B U11'EN LAND. bogt Zuidwaarts en verder regt ten Westen langs Zaandijk en Koog aan de Zaan, dan met eene bogt Westwaarts en verder in regte rigting Westelijk langs Zaandam tot aan den Ydijk bij laatstge noemde plaats. Stations en halten zijn ontworpen bij de gemeenten Castricum, Uitgeest, Krommenie, Wormerveertusschen Zaandijk en Koog aan de Zaan aan het Guispad en bij Zaandam, terwijl voor eene halte, welke te Ileilo noodig kan blijken te zijn, op het noo- dige terrein gerekend is. Blijkens liet verslag op het bij de Tweede Kamer aanhangige wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk VI der begrooting 1864 Dok te Willemsoord) was de meerderheid niet zeer geneigd, op nieuw eene zoo aanzienlijke som 270,000 over 2 jaren) voor dat. werk toe te staan, daar het oordeel daarover hoogst ongunstig is. De navolgende wetsontwerpen zijn bij de Tweede Kamer, die waarschijnlijk in dit zittingjaar niet meer zal bijeenkomen, aanhan gig gebleven, als: die betrekking hebben op het belastingstelsel: 1. wijziging der personele belasting; 2. wijziging der gemeentewet, voor zooveel de plaatselijke belastingen betreft; 3. bepalingen tot verzekering van den accijns op het zout; 4. heffing der grondbe,- lasting in Limburg5. bepalingen omtrent den accijns op de bieren en azijnen6. verhooging van het minimum van opbrengst van den suiker-accijns; 7. wijziging van het regt van zegel en registratie. Voorts: 8. vaststelling van het reglement op het beleid der regering in West-Indik; 9. regeling van de geneeskundige wetgeving; 10. regeling van de pensioenen van predikanten en van hunne weduwen; 11. bekrachtiging van den verkoop der goederen van St. Agatlia; 12. verhooging van de begrooting voor Marine (dok te Willemsoord). Eindelijk het verslag omtrent de adressen van den heer Stieltjes. - Door het bestuur der posterijen is een nieuw model van post zegels vastgesteld, waarvan reeds enkele in omloop zijn. Ds. R. A. van Detirsen, te Haringkarspel en Birkshorn, heeft voor de op hem uitgebragte beroeping naar Gaast en Ferwoude bedankt. Men schrijft uit het Westland: „Het wintergraan staat goed en belooft op sommige plaatsen een goeden oogst. Het vlasgewas en de uitgezaaide haver komen nu ook goed voor den dag. Het gras groeit hard en de vroege aardappelen, die van de nachtvorsten niets geleden hebben, staan bijzonder goed. De vruchtboomeu beloven buitengewoon veel en ook de druivenboomen aan de muren ontwikkelen zich zoo gunstig, dat er alle hoop bestaat, dat deze cultuur dit jaar aan de verwachting zal beantwoorden. Ook uit andere streken van ons vaderland ontvangen wij de gunstigste be- rigten. De vruchtboomen beloven allerwege buitengewoon veel. Als een zeldzaam voorkomende bijzonderheid bij de voort planting der dieren wordt medegedeeld, dat in de vorige week, onder de gemeente Steenderen, nabij Zutphen, eene schoone merrie twee welgeschapen veulens geworpen heeft. Naauwelijks hebben de koude voorjaarsdagen plaats gemaakt voor meer warme zomerlucht, of de lust tot zwemmen heeft reeds een offer geëischt. Een zoon van de wed. v. d. W., te Leeuwarden, als verwersknecht werkzaam aan het stationsgebouw, ging zich baden in het vaarwater bezijden den spoorweg, met dat ongelukkig gevolg, dat hij spoedig iu een zinkenden staat verkeerde, zonder dat zoo het schijnt dit werd- opgemerkt, ten minste toen men hem ter htilpe toesnelde had hij reeds den geest gegeven. Den 18 dezer, des avonds ten ongeveer zeven ure, viel te Franeker een ongeluk voor dat aller aandacht gaande houdt. Van de R. K. kerk, met welker opbouw men sedert geruimen tijd bezig is, stortte op het onverwachts een pilaar, benevens een gedeelte van den noorderzijrauur en van het plafond in. Van de werklieden hebben zich de stukadoors, door van de stellaadje te springen, gered. Twee anderen werden onder het puin bedolven; daarvan is de eene aan zijn hoofd gekwetst, doch de andere, zekere Henkes, is nog niet wedergevonden. Men schrijft het geheele ongeval toe aan eene verzakking van