NIEUWEDIEPER COURANT. en binnenland! M 36. ZONDAG 1 MEI. TWEE-EN-TWINTIGSTE JAARGANG. HELDER en NIEUWEDIEP, 30 April. HELDERSCHE Deze Courant wordt uitgegeven op zondag en dondfrdag, des morgens ten acht ure, door A. A. BAKKER Cz. in den boekwinkel, Hoofdgracht No. 32. Abonnementsprijs per kwartaalƒ1.30. franco per post1.50. Enkele nommers0.10. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars en Post directeuren. Advertentién worden aangenomen tot Zaturdag en Woensdag middag 12 uur, en bij den Heer T. MOOY, Dijkstraat tegenover delaan, H 422,aan denHetder,i otllure. De prijs van 1 tot 4 regels is ƒ0.60. Voor iederen regel meer ƒ0.15. Zegelregt voor elke plaatsing 0.35. Buitengewoon grootc letters, naar mate der ruimt» die zij beslaan. Brieven en Stukken franco aan den Uitgever. BURGEMEESTEE en AYETHOUDERS der gemeente HELDER brengen in herinnering, dat de vorderingen ten laste der gemeente, over 1803, welke niet vóór of uiterlijk op den laatsten Junij dezes jaars ingeleverd zijn, overeenkomstig de wet worden gehouden voor verjaard of vernietigd. Helder, den 18 Maart 1864. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAK MAN ROSSE, Burgemeester. L. YERH EYSecretaris. Op den 15 April jl. waren de openbare scholen bevolkt als volgt: Gemeente-school No. 1, (op het Koegras): van 6-9 jaar 30, van 9-12 jaar 33, boven 12 jaar 7, Totaal Gemeente-school No. 2, (te Huisduinen)-. van 6-9 jaar 25, van 6-12 jaar 27, boven 12jaarl2, Gemeente-school No. 3, (in de Schoolstraat): aan 6- 9 jaar 242, van 9-12jaar210, bov. 12jaar82, Gemeente-school No. 4, (aan de Hoofdgracht): van 6-9 jaar 121, van9-12jaar99, boven 12jaar21, Gemeente-school No. 5, (in de Weststraat): van 6-9 jaar 231, van 9-12jaar214, bov. 12jaar58, Gemeente-school No. 6, (op de Vischmarkt): van 6-9 jaar 266, van 9-12 jaar 219, bov. 12jaar65, 70 leerl. 64 II 534 ir 241 u 503 n 550 n Te zamen 1962 leerl. De bijzondere scholen, 6 in getal, werden bezocht door 2-83 leer lingen. Yan de verschillende gelegenheden tot het bezoeken der avondschool werd gebruik gemaakt door 167 leerlingen, waarvan 34 die niet tevens van het onderwijs op de dagscholen gebruik maakten. Naar wij vernemen, heeft de feestcommissie der Zangvereeniging Nut en Genoegen den wensch uitgedrukt, dat door de leden en ge- noodigden in de buitengewone vergadering ter viering van het halve eeuwfeest der bevrijding van deze gemeente, op Maandag 2 Mei a. s. te houden, algemeen de oranjekleur of de Heldersche kleuren, rood en geel, worden gedragen. De navolgende adelborsten 1ste kl. worden met de na te noemen tijdstippen overgeplaatst, als Met den 1 Mei a. s. op Zr. Ms. wachtschip Amsterdam, A. A. Escher, thans dienende op Zr. Ms. wachtschip te Vlissingen; Met den 6 Mei a. s. op Zr. Ms. transportschip de Heldin, lig gende te Willemsoord en bestemd naar Oost-Tndiè'.- J. R. Hagedoorn, W. J. P. van Waning, A. Fokker, H. van der Meer, J. A. Willink Ketjen, P. J. L. de Chateleux, W. C. P. E. de Klopper, allen thans dienende op Zr. Ms. wachtschip te Vlissingen; en G. J. Fischer, thans dienende op Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam; En met den 12 Mei a. s. op gemeld transportschip, A. P. S. C. Gobée, thans dienende op Zr. Ms. wachtschip te Vlissingen. Volgens eene particuliere mededeeling, is Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Zeeland, kommandant Pels Rijcken, den 16 Maart aau de Kaap de Goede Hoop gearriveerd en is die bodem den 22 daaraanvolgende van daar vertrokken om, na Ascension en St. Helena te hebben aangedaan, in het Niewcediep terug tekeeren, alwaar men in de laatste helft der maand