Leeuwarden, Harlingen, Leiden en 's Gravenhage bezocht en in ieder dezer steden de belangrijkste bijzonderheden in oogenschonw genomen. De gemeenten van ons vaderland, die in 1814 nog lang in de magt der Franschen bleven en eerst dezer dagen het halve eeuwfeest hunner bevrijding kunnen vieren, zijn: Pergen op Zoom 15 April, Deventer 26 April, den Helder 4 Mei, Middelburg met het eiland Walcheren 6 Mei, Naarden 12 Mei en Delfzijl 28 Mei. Z. M. heeft o. a. benoemd: tot directeur van het postkantoor te Dordrecht, de heer A. Bertling, thans directeur van het postkan toor te Alkmaar; tot directeur van het postkantoor te Alkmaar, de heer D. M. L. baron Sweerts de Landas, thans directeur van het postkantoor te Tilburg-, tot directeur van het expeditie-kantoor der posterijen op den Rhijnspoorweg, de heer P. Tetrode, thans directeur van het postkantoor te Hoorn; tot directeur van het postkantoor te Hoornde heer J. Pan, thans directeur van het postkantoor te Zaandam. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is bijeengeroepen tot hervatting harer werkzaamheden op Dingsdag den 19 dezer. In bijna alle landen van Europa worden toebereidselen ge maakt om den 25 dezer, zijnde den 300sten verjaardag der geboorte van William Shakespeare, feest te vieren en bij die gelegenheid bijdragen te verzamelen ten behoeve van een prachtig gedenkteeken, dat voor dien dichter in Engeland zal worden opgerigt. Bij de commissie tot oprigting van een museum voor kunst, genaamd Koning Willem de Eerste, zijn ingekomen 21 plannen. Geen dezer plannen voldoet geheel aan de eischen van het programma. De prijs van 1500 voor het betrekkelijk beste is toegekend aan de heeren Lange, vader en zoon, te Munchen; de premie van 300 aan den heer P. J. H. Cuypers, te Roermond. Twee anderen heb ben loffelijke vermelding verworven. De hoofdcommissie tot oprigting van het Vondels-standbeeld is met haar werk bereids zoover gevorderd, dat zij aan het gemeen tebestuur van Amsterdam aanvraag heeft gedaan om te mogen be schikken over het pleintje nabij de Grimnesse-sluis. Het ontwerp voor het standbeeld, door den beeldhouwer Roijer vervaardigd, moet voortreffelijk zijn. Z. M. de koning en Z. K. H. de prins van Oranje zijn jl. Maandag voormiddag uit Amsterdam naar Hage teruggekeerd. In een brief uit Amsterdam, voorkomende in de N. Rott. Cour van 11 dezer wordt gezegd, dat de straatjongens der hoofdstad, tijdens het verblijf van prins Napoleon aldaar, voor 's prinsen hotel geroepen hebbenWeg met Napoleon, leve Willem III Toen prins Napoleon, tijdens zijn verblijf te Alkmaar, door den burgemeester ingelicht werd omtrent het marktwezen en de inrigting van het bestuur, verwonderde hij zich over het kleine getal policie-agenten aldaar en zeide, dat, naar zijne raeening, de Alkmaarders, die met zoo'n kleine policiemagt in rust gehouden konden worden, wel goede menschen moesten wezen. Als eene bijzonderheid mag vermeld worden, dat deze week in de gemeente Heerhugowaard een schaap met vijf en een ander te Koedijk zeven lammeren ter wereld bragt. De heer A. Bleys, te Hoorn, élève der Kon. Academie van Schoone Kunsten te Antwerpen, heeft dezer dagen, bij den prijskamp tusschen de leerlingen dier stichting, de gouden medaille in het vak van monumentale bouwkunst behaald. Het stedelijk museum van schilderstukken te Haarlem heeft van den heer A. L. Dyserinck eene schilderij van Ludolf de Jong, voorstellende een vrouwen-portret, ten geschenke ontvangen. Te Scheveningen worden door twee Engelsche ingenieurs op het strand opmetingen gedaan, naar men zegt op last van den heer Neville D. Goldsmid, welke in verband zouden staan met de ont werpen tot aanleg eener zeehaven aldaar, door eene Engelsche maatschappij. Men schrijft uit Rotterdam.