den grond. Naar het zich laat aanzien vordert de Deensch-Duitsche qumstie weinig of niet en wordt zelfs het uitzigt verdonkerd op gunstige resultaten van de Londensclie conferentie. Ieder der partijen schijnt zijn belang zoodanig op den voorgrond te plaatsen, dat de bemid deling der overige ter conferentie vertegenwoordigde mogendheden welligt nog onvoldoende is, om alle hinderpalen uit den weg te ruimen. Fruissen wordt verdacht van het nemen van maatregelen, waardoor de bevolking der hertogdommen van de Deensche rege ring wordt vervreemd, zoo als het aanleggen van wegen, het graven van kanalen, het bevorderen van het handelsbelang, ook ten koste van den bloei van Kopenhagen.. Vooral tracht het de hertogdommen te bezetten ook na het herstel des vredes. En, hoewel de Pmissi- sche regering ook verzekert, dat zij in geen geval aan eene inlijving der hertogdommen denkt, ziet men in het mislukken der plannen, om den vrede op goede grondslagen tot stand te brengen, weinig anders dan een onzalig streven van het kabinet van Berlijn, om voordeel te erlangen van de bestaande verwikkelingen. De wijziging in .het Fransch kabinet werd in de jongste dagen door den minister van Staat Rouher ernstig bestreden. Het schijnt, dat de keizer door dien staatsman met klem en nadruk is opmerk zaam gemaakt op het gevaar van maatregelen, die weinig zouden strooken met de liberale denkwijze van den tegenwoordigen tijd. De keizer heeft deze opmerkingen in ernstig beraad genomen. Verder vermelden de berigten uit het buitenland de eenigzins toenemende beterschap des konings van JVurtemberg, de voort during der onrustige bewegingen in het Napelsche, de uitdruk king van keizer Napoleons gevoelen, dat voor Europa geen vrede te wachten is, zoolang ltatië niet vrij is van de Alpen tot de Adriatische zee, de kwalijkgezindheid der Kamers te Athene, waar de jeugdige koning de handen vol heeft om zich staande te houden, de uitspraak der reglsgeleerde faculteiten van de hoogescholtn te Bonn en te LIeidelberg, die verklaren, dat Sleeswij/c en Holstein ondeelbaar zijn en de erfprins van Augustenlurg regt heeft op het souverein gezag in die gewesten, de verwerping door Oostenrijk en Fruissen ter Londensclie conferentie van het tractaat van 1852, als grondslag der te maken schikking. Komen, eenerzijds, de voorwaarden der wapenschorsing aan de Deensche democratie niet voordeelig genoeg voor, zoo mogelijk zijn de Duilsehers iu de hertogdommen nog minder daarover tevreden, en een te Flensburg verschijnend dagblad voorspelt onbewimpeld, dat de oorlog na vier weken op nieuw zal ontbranden, zoodat de con ferentie alleen dit voordeel zal hebben opgeleverd, dat de hertog dommen vrienden en vijanden hebben leeren onderscheiden, en de vrienden nu toonen moeten niet slechts schijnvrienden te zijn. Sedert den 8 Mei 1852 is er, meeut dat blad, veel in Europa beter ge worden; de diplomatie alleen niet. Zij zal het nu even als toen maken, maar gelukkig heeft zij alleen niet te beslissen. Volgens berigt uit Kopenhagen van den 15 dezer is het pantser schip Rol/ Krake gedokt om gerepareerd te worden. Een ieder wordt vrij op hetzelve toegelaten en het ontbreekt niet aan nieuws gierigen. Het schip heeft slechts twee beschadigingen van eenig belang, namelijk twee gaten in het dek; ook de schoorsteen en een der masten heeft geleden. De romp van het vaartuig is zoo goed als onbeschadigd, en er zal slechts een korte tijd noodig' zijn, om de geleden schade geheel te herstellen. Volgens de Schl. Holst. Ztg. hebben de Denen sedert de opening van den veldtogt verloren.