Junij dacht aan te komen. Aan boord was alles wel. Z. M. heeft den kapt. ter zee A. J. Yoet, op verzoek, eervol ontslagen als lid der directie van het Weduwen- en Weezenfonds, der militaire officieren bij's Rijks zeemagt, eii in zijne plaats benoemd den kapt. ter zee II. Camp, benoemd kommandant van het corps Mariniers. De off. van gez. 3de kl. bij de zeemagt, J. J. Borst, non- actief, wordt met den 6 Mei a. s. gedetacheerd bij het hospitaal der Marine te Willemsoord. Z. M. heeft den kapt. J. H. G. van den Berg, van het 7de reg. Infanterie, op verzoek op pensioen gesteld en hem den rang van majoor toegekend. De kapt.-ingenieur J. D. Jordens is van hier verplaatst naar ILeusden, om aldaar als eerstaanwezenden ingenieur werkzaam te zijn. Bij beschikking van den 27 April zijn aan G. Swerver Jz. en G. J. van Leeuwen, te Alkmaar, tot wederopzegging, de vol gende vergunningen verleend, als: 1. voor eene stoombootdienst tot vervoer van goederen en vee tusschen den Helder en het Nientcediep en Rotterdam, over Haarlem, of wel over Amsterdamen 2. voor eene stoombootdienst tot vervoer van goederen en vee tusschen Rotterdam en Alkmaar, over Haarlem en Gouda. Bij de Hoofdcommissie ter oprigting van een gedenkteeken voor wijlen Z. D. H. hertog Bernard van Saxen-Weimar, zijn een tiental ontwerpen ingekomen. Yan zijne „Gegevens omtrent de zaak der spoorwegen op Java," gaf de heer T. J. Stieltjes, ontslagen adviseur bij het ministerie van Koloniën, dezer dagen bij den boekhandelaar van Langerhuijsen, te 's Hage, het 4de nommer in het licht, onder het opschrift: „De memorie, van 28 Augustus 1862 van den gouverneur-generaal baron Sloet van de Beele, in het licht der waarheid beschouwd." Even als de vorige, meencn wij ook dit nommer ter lezing te moeten aan bevelen aan ieder, die in de zaak der spoorwegen op Java eenig belang stelt en het gebeurde met de spoorwegwet en het ontslag van den heer S. met eenige opmerkzaamheid heeft nagegaan. Het beschouwen in het licht der waarheid van de memorie van den gouv.-gen. geschiedt door den schrijver overal met de noodige zaakkennis en getuigt van zijne werkzaamheid gedurende zijn ver blijf op Java. Opmerking verdient o. a. hetgeen in het voorberigt gezegd en later aangetoond wordt, dat bij den aanleg van den spoorweg diende gelet te worden, meer nog op bestaande, dan op komende behoeften; de schrijver liet metingen verrigten, voor den afvoer der producten van 1865 b. v.; terwijl z. i. de gouv.-gen. den afvoer der producten van 1965 op 't oog had. Het stuk eindigt met deze woorden: „Ik 7a' den gouv.-gen. niet verder in zijne beschouwingen der concessie volgen en geloof bewijzen genoeg te hebben bijgebragt om te doen zien, hoe oppervlakkig, onlogisch en bezijden de waarheid de meeste zijner beweringen zijn." Blijkens een berigt op den omslag van dit werkje, zal spoedig van denzelfden schrijver worden ter perse gelegd een overzigt van het geen met de spoorwegen op Midden-Java is voorgevallen, met kaarten en profilleti van het terrein. Te Leiden vierde jl. Woensdag de heer J. Kros.hoofdopzigter van het hoogheemraadschap van Rijnland, het gouden feest van zijn dienst bij dat coliegie. 50 jaren geleden trad hij als kweekeling in dienst en werd, na alle rangen doorloopen te hebben, in 1857 tot hoofdopzigter benoemd. Namens het hoogheemraadschap werd hem een prachtig geschenk in zilver met toepasselijke inscriptie vereerd, terwijl den jubilaris in het gebouw van Rijnland een feestmaaltijd werd aangebeden. In den nacht van 23 dezer is te Voorburg het lijk opgevischt

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 1