- Prins Napoleon is in den mor gen van den 12 dezer uit 's Hage alhier aangekomen, heeft eenige merkwaardigheden bezigtigd Vn is in den namiddag, aan boord van het keizerlijk stoomjagt, Jéróme Napoleon, naar zee gestoomd in de rigting van Hdvre. Het beloop van het schip is zeer elegant en vlug. Het tuigwerk is zeer solied en fraai. De voor steven prijkt met een vergulden adelaar met uitgestrekte vleugelen. Het bovendek is voor een gedeelte bedekt met geschilderd zeildoek en voorzien van een glazen tent. Van binnen is het schip uiterst fraai, en gaat alle beschrijving te boven. De groote zaal is met de prachtigste stoffen behangen en bekleed, en een vorstelijk ameuble ment doet vergeten dat men in een stoomjagt is. De prachtigste voorwerpen van weelde versieren dat gedeelte en de andere appar tementen van het keizerlijk vaartuig. De bemanning bestaat uit Marine-officiers en matrozen, allen in zeer eleganten uniform gekleed. Groot was het aantal nievwsgierigen, dat dagelijks het schip kwam bezigtigen, hoewel het aan weinigen vergund was, het van binnen te beschouwen. Dezer dagen had in het dorp Haaren het volgend ongeluk plaats. De zoon van een welgesteld landbouwer bereed een vurig jong paard, hetwelk hem met zooveel kracht tegen een boom wierp, dat hij korten tijd daarna aan een bekomen hoofdwond stierf. Een ingezetene van Makkum kreeg van een schaap in het jaar 1861 drie lammeren, in 1862 en 1863 telkens vier en dit jaar vijf lammeren, dat is dus in vier jaren 16 lammeren. Een specialiteit in de genealogie bestiale heeft uitgerekend, dat, wanneer er onder de jongen telkens één ram was, de eigenaar van dit vruchtbare schaap thans 110 schapen en 47 rammen van één paar zou kunnen bezitten. De Deensche regering heeft weder in eene circulaire zich beklaagd over de handelingen der Duitsche grootmagten in Sleesioijk. Dc krijgsoperatiën tegen Dvppel en Fredericia gaan inmiddels voort en men verwacht, dat weldra tegen de Duppeler schansen een alge- meenen aanval door de Pruissen zal gewaagd worden. Uit Noorwegen wordt melding gemaakt van toebereidselen tot het zenden van hulptroepen naar Denemarken. Men gelooft echter niet, dat mer. zich te Stockholm thans in een oorlog zal wikkelen, nu de conferentie stellig den 20 dezer bijeenkomt. Den 4 dezer zou de Duitsche Bond een besluit nemen over het zenden van vertegen woordigers ter conferentie. Men zegt, dat eene maatschappij gevormd zal worden, met het doel om Brussel tot eene zeehaven te maken. De grootste sche pen zouden voor die stad komen door middel van een kanaal, dat 20 tot 25 millioen francs moet kosten. Maar, wat zal Antwerpen zeggen? Op last van den heer Boitelle, prefect van policie, 'heeft een telling plaats gehad van de prostituées te Parijs, die bij de policie ingeschreven zijn. Haar aantal bedraagt 47,000. De Presse deelt in haar nommer van 9 dezer het volgende berigt mede: De hertog de Grammont heeft ten stelligste verklaard, dat de reis van prins Napoleon naar Nederland in verband staat met onderhandelingen betreffende het voor twee jaren opgevatte huwelijksplan tusschen prinses Anna Murat en den prins van Oranje. Eerstdaags zal te Parijs een bundel godsdienstige overden kingen van den oud-minister Guizot het licht zien, waarin deze de stellingen van den hoogleeraar Renan bestrijdt. Jl. Zondag heeft Garibaldi zijn intogt in Londen gedaan. Grootscher schouwspel, dan de ontvangst van den Italiaanschen patriot, werd in die wereldstad nimmer gezien. Den volgenden dag zou er een groot feest op Chiswick plaats hebben en zal er een feestmaal op Strafford House ter zijner eere gegeven worden, waar aan de lords Palmerston en Derby zullen deelnemen. Zaturdag a. s. bezoekt de generaal het arsenaal en de stad Portsmouth. Bijna alle steden dingen om de eer, den kampioen van Italie's vrijheid en onafhankelijkheid enkele uren binnen hare muren te ontvangen. In een dépêche uit Londen wordt verzekerd dat Garibaldi door lord Palmerston uitgenoodigd is ter bijwoning van een banket. De heer Gladstone, kanselier der schatkist, lord Clanricarde, de markies d'Harlepóol en de hertog van Newcastle moeten insgelijks den ex- dictator uitgenoodigd hebben. Hij heeft voorts uitnoodigingen ont vangen om Liverpool, Manchester, Yorks, Dundee, Edimburg, Glas- gow, Birmingham en andere plaatsen te bezoeken. Overal wacht hem een schitterende ontvangst.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 2