- bij Missonde circa 30 dooden en ge kwetstenbij Obertelk circa 630 dooden en gekwetsten, 168 gevan genen, 2 kanonnen; bij Oversee circa 970 dooden en gekwetsten, 320 gevangenen; bij Damewirke 116 stukken; voor Flensburg circa 150 gevangenen, 3 stukken; bij de Euppeler Schansen 600 dooden en gekwetsten, 600 gevangenen, 2000 zieken, 2500 verlofgangers; bij Veile circa 70 dooden en gekwetsten, 310 gevangenen, 2 stukken (Holsteiners); bij de bestorming van Duppel 1300 dooden en ge kwetsten, 3145 gevangenen, 118 stukken; bij Fredericia 226 stukken. Men berekent, dat de Deensche oorlog tot hiertoe aan Dititschland 30 millioen thaler heeft gekost. In het officieel verslag over het zeegevecht bij Helgoland leest men o. a.: „De Pruissische kanorineerbooten bleven 4 a 5000 ellen verwijderd, daarom bleef hun vuur zonder uitwerking. De afstand der Deensche schepen van de Oostenrijksche werd op 6 a 900 ellen gebragt. Het vuur dier schepen werd goed gerigt en onderhouden, hoewel zij hevig bestookt werdende Badetzky dekte uitnemend den aftogt van de SchwarzenbergOm geen neutraal gebied te schenden moest men, op 4 zeemijlen van Helgoland, de vervolging staken. Het Deensch escader ging tegen den avond Oostwaarts en 's morgens ten 3| ure, tengevolge eener dépcche van het ministerie, Noordwaarts. Geen Deensch schip was gedurende of na het gevecht buiten staat dienst te doen." De tijding van dien eervollen zeestrijd is in Eenemarken als eene her levende en verkwikkende gebeurtenis ontvangen, op een oogenblik, waarop de natie daar dringend behoefte aan had. De treurige wapenschorsing, met hare duistere toekomst, drukt zwaar op aller gemoed en, ofschoon deze zeestrijd niet veel afdoet, brengt hij toch in vele opzigten een gewenschten indruk te weeg, verheft de stem ming der natie en versterkt haren moed, terwijl bij de vrees weg neemt voor de Oostenrijksche armade en toont in deze oogenblikken aan, dat de tegenstand van Eenemarken niet gebroken is, omdat het leger van het vaste land is verdrongen, dal zij nog iets ver mogen op den weg van roem, en magt. Men wenscht zich geluk met deze behaalde zege en verheugt zich over de goede voorteekenen, die daardoor voor de toekomst zijn weggelegd. Te Thiemon zijn twee arbeiders in een oven met brandende kalk geraakt en in weerwil van de aangewende hulp er als onken bare lijken uitgehaald. Volgens VAbeille Cauchoise, heeft een tuinier een eenvoudig middel uitgevonden om rupsen te dooden. Een lapje wollen stof, door den wind op een boom van zijn tuin gewaaid, was des anderen daags overdekt met dit ongedierte. Hij plaatste toen verschillende wollen lapjes op andere boomen en vond ze insgelijks des anderen daags overdekt met rupsen. Door dit middel zuiverde hij in korten tijd geheel zijn tuin van dit ongedierte. -Bij een proces tot echtscheiding in Frankrijk viel dezer dagen het volgende voor: „Uw echtgenoot, mevrouw! heeft u evenwel, gelijk van algemeene bekendheid is, uit liefde gehuwd en u zeer bemind," zeide de president. „Ja," was het antwoord, „ik kan het niet ontkennen; maar er is iets in dien toestand veranderd. Eerst was het alleen zijn hart dat sloeg, later zijne hand." - Koningin Victoria, die veel verdriet heeft van het gebeurde met jden prins van WaUis en Garibaldi (nl. het bezoek door den prins aan den Italiaanschen held gebragt), moet dezer dagen tot lord Palmerston gezegd hebben: „Welk een ongeluk, die smet zal zijn geheel leven op hem blijven, het is mij waarlijk als had ik een kind verloren." Lord Palmerston antwoordde hierop, volgens het verspreid gerucht: ,IIet is zeer eenvoudig, dat de prins van Wallis bij deze gelegenheid getoond heeft, dat hij niet meer als kind wenscht beschouwd te worden; voor de eerste maal heeft hij als man gehandeld." Gedurende de verloopene week hebben te Londen 1306 sterf gevallen en 1936 geboorten plaats gehad. Eene dame, die voor drie weken Georgie [Noord-Amerika) verliet en thans te Londen is aangekomen, zegt, dat voor de navol gende markt-artikelen de daarnevens staande prijzen werden genoteerd. Goud 30 papieren dollars voor een goudenkoren, 25 doll. per buchel; vleesch 4 doll per pd.; boter 10 doll. per pd.melk 2 doll. per quart.meel 300 doll. per vat; koffij 25 doll. per pd. Er wordt bijna geen artikel onder de 5 of 10 dollars verkocht. Artikelen als vorken, messen, lepels, koppen zijn niet te verkrijgen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1864 | | pagina 2